Ana Sayfa Manşet Sarsılmaz, SAR9 Ailesinin En Yeni Üyesi SAR9 SPORT’u, Müsabaka Atıcıları için Geliştirdi

Sarsılmaz, SAR9 Ailesinin En Yeni Üyesi SAR9 SPORT’u, Müsabaka Atıcıları için Geliştirdi

Teknolojideki hızlı gelişimi ve pazardaki trendleri yakından takip eden Sarsılmaz Silah Sanayi A.Ş. (Sarsılmaz), kullanıcı için fark yaratacak yeni ürünler geliştirmeye devam ediyor. Firmanın pazara sunduğu en yeni ürün ise sportif atıcılar da düşünülerek özel olarak geliştirdiği, SAR9 SPORT oldu. Fabrika çıkışlı hali ile üzerine optik nişangâh takılabilen tabanca, sadeliği ve kolay sökülebilir basit mekanizmasının yanı sıra isabetli seri atışları mümkün kılan özel tetik tertibatı ile öne çıkıyor. Firma, tabanca alanındaki çalışmalarına paralel olarak, savunma sanayisi alanında silah sistemleri ve teçhizattaki değişim ve gelişim ivmesini de yakalayarak, güvenlik güçlerinin istek ve ihtiyaçlarına en iyi şekilde cevap verebilecek ürünler geliştiriyor.

Sarsılmaz Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş

Sarsılmaz, müsabaka tabancası K12SPORT’un yakaladığı başarı ve kullanıcılardan gelen olumlu geri dönüşler sonrasında, pazarın gelişen isteklerine cevap verme amacıyla yeni bir proje için kolları sıvadı. Sarsılmaz mühendisleri, hafifliği, sağlamlığı ve üretim kolaylığı gibi artılarıyla ön plana çıkan, polimer gövdeli bir atış tabancası yapmaya karar verdi ve bunun için, zorlu test ve saha koşulları altında kendini kanıtlayan SAR9’un teknolojisini temel alarak çalışmalarına başladı. Bu çalışmaların sonucunda, 2020’nin başında, SAR9’dan farklı olarak, daha uzun bir namlu ve buna bağlı olarak daha uzun bir kapak takımı kullanılan SAR9 SPORT modeli ortaya çıktı. SAR9 SPORT modeli, 133 mm namlu uzunluğuna, 211 mm toplam boya ve 840 gr ağırlığa sahip.

Odağında Kullanıcı Var: Basitlik, Güvenilirlik ve Ergonomi

Sarsılmaz, geliştirdiği her bir tabancanın bütün parçalarını kendi bünyesinde tasarlıyor ve bu sayede, tüm ayrıntılara hâkim olarak her yeni tabancada, ürünlerinin başarısını bir adım daha ileri taşıyor. Firmanın bu yaklaşımı, SAR9 SPORT’ta da kendisini gösteriyor.

SAR9 SPORT’un namlusu üzerindeki havalandırma kanalları, seri atışlar esnasında namlunun soğumasını kolaylaştırıyor.

SAR9 SPORT’un iç kısmında tercih edilen kaset sistemi sayesinde, tabanca üzerinde, sadece 2 adet pim sökülerek, iç mekanizma kolay bir şekilde gövdeden ayrılabiliyor. Tabanca içerisindeki hareketli parça ve yay sayısını azaltan bu özellik, tabancanın tutukluk yapmadan çalışmasını da sağlıyor. Diğer bir taraftan gövdeden ayrılabilen kaset sistemi sayesinde, kullanıcı, tabancasının bakımını ve temizliğini, çok daha kolay yapabiliyor. SAR9 SPORT’un gövdesi ise tamamen atıcı odaklı olarak dizayn edilmiş polimer bir gövde. Gövde üzerinde bulunan MIL-STD-1913 uyumlu 3 çentikli pikatini ray, aksesuar kullanımına olanak sağlıyor. SAR9 SPORT’un şarjör düşürme mandalının yönü değiştirilebiliyor; emniyet mandalı ise çift taraflı kullanımı mümkün kılıyor. Bu sayede tabanca, hem sağ hem de sol ile el rahatlıkla kullanılabiliyor. Küçük, orta ve büyük olmak üzere 3 farklı ebatta sunulan değiştirilebilir arka kabza kapakları ve kabza yan kapakları ise her kullanıcının, kendi el yapısına uygun en ergonomik kombinasyonu ortaya çıkarmasını sağlıyor. Kabza tasarımının bir diğer önemli özelliği ise yuvarlatılmış kenarlarının, şarjör tüneline ihtiyaç duyulmaksızın hızlı bir şekilde şarjör değiştirmeye olanak sağlaması. Şarjör olarak, diğer SAR9’larda olduğu gibi bu modelde de Mec-Gar marka; 17, 19 ve 21 fişek kapasiteli şarjörler kullanılabiliyor. Kapak takımındaki namlu havalandırma kanalları, SAR9X modelindeki gibi, üst üste yapılan atışlar sırasında namlunun soğumasına yardımcı oluyor. Kapak takımının arka kısmında bulunan düz yüzeyli kanallar, kullanıcıya daha iyi bir kavrama imkânı sunarak kayma riskini azaltıyor ve tabancanın kurulmasını kolaylaştırıyor.

