Ana Sayfa Manşet Sarsılmaz, Yeni Modeli SAR 9 SC ile Sub-Kompakt Segmentine de Giriyor

Sarsılmaz, Yeni Modeli SAR 9 SC ile Sub-Kompakt Segmentine de Giriyor

Türkiye’nin silah üreticisi Sarsılmaz, ürün gamını, pazara sunduğu yeni modellerle genişletiyor. Firmanın ürün ailesine eklediği son ürün, SAR 9 SC modeli oldu. Sarsılmaz, gizli taşınabilmesi ile öne çıkan bu tabanca sayesinde, sub kompakt yarı otomatik tabanca pazarına da adım atmış oldu. Bu modelle güvenlik güçlerinin gizli görevler sırasında kullanabilecekleri bir tabanca ortaya koyan Sarsılmaz, en ön cephede çarpışanların ihtiyaçlarını ise farklı kalibredeki makineli tüfekleri ve piyade tüfekleri ile karşılıyor. Firmanın son dönemde öne çıkan bu tip silahları arasında ise SAR 762 MT makineli tüfek ve SAR 56 piyade tüfeği yer alıyor.

Sarsılmaz Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş

Sarsılmaz, SAR 9 SC modelini, gizli görevler icra edecek güvenlik güçleri için geliştirdi. Bununla birlikte bu tabanca, boyutları itibarıyla sub-kompakt sınıfında yer aldığı için özellikle ABD gibi, sivillerin de yaygın şekilde tabanca kullandığı pazarlarda önemli başarılar kazanabilecek bir potansiyele sahip.

SAR 9 Ailesinin En Küçük Üyesi

Aynı zamanda Sarsılmaz’ın SAR 9 tabanca ailesinin en küçük üyesi olan SAR 9 SC, 12 mermi kapasitesine ve 85 mm namlu uzunluğuna sahip. SAR 9 SC ayrıca, SAR 9 serisinin tüm kalıtsal özelliklerini de bünyesinde barındırıyor.

Sarsılmaz’ın SAR 9 tabanca ailesinin en küçük üyesi olan SAR 9 SC, 12 mermi kapasitesine ve 85 mm namlu uzunluğuna sahip.

SAR 9 serisi ise geniş bir yelpazedeki ihtiyaçları karşılayan, kapsamlı bir ürün ailesi. Bu aile, farklı amaçlar için geliştirilen ve her biri farklı özelliklere sahip tabancalardan oluşuyor. İğne ateşlemeli bu tabancaların gövdesi polimer malzemeden; namlu ve kapağı ise alaşımlı dövme çelikten imal ediliyor. Tüm modeller, 9×19 mm çapında ve tek hareketli mekanizma ile çalışıyor. Tabancaların kabzaları, 3 farklı ebatta yan ve sırt kapaklarına sahip. Bu kapaklar, kullanıcı tarafından kolaylıkla değiştirilebiliyor. Ayrıca tüm modellerde, iğne ve tetik emniyeti bulunuyor. Tabancaların bir başka ortak özelliği de üzerlerinde bulunan aksesuar rayı. Bu ray sayesinde, SAR 9 ailesinin tüm üyelerine standart aksesuarlar takılabiliyor.

Tablo 1. SAR 9 SC’nin Teknik Özellikleri

Sarsılmaz’ın Yeni Piyade Tüfeği: SAR 56

SAR 56

5,56×45 mm çapındaki SAR 56 piyade tüfeği, Sarsılmaz’ın, son dönemde, ön cephede çarpışanlar için geliştirdiği silahlardan biri. Sarsılmaz, bu silahı, piyade tüfekleri alanında elde ettiği tüm birikimi, sahadaki personelden alınan geri besleme ile harmanlayarak geliştirdi. Böylece ortaya, kullanıcı dostu ve ergonomik bir silah çıktı.

Gaz piston tahrik sistemine sahip olan SAR 56’nın ergonomik özelliklerinden öne çıkanlar, şu şekilde sıralanıyor:

  • 5 konumlu, yanak destekli dipçik
  • Uzun ve sökülebilir tip el kundağı
  • Ergonomik ve destekli tip el kabzası
  • Kurulu değilken de emniyete alınabilir tetik grubu
  • Taktik kullanımına uygun, çift taraflı mandal grubu
  • Polimer toz kapağı
  • Ergonomik kayış bağlantı halkası
  • Adet göstergeli şarjör
Kullanıcı dostu bir tasarıma sahip SAR 56’nın, ergonomiyi arttıran özelliklerinden bazıları; destekli tip el kabzası, her pozisyonda emniyete alınabilir tetik grubu, çift taraflı mandal grubu, polimer toz kapağı ve adet göstergeli şarjör şeklinde sıralanıyor.

SAR 56’nın bir diğer önemli özelliği de silahın farklı uzunluktaki namlu boyu seçeneklerine sahip olması. 7,5 inç, 11 inç ve 14,5 inç olmak üzere 3 farklı namlu boyu seçeneği ile gelen SAR 56, bu sayede, yakın mesafeden uzak menzile kadar farklı koşullarda gerçekleşebilecek tüm görevlere uygun bir çözüm olarak öne çıkıyor. Sarsılmaz, SAR 56’nın seri üretimine de başlamış durumda.

SAR 56’nın, 7,5 inç (üstte), 11 inç (ortada) ve 14,5 inç (altta) namlu boyuna sahip sürümleri.

