Ana Sayfa Manşet Sarsılmaz, Güvenlik Güçlerinin Tüm Hafif Silah İhtiyaçlarını Karşılayabildiğini Vurguladı

Sarsılmaz, Güvenlik Güçlerinin Tüm Hafif Silah İhtiyaçlarını Karşılayabildiğini Vurguladı

SAR 762 MT-B

SEDEC 2022’de geniş ürün ailesini sergileyen Sarsılmaz, standında çok sayıda heyet ve ziyaretçiyi ağırladı. Firma, standında; SAR 127 MT ve SAR 762 MT makineli tüfeklerini, MPT-76’dan SAR 223’e, SAR 56’dan SAR 15T’ye, farklı ihtiyaçları karşılayan piyade tüfeklerini, SAR 109T makineli tabancasını ve SAR 9 tabanca ailesinin gizli taşıma için tasarlanmış üyesi SAR 9 SC ile özel kuvvetler versiyonu SAR 9 SP ve ailenin yeni üyesi SAR 9 GEN 2’yi öne çıkardı. Sarsılmaz, fuara getirdiği ürünlerle bir güvenlik biriminin ya da piyade bölüğünün ihtiyacı olan tüm hafif silahları ürettiğini bir kez daha gözler önüne serdi.

SAR 762 MT, Sahada Görev Yapan Silah Olarak Ziyaretçileri Karşıladı

Seri üretimi devam eden SAR 762 MT, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Jandarma Genel Komutanlığı (J.Gn.K.lığı) ve Emniyet Genel Müdürlüğünün (EGM) ihtiyaçlarını karşılıyor. Silahın ilk teslimatı, 22 Haziran 2021 tarihinde, J.Gn.K.lığına yapıldı. SAR 762 MT’nin 4 ayrı modeli bulunuyor. Bunlardan SAR 762 MT-A, Uzaktan Komutalı Silah Sistemlerinde (UKSS) kullanılabiliyor. Piyadenin kullanımı için geliştirilen SAR 762 MT-B modeli ise hem çatal ayak ile hem de üçayaklı sehpa üzerinden ateşlenebiliyor. SAR 762 MT-C’nin ise ALTAY ana muharebe tankında, eş eksenli (co-axial) makineli tüfek olarak kullanılması hedefleniyor. SAR 762 MT-B ile çok benzer özelliklere sahip olan SAR 762 MT-D’nin ise ilave olarak, dakikadaki atım hızı, 3 konumlu gaz valfi sayesinde değiştirilebiliyor. SAR 762 MT’nin tüm modellerinin gövdesi, en az 50 bin atım yapmaya elverişli. Çabuk değiştirilebilme (QCB) özelliğine sahip namlular ise en az 25 bin atımlık ömre sahip. Silah, -52 ve +72°C aralığındaki sıcaklıklarda çalışabiliyor. Etkili menzili, bölge hedefleri için 1.100 metre olan makineli tüfeğin azami menzili ise 3.725 m. Silahın farklı modellerinin ortalama ağırlığı 12 kg.

SAR 127 MT

Sarsılmaz, Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yürütülen ve tüm kara platformlarında kullanılacak 12.7×99 mm kara makineli tüfeğinin geliştirilmesini konu alan proje kapsamında, SAR 127 MT’yi geliştirdi. Kara sürümünün yanı sıra, silahın; ileri mühendislik ve optimizasyon yöntemlerini kullanarak ağırlığını azalttığı ve yüksek hızda atım yapacak şekilde ile yeniden tasarladığı hava ve deniz sürümlerini de hizmete sunuyor.

SAR 127 MT’nin hava sürümü, TUSAŞ tarafından üretilen HÜRKUŞ-C uçaklarının kanat altına ve helikopterlere bir pod içerisinde yerleştirilerek kullanılacak. Üstün korozyon direncine sahip  deniz versiyonu ise en kısa sürede deniz platformlarında hizmete sunulacak.

Geniş Piyade Tüfeği Ailesi

TSK’nın modern piyade tüfeği MPT-76’nın üreticilerinden biri olan Sarsılmaz, aynı zamanda kendi özgün piyade tüfeği modelleriyle farklı ihtiyaçları da karşılıyor. Bunlar arasında bulunan SAR 223 ailesinin tasarımı ve projesi, Türkiye’nin önde gelen üniversiteleri ve TÜBİTAK TEYDEB iş birliğiyle gerçekleştirildi. Bu ailedeki SAR 223C, SAR 223T ve SAR 223P modelleri, farklı kullanıcı isterleri için farklı özeliklerde üretiliyor.

Sarsılmaz, özgün olarak geliştirdiği SAR 223 ve seri üretimini üstlendiği MPT-76 SH piyade tüfeklerinden elde ettiği birikimi,  SAR 56 ile bir potada eritti. 5,56×45 mm kalibreye sahip SAR 56 piyade tüfeği, Sarsılmaz’ın son dönemde, ön cephede çarpışanlar için geliştirdiği silahlardan biri. Sarsılmaz, bu silahı, piyade tüfekleri alanında elde ettiği tüm birikimi sahadaki uzman personelden alınan geri besleme ile harmanlayarak geliştirdi. Böylece ortaya, kullanıcı dostu ve ergonomik bir silah çıktı. Gaz piston tahrik sistemine sahip SAR 56’nın ergonomisinin yanı sıra diğer bir önemli özelliği de farklı uzunluktaki namlu boyu seçeneklerine sahip olması. 7,5 inç, 11 inç ve 14,5 inç olmak üzere 3 farklı namlu boyu seçeneği ile gelen SAR 56, bu sayede, yakın mesafeden uzak menzile kadar farklı koşullarda gerçekleşebilecek tüm görevlere uygun bir çözüm olarak öne çıkıyor. Sarsılmaz, SAR 56’nın seri üretimine ve çeşitli kullanıcılara teslimatlarına da başlamış durumda.

