Ana Sayfa Advertorial Hafifletilen Tetiği ve Ergonomik Tasarımı ile Tamamen Yeni Bir Model

Hafifletilen Tetiği ve Ergonomik Tasarımı ile Tamamen Yeni Bir Model

SAR9 Gen2

Sarsılmaz’dan SAR9 Gen2: Mükemmelliğin Yeni Adı

Sarsılmaz, yarı otomatik tabancaların tasarımı konusunda ulaştığı noktayı, yeni geliştirdiği SAR9 Gen2 modeli ile bir kez daha gösterdi. Gen2 sürümü, SAR 9 ürün ailesine de adını veren ve ailenin ilk üyesi olan SAR 9 modeline kıyasla çeşitli yenilikler içeriyor. Bunlardan bazıları; hafifletilen tetik ile gelen daha hassas atış kabiliyeti, red-dot benzeri nişangâhlar için kapak üzerinde bir yuva ve gerektiğinde sökülüp takılabilen bir yuva kapakçığı ile daha ergonomik ve estetik bir tasarım şeklinde sıralanıyor. Sarsılmaz, 9×19 mm çapındaki bu modeli, yakın zamanda satışa sunmayı hedefliyor.

Kapak üzerinde yer alan ve kurulum esnasında kapağın geriye doğru çekilmesini kolaylaştıran çizgiler, SAR9 Gen2 modelinde, daha ergonomik bir şekilde ve yeni bir formda tasarlandı. Satışa sunulmadan önce tabancayı görme fırsatı yakalayan kullanıcıların beğenisini alan bu yeni desenler, silaha estetik bir görünüş de kattı.

Sarsılmaz Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş

Hafif Tetik, Hassas Atış

Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından başlatılan Özgün Yerli Tabanca Geliştirme (ÖYTG) projesi kapsamında geliştirilen SAR 9’un 2,5 kg’lık tetik ağırlığına kıyasla SAR9 Gen2 modeli, 1,6 kilogramlık daha hafif bir tetiğe sahip. Kullanıcıların çok daha hassas atış yapmasına olanak tanıyan bu hafif tetik, havacılıkta da kullanılan yüksek dayanımlı 7075 T6 serisi alüminyumdan üretildi. Ayrıca tetik, kullanıcıların talepleri doğrultusunda, SAR 9’dan farklı olarak, kavisli değil düz bir yapıda tasarlandı. Kullanıcılar, tabancanın tetiği için 3 farklı renkten birini tercih etme şansına sahip olacak.

SAR9 Gen2’nin namlu çapı 9×19 mm.

Gen2 sürümünde, tabancanın şarjör alt kapağı da yeniden tasarlandı ve bu model için özel olarak 19 fişek kapasiteli bir şarjör üretildi. Silahın dış görünüşü ile bütünleşen bir yapıya sahip olan bu şarjör, tabancaya takılan bir parçadan ziyade, kabzanın doğal bir uzantısı şeklinde duruyor. Bu tasarım, estetik görünüşün ötesinde, akıcı formu ile kullanıcıya daha yüksek bir ergonomi sunuyor. Tabanca, yüksek kapasiteli bu şarjöre ilave olarak, 2 tanesi 17 fişek kapasiteli olmak üzere, toplamda 3 adet şarjörle satışa sunulacak.

Optik Nişangâh da Takılabiliyor

SAR9 Gen2 üzerine, taktik fenerler ve optik nişangâhlar takılabiliyor.

SAR9 Gen2’nin en büyük farklılıklarından biri de hızlı nişan almayı sağlayan optik nişangâhlar ile uyumlu şekilde tasarlanan nişangâh yuvası takımı. Silahın kapağı üzerinde, gezin hemen önünde küçük bir optik yuvası kapakçığı bulunuyor. Dileyen kullanıcılar, bu kapakçığı sökerek, altındaki özel yuvaya; holografik, red-dot ya da reflex tipteki optik nişangâhları kolaylıkla takabilecek. Tabancayı klasik gez ve arpacık seti ile kullanmak isteyen nişancılar ise bu kapakçığı yerine takarak atış yapabilecek.

