Ana Sayfa Manşet Sarsılmaz’dan Özel Kuvvetler Komutanlığı için Yeni Model: SAR 9 SP

Sarsılmaz’dan Özel Kuvvetler Komutanlığı için Yeni Model: SAR 9 SP

Alper ÇALIK / a.calik@savunmahaber.com

Sarsılmaz, SAR 9 tabanca ailesinin en yeni üyesi SAR 9 SP modelini, Özel Kuvvetler Komutanlığının ihtiyaçlarına yönelik olarak geliştirdi. Bu tabanca, SAR 9 ailesinin standart özelliklerine ilave olarak; susturucu bağlantısı, trityumlu ve yükseltilmiş gez ve arpacık, şarjör kılavuzu (magwell) ve kordon halkası gibi özelliklerle donatıldı. SAR 9 SP, SAR 9 SC’nin ardından SAR 9 ürün ailesine katılan en yeni üye oldu.

Sarsılmaz Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş

Sarsılmaz, SAR 9 SP ve SC modellerinin her ikisini de 9-12 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilen 3. Verimlilik ve Teknoloji Fuarı’nda ilk kez sergiledi.

SAR 9 SP: Özel Görevler için Biçilmiş Kaftan

SAR 9 SP

SAR 9 SP, özel görev birliklerine yönelik pek çok önemli özellikle birlikte geliyor. Bunlardan ilki, tabancanın namlusunda yer alan susturucu bağlantısı. Susturucu bağlantılı namlusu sayesinde, standart ölçülerdeki tüm susturucular tabancaya takılabiliyor. Bunun yanında atıcılar, tabancanın trityumlu ve yükseltilmiş gez ve arpacığı sayesinde, tabancaya susturucu takılıyken dahi rahatlıkla nişan alabiliyor. Ayrıca gez ve arpacıktaki trityum, yetersiz ışık koşullarında bile doğru nişan resminin kolaylıkla oluşturulmasını sağlıyor. Susturucuların dış çapı genellikle tabancanın nişan hattına taştığı için standart gez ve arpacığa sahip tabancalar ile susturucu takılı iken nişan almak mümkün olmayabiliyor.

SAR 9 SP’nin kapağı üzerindeki soğutma kanalları, özellikle seri atışların ardından namlunun soğumasını kolaylaştırıyor.

SAR 9 SP ayrıca, şarjör kılavuzu ve kordon halkası gibi özelliklere sahip. Bunlardan şarjör kılavuzu, tabancanın kabzasındaki şarjör girişini genişleten ve şarjöre yol göstererek yerine takılmasını kolaylaştıran bir aparat vazifesi görüyor. Bu sayede atıcı, gözlerini hedeften ayırmadan hızlı bir şekilde şarjör değiştirebiliyor.

Kabzanın hemen altında yer alan kordon halkası, SAR9 SP’nin, esnek bir kordon vasıtasıyla kemer ya da tabanca kılıfında bir noktaya bağlanmasını sağlıyor. Bu sayede tabanca, herhangi bir sebepten dolayı kılıfından çıkıp düşse dahi personelin vücuduna bağlı kalıyor.

Kabzanın hemen altında yer alan kordon halkası ise tabancanın, esnek bir kordon vasıtasıyla kemerde ya da tabanca kılıfında bir noktaya bağlanmasını sağlıyor. Bu özellik, belirli senaryolar sırasında kullanıcıya çeşitli avantajlar sağlıyor. Örneğin, muharebenin hararetli temposu içerisinde, bazen tabancalar kılıfından çıkarak düşebiliyor. Personel ise çatışma esnasında bunu fark etmeyebiliyor. Kordon ise bu tip durumlarda, tabancanın, kullanıcının vücuduna bağlı kalmasını sağlıyor.

Namlu ucunda yer alan susturucu bağlantısı sayesinde, SAR 9 SP’ye, standart ölçülerdeki tüm susturucular takılabiliyor.

SAR 9 SP’nin kapağının üzerindeki soğutma kanalları, özellikle seri atışların ardından, namlunun daha hızlı soğumasını sağlıyor. Ayrıca tetik üzerindeki iğne kurulu göstergesi, atıcıyı, tetiğin atışa hazır olup olmadığı konusunda bilgilendiriyor. Üzerindeki Cerakote marka özel seramik kaplama ise tabancanın, sıcaklık, nem ve güneş ışınları gibi nedenlerle yıpranmasını engelliyor.

SAR 9 SP’nin şarjör kılavuzu sayesinde atıcı, gözlerini hedeften ayırmadan hızlı bir şekilde şarjör değiştirebiliyor.

Bunun yanında SAR 9 SP, üyesi olduğu SAR 9 ailesinin tüm kalıtsal özelliklerini de bünyesinde barındırıyor.

