Ana Sayfa Haberler Sarsılmaz, SAR 56 Piyade Tüfeğiyle Ergonomiyi ve Güvenilirliği Tek Bir Platformda Buluşturuyor

Sarsılmaz, SAR 56 Piyade Tüfeğiyle Ergonomiyi ve Güvenilirliği Tek Bir Platformda Buluşturuyor

Piyade tüfekleri ürün ailesini genişleten Sarsılmaz, özgün olarak geliştirdiği SAR 56 ile ergonomiyi ve güvenilirliği buluşturan bir platform ortaya koydu. Sahada zorlu koşullarda görev yapan personelin ihtiyaçları gözetilerek geliştirilen SAR 56; beş konumlu ve yanak destekli dipçik, uzun ve sökülebilir tip el kundağı ve destekli tip el kabzası gibi pek çok ergonomik özellikle donatıldı. SAR 56 ayrıca, zorlu koşulların getirdiği yüksek güvenilirlik gereksinimleri göz önünde bulundurularak, kısa vuruşlu gaz piston tahrik sistemiyle çalışacak şekilde tasarlandı. Bu sayede az bakım gerektiren ve seri atışlarda dahi şahlanması kolay kontrol edilebilen bir silah ortaya çıktı.

Sarsılmaz, piyade tüfekleri konusunda geniş bir yelpazede faaliyet gösteriyor. Firma, bir diğer özgün ürünü olan SAR 223 piyade tüfeğinin üretimine devam ederken aynı zamanda Türkiye’nin özgün piyade tüfeği MPT-76’nın seri üretiminde rol alıyor.

Sarsılmaz Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş

Kullanıcı Dostu ve Ergonomik

Sarsılmaz, SAR 56’yı, piyade tüfekleri alanında elde ettiği tüm birikimi, sahadaki personelden alınan geri beslemeyle harmanlayarak geliştirdi. Böylece ortaya, kullanıcı dostu ve ergonomik bir silah çıktı.

SAR 56’nın ergonomik özelliklerinden öne çıkanlar şöyle sıralanıyor:

  • 5 konumlu, yanak destekli dipçik
  • Uzun ve sökülebilir tip el kundağı
  • Ergonomik ve destekli tip el kabzası
  • Kurulu değilken de emniyete alınabilir tetik grubu
  • Taktik kullanımına uygun, çift taraflı mandal grubu
  • Polimer toz kapağı
  • Ergonomik kayış bağlantı halkası
  • Göstergeli şarjör
Kullanıcı dostu bir tasarıma sahip SAR 56’nın, ergonomiyi arttıran özelliklerinden bazıları; destekli tip el kabzası, her pozisyonda emniyete alınabilir tetik grubu, çift taraflı mandal grubu, polimer toz kapağı ve göstergeli şarjör şeklinde sıralanıyor.

Az Bakım Gerektiren Güvenilir Mekanizma

SAR 56’nın öne çıkan bir diğer özelliği de gaz piston tahrik sistemiyle çalışıyor olması. Bu çalışma prensibinde; ateşlenen fişeğin oluşturduğu barut gazlarının etkisi, sürgü taşıyıcısına (bolt carrier), silah boyunca uzanan bir piston vasıtasıyla iletiliyor. Piston, ateşleme esnasında oluşan enerjiyi, çok kısa bir mesafe hareket ederek sürgü taşıyıcısına aktarıyor. Ayrıca gaz, sadece pistona etki ettiği için kirli barut gazlarının silahın iç kısımlarına geçişi önleniyor. Böylece, seri atışlardan sonra bile iç kısımları nispeten temiz kalan bir silah ortaya çıkıyor. Bu da silahın hem bakımını kolaylaştırıyor hem de tutukluk yapmasını engelleyerek güvenilirliğini arttırıyor.

Bu mekanizmanın bir diğer avantajı da pistonun kısa hareketi sayesinde ateşleme esnasında silah içerisinde ileri-geri hareket eden parçalardan kaynaklı momentum değişiminin düşük bir seviyede kalması. Piston hareketinin uzun olması, silah her ateşlendiğinde, silahın içerisindeki yüksek kütleli bir cismin uzun mesafeler boyunca ileri ve geri giderek silahı sarsmasına neden oluyor. SAR 56 ise kısa piston hareketiyle dengeli bir silah olarak öne çıkıyor. Bu sayede kullanıcılar, seri atışlar sırasında dahi SAR 56’nın şahlanmasını kolaylıkla kontrol edebiliyor.

