Ana Sayfa Haberler Sarsılmaz, Tasarım Kabiliyetleri ile Kullanıcılara Geniş Bir Ürün Yelpazesi Sunuyor

Sarsılmaz, Tasarım Kabiliyetleri ile Kullanıcılara Geniş Bir Ürün Yelpazesi Sunuyor

K12 SPORT X

Sarsılmaz, sahip olduğu mühendislik ve tasarım kabiliyetleri ile kullanıcıların farklı ihtiyaçlarına cevap verebilen, pek çok farklı hafif silah sunuyor. Bunlar arasında; çelik ve polimer gövdeli tabancalardan, modern piyade tüfeklerine kadar geniş bir yelpazedeki ürünler yer alıyor. Sarsılmaz, bu silahlardan 9×19 mm çapındaki K12 SPORT X tabancasını sportif atıcılar için; 5,56×45 mm çapındaki SAR 56 piyade tüfeğini ise silahlı kuvvetler ve güvenlik güçleri için tasarladı.

Müsabaka Tabancası K12 SPORT X

K12 SPORT X’in; şarjör düşürme düğmesi, emniyet mandalı ve kapak düşürme mandalı uzatılmış şekilde tasarlandığı için atıcılar, tüm bu kontrollere çok hızlı bir şekilde erişebiliyor ve tümünü tek elle kolaylıkla kullanabiliyor.

Sarsılmaz’ın, çelik gövdeli ve horoz ateşlemeli K12 SPORT’un yeni sürümü olarak geliştirdiği K12 SPORT X, ailenin kendinden önceki üyesi gibi bir sportif atış tabancası. Tabancanın X sürümünün namlusu, kapağı ve gövdesi, kendinden önceki model gibi alaşımlı ve paslanmaz dövme çelikten imal ediliyor.

Bununla birlikte K12 SPORT X, bir önceki sürümden farklı olarak, kapak üzerinde havalandırma kanallarına sahip. Bu kanallar, seri atışlar sırasında namlunun soğumasını kolaylaştırıyor. Bu da üst üste yoğun şekilde atış yapılan durumlarda, sıcaklıktan dolayı tabancanın performansının düşmesini engelliyor. Bu kanallar aynı zamanda, tabancayı, K12 SPORT’a kıyasla daha hafif hale getiriyor. Tabancayı hafifleten bir diğer özellik ise gövdenin namlu miğferi bölümünün daha ince şekilde tasarlanmış olması. Kapaktaki soğutma kanalları ve ince yapılı namlu miğferi, tabancayı, K12 SPORT’a kıyasla 160 gram hafifletiyor.

K12 SPORT X’in gez ve arpacığı, kullanıcı tarafından ayarlanabiliyor.

Yeni model, K12 SPORT’un sahip olduğu ayarlanabilir tetik ile ayarlanabilir gez ve arpacık gibi çeşitli özellikleri devam ettiriyor. Bunlardan ayarlanabilir tetik sayesinde kullanıcılar, tetiğin yeniden kurulma (reset) mesafesini değiştirebiliyor. Böylece yeniden kurulma mesafesi, seri atışlar arasındaki kayıp süreleri azaltmak için, kullanıcıların alışkanlıkları doğrultusunda kısaltılabiliyor ya da uzatılabiliyor. Ayarlanabilir gez ve arpacık sayesinde de kullanıcı, poligondaki şartlara ve kullanacağı mühimmatın çekirdek ağırlığına göre tabancasının sıfırlamasını kendisi yapabiliyor.

Atıcılar, K12 SPORT X’in ayarlanabilir tetiği sayesinde, tetiğin yeniden kurulma (reset) mesafesini, kendi tercihleri doğrultusunda değiştirebiliyor.

Tabancanın emniyet sistemleri, horoz emniyeti ve iğne emniyetinden oluşuyor. Horoz emniyeti, bir mandal sayesinde kontrol ediliyor. İğne emniyeti ise kapak takımının içerisinde yer alıyor ve tetik çekilmediği sürece tabancanın ateşleme yapmasını engelliyor. Böylece tabanca, dolu ve tetik kurulu vaziyetteyken yere düşse bile ateşleme yapmıyor.

K12 SPORT X’in kapağındaki havalandırma kanalları, seri atışlar sırasında namlunun soğumasını kolaylaştırıyor.

Tabancanın, şarjör düşürme düğmesi, emniyet mandalı ve kapak düşürme mandalı uzatılmış şekilde tasarlandığı için atıcılar, tüm bu kontrollere çok hızlı bir şekilde erişebiliyor ve tümünü tek elle kolaylıkla kullanabiliyor. Bu da özellikle bir müsabaka sırasında, atış hızını arttırıyor.

K12 SPORT X, kavramayı kolaylaştıran yeni kabzası ile de kullanıcıya yüksek bir ergonomi sunuyor. Kabza üzerinde yer alan izler, tabancanın, kullanıcının eli içerisinde kaymasını engelliyor. Alüminyum kabza kapaklarındaki Cerakote kaplama ise tabancanın ömrünü arttırıyor.

