Ana Sayfa Haberler Sarsılmaz: Güçlü Marka; Yenilikçi, Yerli ve Milli Ürünler

Sarsılmaz: Güçlü Marka; Yenilikçi, Yerli ve Milli Ürünler

Gün geçtikçe güçlenen, global başarılar elde eden milli savunma ve havacılık sanayimiz, kahraman ordumuz ve kolluk kuvvetlerimizin, tek tedarikçisi olma yolunda ilerlemektedir. Bu hedefi temel prensip olarak kabul eden Sarsılmaz grup şirketleri, hafif silahlarda olduğu gibi, havacılık ve mühimmat sektörlerinde de dünya devlerinin liginde yer alabilmeyi hedeflemektedir. Bir taraftan ordumuz ve kolluk kuvvetlerimizin ihtiyacı olan piyade tüfekleri, makineli tabancalar ve yarı otomatik görev tabancaları ve bunların mühimmatını üreten Sarsılmaz grubu, bir taraftan da havacılık sektöründe hız kesmeden yatırımlarını sürdürüp; üretim kapasitesi ve ürün yelpazesini genişletmektedir.

Bununla beraber, savunma ve havacılık sanayisinde faaliyet gösteren, birçoğunun kökü çok eskilere dayanan küresel aktörler, kullanılan birçok teknolojinin de yaratıcısı konumundadır. Bu firmalar karşısında var olabilmek için, sadece yerli ürünlerde yüksek standartlara ulaşmak yeterli değildir. Milli teknolojilerimizin geliştirilmesi ve geniş spektrumlu Ar-Ge çalışmalarının yürütülmesi, ülkemizin geleceği için hayati önem taşımaktadır.

Dünyadaki teknolojik gelişmeleri yakından takip eden ve bu teknolojileri uygulamaya geçirme yeteneği yüksek olan Sarsılmaz, sektöründe, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından sertifikalandırılan, tek Ar-Ge merkezine sahiptir. Stratejik planlarla belirlenen hedeflere ulaşabilmek için izlenilen yolda, Ar-Ge merkezi yatırımları devam etmekte ve araştırmacı personel kadroları zenginleştirilmektedir. Ayrıca Ar-Ge personeli, niteliklerinin arttırılması amacıyla yüksek lisans ve doktora eğitimine teşvik edilmektedir. Artan araştırmacı sayısına ve genişleyen araştırma konularına paralel olarak Sarsılmaz’ın proje potansiyeli de artmıştır.

Bugün, 60 mühendis ve teknik personelin tam zamanlı çalıştığı bu merkezde; pazar araştırmaları, kavram geliştirme, proje yönetimi, bilgisayar destekli tasarım, simülasyon ve tasarım doğrulama çalışmaları, prototip imalatı ve imalata yönelik hazırlıklar gerçekleştirilmektedir. Öte yandan, Türkiye’nin önde gelen üniversiteleri, bilim kuruluşları ve firmaları ile ortak projeler yürütülmektedir. TÜBİTAK SAGE ile yürütülen SOM-J projesi, bu projelere örnek gösterilebilir. TÜBİTAK SAGE ve ROKETSAN tarafından, F-35 uçağı için geliştirilen Hassas Güdümlü Akıllı Seyir Füzesi SOM-J’nin prototip deneme imalatında, birçok parça Sarsılmaz tarafından üretilmiş; bu parçaları taşıyan SOM-J, yapılan ilk testleri başarıyla tamamlamıştır.

1. Sarsılmaz, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii ile sürdürülen iş birliği kapsamında; T129 ATAK, ANKA, HÜRKUŞ ve MELTEM projelerinde, 50’nin üzerinde farklı parça üretiyor.

 

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii ile sürdürülen iş birliği kapsamında da T129 ATAK, ANKA, HÜRKUŞ ve MELTEM projelerinde, 50’nin üzerinde farklı parça üretilmiştir. Boeing, Airbus, Lockheed Martin (Sikorsky), Leonardo (AgustaWestland) ve Bombardier gibi dünya devleri ve F-35 JSF projesi için, bugüne kadar, 300’ün üzerinde farklı parçanın üretimi yapılmış ve yapılmaya devam edilmektedir. Bununla birlikte, taarruz helikopterlerinde kullanılacak top sistemlerinin; geliştirilmesi, tasarımı, üretimi, lojistik desteği, pazarlanması ve ihracatını gerçekleştirmek üzere, ortak bir girişimde bulunulmuştur. Bu girişimin öncelikli hedefleri arasında, T129 ATAK helikopterleri için yerli motor geliştirilmesi ve 20 mm top sisteminin yerlileştirilmesi bulunmaktadır.