Farklı Menziller için Farklı Uzunlukta Namlular

SAR 56’nın bir diğer önemli özelliği de silahın, farklı uzunluktaki namlu boyu seçeneklerine sahip olması. 7,5 inç, 11 inç ve 14,5 inç olmak üzere 3 farklı namlu boyu seçeneği ile gelen SAR 56, bu sayede, yakın mesafeden uzak menzile kadar farklı koşullarda gerçekleşebilecek tüm görevlere uygun bir çözüm sunuyor.

SAR 56’nın; 7,5 inç (üstte), 11 inç (ortada) ve 14,5 inç (altta) namlu boyuna sahip sürümleri.

Tablo 1. SAR 56’nın Teknik Özellikleri

7,5 inç Namlu11 inç Namlu14,5 inç Namlu
Namlu Çapı5,56 x 45 mm
ÖlçüleriToplam uzunluk (dipçik açık)670 mm803 mm890 mm
Toplam uzunluk (dipçik kapalı)600 mm740 mm827 mm
Toplam yükseklik270 mm
Toplam genişlik27 mm
Namlu uzunluğu190 mm279 mm368 mm
Dönü uzunluğu1:7 inç
Yiv/set tipi ve sayısı6 adet sağ dönüşlü (6RH)
Dakikadaki atım sayısı750-950 atım / dk.
Namlu çıkış hızı700 ± 10 m/sn.850 ± 10 m/sn.875 ± 10 m/sn.
Ateşleme modlarıTam otomatik / yarı otomatik
Emniyet sistemiEmniyet mandallı
Nişangâh sistemiKademeli gez (100-400 m)
Şarjör kapasitesi (polimer şarjör)30
Ağırlık (şarjörlü, boş ağırlık)2.850 gr3.200 gr3.500 gr
SAR 56, zorlu koşulların getirdiği yüksek güvenilirlik gereksinimleri göz önünde bulundurularak, kısa vuruşlu gaz piston tahrik sistemiyle çalışacak şekilde tasarlandı.

Kullanıcının İhtiyaçlarını Gözeten Çözümler

Sarsılmaz, SAR 56’nın seri üretimine başladı. Sarsılmaz Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş; SAR 56 ve piyade tüfeği alanında yürüttükleri projeler hakkında şunları söyledi: “Türkiye’nin silah üreticisi olarak, şu ana kadar pek çok zorlu görevin üstesinden geldik. Bunlardan biri de Türkiye’nin ilk yerli piyade tüfeğinin geliştirilmesiydi. Biz de bu kapsamda; TÜBİTAK, Kocaeli Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi iş birliğiyle 5,56×45 mm çapındaki SAR 233 piyade tüfeğimizi geliştirdik. Daha sonra kendi öz kaynaklarımızla bu silahın gaz pistonlu versiyonu olan SAR 223P’yi tasarlayarak pazara sunduk. Ülkemizin 7,62×51 mm çapındaki milli piyade tüfeği olan MPT-76’nın seri üretiminde rol aldık ve güvenlik güçlerimizin ihtiyaçları için 7,62×39 mm’lik SAR 308’i geliştirdik. Bu modellerimizin her birini, hem yerli hem de yabancı son kullanıcılara, çok sayıda teslim ettik. Yeni teslimatlar yapmaya da devam ediyoruz. Piyade tüfekleri alanındaki tüm bu birikimin yanına, sahadaki son kullanıcılarımızdan gelen geri beslemeleri ekledik ve tamamen özgün bir tasarıma sahip olan SAR 56’yı ortaya koyduk. Bu sayede, kullanıcıların uzun görevler sırasında taşıdığı bir yükten ziyade, yüksek ergonomisiyle onların adeta bir uzvu haline gelen etkili bir silah ortaya çıkardık. Bundan sonra da ülkemizin ihtiyaçlarını karşılamak için bize verilen her türlü görevi, zorluğuna bakmaksızın üstlenmeye hazırız.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.