Ana Sayfa Advertorial Sarsılmaz, SAR 9 Tabanca Ailesini, SAR9 Gen2 ve SAR 9 SC ile Genişletiyor

Sarsılmaz, SAR 9 Tabanca Ailesini, SAR9 Gen2 ve SAR 9 SC ile Genişletiyor

SAR 9 SC (solda) ve SAR9 Gen2 (sağda)

Sarsılmaz, özgün olarak geliştirdiği SAR 9 yarı otomatik tabanca ürün ailesini, yeni eklediği modellerle genişletmeye devam ediyor. Firma, son dönemde bu ürün ailesinden SAR9 Gen2 ve SAR 9 SC modellerini öne çıkarıyor. Bunlardan SAR9 Gen2; hafifletilen tetiği, optik nişangâhlarla uyumlu kapağı ve kullanıcıya sunduğu ergonomiyle rakiplerinden ayrılıyor. Sub-kompakt segmentinde yer alan SAR 9 SC ise küçük boyutları sayesinde gizli şekilde taşınabilmesiyle dikkat çekiyor.

Silahlı kuvvetler ve güvenlik güçleri gibi son kullanıcıların yanı sıra sivil tabanca kullanıcılarından gelen geri beslemeleri de göz önünde bulunduran firma, yeni modellerini yoğun bir tasarım ve mühendislik çalışmasıyla geliştiriyor.

Sarsılmaz Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş

Mükemmelliğin Yeni Adı: SAR9 Gen2

Sarsılmaz, SAR9 Gen2 modeliyle yarı otomatik tabancaların tasarımı konusunda ulaştığı noktayı bir kez daha göstermiş oldu. Gen2 sürümü, SAR 9 ürün ailesine adını veren ve ailenin ilk üyesi olan SAR 9 modeline kıyasla çeşitli yenilikler içeriyor. Bunlardan bazıları; hafifletilen tetikle gelen daha hassas atış kabiliyeti, red-dot benzeri nişangâhlar için kapak üzerinde bir yuva ve gerektiğinde sökülüp takılabilen bir yuva kapakçığıyla daha ergonomik ve estetik bir tasarım şeklinde sıralanıyor. Sarsılmaz, 9×19 mm çapındaki bu modeli, yakın zamanda satışa sunmayı hedefliyor.

Kapak üzerinde yer alan ve kurulum esnasında kapağın geriye doğru çekilmesini kolaylaştıran çizgiler, SAR9 Gen2 modelinde, daha ergonomik bir şekilde ve yeni bir formda tasarlandı. Satışa sunulmadan önce tabancayı görme fırsatı yakalayan kullanıcıların beğenisini alan bu yeni desenler, silaha estetik bir görünüş de kattı.

SAR9 Gen2’nin namlu çapı 9×19 mm.

Hafif Tetik, Hassas Atış

Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından başlatılan Özgün Yerli Tabanca Geliştirme (ÖYTG) projesi kapsamında geliştirilen SAR 9’un 2,5 kg’lık tetik ağırlığına kıyasla SAR9 Gen2 modeli, 1,6 kg’lık tetik ağırlığına sahip. Kullanıcıların çok daha hassas atış yapmasına olanak tanıyan bu hafif tetik, havacılıkta da kullanılan yüksek dayanımlı 7075 T6 serisi alüminyumdan üretildi. Ayrıca tetik, kullanıcıların talepleri doğrultusunda, SAR 9’dan farklı olarak, kavisli değil düz bir yapıda tasarlandı. Kullanıcılar, tabancanın tetiği için 3 farklı renkten birini tercih etme şansına sahip olacak.

SAR9 Gen2 modeli, SAR 9 ürün ailesine adını veren ve ailenin ilk üyesi olan SAR 9 modeline kıyasla çeşitli yenilikler içeriyor.

