Ana Sayfa Manşet Sarsılmaz’dan Yakın ve Orta Mesafede Birbirini Tamamlayan Silahlar: SAR 109T ve SAR 56

Sarsılmaz’dan Yakın ve Orta Mesafede Birbirini Tamamlayan Silahlar: SAR 109T ve SAR 56

Türkiye’nin silah üreticisi Sarsılmaz’ın ürün gamında, güvenlik güçlerinin her türlü ihtiyacını karşılayabilecek ateşli silahlar yer alıyor. Bunlardan ikisi; yakın mesafeler için geliştirilen 9×19 mm çapındaki SAR 109T Makineli Tabanca ve orta menzil için tasarlanan 5,56×45 mm çapındaki SAR 56, kritik görevlerde, adeta birbirini tamamlıyor. Bu silahların her ikisinin de farklı teknik özelliklere sahip sürümleri bulunuyor. Bu farklı sürümler, kullanıcıların geniş bir yelpazedeki ihtiyaçlarını karşılıyor.

Meskûn Mahallerin Kıvrak Silahı: SAR 109T

Yakın muharebe ortamlarının taktik ihtiyaçlarını karşılama amacıyla özgün olarak geliştirilen SAR 109T, modüler gövde yapısı ile geniş bir yelpazedeki çeşitli aksesuarların kolayca takılarak kullanımına olanak tanıyor. NATO standartlarına göre tasarlanan aksesuar rayları bulunan gövde üzerine, standart monte tertibatına sahip her türlü aksesuar takılabiliyor.

Fonksiyonel prensip olarak geri tepme sistemiyle çalışan SAR 109T, 9×19 mm çapında standart NATO mühimmatı ateşliyor. Mermi beslemesini; 10, 20 veya 30 kapasiteli şarjörlerden sağlayan silah, dakikada yaklaşık 900 atım gibi yüksek bir hızda çalışıyor. 220 mm uzunluğunda namluya sahip olan SAR 109T’nin, 30 mermi kapasiteli tam dolu şarjörlü ağırlığı ise 3.032 gram.

Sarsılmaz Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş

SAR 109T, kavramayı kolaylaştıran polimer ray kılıfları ve modern kompakt taktik dipçik gibi geliştirmelerle son dönemde yeni bir görünüme kavuştu. Bu silah; Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Jandarma Genel Komutanlığı (J.Gn.K.lığı) ve Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) tarafından, sahada aktif şekilde kullanılıyor.

SAR 109T’nin standart sürümünün yanı sıra sivil kullanıma yönelik olarak geliştirilen bir sürümü ve üzerinde taşıma kolu bulunan bir sürümü daha bulunuyor.

Üzerinde, NATO standartlarına göre tasarlanan aksesuar rayları bulunan SAR 109T makineli tabancaya, standart monte tertibatına sahip her türlü aksesuar takılabiliyor.

Tablo 1. SAR 109T Makineli Tabanca Ailesinin Teknik Özellikleri

SAR 109T, 9×19 mm standart NATO mühimmatı mermi ateşliyor.
SAR 109T (altta) ve tekli atım özelliği ile sivillerin kullanımına yönelik olarak geliştirilen SAR 109C (üstte).

Sarsılmaz’ın Yeni Piyade Tüfeği: SAR 56

Sarsılmaz, piyade tüfekleri konusunda geniş bir yelpazede faaliyet gösteriyor. Firma, bir diğer özgün ürünü olan SAR 223 piyade tüfeğinin üretimine devam ederken aynı zamanda Türkiye’nin özgün piyade tüfeği MPT-76’nın seri üretiminde rol alıyor.

Sarsılmaz, SAR 56’yı, piyade tüfekleri alanında elde ettiği tüm birikimi, sahadaki personelden alınan geri besleme ile harmanlayarak geliştirdi. Böylece ortaya, kullanıcı dostu ve ergonomik bir silah çıktı.

Sarsılmaz’ın makineli tabancaları ve piyade tüfekleri, özellikle meskûn mahalde birbirini tamamlıyor.

Gaz piston tahrik sistemine sahip olan SAR 56’nın ergonomik özelliklerinden öne çıkanları, şu şekilde sıralanıyor:

  • 5 konumlu, yanak destekli dipçik
  • Uzun ve sökülebilir tip el kundağı
  • Ergonomik ve destekli tip el kabzası
  • Kurulu değilken de emniyete alınabilir tetik grubu
  • Taktik kullanımına uygun, çift taraflı mandal grubu
  • Polimer toz kapağı
  • Ergonomik kayış bağlantı halkası
  • Göstergeli şarjör

SAR 56’nın bir diğer önemli özelliği de silahın, farklı uzunluktaki namlu boyu seçeneklerine sahip olması. 7,5 inç, 11 inç ve 14,5 inç olmak üzere 3 farklı namlu boyu seçeneği ile gelen SAR 56, bu sayede, yakın mesafeden uzak menzile kadar farklı koşullarda gerçekleşebilecek tüm görevlere uygun bir çözüm olarak öne çıkıyor. Sarsılmaz, SAR 56’nın seri üretimine de başlamış durumda.

Tablo 2. SAR 56’nın Teknik Özellikleri

Kullanıcı dostu bir tasarıma sahip SAR 56’nın, ergonomiyi arttıran özelliklerinden bazıları; destekli tip el kabzası, her pozisyonda emniyete alınabilir tetik grubu, çift taraflı mandal grubu, polimer toz kapağı ve göstergeli şarjör şeklinde sıralanıyor.

Ürün Gamı Genişliyor

Sarsılmaz Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş; tabanca, makineli tabanca, piyade tüfeği ve makineli tüfek alanlarında yürüttükleri projeler hakkında şunları söyledi: “Sarsılmaz olarak, geçmişten bugüne, SSB’nin bize verdiği her projede üzerimize düşen görevleri layığı ile yerine getirmeye çalışıyoruz. Son yıllarda, SSB’nin tabanca geliştirme projesini birincilikle tamamlayan SAR 9 METE tabancamızdan yüksek adette teslimat yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Sırası ile 2020 ve 2021’de, ABD’de Yılın En İyi Tabancası seçilen SAR 9X modelimiz ve SAR 9 ailemiz ise bize ayrı bir gurur veriyor. SAR 109T makineli tabancamız, meskûn mahallerdeki etkisi nedeniyle özellikle TSK, J.Gn.K.lığı ve EGM tarafından kullanılıyor. Son yıllarda, 4 çeşit piyade tüfeğinin üretimine de başladık. Bunlar; SAR 56 (5,56×45 mm), SAR 223P (5,56×45 mm), SAR 308 (7,62×39 mm) ve MPT-76 (7,62×51 mm). Bu piyade tüfeklerinin teslimatlarını da başarı ile yapıyoruz. Ülkemizin gereksinimleri gereği bize verilen görev kapsamında, 7,62 mm ve 12,7 mm makineli tüfekler geliştirdik. Bundan sonra da ülkemizin ihtiyaçlarını karşılamak için bize verilen her türlü görevi, zorluğuna bakmaksızın üstlenmeye hazırız.”

SAR 56’nın, 7,5 inç (üstte), 11 inç (ortada) ve 14,5 inç (altta) namlu boyuna sahip sürümleri.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.