Optik Nişangâhlar için Hazır

SAR9 SPORT’un en büyük özelliklerinden biri de üzerindeki mekanik nişangâh (gez ve arpacık) sökülmeden optik nişangâh takılabilecek şekilde, fabrika çıkışlı olarak kullanıcıya sunulması. Optik nişangâhların montajı, kapak takımı üzerinde bulunan yuvaya, 2 adet alyan cıvata ile pratik bir şekilde yapılabiliyor.

SAR9 SPORT’un şarjör düşürme mandalının yönü değiştirilebiliyor; emiyet mandalı ise çift taraflı kullanımı mümkün kılıyor. Çift yönlü emniyet mandalı ve yönü değiştirilebilen şarjör düşürme mandalı sayesinde, tabanca, hem sağ hem de sol el ile kullanılabiliyor.

Gövde dizaynı sayesinde atış aksı düşük tutulan SAR9 SPORT, şahlanma ve geri tepme konusunda kullanıcısını zorlamayan bir tabanca. Atış aksının yanı sıra tercih edilen çift yaylı teleskopik irca mili, fişeğin patlaması esnasındaki darbeyi iki kademeli olarak karşıladığı için, tabancanın şahlanmasını ve hissedilen geri tepmeyi azaltmada büyük bir rol oynuyor.

Özel Bir Namlu, İğne ve Tetik

SAR9’un ortaya çıkış sürecinde, Sarsılmaz’ın yapmış olduğu yoğun Ar-Ge çalışmaları sonucunda geliştirdiği dövme çelik namlunun uzun versiyonu, SAR9 SPORT’ta da kullanıldı. Ayrıca Sarsılmaz’ın özel üretim teknikleri sayesinde, isabet oranı yüksek bir namlu ortaya çıktı. SAR9 SPORT’un iğnesi, dikdörtgen kesite sahip. Yuvarlak kesitli iğneler ile hemen hemen aynı boyutlara sahip olan; ancak fişeğin kapsülüne daha geniş bir yüzeyde temas eden bu iğne, fişeğin patlamama riskini azaltıyor. Dikdörtgen kesitli iğneler, bu şekilde önemli bir avantaj sunsalar da hem bu tip bir iğnenin hem de ilgili kapak takımının üretimi çok zor ve hassas işleme teknikleri gerektirdiği için, çok az üretici tarafından tercih ediliyor. Sarsılmaz ise bu üretim teknolojilerine sahip olduğu için, kullanıcılarına daha iyi bir ürün vermesini sağlayan dikdörtgen kesitli iğneleri kullanıyor.

Tek hareketli tetiğe sahip olan SAR9 SPORT’ta, emniyet mandalının yanı sıra Safe Action (Güvenli Hareket) emniyet sistemi de bulunuyor. Bu sistem, tetik emniyeti ve iğne bloğu emniyetini de beraberinde getiriyor. Bu sayede SAR9 SPORT, tetiği çekilmeden kesinlikle ateşleme yapmıyor. Yani tabanca yere düşse veya bir darbe alsa bile tetik çekilmediği sürece, iğne, kapsüle temas etmiyor. Bu da kaza ve hatalı kullanımdan kaynaklı yaralanmaları büyük ölçüde azaltıyor.

SAR9 SPORT’un tetiğinin kısa reset mesafesi sayesinde, seri atışlar, isabetli şekilde yapılabiliyor.

Tetiğin kısa reset mesafesi (tetik kurulma mesafesi), seri atışlar esnasında, atış aksının korunmasına katkı sağlıyor. Bu sayede, ilk atışın hemen ardından, vücudun doğal salınımlarının ve parmak hareketlerinin namluyu hedeften saptırmasına fırsat vermeden, kullanıcı bir sonraki atışını yapabiliyor. Ayrıca, tetik mekanizması içerisindeki parçaların bütün temas yüzeylerine polisaj işlemi yapıldığı için, mekanizma içerisindeki sürtünme en aza iniyor ve pürüzsüz bir atış sağlanıyor. Bu özelliğin yanı sıra mekanizması gereği iğnesi yarı kurulu vaziyette bekleyen SAR9 SPORT, tetiği çekildiği anda seri şekilde ateşlenebiliyor.

Bunların yanı sıra Sarsılmaz, bünyesindeki Ar-Ge merkezinde, sportif tetik üzerinde de çalışmalarını sürdürüyor.

