Ana Sayfa Advertorial Sarsılmaz, Avrupa’nın En Büyük Tesislerinde İlklere İmza Atıyor

Sarsılmaz, Avrupa’nın En Büyük Tesislerinde İlklere İmza Atıyor

Avrupa’nın en büyük entegre hafif silah üretim tesislerine sahip olan Sarsılmaz, savunma sanayisi odaklı teknoloji markası olma hedefiyle ilklere imza atıyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından sertifikalandırılmış, sektörün ilk AR-GE merkezini kuran Sarsılmaz, aynı zamanda Türkiye’nin ilk milli piyade tüfeği MPT 76’yı tamamen yerli olanaklar ve mühendislik çalışmaları sonucunda geliştirerek alanında savunma sanayisinin öncüsü oldu. Askeri silah üretiminde, yaklaşık 15 yıl gibi kısa bir zaman diliminde kritik adımlar atan Sarsılmaz, yalnızca üretim gücü ile değil, inovatif yaklaşımı ve teknoloji geliştirme yönüyle de dünyanın tercih ettiği marka olma yolunda ilerliyor.

Türkiye’nin en köklü savunma sanayisi markalarından biri olarak, 150 yıla yakın bir geçmişe sahip olan Sarsılmaz, savunma sanayisi odaklı teknoloji markası olma hedefiyle, uluslararası platformda edindiği deneyimi, Türk savunma sanayisinin gelişimi için de kullanıyor. Alanında pek çok ilke imza atan Sarsılmaz, bir askeri birliğin tüm ateşli silah gereksinimlerini karşılayabilecek ürün portföyü ile adını dünyanın sayılı üreticileri arasına yazdırmayı başardı. Teknolojik altyapı ve AR-GE yatırımlarıyla Avrupa’nın en büyük entegre hafif silah üretim tesislerinde, yüzde 10’undan fazlası mühendis olan 500’ün üzerinde çalışanıyla üretim yapan Sarsılmaz, Savunma Sanayii Başkanlığının (SSB) Özgün Yerli Tabanca Geliştirme Projesi kapsamında geliştirdiği SAR9 METE ile savunma sanayisinde büyük bir atılım başlattı. Firma, sektördeki başarısını, otomatik tabancalardan piyade tüfeklerine, makineli ve ağır makineli tüfeklerden 20 ve 25 mm toplara uzanan geniş bir ürün çeşitliliğiyle perçinledi.

Sportif atıcılık silahlarından askeri silahlara uzanan geniş ürün yelpazesiyle dünyanın sayılı üreticileri arasında bulunan Sarsılmaz, 80’den fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Bugün firma, başta Türkiye olmak üzere dünyanın birçok ülkesinin sivil kullanıcıları, emniyet teşkilatı ve ordusu tarafından ürünleri kullanılan bir marka haline geldi. Kuruluşundan bu yana sektöründe öncü olma hedefiyle gelişimini sürdüren Sarsılmaz, yoğun AR-GE ve inovasyona dayalı üretim süreçlerini, çağın gereklerine uygun şekilde geliştirerek ve Endüstri 4.0 ile uyumlu hale getirerek dünyanın tercih ettiği marka olma yolunda ilerliyor.

Sektörün İlk AR-GE Merkezi

Sarsılmaz’ın, 2013 yılında askeri silah üretimi izni almasında ve ileri teknolojili silahlar geliştirmesinde, alanında bir ilk olan Sarsılmaz AR-GE Merkezi önemli rol üstlendi. 2007 yılına uzanan Sarsılmaz AR-GE Merkezi’nin kuruluş çalışmaları, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından sertifikalandırılan, sektörün ilk AR-GE merkezi olma başarısıyla taçlandı. Sarsılmaz AR-GE Merkezi, bünyesindeki mühendislerin imza attığı çalışmalar ve Türkiye’nin önde gelen üniversiteleriyle gerçekleştirilen iş birlikleri sonucunda, başarılı projelere imza attı. Pazar araştırmasından kavram geliştirmeye, proje yönetiminden bilgisayar destekli tasarıma, simülasyon ve tasarım doğrulamadan prototip üretimi ve test faaliyetlerine kadar pek çok süreç, Sarsılmaz AR-GE Merkezi’nin tecrübeli ekibi tarafından yürütüldü. Türk mühendisliği ürünü olan SAR9 METE ile atılan adım, tüm dünyada fenomen haline gelen SAR9 ailesini ortaya çıkardı. Serinin özel ve askeri görevler için geliştirilen farklı modelleri, uluslararası pazarda birçok ülkenin silahlı kuvvetleri ve kolluk güçleri tarafından tercih edildi.

