Ana Sayfa Manşet Sarsılmaz, IWA’da Yeni Modeli SAR 9 CX’i Öne Çıkardı

Sarsılmaz, IWA’da Yeni Modeli SAR 9 CX’i Öne Çıkardı

Kullanıcılar, üzerinde yer alan arayüzler sayesinde SAR 9 CX’e, modifikasyon yapmaksızın optik nişangâh takabiliyor.

Özgün olarak geliştirdiği SAR 9 tabanca ailesini, farklı kullanıcıların ihtiyaçlarına hitap edecek şekilde her geçen gün genişleten Sarsılmaz, dünya genelinde katıldığı fuarlarla bu modelleri geniş kitlelere tanıtıyor. Firma, 3-6 Mart tarihleri arasında, Almanya’nın Nürnberg kentinde düzenlenen “IWA Outdoor Classics 2022” fuarında, bu ailenin en yeni üyesi SAR 9 CX’i öne çıkardı. Bu tabanca, ailenin diğer üyelerinden SAR 9C’nin ve SAR 9X’in çeşitli özellikleri bir potada ergitilerek tasarlandı.

Sarsılmaz, dünyanın önde gelen avcılık ve atıcılık etkinliklerinden biri olan IWA’da, 50’den fazla tabanca modelinin yanı sıra 26 farklı av tüfeğini ve spor tüfeğini de katılımcıların beğenisine sundu. SAR 9 CX ise Sarsılmaz standının sürprizlerinden biri oldu.

SAR 9 CX: C ve X Modellerinin de En İyi Özellikleri

Sarsılmaz, SAR 9 CX’i, kompakt sınıfındaki bir diğer modeli SAR 9 C’yi temel alarak geliştirdi. Bu yönüyle SAR 9C ile aynı boyutlara sahip olan SAR 9 CX’in namlu uzunluğu 103 mm, toplam uzunluğu ise 183 mm. 37 mm genişliğinde olan tabancanın şarjörlü, boş ağırlığı ise 753 gram.

Tabancanın kapağına, SAR 9X’i ürün ailesindeki diğer modellerden ayıran soğutma kanalları da eklendi. Böylece tabancanın, üst üste yapılan atışların ardından daha hızlı soğuması sağlandı.

SAR 9 CX’in kapağının bir diğer özelliği de kolay kurulum sağlayacak şekilde tasarlanmış olması. Bu amaçla tabancanın kapağının hem ön hem de arka bölümüne, SAR 9C’de olduğu gibi etkili kavrama sağlayan desenler eklendi. Bu özellik, tabancanın kurulumunu kolaylaştırdığı gibi gerekli durumlarda atım yatağı kontrolünün (press check) de daha rahat yapılmasını sağlıyor. Atıcının adeta eline yapışan kapak sayesinde kullanıcı, çok kontrollü bir şekilde kapağı istediği kadar geri çekerek, atım yatağında fişek olup olmadığına bakabiliyor.

Sarsılmaz’ın IWA sırasında en çok ilgi gören modelleri, SAR 9X ve SAR 9 CX oldu.

15 fişek kapasiteli bu modelin, emniyet mandalı bulunmuyor. Sürgü durdurma mandalı ise SAR 9’a göre daha kolay düşürülebiliyor. SAR 9 CX’in en önemli özelliklerinden biri de silahın kompakt sınıfta yer almasına rağmen namlu altında standart bir aksesuar rayına sahip olması. Bu sayede silaha, standart arayüze sahip taktik fenerler gibi farklı aksesuarlar takılabiliyor.

SAR 9 CX ayrıca, optik nişangâh kullanmak isteyen kullanıcılar düşünülerek tasarlandı ve tabancanın kapağının üzerine, buna uygun arayüzler eklendi. Böylelikle isteyen atıcılar, tabancalarında herhangi bir modifikasyon yapmaksızın silahlarını optik nişangâhlarla birlikte kullanabiliyor.

Hâlihazırda ABD’de satışta olan SAR 9 CX, 1 Nisan itibarıyla Türkiye’de de satışa sunulacak.

SAR 9C ile aynı boyutlara sahip olan SAR 9 CX’in namlu uzunluğu 103 mm; toplam uzunluğu ise 183 mm.

