Ana Sayfa Özel DosyalarIDEF 2021 Sarsılmaz’ın Makineli Tüfekleri Sahaya İndi

Sarsılmaz’ın Makineli Tüfekleri Sahaya İndi

SAR 127 MT ağır makineli tüfek

Sarsılmaz, fuardaki standının odağına, olgunlaşan ve bazı üyeleri envantere giren makineli tüfek ürün ailesini yerleştirdi. Standında, SAR 127 MT ağır makineli tüfek ile SAR 762 MT makineli tüfeği öne çıkaran firma, SAR 9 tabanca ailesinin Gen2 olarak adlandırılan yeni sürümlerini de fuarda ilk kez sergiledi. SAR 9 SC ve SAR 9 SP tabancaları ile SAR 56 piyade tüfeği ise fiziksel olarak gerçekleştirilen sektörel bir etkinlikte ilk kez sergilendi.

SAR 762 MT, İlk Kez Tüm Sürümleri ile Birlikte Sergilendi

SAR 762 MT’nin B ve D sürümleri, görsel olarak birbirine çok benziyor. Fotoğrafta, SAR 762 MT-B görülüyor.

Sarsılmaz, fuardan kısa bir süre önce, 7,62×51 mm çapındaki SAR 762 MT makineli tüfeklerin teslimatlarına başladı. Kamuoyu ile 22 Haziran’da paylaşılan bilgilere göre, silahın ilk teslimatları, Jandarma Genel Komutanlığına yapıldı. Açıklama ile birlikte yayınlanan videoda, silahın, EJDER YALÇIN taktik tekerlekli zırhlı araç üzerindeki uzaktan komutalı silah sistemine entegre edildiğine dair görüntüler de yer aldı.

Sarsılmaz, fuarda, SAR 762 MT’yi; A, B, C ve D olmak üzere tüm sürümleriyle birlikte ilk kez sergiledi. Bunlardan SAR 762 MT-A, uzaktan komutalı silah sistemlerinde (UKSS) kullanılabilecek. Piyadenin kullanımı için geliştirilen SAR 762 MT-B modeli ise hem çatal ayak ile hem de üçayaklı sehpa üzerinden ateşlenebilecek. SAR 762 MT-C’nin ise ALTAY ana muharebe tankında, eş eksenli (co-axial) makineli tüfek olarak kullanılması hedefleniyor. SAR 762 MT-B ile çok benzer özelliklere sahip olan SAR 762 MT-D’nin ise ilave olarak, dakikadaki atım hızı, 3 konumlu gaz valfi sayesinde değiştirilebiliyor. Bölge hedefleri için etkili menzili 1.100 m olan makineli tüfeğin azami menzili ise 3.725 m. Silahın farklı modellerinin ortalama ağırlığı 12 kg.

12,7×99 mm’lik SAR 127 MT ağır makineli tüfek ise hem tam otomatik olarak çalışabiliyor hem de tek tek atış yapabiliyor. SAR 762 MT-A’ya benzer şekilde, UKSS’lere de entegre edilebilecek olan SAR 127 MT, ayrıca gerekli arayüz bağlantıları yapılarak; kara, deniz ve hava araçlarına da takılabilecek. Yaklaşık 38 kg ağırlığındaki silahın, üçayaklı sehpa ile kullanıldığında, bölge hedefleri için etkili menzili 1.830 m. Sarsılmaz, bu silahın ilk teslimatı için de gün sayıyor.

SAR 762 MT-C’nin, ALTAY tankında eş eksenli silah olarak kullanılması planlanıyor.