Sarsılmaz, piyade tüfekleri konusunda SAR 56’nın yanı sıra geniş bir yelpazede faaliyet gösteriyor. Firma, bir diğer özgün ürünü olan SAR 223 piyade tüfeğinin üretimine devam ederken aynı zamanda Türkiye’nin özgün piyade tüfeği MPT-76’nın seri üretiminde rol alıyor.

Tablo 2. SAR 56’nın Teknik Özellikleri

SAR 762 MT Makinalı Tüfek, Hem Yaya Hem de Araç Üstünde Kullanılabiliyor

Sarsılmaz’ın ön cephe savaşçıları için son dönemde geliştirdiği ürünlerden bir diğeri ise seri üretim aşamasına getirdiği SAR 762 MT makineli tüfek ailesi. Sarsılmaz bu silahı, yurt içindeki kullanıcıların 7,62×51 mm çapındaki yerli bir makineli tüfek ihtiyacına yönelik olarak geliştirdi ve başarıyla kalifiye etti. Firma, silahın farklı özelliklere sahip A, B, C ve D modelleri ile güvenlik güçlerinin her türlü ihtiyacını karşılamayı hedefliyor.

Sarsılmaz, SAR 762 MT’yi, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile 2018 yılında imzaladığı PMT 7,62×51 projesi kapsamında geliştirmeye başladı. Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğünün ihtiyaçlarını karşılama hedefiyle projeye adım atan firma, SAR 762 MT’nin testlerini başarı ile tamamladı ve silahı, seri üretime hazır hale getirdi.

ALTAY Tankında Eş Eksenli Silah Olarak Kullanılacak

SAR 762 MT’nin 4 ayrı modeli bulunuyor. Bunlardan SAR 762 MT-A; uzaktan komutalı silah sistemlerinde (UKSS) kullanılabilecek. Piyadenin kullanımı için geliştirilen SAR 762 MT-B modeli ise hem çatal ayak ile hem de üçayaklı sehpa üzerinden ateşlenebilecek. SAR 762 MT-C’nin ise ALTAY ana muharebe tankında, eş eksenli (co-axial) makineli tüfek olarak kullanılması hedefleniyor. SAR 762 MT-B ile çok benzer özelliklere sahip olan SAR 762 MT-D’nin ise ilave olarak, dakikadaki atım hızı, 3 konumlu gaz valfi sayesinde değiştirilebiliyor.

SAR 762 MT’nin tüm modellerinin gövdesi, en az 50.000 atım yapmaya elverişli. Namlular ise en az 25.000 atımlık ömre sahip. Silah, -52 ve +72˚C aralığındaki sıcaklıklarda çalışabiliyor. Bölge hedefleri için etkili menzili 1.200 metre olan makineli tüfeğin azami menzili ise 3.725 metre. Silahın farklı modellerinin ortalama ağırlığı, 12 kg.

Hızlı Değiştirilebilir Namlu (QCB) ile Kesintisiz Atış

Tam otomatik olarak çalışan silah, şerit (mayonlu mühimmat) ile besleniyor. Şerit beslemesi, hem sağdan hem de soldan yapılabildiği için silah, entegre edileceği UKSS’nin ya da yerleştirileceği mevzinin yapısına kolaylıkla uyum sağlayabiliyor. Hava soğutmalı silah, hızlı değiştirilebilir namlu (Quick Change Barrel / QCB) özelliğine de sahip. Bu sayede, örneğin, yoğun ateş baskısı gerektiren muharebeler gibi silahların aralıksız ateş etmesi gereken durumlarda, makineli tüfek nişancısı, ısınan namluyu, hızlı ve emniyetli bir şekilde yedek namluyla değiştirebiliyor. Böylelikle silah, ateş gücünden ödün vermeden muharebeye devam edebiliyor.

Tablo 3. SAR 762 MT’nin Teknik Özellikleri

Ürün Gamı Genişliyor

Sarsılmaz Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş; tabanca, makineli tabanca, piyade tüfeği ve makineli tüfek alanlarında yürüttükleri projeler hakkında şunları söylüyor: “Sarsılmaz olarak, geçmişten bugüne, SSB’nin bize verdiği her projede üzerimize düşen görevleri layığı ile yerine getirmeye çalışıyoruz. Son yıllarda, SSB’nin tabanca geliştirme projesini birincilikle tamamlayan SAR 9 METE tabancamızdan yüksek adette teslimat yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Sırası ile 2020 ve 2021’de, ABD’de Yılın En İyi Tabancası seçilen SAR 9X modelimiz ve SAR 9 ailemiz ise bize ayrı bir gurur veriyor. SAR 109T makineli tabancamız, meskûn mahallerdeki etkisi nedeniyle özellikle Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından kullanılıyor. Son yıllarda, 4 çeşit piyade tüfeğinin üretimine de başladık. Bunlar; SAR 56 (5,56×45 mm), SAR 223P (5,56×45 mm), SAR 308 (7,62×39 mm) ve MPT-76 (7,62×51 mm). Bu piyade tüfeklerinin teslimatlarını da başarı ile yapıyoruz. Ülkemizin gereksinimleri gereği bize verilen görev kapsamında, 7,62 mm ve 12,7 mm makineli tüfekler geliştirdik. Bundan sonra da ülkemizin ihtiyaçlarını karşılamak için bize verilen her türlü görevi, zorluğuna bakmaksızın üstlenmeye hazırız.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.