Ana Sayfa Manşet Sarsılmaz Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral ALİŞ: “Salgın sürecinden kaynaklanan aksaklıklara rağmen, SAR 240 ve SAR 127 makinalı tüfeklerimizin ilk teslimatlarını, bu yılın sonuna kadar yapacağız.”

Sarsılmaz Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral ALİŞ: “Salgın sürecinden kaynaklanan aksaklıklara rağmen, SAR 240 ve SAR 127 makinalı tüfeklerimizin ilk teslimatlarını, bu yılın sonuna kadar yapacağız.”

Şebnem ASİL / s.asil@savunmahaber.com

Ümit BAYRAKTAR / ubayraktar@savunmahaber.com

Alper ÇALIK / a.calik@savunmahaber.com

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile önceki yıl imzaladığı sözleşmeler kapsamında, iki farklı kalibrede yerli makinalı tüfek geliştirmeye başlayan Sarsılmaz, hafif silah sektöründe, tüm kalibrelerde ve her türlü tipte askeri ürün üretebileceğini gözler önüne serdi. Firmanın geliştirmekte olduğu bu silahlar ile ilgili takvimin ayrıntılarını, altyapı yatırımlarını ve çok daha fazlasını, Sarsılmaz Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş’ten dinledik.

MSI Dergisi: Aral Bey, öncelikle Sarsılmaz’ın son dönemdeki faaliyetlerini sormak istiyoruz. Sarsılmaz, son dönemde, yurt içinde ne gibi yeni projeler üstlendi?

Latif Aral ALİŞ: Son dönemde üstlendiğimiz en önemli projeler; PMT 7,62 mm ve PMT 12,7 mm Makineli Tüfek Projeleri oldu. Bu projelerdeki çalışmalarımız son hızıyla devam ediyor. Ayrıca, geçtiğimiz yıl üstlendiğimiz pek çok projede de yerli imkânlarla ürettiğimiz silahların teslimatlarına hızla devam ediyoruz. Teslimatları devam eden bu silahlar arasında; SSB’nin Özgün Yerli Tabanca Geliştirme (ÖYTG) Projesi’nin test aşamasını, açık ara birinci olarak başarıyla tamamlayan 9×19 mm görev tabancamız SAR9 METE, makinalı tabancamız SAR109 ve SAR223P, SAR308 ve MPT-76 piyade tüfeklerimizi sayabilirim.

MSI Dergisi: Sarsılmaz, bu dönemde yeni ihracat projeleri de üstlendi mi? Eğer üstlendi ise detaylarını açıklayabilir misiniz?

Latif Aral ALİŞ: TURQUALITY programı kapsamında hedef pazarımız olan ABD’de, SAR USA isimli bir şirket kurmuştuk ve bu şirketimizin çatısı altında çok ciddi çalışmalar yürütüyoruz. SAR USA by SARSILMAZ şeklinde lanse ettiğimiz bu şirketimiz sayesinde, ABD pazarında satış oranımız ve adetlerimiz giderek artıyor. Uzunca bir süredir Pakistan Ordnance Factory (POF) ile artarak devam eden iş birliğimiz sayesinde de B6 model tabancamızı Pakistan’da üretiyoruz. Bunların dışında, 81 ülkeye ihracatımız devam ediyor.

Ayrıca şimdilik ismini veremeyeceğim bir ülke ile teknoloji transferi için de anlaşmak üzereyiz.

Sarsılmaz, SAR 240 (üstte) ve SAR 127 (altta) makinalı tüfeklerinin seri üretimden çıkan ilk örneklerini, bu yıl içerisinde teslim etmeyi planlıyor.

Sarsılmaz’ın Marka Değeri

MSI Dergisi: ABD’de kurduğunuz şirketiSAR USA by SARSILMAZ şeklinde lanse etmenizin özel bir sebebi var mı?

Latif Aral ALİŞ: Bilindiği üzere ABD’deki tabanca pazarı, bireysel kullanıcıların çokluğu nedeniyle dünyadaki en zorlu pazarlardan birisi ve bu pazarda çok fazla sayıda marka var. Sarsılmaz ise hafif silah pazarında sahip olduğu 100 yılın üzerinde tecrübe ile çok büyük bir marka değerine sahip. Biz de ABD pazarındaki kullanıcıların, SAR USA şirketinin arkasında, Sarsılmaz gibi bir dünya markası olduğunu özellikle bilmelerini istedik.

