Ana Sayfa Manşet Meskûn Mahalde Muharebenin Kıvrak Silahı: Sarsılmaz SAR 109T

Meskûn Mahalde Muharebenin Kıvrak Silahı: Sarsılmaz SAR 109T

Sarsılmaz’ın, kolluk kuvvetlerinin meskûn mahal kullanımı için özgün olarak tasarladığı SAR 109T makineli tabanca; hafifliği, etkinliği, kolay kullanılabilirliği ve yüksek atım hızı ile dikkat çekiyor. Yakın muharebe ortamlarının taktik ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik geliştirilen SAR 109T, modüler gövde yapısı ile geniş bir yelpazedeki çeşitli aksesuarların kolayca takılarak kullanımına olanak tanıyor. NATO standartlarına göre tasarlanan aksesuar rayları bulunan gövde üzerine, standart monte tertibatına sahip her türlü aksesuar takılabiliyor.

Üzerinde, NATO standartlarına göre tasarlanan aksesuar rayları bulunan SAR 109T makineli tabancaya, standart monte tertibatına sahip her türlü aksesuar takılabiliyor.

Fonksiyonel prensip olarak geri tepme sistemiyle çalışan SAR 109T, 9×19 mm çapında standart NATO mühimmatı ateşliyor. Mermi beslemesini; 10, 20 veya 30 kapasiteli şarjörlerden sağlayan silah, dakikada yaklaşık 900 atım gibi yüksek bir hızda çalışıyor. 220 mm uzunluğunda namluya sahip olan SAR 109T’nin, 30 mermi kapasiteli tam dolu şarjörlü ağırlığı ise 3.032 gram.

Sarsılmaz’ın SAR9 tabancası ile SAR 109T makineli tabancası, meskûn mahal muharebelerinde birbirini tamamlıyor.

SAR 109T, son dönemde, kavramayı kolaylaştıran polimer ray kılıfları ve modern kompakt taktik dipçik gibi geliştirmelerle yeni bir görünüme kavuştu. Bu silah; Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından, sahada aktif şekilde kullanılıyor.

Sarsılmaz’ın SAR9 tabancası ile SAR 109T makineli tabancası, meskûn mahal muharebelerinde birbirini tamamlıyor.

SAR 109T’nin standart sürümünün yanı sıra sivil kullanıma yönelik olarak geliştirilen ve üzerinde taşıma kolu bulunan birer sürümü daha bulunuyor.

Teleskopik seyyar dipçikli SAR 109T’nin, dipçiği kapalı durumdayken silahın toplam boyu 625 mm; dipçik tamamen açıldığında ise 705 mm.
SAR 109T, 9×19 mm standart NATO mühimmatı mermi ateşliyor.
Tablo 1. SAR 109T Makineli Tabanca Ailesinin Teknik Özellikleri

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.