Ana Sayfa Advertorial Sarsılmaz’dan Gizli Taşıma Gerektiren Görevler için Tasarlanmış Tabancalar: SAR 9C ve SAR 9 SC

Sarsılmaz’dan Gizli Taşıma Gerektiren Görevler için Tasarlanmış Tabancalar: SAR 9C ve SAR 9 SC

SAR 9 SC (solda) ve SAR 9C (sağda)

Sarsılmaz’ın SAR 9 ürün ailesinde; silahlı kuvvetler, güvenlik güçleri ve sivil kullanıcıların yarı otomatik tabanca konusundaki tüm ihtiyaçlarına yanıt verebilecek farklı modeller bulunuyor. Bu modellerden SAR 9C ve SAR 9 SC, sırasıyla kompakt ve sub-kompakt sınıfında yer alıyor ve tabancasını gizli taşımak isteyenlerin tercih ettiği ürünler olarak öne çıkıyor. Tam boy tabancalara kıyasla her ikisi de küçük boyutlarda olan bu silahlar, kullanıcı ihtiyaçlarına göre şekillendirilmiş çeşitli özellikleriyle birbirinden ayrılıyor.

Sarsılmaz Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş

SAR 9C ve SAR 9 SC, küçük boyutları sayesinde taşıması ve kıyafet altında saklaması kolay tabancalar. Bu özellikleriyle silahlı kuvvetler ve güvenlik güçleri tarafından icra edilecek gizli görevler için ideal silahlar. Bunun yanında, asıl silah olarak tam boy bir tabanca taşıyan personel tarafından yedek tabanca olarak da tercih ediliyorlar. Her iki silah da tüm bu yönleriyle özellikle ABD gibi, sivillerin yaygın şekilde tabanca kullandığı ve tabancaların genellikle gizli taşındığı pazarlarda da önemli başarılar kazanabilecek potansiyele sahip.

Sarsılmaz’ın SAR 9 tabanca ailesinin en küçük üyesi olan SAR 9 SC, 12 fişek kapasitesine ve 85 mm namlu uzunluğuna sahip.

SAR 9C: Taktik Aksesuar da Takılabiliyor

Bu modellerden SAR 9C, ürün ailesine de adını veren SAR 9 modeli ile benzer şekilde, 37 mm’lik genişliğe sahip. Ancak tabanca kompakt sınıfta tasarlandığı için SAR 9’a kıyasla namlusu ve kabzası daha kısa; ayrıca toplam ağırlığı da daha düşük. 15 fişek kapasiteli bu modelin emniyet mandalı bulunmuyor. Sürgü durdurma mandalı ise SAR 9’a göre daha kolay düşürülebiliyor.

SAR 9C’nin en önemli özelliklerinden biri de silahın kompakt sınıfta yer almasına rağmen namlu altında standart bir aksesuar rayı bulunuyor olması. Bu sayede silaha, standart arayüze sahip taktik fenerler gibi farklı aksesuarlar takılabiliyor.

SAR 9 SC üzerinde fiber optik nişangâh bulunuyor.

SAR 9 SC: Gizlilikten Ödün Vermeyenler için

SAR 9 ailesindeki diğer modellerin 37 mm’lik genişliğine kıyasla 27 mm’lik genişliğe sahip olan SAR 9 SC’nin uzunluğu ve yüksekliği de diğer modellerden daha kısa. SAR 9 SC, bu özellikleriyle SAR 9 tabanca ailesinin de en küçük üyesi konumunda. Bununla beraber SAR 9 SC, küçük boyutlarına rağmen 12 fişek kapasitesine sahip.

SAR 9 SC’nin bir diğer dikkat çeken yönü de tabancanın, gece şartlarında da efektif şekilde kullanılabilecek fiber optik bir nişangâhla donatılmış olması.

Sarsılmaz, SAR 9 SC modelini, gizli görevler icra edecek güvenlik güçleri ve günlük hayatta tabancasını gizli şekilde taşımak isteyen sivil kullanıcılar için geliştirdi.