Sarsılmaz’dan Sürpriz Ürünler

MSI Dergisi: Son dönemde, ürün ailenize yeni üyeler eklendi mi? Bunlardan, özellikle savunma ve güvenlik sektörlerine yönelik olanlar var mı?

Latif Aral ALİŞ: Son dönemde ürün ailemize eklenen en önemli üyeler olarak, SSB’nin PMT 7,62×51 mm ve PMT 12,7×99 mm projeleri kapsamında hayata geçirdiğimiz; SAR 240 ve SAR 127 makinalı tüfekleri gösterebiliriz. Ancak bunun haricinde, daha da önemli sürpriz ürünlerimizi, yakında sizlerle paylaşıyor olacağız.

Yerli Makinalı Tüfekler Yolda

MSI Dergisi: SAR 240 ve SAR 127 makinalı tüfeklerine ilişkin görüntüleri, geçtiğimiz günlerde kamuoyu ile paylaşmıştınız. Bu silahlar ile ilgili son durum nedir?

“Silah teknolojileri konusunda zaten Türkiye’de bir otorite konumundayız. Bununla birlikte, imalat teknolojileri anlamında da dünyadaki en son çalışmaları sıkı şekilde takip ediyor ve kendi sistemimize adaptasyonunu sağlıyoruz.”

Latif Aral ALİŞ: SSB ile Aralık 2018’de imzaladığımız PMT 7,62×51 mm projesi kapsamında, prototip makinalı tüfeklerimizin üretimini tamamladık ve SSB eşliğinde tasarım doğrulama testlerimizi yürütüyoruz. Salgın nedeni ile verdiğimiz ara, bu projede de bir gecikmeye neden oldu; ancak haziran ayı sonuna kadar bu testlerin tamamlanmasını hedefliyoruz. Yine SSB ile Nisan 2019’da imzaladığımız PMT 12,7×99 mm projesinde ise prototip tüfeklerimizin üretimine devam ediyoruz. Bu projede de salgın sürecinde yan sanayiden temin edeceğimiz parçalarda önemli gecikmeler oluştu. Yine de en kısa sürede prototiplerimizi tamamlayarak seri üretime geçeceğiz.

MSI Dergisi: Sarsılmaz, bir yandan da bu makinalı tüfeklerin seri üretimi için altyapı kurulum çalışmaları yürütüyor. Bu çalışmalarda hangi aşamaya geldiniz?

Latif Aral ALİŞ: Makinalı tüfeklerin seri üretimi, çok ciddi bir altyapıya ihtiyaç duyuyor. Biz de pandemi sürecini bir fırsata çevirerek PMT 7,62×51 mm projesi için seri üretime yönelik üretim ve montaj hatlarını tamamladık. PMT 12,7×99 mm projesi için de hem prototip üretimine yönelik hem de seri üretim alt yapısına yönelik çalışmalarımız devam ediyor. Bu noktada da prototip imalatlarında edindiğimiz tecrübeler bize yön gösteriyor.

MSI Dergisi: Eğer COVID-19 salgını olmasaydı, makinalı tüfeklerin seri üretimine ne zaman başlamayı hedefliyordunuz? Mevcut durumda, ne zaman seri üretime başlayabilirsiniz?

Latif Aral ALİŞ: COVID-19 salgını olmasaydı, makinalı tüfeklerin seri imalatına başlamak için SSB ile mutabık kaldığımız tarihler; SAR 240 için 15 Ekim 2020 ve SAR 127 için de 15 Kasım 2020 idi. Evet salgın süreci bizi çok olumsuz şekilde etkiledi; ancak hem SSB’ye hem de Türk Milleti’ne karşı büyük bir sorumluluğumuz var. Bu nedenle Sarsılmaz olarak, salgın sürecinden kaynaklanan aksaklıklara rağmen, SAR 240 ve SAR 127 makinalı tüfeklerimizin ilk teslimatlarını, bu yılın sonuna kadar yapacağız.

Sarsılmaz, özgün makinalı tabancası SAR 109’un yeni bir sürümü üzerinde çalışıyor.

“Önceliğimiz Yurt İçi”

MSI Dergisi: Bu silahlar için, yurt dışında nasıl bir pazar öngörüyorsunuz? Bu silahlarla ilgili ihracat hedefleriniz neler?