Gen2 sürümünde, tabancanın şarjör alt kapağı da yeniden tasarlandı ve bu model için özel olarak 19 fişek kapasiteli bir şarjör üretildi. Silahın dış görünüşüyle bütünleşen bir yapıya sahip olan bu şarjör, tabancaya takılan bir parçadan ziyade, kabzanın doğal bir uzantısı şeklinde duruyor. Bu tasarım, estetik görünüşün ötesinde, akıcı formuyla kullanıcıya daha yüksek bir ergonomi sunuyor. Tabanca, yüksek kapasiteli bu şarjöre ilave olarak, 2 tanesi 17 fişek kapasiteli olmak üzere, toplamda 3 adet şarjörle satışa sunulacak.

SAR9 Gen2’nin kapak takımı üzerinde, gezin hemen önünde küçük bir optik yuvası kapakçığı bulunuyor. Dileyen kullanıcılar, bu kapakçığı sökerek, altındaki özel yuvaya; holografik, red-dot ya da reflex tipteki optik nişangâhları kolaylıkla takabiliyor.

Optik Nişangâh da Takılabiliyor

SAR9 Gen2’nin en büyük farklılıklarından biri de hızlı nişan almayı sağlayan optik nişangâhlarla uyumlu şekilde tasarlanan nişangâh yuvası takımı. Silahın kapağı üzerinde, gezin hemen önünde küçük bir optik yuvası kapakçığı bulunuyor. Dileyen kullanıcılar, bu kapakçığı sökerek, altındaki özel yuvaya; holografik, red-dot ya da reflex tipteki optik nişangâhları kolaylıkla takabilecek. Tabancayı klasik gez ve arpacık setiyle kullanmak isteyen nişancılar ise bu kapakçığı yerine takarak atış yapabilecek.

SAR9 Gen2, SAR 9 ile aynı namluyu kullanıyor.

Sarsılmaz, bu tip bir nişangâh yuvası takımı tasarımını, optik nişangâhı, tabancanın namlu eksenine olabildiğince yaklaştırmak için tercih etti. Bu sayede hem atış konforu arttırıldı hem de silahın şahlanmasının azaltılması sağlandı.

Kapak üzerinde yer alan desenler, SAR9 Gen2 modelinde, daha ergonomik bir şekilde ve yeni bir formda tasarlandı.

Lansmana Özel, Sınırlı Sayıda Turkuaz Kutu

Sarsılmaz, lansman dönemi boyunca, SAR9 Gen2 modelini, özel seri numarasıyla ve bu modele özel olarak üretilen turkuaz renkli bir kutuyla birlikte sunacak. Sınırlı adetle üretilecek lansman kutusunun içeriği ise aşağıdaki gibi olacak:

  • 1 adet SAR9 Gen2 tabanca
  • 1 adet 19 fişek kapasiteli ergonomik şarjör
  • 2 adet 17 fişek kapasiteli standart şarjör
  • 1 adet optik nişangâh
  • 1 adet fener ve pil
  • 1 adet Kydex iç kılıf
  • 1 adet bakım kiti
  • 1 adet mermi basma aparatı
  • 3 farklı ölçüde (S, M ve L) kabza kapağı
  • 1 adet kullanım ve bakım kılavuzu
Sarsılmaz’ın SAR 9 tabanca ailesinin en küçük üyesi olan SAR 9 SC, 12 fişek kapasitesine ve 85 mm namlu uzunluğuna sahip.

SAR 9 SC: Ailenin En Küçük Üyesi

Sarsılmaz, SAR 9 SC modelini, gizli görevler icra edecek güvenlik güçleri için geliştirdi. Bununla birlikte bu tabanca, boyutları itibarıyla sub-kompakt sınıfında yer alıyor. Dolayısıyla yedek tabanca olarak taşımaya uygun, taşıması ve saklaması kolay bir model. Bu yönüyle özellikle ABD gibi, sivillerin yaygın şekilde tabanca kullandığı pazarlarda da önemli başarılar kazanabilecek bir potansiyele sahip.