SAR 9: Geniş Bir Ürün Ailesi

SAR 9 serisi, geniş bir yelpazedeki ihtiyaçları karşılayan, kapsamlı bir ürün ailesi. Bu aile, farklı amaçlar için geliştirilen ve her biri farklı özelliklere sahip tabancalardan oluşuyor. İğne ateşlemeli bu tabancaların gövdesi polimer malzemeden; namlu ve kapağı ise alaşımlı dövme çelikten imal ediliyor. Tüm modeller, 9×19 mm çapında ve tek hareketli mekanizmayla çalışıyor. Çift sıralı şarjörlerle beslenen tabancaların kabzaları, 3 farklı ebatta yan ve sırt kapaklarına sahip. Bu kapaklar, kullanıcı tarafından kolaylıkla değiştirilebiliyor.

SAR 9C, 15 fişeklik şarjörle besleniyor.

Ayrıca tüm modellerde, iğne ve tetik emniyeti bulunuyor. İğne emniyeti, tabanca kurulu durumdayken yere düşse dahi kendi kendine ateşleme yapmamasını sağlıyor. Tetik emniyeti ise tetik üzerinde yer alan küçük mandala basılmadığı sürece tetiğin herhangi bir sebepten ötürü harekete geçmesini engelliyor.

Tabancaların bir başka ortak özelliği de üzerlerinde bulunan aksesuar rayı. SAR 9 ailesinin, SAR 9 SC hariç tüm üyelerinde bulunan bu ray sayesinde, tabancalara standart aksesuarlar takılabiliyor.

SAR 9C’nin en önemli özelliklerinden biri, silahın kompakt sınıfta yer almasına rağmen namlu altında standart bir aksesuar rayı bulunuyor olması.

Tablo 1. SAR 9C ve SAR 9 SC’nin teknik özellikleri

ModelSAR 9CSAR 9 SC
Kalibre9×19 mm9×19 mm
Çalışma MekanizmasıTek hareketli
Gövde malzemesiPolimer
Namlu ve kapak malzemesiAlaşımlı dövme çelik
Namlu boyu103 mm85 mm
Toplam boy183 mm165 mm
Toplam yükseklik130 mm122 mm
Toplam genişlik37 mm27 mm
Ağırlık760 gr630 gr
Şarjör kapasitesi15+112+1
SAR 9 SC’de olduğu gibi, SAR 9C için de “Paslanmaz Mat” ve “Siyah” olmak üzere 2 farklı renk seçeneği mevcut.

Her İhtiyaca Cevap Veren Marka

Sarsılmaz Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş, bu tabancaların ardında yatan tasarım felsefesini şu şekilde özetliyor: “Sarsılmaz olarak, daima yeniliklerin peşinde koşan bir firma olduk. SAR 9 tabancasını piyasaya sürdüğümüz ilk günden bu yana, bu modelden 500 bin adedin üzerinde ürettik ve bu tabancalar milyonlarca kez ateşlendi. Bir yandan bu modelin üretimine devam ederken, bir yandan da kullanıcılarımızın farklı ihtiyaçlarını nasıl karşılayabiliriz hep bunu düşündük. Bu süreçte, özel görevler icra eden güvenlik güçlerimizin, bu tip görevlerin doğasına uygun özel tabancalara ihtiyaç duyduklarını gözlemledik. Güvenlik güçlerimizin bazı gizli görevlerde, gündelik sivil kıyafetler giyip, bu kıyafetlerin altında gizli şekilde taşıyabilecekleri bir silaha ihtiyacı oluyor. Bu tip görevler, bazı zamanlarda taktik aksesuar kullanımını gerektiriyor, bazı zamanlarda gizlilik ihtiyacı her şeyin önüne geçiyor. Bu iki farkı görev profilini bir arada ele alarak, SAR 9C ve SAR 9 SC’yi geliştirdik. Bu tabancaların her ikisi de küçük tasarımlarıyla hem rahatlıkla kıyafet altında taşınabiliyor hem de ihtiyaç duyulduğu anda kullanıcıya etkili bir ateş gücü sağlıyor. Önümüzdeki dönemlerde de kullanıcılarımızın ihtiyaçlarını gözeterek yeni modeller geliştirmeye devam edeceğiz.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.