Sarsılmaz, bu tip bir nişangâh yuvası takımı tasarımını, optik nişangâhı, tabancanın namlu eksenine olabildiğince yaklaştırmak için tercih etti. Bu sayede hem atış konforu arttırıldı hem de silahın şahlanmasının azaltılması sağlandı.

SAR 9’un Kalıtsal Özelliklerine de Sahip

Tüm bu yeniliklerin yanında, SAR9 Gen2 modeli, SAR 9 serisinin, iğne ateşlemesi ve tek hareketli çalışma mekanizması gibi kalıtsal özelliklerini de bünyesinde barındırıyor. SAR 9 ailesine benzer şekilde Gen2’nin de gövdesi polimer malzemeden; namlu ve kapağı ise alaşımlı dövme çelikten imal ediliyor. Tabancanın kabzası, 3 farklı ebatta yan ve sırt kapaklarına sahip. Bu kapaklar, kullanıcı tarafından kolaylıkla değiştirilebiliyor. Aynı şekilde tabancada, iğne ve tetik emniyeti de bulunuyor. Tabanca üzerinde yer alan aksesuar rayı sayesinde ise silah üzerine pek çok aksesuar takılabiliyor.

SAR9 Gen2’nin kapak takımı üzerinde, gezin hemen önünde küçük bir optik yuvası kapakçığı bulunuyor. Dileyen kullanıcılar, bu kapakçığı sökerek, altındaki özel yuvaya; holografik, red-dot ya da reflex tipteki optik nişangâhları kolaylıkla takabilecek.

Lansmana Özel, Sınırlı Sayıda Turkuaz Kutu

SAR9 Gen2, SAR 9 ile aynı namluyu kullanıyor.

Sarsılmaz, lansman dönemi boyunca, SAR9 Gen2 modelini, özel seri numarası ile bu modele özel olarak üretilen turkuaz renkli bir kutu ile birlikte sunacak. Sınırlı adetle üretilecek lansman kutusunun içeriği ise aşağıdaki gibi olacak:

  • 1 adet SAR9 Gen2 tabanca
  • 1 adet 19 fişek kapasiteli ergonomik şarjör
  • 2 adet 17 fişek kapasiteli standart şarjör
  • 1 adet optik nişangâh
  • 1 adet fener ve pil
  • 1 adet Kydex iç kılıf
  • 1 adet bakım kiti
  • 1 adet mermi basma aparatı
  • 3 farklı ölçüde (S, M ve L) kabza kapağı
  • 1 adet kullanım ve bakım kılavuzu
Kapak üzerinde yer alan desenler, SAR9 Gen2 modelinde, daha ergonomik bir şekilde ve yeni bir formda tasarlandı.

Tablo 1. SAR9 Gen2’nin Teknik Özellikleri

ModelSAR9 Gen2
Kalibre9×19 mm
Çalışma mekanizmasıTek hareketli
Gövde malzemesiPolimer
Namlu ve kapak malzemesiAlaşımlı dövme çelik
Namlu boyu113 mm
Toplam boy193 mm
Toplam yükseklik158 mm
Toplam genişlik37 mm
Ağırlık830 gr
Şarjör kapasitesi17+1 / 19+1

Yeniliklerin Öncüsü Sarsılmaz

Sarsılmaz Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş, bu yeni tabancanın ardında yatan tasarım felsefesini şu şekilde özetliyor: “Sarsılmaz olarak, daima yeniliklerin peşinde koşan bir firma olduk. SAR 9 tabancasını piyasaya sürdüğümüz ilk günden bu yana, bu modelden 500 bin adedin üzerinde ürettik ve bu tabancalar belki de milyonlarca kez ateşlendi. Bu süreçte, kullanıcılarımızın zaten çok beğendiği bu modeli nasıl daha fazla geliştirebiliriz, hep bunu düşündük. SAR9 Gen2 de böyle bir felsefenin sonucunda ortaya çıktı. Önümüzdeki dönemlerde de mevcut modellerimizi yeniliklerle donatmaya ve yeni modeller geliştirmeye devam edeceğiz.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.