Piyade Tüfeklerinin Adresi
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)’nin Milli Piyade Tüfeği MPT-76 projesinde de Sarsılmaz, seri üretimde görev üstlenen firmalardan biri olmuştur. İlk etapta, 10.000 adet MPT-76 üretimi için yola çıkılmış; sonradan eklenen sözleşmeler ile bu sayı, 20.750 adede yükseltilmiştir. MPT-76’nın her bir parçası, Sarsılmaz’ın kendi tasarımı olan piyade tüfeklerinden gelen bilgi birikimi ve ileri imalat teknolojileri ile harmanlanarak üretilmektedir. Sarsılmaz’ın bu konudaki bakış açısı; yüksek mukavemetli parça imalatı ve tekrar edilebilir yüksek üretim kapasitesi olarak tanımlanabilir. Bu özverili çalışmanın sonucu olan MPT-76’lar, çok kısa bir süre içerisinde, kolluk kuvvetlerimizin hizmetine sunulmuş olacaktır.

 

Sarsılmaz, TSK’nın yeni silahı olan MPT-76 piyade tüfeğinin seri üretiminde görev üstlenen firmalar arasında yer alıyor.

 

Türkiye’nin önde gelen üniversiteleri ve TÜBİTAK TEYDEB iş birliği ile projelenen özgün piyade tüfeği SAR 223; ateş gücü, etkili menzili ve isabet yüzdesi yüksek olmasının yanı sıra hafif ve modüler bir silah sistemi özelliğine sahip, Türkiye’nin ilk piyade tüfeğidir. Sarsılmaz’ın, hem TSK’ya hem de Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM)’ne sağladığı; 5,56 mm çaplı SAR 223T ve SAR 223C, yaklaşık 5 yıldır, yurt dışında da büyük ilgi görmektedir. TSK tarafından özel olarak talep edilen pistonlu model SAR 223P’nin üretimine de 2018’de başlanmıştır.

 

Meskûn mahal kullanımı için tasarlanan SAR 109; hafifliği, kompaktlığı ve 9×19 tabanca mermisi kullanıyor olması gibi özellikleriyle talep görüyor.

 

Sarsılmaz, bir taraftan da bu ürünler ile yabancı devlet kurumlarının açtığı ihalelere katılmaktadır. Ürünlerini tanıyıp, deneme imkânı bulan kimi yabancı devlet kurumlarına ise ihalesiz doğrudan teslimat yapılmaktadır.

Meskûn mahal kullanımı için tasarlanan makineli tabanca SAR 109 ise hafifliği, kompaktlığı ve 9×19 tabanca mermisi kullanıyor olması avantajı ile oldukça talep görmekte, hem TSK hem de EGM envanterine verilmektedir.

Sarsılmaz’ın, hem TSK hem de EGM envanterine girme başarısı gösteren SAR 223T ürünü, yurt dışında da büyük ilgi görüyor.

 

Ülkemizin içinde bulunduğu uluslararası konjonktür, devletimizin, savunma ve havacılık sanayisine verdiği önemi perçinlemiştir. Savunma ve havacılık şirketlerinin, bu vizyonun belirlediği hedeflere daha hızlı ve daha emin adımlarla ulaşılabilmesi için, Ar-Ge merkezlerinin yapılanması ve yaygınlaştırılmasını amaçlayan devlet teşvikleri ve dünyanın devlet destekli ilk ve tek “Markalaşma Programı” Turquality gibi adımlar, bugüne kadar sektöre büyük bir destek sağlamıştır. Öte yandan, sektördeki iş birlikleri ve katma değer sağlayacak ürünlere yönelik projeler, sektöre can vermektedir. Sarsılmaz, güçlü markası; yenilikçi, yerli ve milli çözümleri ile Türkiye’ye ve sektöre hizmete devam edecektir.

2. Sarsılmaz; Boeing, Airbus, Lockheed Martin (Sikorsky), Leonardo (AgustaWestland) ve Bombardier gibi dünya devleri ve F-35 JSF projesi için, bugüne kadar, 300’ün üzerinde farklı parçanın üretimi yaptı ve yapmaya devam ediyor.

 2,575 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.