Ana Sayfa Haberler Sarsılmaz’ın SAR 762 MT Makineli Tüfeği, Piyadenin ve Askeri Araçların Tüm İhtiyaçlarını Karşılamaya Hazır

Sarsılmaz’ın SAR 762 MT Makineli Tüfeği, Piyadenin ve Askeri Araçların Tüm İhtiyaçlarını Karşılamaya Hazır

Türkiye’nin silah üreticisi Sarsılmaz’ın son dönemde öne çıkardığı ürünlerden biri de seri üretimine ve teslimatlarına başladığı SAR 762 MT makineli tüfek ailesi. Sarsılmaz, bu silahı, yurt içindeki kullanıcıların 7,62×51 mm çapındaki yerli bir makineli tüfek ihtiyacına yönelik olarak geliştirdi ve başarıyla kalifiye etti. Firma, silahın farklı özelliklere sahip A, B, C ve D modelleri ile güvenlik güçlerinin her türlü ihtiyacını karşılamayı hedefliyor.

Sarsılmaz, SAR 762 MT’yi, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile 2018 yılında imzaladığı PMT 7,62×51 projesi kapsamında geliştirmeye başladı. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Jandarma Genel Komutanlığı (J.Gn.K.lığı) ve Emniyet Genel Müdürlüğünün (EGM) ihtiyaçlarını karşılama hedefiyle projeye adım atan firma, SAR 762 MT’nin testlerini başarıyla tamamladı. Silahın seri üretimine de başlayan firma, ilk teslimatları J.Gn.K.lığına yaptı.

ALTAY Tankında Eş Eksenli Silah Olarak Kullanılacak

SAR 762 MT’nin 4 ayrı modeli bulunuyor. Bunlardan SAR 762 MT-A; uzaktan komutalı silah sistemlerinde (UKSS) kullanılabilecek. Piyadenin kullanımı için geliştirilen SAR 762 MT-B modeli ise hem çatal ayak ile hem de üçayaklı sehpa üzerinden ateşlenebilecek. SAR 762 MT-C’nin ise ALTAY ana muharebe tankında, eş eksenli (co-axial) makineli tüfek olarak kullanılması hedefleniyor. SAR 762 MT-B ile çok benzer özelliklere sahip olan SAR 762 MT-D’nin ise ilave olarak, dakikadaki atım hızı, 3 konumlu gaz valfi sayesinde değiştirilebiliyor.

SAR 762 MT’nin tüm modellerinin gövdesi, en az 50 bin atım yapmaya elverişli. Namlular ise en az 25 bin atımlık ömre sahip. Silah, -52 ve +72 ˚C aralığındaki sıcaklıklarda çalışabiliyor. Bölge hedefleri için etkili menzili bin 200 metre olan makineli tüfeğin azami menzili ise 3 bin 725 metre. Silahın farklı modellerinin ortalama ağırlığı da 12 kilogram.

Sarsılmaz Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş

Hızlı Değiştirilebilir Namlu ile Kesintisiz Atış

Tam otomatik olarak çalışan silah, şerit (mayonlu mühimmat) ile besleniyor. Şerit beslemesi, hem sağdan hem de soldan yapılabildiği için silah, entegre edileceği UKSS’nin ya da yerleştirileceği mevzinin yapısına kolaylıkla uyum sağlayabiliyor. Hava soğutmalı silah, hızlı değiştirilebilir namlu özelliğine de sahip. Bu sayede, örneğin, yoğun ateş baskısı gerektiren muharebeler gibi silahların aralıksız ateş etmesi gereken durumlarda, makineli tüfek nişancısı, ısınan namluyu, yedek namluyla hızlı ve emniyetli şekilde değiştirebiliyor. Böylelikle silah, ateş gücünden ödün vermeden muharebeye devam edebiliyor.

SAR 762 MT-B, piyade tarafından kullanılacak. SAR 762 MT-B ile çok benzer özelliklere sahip olan SAR 762 MT-D’nin ise ilave olarak, dakikadaki atım hızı, 3 konumlu gaz valfi sayesinde değiştirilebiliyor.
SAR 762 MT-C’nin, ALTAY tankında, eş eksenli makineli tüfek olarak kullanılması planlanıyor.

Tablo 1. SAR 762 MT’nin Teknik Özellikleri

Silah TürüMakineli tüfek
Kalibre (mm)7,62×51
Çalışma şekliTam otomatik
Uzunluk (mm)1.235
Namlu uzunluğu (alev gizleyen dâhil, mm)603
Yükseklik (mm)280
Çalışma prensibiMekanizması açık pozisyonlu / gaz tahrikli
Besleme tipiŞerit (mayonlu mühimmat)
Besleme yönüSağdan veya soldan
Boş kovan atımıAlttan
Silah ağırlığı (aksesuarlar hariç, gr)12.250
Namlu ağırlığı (gr)
Namlu çıkış hızı (m/s)850
Dakikadaki atım hızı550 – 700
Azami menzil (m)3.725
Etkili Menzil (bölge hedefi, m)800 (çatal ayak ile)1.100 (üçayaklı sehpa ile)
Etkili Menzil (nokta hedefi, m)600 (çatal ayak ile)800 (üçayaklı sehpa ile)

Ürün Gamı, Makinalı Tüfeklerle Genişliyor

Sarsılmaz Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş; makineli tüfek alanında yürüttükleri projeler hakkında şunları söyledi: “Sarsılmaz olarak, geçmişten bugüne, SSB’nin bize verdiği her projede üzerimize düşen görevleri layığı ile yerine getirmeye çalışıyoruz. Ülkemizin ihtiyaçları doğrultusunda, özgün ve yerli olarak; tabaca, makineli tabanca ve piyade tüfekleri geliştirdik ve bu projeleri başarıyla geride bıraktık. Bu çalışmaların bir sonraki adımı ise yine ülkemiz için 7,62×51 mm çapında bir makineli tüfeğin geliştirilmesini kapsayan PMT 7,62×51 projesiydi. Daha küçük silahlarda elde ettiğimiz bilgi birikimi sayesinde bu projede de hızlı bir şekilde yol aldık ve teslimatlara başladık. Bu projeye paralel olarak başladığımız PMT 12,7 projesi kapsamında da SAR 127 MT ağır makineli tüfeğimizi geliştiriyoruz. Bu projede de yakın zamanda seri üretime başlamayı hedefliyoruz. Bundan sonra da ülkemizin ihtiyaçlarını karşılamak için bize verilen her türlü görevi, zorluğuna bakmaksızın üstlenmeye hazırız.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.