Latif Aral ALİŞ: Yerli olarak üreteceğimiz ve bu nedenle hiçbir ihracat kısıtlamasına tabi olmayacak bu silahlar için, dost ve kardeş ülkelerden de ciddi bir talep olacağından eminiz ve bunları da seve seve karşılamak isteriz. Ancak, her zaman belirttiğimiz gibi bizim en büyük önceliğimiz, yurt içindeki güvenlik güçlerimizin ihtiyaçlarını bir an önce karşılayabilmek.

MSI Dergisi: COVID-19 salgınının sizi de olumsuz etkilediğini söylemiştiniz. Sarsılmaz, salgınla ilgili ne gibi tedbirler aldı; faaliyetlerinizde ne gibi düzenlemeler oldu?

Latif Aral ALİŞ: Salgın sürecinde, çalışanlarımızın sağlığı bizim için en büyük öncelik oldu. Bu yüzden Sarsılmaz olarak, salgının Türkiye’de başladığı 11 Mart’tan itibaren, çalışanlarımızı korumak için gerekli tüm önlemleri aldık. Bu süreçte de tüm dünya gibi biz de olumsuz yönde etkilendik. Çalışanlarımız içerisinde, kronik rahatsızlıkları olanları ve aile fertlerinde pozitif vaka çıkanları izine gönderdik. Bu nedenle de ciddi yönde iş gücü kaybı yaşadık. Ayrıca, hem yurt dışı hem de yurt içi alt yüklenicilerimizde yaşanan durmalar, yarı mamul temininde ciddi sıkıntılar yarattı. Tabii ki bunların hepsi, üretimimizi önemli ölçüde etkiledi. Bu süreçte fabrikamız hiç kapalı kalmadı; ancak dediğim gibi iş gücü kaybı ve yarı mamul temininde büyük sıkıntılar yaşadık.

MSI Dergisi: Aral Bey,biraz da genel konulardan bahsetmek gerekirse öncelikle son dönemde yürüttüğünüz Ar-Ge çalışmalarından bahsedebilir misiniz?

Latif Aral ALİŞ: 2019 yılı itibari ile Ar-Ge çalışmalarımızın odağında yerli makinalı tüfekler yer aldı. Hafif silah sektöründeki tüm kalibrelerde ve her türlü tipte askeri ürün üretebilmeyi amaçlayarak başladığımız yolda bu çalışmalar, Ar-Ge ekibimizin tüm tecrübe ve bilgi birikimini harmanladığı birer proje oldular. Bununla beraber, makinalı tüfek ailesinde eksik kalan üyeler için de yoğun bir çalışma yürütüyoruz. Yine ürün gamımızda bulunan piyade tüfeklerinin yeni sürümlerinin hayata geçirilmesi için de yoğun çalışmalarımız oldu. Ayrıca SAR9 tabanca ailesini genişletme konusundaki çalışmalarımız da devam ediyor. Bu kapsamda, SAR9 SPORT ve SAR9 COMPACT’ın ilk üretimlerini tamamlayarak satışlarına başladık. Bu yıl içerisinde pazara sunmayı hedeflediğimiz SAR9 SUBCOMPACT’ın ise tasarımına devam ediyoruz.

Sarsılmaz, SAR 308’in yeni versiyonunu yakın zamanda tanıtmayı planlıyor.

20 mm’lik Top için Test Sahası

MSI Dergisi: Makinalı tüfeklerin seri üretimi ile ilgili olanların haricinde, Sarsılmaz’ın son dönemde gerçekleştirdiği başka altyapı yatırımı da oldu mu?

Latif Aral ALİŞ: Düzce’deki mevcut fabrikamızın hemen arkasında, 20.000 metrekarelik alanda, 200 metre uzunluğunda yeni bir atış ve test poligonu kuruyoruz ve bu tesisin, bu yılın sonunda da hizmete girmesini hedefliyoruz. Burada, makinalı tüfeklerimizden, geliştirmekte olduğumuz 20 mm çapındaki otomatik topumuza kadar pek çok silahın atış testlerini yapacağız. Bununla beraber, tezgâh yatırım çalışmalarımızda da önemli aşamalar kaydettik ve bir süre önce Endüstri 4.0’a geçişi de başlattık. Silah teknolojileri konusunda, zaten Türkiye’de bir otorite konumundayız. Bununla birlikte, imalat teknolojileri anlamında da dünyadaki en son çalışmaları sıkı şekilde takip ediyor ve kendi sistemimize adaptasyonunu sağlıyoruz.