Aynı zamanda Sarsılmaz’ın SAR 9 tabanca ailesinin en küçük üyesi olan SAR 9 SC, 12 fişek kapasitesine ve 85 mm namlu uzunluğuna sahip. Ayrıca SAR 9 SC modeli, SAR 9 ailesinin pek çok standart özelliğini de bünyesinde barındırıyor.

SAR 9 SC, gizli taşımaya uygun şekilde tasarlandı.

SAR 9: Geniş Bir Ürün Ailesi

SAR 9 serisi, geniş bir yelpazedeki ihtiyaçları karşılayan, kapsamlı bir ürün ailesi. Bu aile, farklı amaçlar için geliştirilen ve her biri farklı özelliklere sahip tabancalardan oluşuyor. İğne ateşlemeli bu tabancaların gövdesi polimer malzemeden; namlu ve kapağı ise alaşımlı dövme çelikten imal ediliyor. Tüm modeller, 9×19 mm çapında ve tek hareketli mekanizmayla çalışıyor. Tabancaların kabzaları, 3 farklı ebatta yan ve sırt kapaklarına sahip. Bu kapaklar, kullanıcı tarafından kolaylıkla değiştirilebiliyor. Ayrıca tüm modellerde, iğne ve tetik emniyeti bulunuyor. Tabancaların bir başka ortak özelliği de üzerlerinde bulunan aksesuar rayı. SAR 9 ailesinin, SAR 9 SC hariç tüm üyelerinde bulunan bu ray sayesinde, standart aksesuarlar tabancalara takılabiliyor.

Sarsılmaz, SAR 9 SC modeli ile sub-kompakt yarı otomatik tabanca pazarına da adım atmış oldu.

Tablo 1. SAR9 Gen2 ve SAR 9 SC’nin Teknik Özellikleri

ModelSAR9 Gen2SAR 9 SC
Kalibre9×19 mm9×19 mm
Çalışma MekanizmasıTek hareketli
Gövde malzemesiPolimer
Namlu ve kapak malzemesiAlaşımlı dövme çelik
Namlu boyu113 mm85 mm
Toplam boy193 mm165 mm
Toplam yükseklik158 mm122 mm
Toplam genişlik37 mm27 mm
Ağırlık830 gr630 gr
Şarjör kapasitesi17+1 / 19+112+1

Yeniliklerin Öncüsü Sarsılmaz

SAR9 Gen2’ye, taktik fener ve optik nişangâh takılabiliyor.

Sarsılmaz Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş, bu yeni tabancanın ardında yatan tasarım felsefesini şu şekilde özetliyor: “Sarsılmaz olarak, daima yeniliklerin peşinde koşan bir firma olduk. SAR 9 tabancasını piyasaya sürdüğümüz ilk günden bu yana, bu modelden 500 bin adedin üzerinde ürettik ve bu tabancalar belki de milyonlarca kez ateşlendi. Bu süreçte, kullanıcılarımızın zaten çok beğendiği bu modeli nasıl daha fazla geliştirebiliriz, hep bunu düşündük. SAR9 Gen2 de böyle bir felsefenin sonucunda ortaya çıktı. Bununla birlikte, özel görevler icra eden güvenlik güçlerimizin, bu tip görevlerin doğasına uygun özel tabancalara ihtiyaç duyduklarını gözlemledik. Güvenlik güçlerimizin bazı gizli görevlerde, gündelik sivil kıyafetler giyip, bu kıyafetlerin altında gizli şekilde taşıyabilecekleri bir silaha ihtiyacı oluyor. Bu ihtiyaca yönelik olarak SAR 9 SC’yi geliştirdik. Bu tabanca, küçük tasarımıyla hem rahatlıkla kıyafet altında taşınabiliyor hem de ihtiyaç duyulduğu anda kullanıcıya etkili bir ateş gücü sağlıyor. Önümüzdeki dönemlerde de mevcut modellerimizi yeniliklerle donatmaya ve yeni modeller geliştirmeye devam edeceğiz.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.