Tablo 1. SAR 9 CX’in teknik özellikleri

ModelSAR 9 CX
Kalibre9×19 mm
Çalışma MekanizmasıTek hareketli
Gövde malzemesiPolimer
Namlu ve kapak malzemesiAlaşımlı dövme çelik
Namlu boyu103 mm
Toplam boy183 mm
Toplam yükseklik130 mm
Toplam genişlik37 mm
Ağırlık (şarjörlü, boş ağırlık)753 gr
Şarjör kapasitesi15+1

SAR 9: Geniş Bir Ürün Ailesi

Sarsılmaz, SAR 9 serisinin diğer üyelerini de fuarda sergiledi. SAR 9 serisi, geniş bir yelpazedeki ihtiyaçları karşılayan, kapsamlı bir ürün ailesi ve farklı amaçlar için geliştirilen ve her biri farklı özelliklere sahip tabancalardan oluşuyor. İğne ateşlemeli bu tabancaların gövdesi polimer malzemeden; namlu ve kapağı ise alaşımlı dövme çelikten imal ediliyor. Tüm modeller, 9×19 mm çapında ve tek hareketli mekanizmayla çalışıyor. Çift sıralı şarjörlerle beslenen tabancaların kabzaları, 3 farklı ebatta yan ve sırt kapaklarına sahip. Bu kapaklar, kullanıcı tarafından kolaylıkla değiştirilebiliyor.

SAR 9 CX’in kapağı üzerinde yer alan kanallar, tabancanın seri atışlar sırasında daha etkili şekilde soğumasını sağlıyor.

Ayrıca tüm modellerde, iğne ve tetik emniyeti bulunuyor. İğne emniyeti, tabanca kurulu durumdayken yere düşse dahi kendi kendine ateşleme yapmamasını sağlıyor. Tetik emniyeti ise tetik üzerinde yer alan küçük mandala basılmadığı sürece, tetiğin herhangi bir sebepten ötürü harekete geçmesini engelliyor.

Tabancaların bir başka ortak özelliği de üzerlerinde bulunan aksesuar rayı. SAR 9 ailesinin neredeyse tüm üyelerinde bulunan bu ray sayesinde tabancalara standart aksesuarlar takılabiliyor.

SAR 9 CX, 15 fişeklik şarjörlerle besleniyor.

Av Tüfekleri de Sergilendi

IWA’da av tüfeklerini de sergileyen Sarsılmaz, klasikleşmiş modellerini av tutkunlarıyla buluşturdu. Firmanın bu silahlar arasında en çok öne çıkardığı modeller ise MAGIC ve VERTU oldu. Av tüfeği tasarımında estetik arayan kullanıcılar için geliştirilen MAGIC, yağ cilalı ceviz dipçiği ve el kundağıyla dikkat çekiyor. VERTU ise Sarsılmaz’ın geliştirdiği ilk kinetik sistem av tüfeği olmasıyla öne çıkıyor.

Kullanıcı İhtiyaçları En Büyük Öncelik

Sarsılmaz Genel Müdür Yardımcısı M. Nuri Kızıltan, firmanın IWA katılımını şu şekilde özetledi: “Yüz elli yıla yaklaşan tarihimizin yanında pek çok ilke ve sayısız başarıya imza atmış olmamız, Türk silah sanayisinde bize öncü bir rol yüklüyor. Biz de bunun bilinciyle katıldığımız tüm yurt dışı fuarlarda olduğu gibi IWA’da da bayrağımızı dalgalandırdık ve ülkemizi gururla temsil ettik. Bu fuarda ilk kez sergilediğimiz SAR 9 CX modelimiz büyük ilgi gördü. Daha önce tabancasını gizli taşımak isteyenlere yönelik olarak, kompakt sınıftaki SAR 9C modelimizi geliştirmiştik. Bu modeli temel alarak tasarladığımız SAR 9 CX ise hem ergonomisi hem de estetik görünüşü ile dikkat çekiyor. Bu tabanca, küçük tasarımı sayesinde rahatlıkla kıyafet altında taşınabiliyor. İhtiyaç duyulduğu anda ise kullanıcıya etkili bir ateş gücü sağlıyor. Önümüzdeki dönemlerde de kullanıcılarımızın ihtiyaçlarını gözeterek yeni modeller geliştirmeye devam edeceğiz.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.