Ana Sayfa Advertorial Sarsılmaz, Makineli Tüfek Ürün Ailesiyle Kara, Deniz ve Hava Kuvvetlerinin İhtiyaçlarını Karşılıyor

Sarsılmaz, Makineli Tüfek Ürün Ailesiyle Kara, Deniz ve Hava Kuvvetlerinin İhtiyaçlarını Karşılıyor

Makineli tüfekler, hem piyadenin ana silahlarından biri olmaya devam ediyor hem de kara, deniz ve hava platformlarında mesnetler üzerinde, uzaktan komutalı silah istasyonlarında ve silah podlarında kullanılıyor. Sarsılmaz da son yıllarda, makineli tüfekler alanında, SAR 127 MT ve SAR 762 MT’nin farklı alt sürümlerinden oluşan geniş bir ürün ailesini ortaya koydu. Bazı modelleri envantere de girmiş olan bu makineli tüfekler; kara, deniz ve hava kuvvetlerinin farklı ihtiyaçlarını etkin bir şekilde karşılıyor.

Sarsılmaz, SAR 127 MT’yi, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile 2019 yılının Nisan ayında imzaladığı, 12,7 mm Makineli Tüfek Tasarım Veri Paketini Hazırlama ve Üretim Projesi; SAR 762 MT’yi ise yine SSB ile 2018 yılında imzaladığı, PMT 7,62×51 Projesi kapsamında geliştirdi. Böylece, ilk aşamada Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK), önümüzdeki dönemde de dost ve müttefik ülkelerin ihtiyaçlarını karşılayacak ürün aileleri meydana geldi.

Türkiye’nin İlk Yerli ve Milli Uçaksavarı SAR 127 MT

Sarsılmaz, yüksek ateş gücü ihtiyacına, 12,7×99 mm çapındaki SAR 127 MT ağır makineli tüfek ile cevap veriyor. Firma, tüm kara platformlarında kullanılacak 12,7×99 mm kara makineli tüfeğinin ağırlığını azaltarak ileri mühendislik ve optimizasyon yöntemleriyle yüksek hızda atım yapacak şekilde yeniden tasarladığı; hava ve deniz versiyonlarını geliştirme ve üretme faaliyetlerini de içeren SSB projesini, Türkiye’de tek başına üstlenen firma olmayı başardı.

Muharebe sahasında birliklere önemli bir ateş gücü desteği sağlayacak olan SAR 127 MT, hem tam otomatik olarak çalışabilme hem de tek tek atış yapabilme özelliğine sahip. Silah ayrıca isteğe göre, sağdan ya da soldan yapılabilen şerit (mayonlu mühimmat) beslemesi sayesinde, entegre edildiği Uzaktan Kumandalı Silah Sistemlerine (UKSS) ya da yerleştirildiği mevzinin yapısına kolaylıkla uyum sağlayabiliyor. Gerekli arayüz bağlantıları yapılarak farklı araçlara da monte edilebilen ve yaklaşık 38 kg ağırlığında olan SAR 127 MT’nin etkili menzili, bölge hedefleri için 1.830 m’ye ulaşabilirken, azami menzili 7 bin 400 m’ye  kadar çıkıyor. Hava soğutmalı silah, hızlı değiştirilebilen namlu (QCB) özelliğine de sahip. Bu sayede, yoğun ateş baskısı sağlamak için silahın aralıksız ateş etmesi gereken durumlarda nişancı, ısınan namluyu, yedek namluyla hızlı ve emniyetli şekilde değiştirebiliyor. Böylelikle silah, ateş baskısına ara vermeden birliklere ateş desteği vermeye ve ateş üstünlüğünü elde tutmaya devam edebiliyor.

Sarsılmaz yetkilileri, SAR 127 MT’nin, 1.800 m mesafeden çelik çekirdekli mühimmat ile yapılan atışta, bir aracın motor bloğunu delebileceğinin altını çiziyor.

Geçmişten Gelen Tecrübeler Kullanıldı

Sarsılmaz, SAR 127 MT’yi geliştirmek için SSB ile imzaların atılmasını müteakip ilk olarak muadil silahları incelemeye başladı. Firma, tasarım sürecini tamamladıktan sonra, simülasyon çalışmaları ile tasarımlarını doğruladı. Bu kalibre, Sarsılmaz’ın ürün gamına ilk defa girdiği için yeni yatırımlar yapılmasını da gerekli kıldı. Firma, bu yatırımları da tamamlayarak, makina ve üretim parkurunu yeniledi ve prototip imalatına başladı. İlk prototipler, IDEF’19 fuarında sergilendi.