MPT 76 SH

MPT 76 Gelişimin Öncüsü Oldu

Sarsılmaz için bir diğer dönüm noktası ise tamamen yerli olanaklar ve mühendislik çalışmaları sonucunda geliştirilen, Türkiye’nin ilk milli piyade tüfeği MPT 76’nın seri üretim çalışmalarına katılması oldu. Markanın askeri silahlarının temelini oluşturan MPT 76’nın seri üretimi için görev verilen firmalardan biri olması, Sarzılmaz’ın yerli olanaklarla geliştirilen ve üretilen farklı kalibrelerdeki askeri silahlara yönelik yolculuğunun ilk adımı oldu. MPT 76 ile açılan bu yolda; SAR 56, MPT 76’nın hafifletilmiş versiyonu MPT 76 SH, SAR 109T ve SAR 15T’nin yanı sıra SAR 762 MT makineli tüfeği ve kara, hava ve deniz versiyonlarıyla önemli bir ateş gücü sağlayan, en küçük parçasına kadar Sarsılmaz mühendisleri tarafından geliştirilen SAR 127 MT ağır makineli tüfeği ortaya çıktı.

Yaklaşık 15 yıl gibi kısa bir zaman diliminde çok kritik üretimler ve geliştirmeler yapan Sarsılmaz, yalnızca üretim gücü ile değil, mühendislik faaliyetleri ve teknoloji geliştirme yönüyle de önemli bir bilgi birikimine sahip olarak gelecek vizyonunu yeniledi. Sarsılmaz’ın, “Savunma sanayisi odaklı teknoloji markası” olma hedefi, bugüne kadar ürün gamına eklenen silahlardan elde ettiği deneyimle şekilleniyor.

AK-47 Efsanesinin Yerli Adı: SAR 15T

Dünyada en çok bilinen askeri silahlardan biri olan Sovyet yapımı AK-47, Sarsılmaz mühendisleri tarafından geliştirilerek yüzde 100 yerli olarak üretildi ve SAR 15T ortaya çıktı. Sarsılmaz’ın en yeni modellerinden biri olan SAR 15T, üst kapağı ile alt ve üst el kundağı Picatinny raylarla modernize edilerek Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) envanterine girdi. Çelik parçalarla güçlendirilmiş yüksek dayanımlı polimer şarjörü, dipçiği ve el kundağıyla modern bir görünüm sergileyen silah, benzerlerinden çok daha hafif bir piyade tüfeği olarak ön plana çıkıyor. 5 kademeli katlanabilir dipçiği ve tüm iklim koşullarında gösterdiği üstün performansıyla SAR 15T, kullanıcısına rahat taşıma avantajı sağlıyor. 7,62×39 mm’lik bu efsanevi piyade tüfeği, gaz piston tahrikli sistemle çalışırken tek ve seri atış seçeneklerini bir arada sunuyor.

SAR 15T

SAR 15T

Teknik Özellikler

Kalibre                                 : 7,62×39 mm

Namlu Boyu                      : 410 mm (16,1″)

Toplam Yükseklik           : 258 mm (10,1″)

Mermi Kapasitesi            : 30

Mermi Kovanı Fırlatımı : Sağ

Ateşleme Modları          : Tek / Seri atış

Azami Uzunluk                 : 980 mm (38,5″)

Şarjörsüz Silah Ağırlığı  : 3.450 gr (121,7 oz)

Tetik Ağırlığı                     : 25-40 N

Atış Hızı                              : 650 at/dk

Namlu Çıkış Hızı              : 680 m/s

Namlu Profili (Yiv Set)  : Sağa dönüşlü 4 yiv-set

  • Sabit dipçik
  • Alev gizleyen
  • U gezli nişangah sistemi
  • Yüksek dayanımlı polimer el kundağı