Makinalı Tüfekler ve Yeni Piyade Tüfeği Yolda

Sarsılmaz, bir yandan da yurt içindeki güvenlik güçlerinin kritik ihtiyaçlarını sağlamaya yönelik projeler yürütüyor. Bunlardan ilki, 7,62×51 mm çapında makinalı tüfek geliştirilmesini konu alan PMT 7,62×51 Projesi. Türk savunma sektörünün uzun zamandır beklediği bir ürünü konu alan proje kapsamında, SAR 762 MT modelini geliştiren Sarsılmaz, ürünün testlerini başarı ile tamamlayıp seri üretim aşamasına geçti. Aynı derecede öneme sahip bir diğer kritik ihtiyaç olan 12,7 mm ağır makinalı tüfek geliştirilmesini konu alan PMT 12,7 Projesi için geliştirilen SAR 127 MT modelinde ise prototip testlerine başladı. Firma, ayrıca, T129 ATAK helikopteri için geliştirmekte olduğu 20 mm çapındaki otomatik top projesinde de hız kesmeden yol alıyor. Aynı zamanda, kullanıcı istekleri doğrultusunda geliştirilen 5,56 mm çapında yeni bir piyade tüfeğinin seri üretimine de başladı.

Sarsılmaz, Düzce’de bulunan fabrikasının hemen yanında, 20.000 metrekare alanda, 200 m uzunluğunda yeni bir atış ve test poligonu kuruyor. Tesisin bu yılın sonunda hizmete girmesi ile birlikte, firma, makinalı tüfeklerden, geliştirmekte olduğu 20 mm’lik otomatik topa kadar pek çok silahın atış testlerini burada yapabilecek.

Ürün Gamı Genişliyor

Sarsılmaz Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş, tabancalar, makinalı tabancalar, piyade tüfekleri ve makinalı tüfekler alanında yürüttükleri projeler hakkında şunları söyledi: “Sarsılmaz olarak geçmişten bugüne, SSB’nin bize verdiği her projede üzerimize düşen görevleri layığı ile yerine getirmeye çalışıyoruz. Son yıllarda, SSB tabanca geliştirme projesini birincilikle tamamlayan SAR9 METE tabancamızdan yüksek adette teslimat yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. SAR109T makineli tabancamız, meskûn mahallerdeki etkisi nedeniyle özellikle Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı tarafından kullanılıyor. Son yıllarda 3 çeşit piyade tüfeğinin üretimine de başladık. Bunlar; SAR223 P (5,56×45 mm), SAR308 (7,62×39 mm) ve MPT-76 (7,62×51 mm). Bu piyade tüfeklerinin teslimatlarını da başarı ile yapıyoruz. Şu anki yeni görevimiz ise ülkemiz gereksinimleri gereği 7,62 mm ve 12,7 mm makinalı tüfek geliştirmek. Yeni projelerimiz kapsamındaki gereksinimleri ve üretim altyapısına yönelik yatırımları yakın zamanda tamamlayarak, bu gözbebeği iki projemize hızlı birer başlangıç yaptık.”

Sarsılmaz, SAR 762 MT (üstte) ve SAR 127 MT (altta) makinalı tüfeklerinin seri üretimden çıkan ilk örneklerini, bu yıl içerisinde teslim etmeyi planlıyor.

Sarsılmaz: 140 Yıllık Bir Gelenek

Sarsılmaz, 1880 Yılından bugüne kadar gelen bilgi birikimi, kalite anlayışı ve daha önce yapılamayanları gerçekleştirme arzusu ile Türkiye’de kişisel savunma tabancaları, askeri silah ve spor silahlar üretebilen tek özel kuruluş olmasının yanı sıra Avrupa’nın en büyük entegre silah üretim tesisleri arasında yer alıyor. Firma, Ar-Ge faaliyetlerini, kendi bünyesindeki Ar-Ge merkezinde yürütüyor.

Sarsılmaz, Amerika’dan Uzak Doğu’ya, Avrupa’dan Afrika’ya, toplam 81 ülkeye yaptığı ihracat ile üretiminin büyük bölümünü yurt dışına satıyor. Bu ihracatın büyük bir bölümü de SAR USA markası altında, Amerika Birleşik Devletleri’ne yapılıyor. Sarsılmaz’ın ürettiği askeri ürünler ve tabancalar, pek çok ülkenin silahlı kuvvetleri ve polis teşkilatları tarafından kullanılıyor. Yurt içinde ise Özgün Yerli Tabanca Geliştirme (ÖYTG) Projesi kapsamında geliştirilen SAR9 METE’nin yanı sıra MPT-76, SAR223P ve SAR308 piyade tüfekleri ve SAR109T makinalı tabancası ile güvenlik güçlerinin ihtiyaçlarını karşılamaya devam ediyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.