SAR 127 MT AIR, TUSAŞ tarafından üretilen HÜRKUŞ-C uçaklarının kanat altına bir pod içerisinde yerleştirilerek kullanılacak. Fotoğrafta, HÜRKUŞ Hava Yer Entegrasyon Uçağı (HYEU), TEKNOFEST 2021 sırasında görülüyor.

SAR 127 MT AIR: Hava Araçları da Kapsamda

Silah sistemleri de dâhil olmak üzere herhangi bir sistemin hava araçları üzerinde kullanımı söz konusu olduğunda, aracın ağırlık kısıtları gereği ilgili sistemin olabildiğince hafif olması gerekir. Aranan en önemli özelliklerden bir diğeri de bu silahların atım hızının yüksek olmasıdır. Çünkü hava aracının hızına da bağlı olmakla birlikte, bu araçların herhangi bir hedefi etkili şekilde ateş altına alabileceği süre olan angajman penceresi, genellikle çok kısadır. Bu nedenle hava aracının, hedefine, kısa süre içerisinde çok sayıda mühimmat ateşleyebilmesi istenir.

Sarsılmaz’ın hava araçlarına yönelik olarak geliştirdiği SAR 127 MT AIR ağır makineli tüfek de dakikadaki atım hızının yüksekliği ve hafifliği ile öne çıkıyor. Toplam ağırlığı 33 kg olan SAR 127 MT AIR, dakikada 900 ila 1.250 atım yapabiliyor. SAR 127 MT’ye kıyasla yaklaşık 5,1 kg daha hafif olan ve hemen hemen 2 kat daha hızlı atım yapabilen silah, hava araçları için ideal bir silah olarak öne çıkıyor.

Sarsılmaz, hava araçlarının yüksek ateş gücü ihtiyacına yönelik olarak, hafifletilmiş tasarımı ve yüksek atım hızı ile dikkat çeken SAR 127 MT AIR ağır makineli tüfeği geliştirdi.

Çok Yönlü Bir Silah: Karada, Havada ve Denizde…

SAR 127 MT, TUSAŞ tarafından üretilen HÜRKUŞ-C uçaklarının kanat altına ve helikopterlere bir pod içerisinde yerleştirilerek kullanılacak olan hava versiyonunun yanı sıra üstün korozyon direnci olan ve namlu hedef balistiği etkinleştirilen deniz versiyonuyla karada, havada ve denizde TSK’ya güç katacak. Sarsılmaz, bu silahın ilk teslimatı için gün sayıyor.

Tablo 1: SAR 127 MT Ağır Makineli Tüfeğin Teknik Özellikleri

ÖzelliklerSAR 127 MT AIRSAR 127 MT
Kalibre12,7×99 mm NATO
Çalışma SistemiKısa Geri Tepme
Ateşleme ModlarıTam OtomatikEmniyet, Yarı Otomatik, Tam Otomatik
BeslemeŞerit (mayonlu mühimmat)
Mayon TipiM9 Mayon
Besleme YönüSağdan veya soldan
Boş Kovan AtımıAlt
NamluAlaşımlı Dövme Çelik NamluHızlı Değiştirilebilen Alaşımlı Dövme Çelik Namlu (QCB)
Dönü Uzunluğu1:15 inç
Yiv/Set Tipi ve Sayısı8 adet sağa dönüşlü (8RH)
Namlu Uzunluğu915 mm1.143 mm
Toplam Uzunluk1.610 mm1.655 mm
Yükseklik160 mm247 mm
Genişlik154 mm198 mm
Silah Ağırlığı33.000 g38.100 g
Namlu Ağırlığı6.000 g11.800 g
Namlu Çıkış Hızı890 m/s890 m/s
Dakikadaki Atım Hızı900-1.250 atım/dakika450-600 atım/dakika
Etkili Muharebe Menzili (Alan Hedefi)1.800 m
Etkili Muharebe Menzili (Nokta Hedefi)1.500 m
KaplamaMat Siyah
Aksesuar (Standart)Temizleme Kiti ve Kullanım Kılavuzu
SAR 127 MT (üstte) ve SAR 762 MT (altta)

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.