Yüksek Performansıyla Tam Bir Görev Gücü: SAR 56

Sarsılmaz mühendislerinin yoğun çalışmaları sonucunda, tamamen özgün olarak; önce SAR 223, ardından MPT 76 SH geliştirildi. Bu deneyimler, firmayı bir adım daha ileri götürdü ve edinilen bilgi birikimi ve sahadan gelen geribildirimlerle özgün model SAR 56 piyade tüfeği ortaya çıktı. Sarsılmaz’ın en çok ilgi gören modellerinden biri olan SAR 56, 5,56×45 mm çapında, beş konumlu ve yanak destekli dipçiği ve sökülebilir el kundağının yanı sıra açılı el tutamağıyla da her türlü saha koşulunda sorunsuz bir şekilde kullanılabiliyor. Kısa vuruşlu gaz piston tahrik sistemi sayesinde yüksek performans sağlayan silah, kullanıcıya; 7,5, 11 ve 14,5 inç olmak üzere üç farklı namlu boyu seçeneği ile sunuluyor. SAR 56, bu özelliğiyle yakın mesafeden uzak menzile kadar farklı koşullarda gerçekleşebilecek tüm görevlere uyum sağlıyor.

Sarsılmaz’ın SAR 56’da kullandığı çok ince ve hafif yapılı gaz tüpü, namlunun doğal rezonansını etkilemiyor ve bu sayede silahla daha isabetli atışlar yapılabiliyor. Hareketli mekanik aksamın namluyla aynı hizada konumlandırılması, silahın geri tepme ve şahlanmasını asgari düzeye indiriyor. Üzerinde Picatinny ray bulunan tüfeğe, pek çok farklı optik sistem entegre edilebiliyor. Kurulu değilken de emniyete alınabilen SAR 56, güvenliği ön plana alırken çift taraflı mandal grubuyla da taktik kullanıma uyumlu yapısıyla dikkat çekiyor.

SAR 56

SAR 56 (7,5 / 11 / 14,5 inç)

Teknik Özellikler

Kalibre                                 : 5,56×45 mm

Namlu Boyu                      : 190 mm (7,5”) / 280 mm (11”) / 369 mm (15,5”)

Toplam Yükseklik           : 270 mm (10,6”)

Mermi Kapasitesi            : 30 / 30 / 20

Mermi Kovanı Fırlatımı : Sağ

Ateşleme Modları          : Tek / Seri Atış

Azami Uzunluk                 : 670 mm (26,3”) / 810 mm (31,8”) / 890 mm (35”)

Şarjörsüz Silah Ağırlığı  : 3.000 gr (105,8 oz) / 3.310 gr (116,7 oz) / 3.490 gr (123,1 oz)

Tetik Ağırlığı                     : 20-30 N / 25-40 N / 20-30 N

Atış Hızı                              : 750-950 at/dk

Namlu Çıkış Hızı              : 700 m/s – 850 m/s – 875 m/s

Namlu Profili (Yiv Set)  : Sağa dönüşlü 6 yiv – set

• 5 konumlu, yanak destekli dipçik

• Gaz ayar valfi

• Uzun ve sökülebilir tip el kundağı

• Ergonomik ve destekli tip el kabzası

• Kurulu değilken de emniyete alınabilir tetik grubu

• Taktik kullanımına uygun, çift taraflı mandal grubu

• Polimer toz kapağı

• Ergonomik kayış bağlantı halkası

• Göstergeli şarjör

• Mesafe ayarlı gez ve katlanabilir nişangah sistemi

Başarılı Bir Mühendislik Eseri: MPT 76 SH

Milli Piyade Tüfeği Projesi kapsamında üretimi yapılan Türkiye’nin ilk yerli ve milli modern piyade tüfeği MPT 76, Sarsılmaz mühendisleri ve teknisyenlerinin çalışmaları sonucunda performans kriterlerine sadık kalınarak 470 gram kadar hafifletildi ve MPT 76 SH adını aldı. Saha koşulları dikkate alındığında önemli bir mühendislik başarısı olarak kabul edilen bu hafifleme, tüfeğin kullanıcısına önemli avantajlar sağlıyor. NATO standartlarında 7,62×51 mm’lik 20 fişek kapasiteli şarjörle beslenen MPT 76 SH, dakikada 700 atıma ve saniyede 800 metre namlu çıkış hızına ulaşabilen, etkili menzili 600 metreyi bulan bir piyade tüfeği olarak dikkat çekiyor. Modüler raylı el kundağı sayesinde her türlü aksesuarla geliştirilebilen tüfek, halihazırda TSK ve Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) envanterinde güvenle kullanılıyor.