MSI Dergisi: Sizinle geçtiğimiz yıl, aynı dönemlerde yaptığımız söyleşide, çalışan sayınızın 1.600’ün üzerinde olduğunu belirtmiştiniz. Güncel istihdam rakamınızı öğrenebilir miyiz?

Latif Aral ALİŞ: Salgın sürecinde, hiçbir çalışanımızı kaybetmedik. Aksine çalışan sayımızı arttırma yönünde çok büyük çaba sarf ettik ve grubumuza katılan yeni şirketler ile çalışan sayımız da 2.000’i aştı.

MSI Dergisi: IDEF 2019 sırasında, MPT-76’nın hafifletilmiş sürümünü sergilemiştiniz. Diğer ürünlerinizle ilgili de buna benzer çalışmalarınız oldu mu?

Latif Aral ALİŞ: MPT-76’nın hafifletilmiş sürümü, kullanıcı talepleri doğrultusunda oluşmuş bir versiyondu. Benzer olarak, yine kullanıcı yorumları ve talepleri doğrultusunda; SAR 223P ve SAR 308 piyade tüfeklerimizin de yeni sürümleri üzerine çalışmalarımız oldu. Bunları da çok yakın zamanda kullanıcılarımızın beğenisine sunacağız. Aynı şekilde, SAR 109 makinalı tabancamız için de böyle bir çalışma yapıyoruz.

Güvenlik güçlerine SAR 223 teslimatlarına devam eden Sarsılmaz, bu silahın yeni sürümünü kullanıcıların beğenisine sunmaya hazırlanıyor.

“Özel Sektörün En Büyük Kalibresi”

MSI Dergisi: Sektörde en çok merak edilen konulardan biri de2018 yılında, TUSAŞ ile birlikte kurduğunuz TR MEKATRONİK ve daha önce satın aldığını ZSR şirketleri ile ilgili gelişmeler. Bu şirketlerin çalışmaları ne aşamada?

Latif Aral ALİŞ: Özel sektörün en büyük kalibreli silah sistemlerini üretmeyi ve ihracatta Türkiye için yeni kapılar açmayı hedefleyen TR MEKATRONİK, ülkemiz için çok önemli bir kazanım olacak. Bu şirketin başlangıç aşamasındaki ilk projesi olan 20 mm otomatik topa ilişkin tasarım dokümanlarını ise SSB’ye teslim aşamasındayız. Bir yandan da TR MEKATRONİK’in fabrikasındaki tezgâh yatırımlarına ve tasarımını tamamladığımız parçaların üretimine, hem fabrika içinde hem de yan sanayide devam ediyoruz. ZSR ise askeri tarafta pek çok farklı kalibrede, tüm bileşenlerini kendi ürettiği çeşitli tipte mühimmat imal ediyor.

Sarsılmaz, mevcut fabrikasının hemen arkasında, 20.000 metrekarelik alanda, 200 metre uzunluğunda yeni bir atış ve test poligonu kuruyor.

MSI Dergisi: Eklemek istediğiniz başka bir konu ya da konular var mı?

Latif Aral ALİŞ: Sarsılmaz olarak, SSB’nin bize verdiği görevleri öncelikli olarak yerine getirmeye çalışıyoruz. Ayrıca, ülkemizin ihtiyacı olan başka konularda da faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Devletimizin savunma sektörüne verdiği önem sonucunda, ülke olarak başarılı olabileceğimizi kanıtlıyoruz. Yıllardır yapılamayan pek çok ürün, hızlı bir şekilde hizmete sunuldu. Bulunduğumuz bölgedeki hassas dengeler nedeni ile dönem dönem ülkemizde savunma sektörüne uygulanan yasaklar, ciddi sıkıntılar yaşamamıza neden oluyordu. Ancak artık kendi imkânlarımız ile yaptığımız ürünler sayesinde, bu sıkıntıları çok rahat aşıyoruz. Yine de kat edilecek daha çok yolumuz var.

Sarsılmaz Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş’e, zaman ayırıp sorularımızı cevaplandırdığı ve verdiği bilgiler için, okuyucularımız adına teşekkür ediyoruz.

 2,801 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.