Ana Sayfa Advertorial Geçmişi Yaşatan, Yarına Işık Tutan Müze: Sarsılmaz Harp ve Av Silahları Müzesi

Geçmişi Yaşatan, Yarına Işık Tutan Müze: Sarsılmaz Harp ve Av Silahları Müzesi

Breda M30 makineli tüfekler (her iki yanda) ve Maxim makineli tüfek (ortada)

Silah sanayisinde Türkiye’nin lider markası Sarsılmaz, üretimde gerçekleştirdiği ilkleri sosyal sorumluluk alanına da taşıyor. Sarsılmaz tarafından 2010 yılında ziyarete açılan Harp ve Av Silahları Müzesi, bunun en önemli göstergelerinden biri. Sarsılmaz’ın Düzce’deki tesislerinde yer alan müzede, birbirinden değerli 110 silah, kronolojik sırayla sergileniyor.

142 yıllık köklü geçmişiyle bir yandan tarihe tanıklık eden Sarsılmaz, bir yandan da geleceğe dönük yüzüyle Türkiye’nin silah sanayisinde lider bir rol üstleniyor. Firma, bu yaklaşımını icraatlarıyla da ortaya koyuyor ve 81 ülkeye gerçekleştirdiği ihracatın yanında, av tüfeklerinden tabancalara, piyade tüfeklerinden makineli tüfeklere uzanan geniş ürün yelpazesiyle tüm dünyada adından söz ettiriyor.

Bren makineli tüfek

Sarsılmaz’ın bu büyük başarısının temelinde, elbette pek çok etken yer alıyor. Her şeyden önce, teknolojik gelişmeleri yakından takip eden Sarsılmaz, bünyesindeki Ar-Ge merkeziyle de yeniliklere öncülük eden yaklaşımından hiçbir zaman taviz vermiyor. Bu başarılı çalışmaların sonucunda, tamamen Türk mühendisleri tarafından geliştirilip üretilen silahlar, dünyanın pek çok ülkesindeki son kullanıcılar ve sivil atıcılar tarafından tercih ediliyor.

“Chauchat” olarak da bilinen M1915 CSRG makineli tüfek

Gerek askeri gerekse sivil silah sanayi için birbirinden etkili ürünler geliştiren Sarsılmaz’ın dünyanın en büyük sivil silah pazarı ABD’de elde ettiği başarılar ve kazandığı ödüller de yenilikçi yaklaşımının bir başka kanıtı. Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yürütülen Özgün Yerli Tabanca Geliştirme Projesi kapsamında tasarlanan ve tüm testleri açık ara 1. sırada tamamlayan SAR 9 modeli ve bu model temel alınarak ortaya çıkarılan SAR 9 tabanca ailesi de uluslararası arenada dünyaca ünlü rakiplerinin önüne geçiyor.

Sarsılmaz’ın başarısı, yalnızca ürünleriyle de sınırlı değil. Üretim süreçlerini de çağımızın endüstri devrimini simgeleyen “Endüstri 4.0”ın gereklerine uygun hale getirmek için yoğun bir çalışma içinde olan Sarsılmaz, sektöründeki lider rolünü geleceğe taşıma çabasında.

30 CAL. Browning makineli tüfek

Ancak Sarsılmaz’ın başarısını, yalnızca yenilikçi bakış açısına bağlamak haksızlık olur. 142 yıllık deneyim ve birikimini kurumsal bir yapıyla destekleyen şirket, bugünü ve geleceği, geçmişinden aldığı güçle şekillendiriyor. Bu kurumsal yapı ve Türkiye’nin alanında öncü markası olmak, elbette bazı sosyal sorumlulukları da beraberinde getiriyor.

Bu ana fikirle yola çıkan Sarsılmaz, Mayıs 2010’da açılışını gerçekleştirdiği “Harp ve Av Silahları Müzesi” ile silah sanayisinin tarihsel gelişimine ışık tutuyor ve üretim tekniklerindeki aşamaları gelecek nesillere aktarıyor.