SAR 9 SC: Ailenin En Küçük Üyesi

Sarsılmaz’ın SAR 9 tabanca ailesinin en küçük üyesi olan SAR 9 SC, 12 fişek kapasitesine ve 85 mm namlu uzunluğuna sahip.

Sarsılmaz, SAR 9 SC modelini, gizli görevler icra edecek güvenlik güçleri için geliştirdi. Bununla birlikte bu tabanca, boyutları itibarıyla sub-kompakt sınıfında yer alıyor. Dolayısıyla yedek tabanca olarak taşımaya uygun, taşıması ve saklaması kolay bir model. Bu yönüyle özellikle ABD gibi, sivillerin yaygın şekilde tabanca kullandığı pazarlarda da önemli başarılar kazanabilecek bir potansiyele sahip.

Sarsılmaz, gizli taşınabilmesi ile öne çıkan SAR 9 SC sayesinde, sub kompakt yarı otomatik tabanca pazarına da adım atmış oldu.

Aynı zamanda Sarsılmaz’ın SAR 9 tabanca ailesinin en küçük üyesi olan SAR 9 SC, 12 fişek kapasitesine ve 85 mm namlu uzunluğuna sahip. Tıpkı SAR 9 SP gibi SAR 9 SC de SAR 9 ailesinin standart özelliklerini taşıyor.

SAR 9 SC, gizli taşımaya uygun olacak şekilde tasarlandı.

SAR 9: Geniş Bir Ürün Ailesi

SAR 9 SC

SAR 9 serisi, geniş bir yelpazedeki ihtiyaçları karşılayan, kapsamlı bir ürün ailesi. Bu aile, farklı amaçlar için geliştirilen ve her biri farklı özelliklere sahip tabancalardan oluşuyor. İğne ateşlemeli bu tabancaların gövdesi polimer malzemeden; namlu ve kapağı ise alaşımlı dövme çelikten imal ediliyor. Tüm modeller, 9×19 mm çapında ve tek hareketli mekanizma ile çalışıyor. Tabancaların kabzaları, 3 farklı ebatta yan ve sırt kapaklarına sahip. Bu kapaklar, kullanıcı tarafından kolaylıkla değiştirilebiliyor. Ayrıca tüm modellerde, iğne ve tetik emniyeti bulunuyor. Tabancaların bir başka ortak özelliği de üzerlerinde bulunan aksesuar rayı. SAR 9 ailesinin, SAR 9 SC hariç tüm üyelerinde bulunan bu ray sayesinde, standart aksesuarlar tabancalara takılabiliyor.

Atıcılar, SAR 9 SP’nin trityumlu ve yükseltilmiş gez ve arpacığı sayesinde, tabancaya susturucu takılıyken dahi rahatlıkla nişan alabiliyor.

Tablo 1. SAR 9 SC ve SAR 9 SP’nin Teknik Özellikleri

ModelSAR 9 SCSAR 9 SP
Çalışma MekanizmasıTek hareketliTek hareketli
Gövde malzemesiPolimerPolimer
Namlu ve kapak malzemesiAlaşımlı dövme çelikAlaşımlı dövme çelik
Namlu boyu (mm)85129
Toplam boy (mm)165216
Toplam yükseklik (mm)122145
Toplam genişlik (mm)2737
Ağırlık (gr)500825
Şarjör kapasitesi1217

Birbirini Tamamlayan İkili

SAR 9 SP, Özel Kuvvetler Komutanlığı için geliştirildi.

Sarsılmaz Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş, yeni çıkardıkları bu silahlar hakkında şunları söylüyor: “Sarsılmaz olarak, daima güvenlik güçlerimize en iyisini sunma hedefiyle ilerliyoruz. Son dönemlerde de özel görevler icra eden güvenlik güçlerimizin, bu tip görevlerin doğasına uygun özel tabancalara ihtiyaç duyduklarını gözlemledik. Güvenlik güçlerimizin bazı gizli görevlerde, gündelik sivil kıyafetler giyip, bu kıyafetlerin altında gizli şekilde taşıyabilecekleri bir silaha ihtiyacı oluyor. Bu ihtiyaca yönelik olarak SAR 9 SC’yi geliştirdik. Bu tabanca, küçük tasarımı ile hem rahatlıkla kıyafet altında taşınabiliyor hem de ihtiyaç duyulduğu anda kullanıcıya etkili bir ateş gücü sağlıyor. Diğer yandan güvenlik güçlerimizin, baskın tipi görevler sırasında kullanabileceği bir silaha ihtiyacı vardı. Bu silaha da hem susturucu takılabilmeli hem de silah, namlu uzunluğu ve şarjör kapasitesi ile kullanıcılara daha yüksek bir ateş gücü sunmalıydı. İşte bu ihtiyaca da SAR 9 SP ile cevap veriyoruz. Önümüzdeki dönemlerde de kullanıcılarımızın her türlü ihtiyacını karşılayacak ürünler sunmaya devam edeceğiz.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.