MPT 76 SH

MPT 76 SH

Teknik Özellikler

Kalibre                                 : 7,62×51 mm

Namlu Boyu                      : 406 mm (16”)

Toplam Yükseklik           : 213 mm (8,4”)

Mermi Kapasitesi            : 20

Mermi Kovanı Fırlatımı : Sağ

Ateşleme Modları          : Tek / Seri atış

Azami Uzunluk                 : 990 mm (39”)

Şarjörsüz Silah Ağırlığı  : 3.730 gr (131,57 oz)

Tetik Ağırlığı                     : 20-30 N

Atış Hızı                              : 700 at/dk

Namlu Çıkış Hızı              : 800 m/s

Etkili Menzil                      : 600 m

Namlu Profili (Yiv Set)  : Sağa dönüşlü 6 yiv-set

• El tutamaklı çatal ayak

• Taşıma kolu

• Kasaturalı kullanım

• Katlanabilir arpacık

• Katlanabilir mesafe ayarlı gez

Yakın Muharebe Ortamları için Geliştirildi: SAR 109T

Sarsılmaz’ın özgün tasarımlarından biri olan SAR 109T makineli tabanca, meskûn mahal kullanımına yönelik, yakın muharebe ortamlarının taktik ihtiyaçlarını karşılamak üzere geliştirildi. Gövdesi üzerinde bulunan raylar sayesinde, NATO standartlarına göre tasarlanmış aksesuarların tamamının kullanımına olanak sağlayan SAR 109T, modüler gövde yapısı, hafifliği ve kolay kullanım özellikleriyle dikkat çekiyor. SAR 109T, kavramayı kolaylaştıran polimer ray kılıfları ve modern kompakt taktik dipçik gibi geliştirmelerle son dönemde yeni bir görünüme kavuştu. Fonksiyonel prensip olarak ani geri tepme (Blowback) sistemiyle çalışan SAR 109T, 9×19 mm çapında standart NATO mühimmatı ateşliyor ve dakikada yaklaşık 900 atım gibi yüksek bir hızda çalışıyor. 220 mm uzunluğunda namluya sahip olan SAR 109T’nin, 30 mermi kapasiteli tam dolu şarjörlü ağırlığı 3.032 gram. Uzunluk ayarlı teleskopik dipçik, doğrusal yapı ile geri tepmeyi doğrudan omuza ileterek şahlanmayı azaltıyor. SAR 109T ayrıca, hızlı nişan almayı sağlayan dioptik (50-100 m), katlanır ve ayarlanabilir mekanik nişangâha sahip. SAR 109T’nin taşıma koluna sahip sürümü de bulunuyor. Bu silah; TSK, Jandarma Genel Komutanlığı ve EGM tarafından sahada aktif olarak kullanılıyor.

SAR 109 T

SAR 109T

Teknik Özellikler

Kalibre                                 : 9×19 mm

Namlu Boyu                      : 220 mm (8,7”)

Toplam Yükseklik           : 275-277 mm (10,8″ – 10,9”)

Mermi Kapasitesi            : 30

Mermi Kovanı Fırlatımı : Sağ

Ateşleme Modları          : Tek / Seri atış

Azami Uzunluk                 : 705 mm (27,7”)

Şarjörsüz Silah Ağırlığı  : 2.450-2.610 gr (86,42 oz – 92,07 oz)

Tetik Ağırlığı                     : 25 N

Atış Hızı                              : 900 at/dk

Namlu Çıkış Hızı              : 396 m/s

Namlu Profili (Yiv Set)  : Sağa dönüşlü 6 yiv-set

• Katlanabilir dioptik nişangah

• Teleskopik dipçik

• Alev gizleyen

• Universal Picatinny raylı el kundak

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.