MP 18 Theodor Bagmann makineli tabanca

Geçmişi Yaşatan, Yarına Işık Tutan Müze

Sarsılmaz Harp ve Av Silahları Müzesi’nin amacı, savunma araçlarında Osmanlı İmparatorluğu’ndan bugüne dek kullanılan teknikleri gözler önüne sererek geçmişin yaşatılmasını sağlarken, yarının teknolojik ürünlerini üretecek beyinlerin tarihi gerçeklerden yaralanmasına imkân tanımak.

Harp ve Av Silahları Müzesi’nde; Osmanlı dönemi çakmaklı tüfek ve tabancalarla 1. Dünya Savaşı’nda kullanılan silahların yanı sıra o tarihlerden günümüze kadar kullanılan çeşitli ateşli silahlar ve yakın dövüş silahları kronolojik olarak sergileniyor. Müzede ziyaretçilerin ilgisine sunulan 110 silahtan 30’u, Etnografik Eser statüsünde yer alıyor.

Breda M30 makineli tüfek

Müzede, Çanakkale Savaşı’nda kullanılan Osmanlı Karadağlı Tabanca’dan Birinci Dünya Savaşı’nda, özellikle Gazze hattında kullanılan ve halk arasında mitralyöz olarak anılan Maxim makineli tüfeğe, Bren makineli tüfekten çakmaklı silahlara, M1919 Browning makineli tüfekten modern anlamda ilk makineli tabanca olarak da bilinen ve Büyük Taarruz’da da kullanılan yandan şarjörlü ve 32 fişek kapasiteli MP 18 Bergmann makineli tabancaya kadar birçok ilgi çekici ve değerli silah bulunuyor.

Sarsılmaz’ın Düzce’deki, Avrupa’nın en büyük entegre hafif silah fabrikası olma özelliğine sahip tesislerinde yer alan Harp ve Av Silahları Müzesi’nde, bunların yanı sıra daha birçok değerli tabanca, tüfek ve ekipman sergileniyor.

Sarsılmaz Harp ve Av Silahları Müzesi, Sarsılmaz’ın Düzce’deki tesislerinde bulunuyor.

Bu eserlerden en çok dikkat çekenlerse tarihsel öneme sahip, nadir parçalardan oluşuyor. İşte Harp ve Av Silahları Müzesinde yer alan, gerek özellikleri gerekse tarihsel önemleriyle dikkat çeken bazı parçalar:

Osmanlı Karadağlı Tabanca: Birinci Dünya Savaşı sırasında Çanakkale Cephesi’nde elde edilen büyük zaferin kazanılmasında da paya sahip olan ve genellikle subayların kullandığı bu silah, dönemi düşünüldüğünde, son derece etkili bir menzile ve ateş gücüne sahip.

Maxim Makineli Tüfek: Yine Birinci Dünya Savaşı’nda, bu kez Gazze hattında yoğun olarak kullanılan su soğutmalı bu makineli tüfek, silah sanayi açısından döneminin en ileri teknolojisine sahipti.

M1919 Browning Makineli Tüfek: Döneminin en etkili silahlarından biri olan M1919 Browning makineli tüfek, hava soğutmalı oluşuyla dikkat çekiyor.

Bren Makineli Tüfek: İngiliz üretimi olan ve Osmanlı Devleti’nin satın aldıktan sonra Osmanlıca seri numaralarıyla envanterine kaydettiği bu silahlar, Birinci Dünya Savaşı ve İstiklal Harbi’nde kullanıldı.

MP 18 Bergmann Makineli Tabanca: MP 18, dünyada modern anlamdaki ilk makineli tabanca olarak da tanınıyor. Üretimi 1920 yılına tarihlenen bu makineli tabancaların İstiklal Harbi’nde de kullanıldığı biliniyor. Silah, yandan takılan 32 fişek kapasiteli tamburalı şarjör ile besleniyor.

Osmanlı Karadağlı Tabanca

Çakmaklı Silahlar: Genellikle av için kullanılan bu tüfekler, savaş zamanlarında da halkın doğal savunma silahı olarak hizmet etti. Tüfeklerin en dikkat çekici bölümü ise üzerindeki işlemeler. Bu işlemeler, o silahla avlanan hayvanların figürlerinden oluşuyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.