SAR 9 Ailesinin Geleceği: SAR9 Gen2

Sarsılmaz, fuarda, SAR 9 ailesinin yeni ve gelişmiş sürümlerini de tanıttı. Bu sürümlerin isimlerinde, “Gen2” ifadesi yer alacak. SAR 9’un farklı modellerinin Gen2 sürümleri, hafifletilen alüminyum tetikleriyle kullanıcılara pürüzsüz bir tetik hareketi vadediyor. Bu yeni ürün ailesine de adını veren SAR9 Gen2 modeli ise farklı gövde ve tetik renklerinin yanı sıra birisi 19 kapasiteli olmak üzere toplamda 3 şarjör ile birlikte pazara sunulacak.

SAR 9 SP

SAR 9 SP: Özel Görevler için Biçilmiş Kaftan

SAR 9 SP, özel görev birliklerine yönelik pek çok önemli özellikle birlikte geliyor. Bunlardan ilki, tabancanın namlusunda yer alan susturucu bağlantısı. Bunun yanında atıcılar, tabancanın trityumlu ve yükseltilmiş gez ve arpacığı sayesinde, tabancaya susturucu takılıyken dahi rahatlıkla nişan alabiliyor. Ayrıca gez ve arpacıktaki trityum, yetersiz ışık koşullarında bile doğru nişan resminin kolaylıkla oluşturulmasını sağlıyor. SAR 9 SP, şarjör kılavuzu ve kordon halkası gibi özelliklere de sahip. SAR 9 SP’nin kapağının üzerindeki soğutma kanalları ise özellikle seri atışların ardından, namlunun daha hızlı soğumasını sağlıyor. Ayrıca tetik üzerindeki iğne kurulu göstergesi, atıcıyı, tetiğin atışa hazır olup olmadığı konusunda bilgilendiriyor. Üzerindeki Cerakote marka özel seramik kaplama ise tabancanın; sıcaklık, nem ve güneş ışınları gibi nedenlerle yıpranmasını engelliyor.

SAR 56’nın en uzun sürümü, 14,5 inç’lik namluya sahip.

SAR 9’ların En Küçüğü: SAR 9 SC

Sarsılmaz, SAR 9 SC modelini, gizli görevler icra edecek güvenlik güçleri için geliştirdi. Tabanca, boyutları itibarıyla sub-kompakt sınıfında yer alıyor. Bu sayede, yedek tabanca olarak taşımaya uygun; taşıması ve saklaması kolay bir model olarak öne çıkıyor. Bu yönüyle özellikle ABD gibi, sivillerin yaygın şekilde tabanca kullandığı pazarlarda da önemli başarılar elde etmesi bekleniyor. SAR 9 tabanca ailesinin en küçük üyesi olan SAR 9 SC, 12 fişek kapasitesine ve 85 mm namlu uzunluğuna sahip.

SAR 9 SP ve SAR 9 SC modellerinin her ikisi de SAR 9 ailesinin tüm kalıtsal özelliklerini taşıyor.

SAR 9 ailesinin en küçük üyesi olan SAR 9 SC.

Manevra Unsurlarının Dostu: SAR 56

5,56×45 mm çapındaki SAR 56 piyade tüfeği, Sarsılmaz’ın, son dönemde, ön cephede çarpışanlar için geliştirdiği silahlardan biri. Sarsılmaz, bu silahı, piyade tüfekleri alanında elde ettiği tüm birikimi, sahadaki personelden alınan geri besleme ile harmanlayarak geliştirdi. Böylece ortaya, kullanıcı dostu ve ergonomik bir silah çıktı.

Gaz piston tahrik sistemine sahip SAR 56’nın ergonomisinin yanı sıra diğer bir önemli özelliği de farklı uzunluktaki namlu boyu seçeneklerine sahip olması. 7,5 inç, 11 inç ve 14,5 inç olmak üzere 3 farklı namlu boyu seçeneği ile gelen SAR 56, bu sayede, yakın mesafeden uzak menzile kadar farklı koşullarda gerçekleşebilecek tüm görevlere uygun bir çözüm olarak öne çıkıyor. Sarsılmaz, SAR 56’nın seri üretimine ve çeşitli kullanıcılara teslimatlarına da başlamış durumda.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.