TSK’nın modern piyade tüfeği MPT-76’nın üreticilerinden biri olan Sarsılmaz, aynı zamanda kendi özgün piyade tüfeği ve makineli tabanca modelleriyle farklı ihtiyaçları da karşılıyor.

NATO 5,56 x 45 mm mühimmat kullanan SAR 223 ailesi ise direkt gaz etkili geciktirilmiş ani geri tepme sistemiyle çalışıyor ve dakikada ortalama 900 atış yapabiliyor.

MPT-76 SH, Sarsılmaz tarafından tamamen milli kaynaklar kullanılarak ve performans kriterlerine sadık kalınarak MPT-76’ya göre 470 g kadar hafifletildi. NATO 7,62×51 mm standartlarında mühimmat kullanan MPT-76 SH, 20 fişek kapasiteli şarjörle besleniyor. Dakikada 700 atım ve saniyede 800 metre namlu çıkış hızına ulaşabilen; etkili menzili 600 metreyi bulan MPT-76 SH, modüler raylı el kundağı sayesinde her türlü aksesuar takılabilme özelliğini taşıyor. Tüfek, kasatura kullanmaya da imkân verirken el tutamaklı çatal ayağı ile hem ayakta hem de yatarak yapılan atışlarda hedefte yüksek isabet sağlıyor.

AK-47 platformunun, yüzde 100 yerli olarak üretilen ve üst kapağı, alt ve üst el kundağı Picatinny raylar ile modernize edilmiş bir versiyonu olan SAR 15T (SAR 47), hâlihazırda TSK tarafından kullanılıyor. Tüfek, çelik parçalarla güçlendirilmiş yüksek dayanımlı polimer şarjörü, dipçiği ve el kundağıyla modern bir görünüm sergilerken benzerlerinden çok daha hafif olmasıyla öne çıkıyor.

Sarsılmaz, meskûn mahal kullanımı için de özgün olarak SAR 109 makineli tabanca ailesini tasarladı. Bu ailedeki makineli tabancalar, 9×19 mm mühimmat kullanıyor ve hafiflikleri ve kolay kullanım özellikleriyle dikkat çekiyor. Bu ailedeki SAR 109C, taşıma kolu ile rahat taşıma imkânı sunarken SAR 109T, katlanır ve ayarlanabilir mekanik nişangâha sahip.

Her İhtiyaç için Farklı Bir Tabanca

SAR 9 SC, sub-kompakt tabanca sınıfında yer alıyor.

Sarsılmaz’ın SSB tarafından başlatılan Özgün Yerli Tabanca Geliştirme Projesi kapsamında tasarladığı SAR 9, zaman içerisinde geniş bir ürün ailesine dönüştü. Bu ailenin üyelerinden SAR 9 SC, sub-kompakt tabanca sınıfında yer alıyor. Tam boy tabancalara kıyasla daha küçük boyutlarda olan silah, kullanıcı ihtiyaçlarına göre şekillendirilmiş çeşitli özellikler taşıyor ve hem boyutları hem de taşıma kolaylığı sayesinde silahlı kuvvetler ve güvenlik güçleri tarafından icra edilecek gizli görevler için ideal bir silah olarak öne çıkıyor. Bunun yanında, asıl silah olarak tam boy bir tabanca taşıyan personel tarafından yedek tabanca olarak da tercih ediliyor. SAR 9 SC’nin hemen ardından SAR 9 ürün ailesine katılan SAR 9 SP ise Özel Kuvvetler Komutanlığının ihtiyaçlarına yönelik olarak geliştirildi. Bu tabanca, SAR 9 ailesinin standart özelliklerine ilave olarak; susturucu bağlantısı, trityumlu ve yükseltilmiş gez ve arpacık, şarjör hunisi (magwell), kordon halkası ve kapak üzerindeki soğutma kanalları gibi özelliklerle donatıldı.

SAR9 Gen2 sürümünde, hafifletilen tetikle gelen daha hassas atış kabiliyeti öne çıkıyor.

Son kullanıcılardan gelen taleplere büyük önem veren Sarsılmaz, SAR9 Gen2 modelini, yoğun şekilde yürüttüğü Ar-Ge çalışmaları sonucunda ortaya çıkardı. Gen2 sürümünde; hafifletilen tetikle gelen daha hassas atış kabiliyeti, red-dot benzeri nişangâhlar için kapak üzerinde bir yuva ve gerektiğinde sökülüp takılabilen bir yuva kapakçığı gibi özellikler öne çıkıyor. SAR9 Gen2 modelinde, tabancanın şarjör alt kapağı da yeniden tasarlandı ve bu model için özel olarak 19 fişek kapasiteli bir şarjör üretildi. SAR9 Gen2 modeli, kullanıcıların çok daha hassas atış yapmasına olanak tanıyan 1,6 kg’lık bir tetik ağırlığına sahip.

SAR 9 SP, Özel Kuvvetler Komutanlığının ihtiyaçlarına yönelik olarak geliştirildi.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.