Tablo 1. K12 SPORT X Teknik Özellikleri

Çalışma MekanizmasıHoroz ateşlemeli
Namlu çapı9×19 mm
Tetik sistemiTek hareketli
Gövde malzemesiAlaşımlı dövme çelik
Namlu ve kapak malzemesiAlaşımlı dövme çelik
Namlu boyu120 mm
Toplam boy218 mm
Toplam yükseklik141 mm
Toplam genişlik35 mm
Ağırlık1.170 gr
Şarjör kapasitesi17 fişek
Sarsılmaz Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş

Sarsılmaz’ın Yeni Piyade Tüfeği: SAR 56

SAR 56

5,56×45 mm çapındaki SAR 56 piyade tüfeği, Sarsılmaz’ın, son dönemde, ön cephede çarpışanlar için geliştirdiği silahlardan biri. Sarsılmaz, bu silahı, piyade tüfekleri alanında elde ettiği tüm birikimi, sahadaki personelden alınan geri besleme ile harmanlayarak geliştirdi. Böylece ortaya, kullanıcı dostu ve ergonomik bir silah çıktı.

Gaz piston tahrik sistemine sahip olan SAR 56’nın ergonomik özelliklerinden öne çıkanlar, şu şekilde sıralanıyor:

  • 5 konumlu, yanak destekli dipçik
  • Uzun ve sökülebilir tip el kundağı
  • Ergonomik ve destekli tip el kabzası
  • Kurulu değilken de emniyete alınabilir tetik grubu
  • Taktik kullanımına uygun, çift taraflı mandal grubu
  • Polimer toz kapağı
  • Ergonomik kayış bağlantı halkası
  • Adet göstergeli şarjör
SAR 56’nın; 7,5 inç (üstte), 11 inç (ortada) ve 14,5 inç (altta) namlu boyuna sahip sürümleri.

SAR 56’nın bir diğer önemli özelliği de silahın farklı uzunluktaki namlu boyu seçeneklerine sahip olması. 7,5 inç, 11 inç ve 14,5 inç olmak üzere 3 farklı namlu boyu seçeneği ile gelen SAR 56, bu sayede, yakın mesafeden uzak menzile kadar farklı koşullarda gerçekleşebilecek tüm görevlere uygun bir çözüm olarak öne çıkıyor. Sarsılmaz, SAR 56’nın seri üretimine de başlamış durumda.

Sarsılmaz, piyade tüfekleri konusunda SAR 56’nın yanı sıra geniş bir yelpazede faaliyet gösteriyor. Firma, bir diğer özgün ürünü olan SAR 223 piyade tüfeğinin üretimine devam ederken aynı zamanda Türkiye’nin özgün piyade tüfeği MPT-76’nın seri üretiminde rol alıyor.

SAR 56, 30 fişeklik şarjörlerle besleniyor.

Tablo 2. SAR 56’nın Teknik Özellikleri

ModelSAR 56 7,5 inç NamluluSAR 56 11 inç NamluluSAR 56 14,5 inç Namlulu 
TipiPiyade tüfeği
Namlu Çapı5,56 x 45 mm 
ÖlçüleriToplam uzunluk (dipçik açık)670 mm803 mm890 mm
Toplam uzunluk (dipçik kapalı)600 mm740 mm827 mm
Toplam yükseklik270 mm
Toplam genişlik27 mm
Namlu uzunluğu190 mm279 mm368 mm
Dönü uzunluğu1:7 inç
Yiv/set tipi ve sayısı6 adet sağ dönüşlü (6RH)
Dakikadaki atım sayısı750-950 atım / dk.
Namlu çıkış hızı700 ± 10 m/sn.850 ± 10 m/sn.875 ± 10 m/sn.
Ateşleme modlarıTam otomatik / yarı otomatik
Emniyet sistemiEmniyet mandallı
Nişangâh sistemiKademeli gez (100-400 m)
Şarjör kapasitesi (polimer şarjör)30
Ağırlık (şarjörsüz, boş ağırlık)2.850 g3.250 g3.550 g
NATO standartlarına göre tasarlanan aksesuar rayları sayesinde, SAR 56 üzerine farklı aksesuarlar takılabiliyor.

Üstün Mühendislik ve Tasarım Kabiliyetleri

Sarsılmaz Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş; tasarım ve mühendislik kabiliyetleri hakkında şunları söylüyor: “Sarsılmaz olarak, daima silahlı kuvvetlere ve güvenlik güçlerine en iyisini sunmayı hedefliyoruz. Bu nedenle tasarım ve mühendislik faaliyetleri, çalışmalarımız arasında önemli bir yer tutuyor. Hâlihazırda tabancalardan ağır makinalı tüfeklere kadar çok geniş bir ürün yelpazemiz var. Ancak biz bununla yetinmeyip, kullanıcıların ihtiyaçları doğrultusunda yeni ürünler tasarlamaya, mevcut ürünlerimizi ise her geçen gün geliştirmeye devam ediyoruz. Önümüzdeki dönemlerde de kullanıcılarımıza, onların her türlü ihtiyacını karşılayacak ürünler sunmaya devam edeceğiz.”

Kullanıcı dostu bir tasarıma sahip SAR 56’nın ergonomiyi arttıran özelliklerinden bazıları; destekli tip el kabzası, her pozisyonda emniyete alınabilir tetik grubu, çift taraflı mandal grubu, polimer toz kapağı ve adet göstergeli şarjör şeklinde sıralanıyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.