Ana Sayfa Manşet Sarsılmaz, Piyade Tüfeklerindeki Ağırlığını Arttırıyor: Yeni Model SAR 56 Hazır

Sarsılmaz, Piyade Tüfeklerindeki Ağırlığını Arttırıyor: Yeni Model SAR 56 Hazır

Tabancalardan makinalı tüfeklere kadar uzanan geniş bir ürün yelpazesine sahip olan Sarsılmaz, Ar-Ge çalışmalarına ara vermeksizin devam ediyor. Bu çalışmaların meyvelerini sürekli toplayan firmanın ürün gamına eklediği en son ürün, SAR 56 piyade tüfeği oldu.

Özgün olarak geliştirdiği SAR 223 piyade tüfeğinin üretimine devam eden ve MPT-76 piyade tüfeklerinin seri üretimini üstlenen az sayıdaki firmadan biri olan Sarsılmaz, bu alanda elde ettiği tüm birikimi bir potada eritti. Bu birikimin, sahadaki personelden alınan geri besleme ile harmanlanması ile de kullanıcı dostu ve ergonomik SAR 56 ortaya çıktı.

Kullanıcı dostu bir tasarıma sahip SAR 56’nın, ergonomiyi arttıran özelliklerinden bazıları; destekli tip el kabzası, her pozisyonda emniyete alınabilir tetik grubu, çift taraflı mandal grubu, polimer toz kapağı ve göstergeli şarjör şeklinde sıralanıyor.

Gaz piston tahrik sistemine sahip olan ve 5,56×45 mm çapındaki SAR 56’nın ergonomik özelliklerinden öne çıkanları, şu şekilde sıralanıyor:

  • 5 konumlu, yanak destekli dipçik
  • Uzun ve sökülebilir tip el kundağı
  • Ergonomik ve destekli tip el kabzası
  • Kurulu değilken de emniyete alınabilir tetik grubu
  • Taktik kullanımına uygun, çift taraflı mandal grubu
  • Polimer toz kapağı
  • Ergonomik kayış bağlantı halkası
  • Göstergeli şarjör
SAR 56’nın, 11 inç ve 14,5 inç namlu boyuna sahip sürümleri.

SAR 56’nın bir diğer önemli özelliği de silahın, farklı uzunluktaki namlu boyu seçeneklerine sahip olması. 7,5 inç, 11 inç ve 14,5 inç olmak üzere 3 farklı namlu boyu seçeneği ile gelen SAR 56, bu sayede, yakın mesafeden uzak menzile kadar farklı koşullarda gerçekleşebilecek tüm görevlere uygun bir çözüm olarak öne çıkıyor. Sarsılmaz, SAR 56’nın seri üretimine de başlamış durumda.

Tablo 1. SAR 56’nın Teknik Özellikleri

SAR 223’ün Gaz Pistonlu Modeli: SAR 223P

Sarsılmaz’ın piyade tüfeği ürün ailesinin bir diğer üyesi de SAR 223. Sarsılmaz, bu piyade tüfeğini; TÜBİTAK, Kocaeli Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi iş birliği ile geliştirmişti. Firma, 5,56×45 mm çapındaki bu silahın gaz pistonlu modeli olan SAR 223P’yi de kendi öz kaynakları ile geliştirerek pazara sundu. SAR 223P, etkili ateş gücüne, etkili menzile ve yüksek isabet yüzdesine sahip, hafif ve modüler bir platform. Firma, SAR 223P’nin üretimine ve teslimatlarına 3 yıldır devam ediyor. SAR 223’ün bir diğer sürümü olan SAR 223T de yurt dışında büyük ilgi görüyor.

Sarsılmaz, MPT-76’yı 300 gram hafifleterek toplam ağırlığını 3.900 grama düşürdü.

Sarsılmaz, MPT-76’yı 300 Gram Hafifletti

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK), 7,62×51 mm çapındaki yeni piyade tüfeği MPT-76’nın seri üretiminde görev alan firmalardan biri olan Sarsılmaz, ilk etapta 10.000 adet MPT-76 üretimi için yola çıktı; yeni sözleşmeler ile bu sayı, 20.750 adede yükseldi. Firmanın, MPT-76 ile ilgili son dönemde attığı önemli adımlardan biri de silahın hafifletilmesi yönündeki çalışmaları oldu. Firma, kendi Ar-Ge çalışmaları sonucunda, silahı 300 gram hafifletti. Böylece, normalde 4.200 gram olan tüfeğin ağırlığı, 3.900 grama düşürüldü. Firma, silahı hafifletirken namlu, el kundağı ve dipçik gibi dış parçaların yanı sıra tüfeğin çeşitli iç parçalarına da odaklandı. Bu parçalardan bazılarının malzeme evsafları değiştirilerek yerlilik oranları arttırılırken, el kundağı ve dipçik daha ergonomik hâle getirildi.

SAR 223P

SAR 308: Klasik Kalibreye Modern Yaklaşım

Sarsılmaz, SAR 308’i ise zorlu koşullarda çalışabilecek, 7,62×39 mm çapında ancak hafif ve etkili bir piyade tüfeği ortaya koymak maksadıyla geliştirdi. Ürünün, sabit ve katlanabilir dipçikli olmak üzere, farklı seçenekleri bulunuyor. SAR 308, hâlihazırda İçişleri Bakanlığı bünyesindeki kurumlarda kullanılıyor.

SAR 308

Meskûn Mahallerin Kıvrak Silahı SAR 109T

Güvenlik güçlerinin meskûn mahal kullanımı için özgün olarak geliştirilen SAR 109T makineli tabanca, hafifliği ve kolay kullanılabilirliği ile dikkat çekiyor. Yakın muharebe şartlarındaki taktik ihtiyaçları karşılamak üzere geliştirilen silah, dakikada 900 atım yapabiliyor. Silahın NATO standartlarındaki aksesuar rayları, standart monte tertibatına sahip her türlü aksesuarın kolayca takılarak kullanılmasını sağlıyor. SAR 109T, son dönemde, kavramayı kolaylaştıran polimer ray kılıfları ve modern kompakt taktik dipçik gibi geliştirmelerle de yeni bir görünüme kavuştu. Bu silah; TSK, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından kullanılıyor.

SAR 109T

İğne Ateşlemeli Polimer Görev Tabancası SAR9 METE

Sarsılmaz, SAR 9 METE tabancasını, Savunma Sanayii Başkanlığının (SSB) Özgün Yerli Tabanca Geliştirme (ÖYTG) projesi kapsamında geliştirdi. TSK, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğünün ihtiyaçları kapsamında geliştirilen SAR 9 METE, 9×19 mm çapında. İğne ateşlemeli ve polimer gövdeli silahın namlu boyu 113 mm. 15 veya 17 mermi kapasiteli şarjör ile beslenen tabancanın, boş şarjörlü ağırlığı ise 750 gram.

SAR 9 METE’nin Türk Silahlı Kuvvetleri için üretilen emniyet mandallı modeli (üstte) ve Emniyet Genel Müdürlüğü için üretilen emniyet mandalsız modeli (altta).

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.