Ana Sayfa Manşet Sarsılmaz; SARBOT, 20 mm Burun Topu ve Silah Podu ile Geleceğin İpuçlarını Verdi

Sarsılmaz; SARBOT, 20 mm Burun Topu ve Silah Podu ile Geleceğin İpuçlarını Verdi

Sarsılmaz, SAHA EXPO 2022’de, SARBOT silahlı robotunun lansmanını yaptı. Lansman etkinliğinde konuşan Sarsılmaz Genel Müdür Yardımcısı Öner Özyılmaz, SARBOT’un, firmanın gelecek vizyonunu ortaya koyduğunu ifade etti. Özyılmaz şunları kaydetti: “Her amaç için hareket edebilen, zorlu arazi koşullarında yürüyebilen ve tehdit unsurlarını yok edebilen robotik silahlar üzerinde çalışıyoruz. Bunlar meskûn mahallerde ve mağaralarda kullanılabilecek. SARBOT, farklı kalibrelerde ve farklı boyutlarda üretmeyi planladığımız robotik sistemlerin ilk prototipi.”

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Birleşik Krallık Savunma Bakanı Ben Wallace, Sarsılmaz standını da ziyaret etti.

Sırada Hava Araçları Var

Sarsılmaz, standında, TUSAŞ ile ortak iştiraki TR Mekatronik’in geliştirdiği; taarruz helikopterlerine yönelik 20 mm burun topunu ve HÜRKUŞ gibi yakın hava desteği uçakları ve helikopterler için geliştirdiği silah podunu da sergiledi.

20 mm burun topu

20 mm burun topunun kalifikasyonunun tamamlanmasının ardından, 2023 yılında, T129 ATAK helikopterinde kullanılmaya başlanması hedefleniyor. 20 mm Top Geliştirilmesi Projesi kapsamında ortaya konan topun 2 adet prototipi, kalifikasyon testlerine tabi tutulacak. 2022 yılı sonunda başlanacak ve 2 ay sürecek testler kapsamında fiziksel ve işlevsel kontrol, yüksek basınç, yüksek sıcaklık, düşük sıcaklık, fonksiyonel atış, şok, titreşim gibi farklı başlıklarda birçok testin gerçekleştirilmesi planlanıyor. Sarsılmaz yetkilileri, topun yüksek bir yerlilik oranına sahip olduğunun ve ihracat kısıtlamalarında etkilenmeyeceğinin altını çiziyor.

Silah podu

Silah podu ise ilk aşamada HÜRKUŞ için geliştiriliyor. Podun silahı ise Sarsılmaz’ın SAR 127 makineli tüfeğinin SAR 127 MT AIR sürümü olacak. Sarsılmaz’ın hava araçlarına yönelik olarak geliştirdiği SAR 127 MT AIR ağır makineli tüfeğinin toplam ağırlığı 33 kg. SAR 127 MT AIR, dakikada 900 ila 1.250 atım yapabiliyor. SAR 127 MT’ye kıyasla yaklaşık 5,1 kg daha hafif olan ve hemen hemen 2 kat daha hızlı atım yapabilen silah, hava araçları için ideal bir silah olarak öne çıkıyor.

SAR 127 MT

Geniş Ürün Yelpazesi de Sergilendi

Sarsılmaz standında, firmanın portföyünde yer alan 300’den fazla ürün arasından geniş bir yelpazeyi de katılımcıların ilgisine sundu. Bunlar arasında; makineli tüfekler, piyade tüfekleri, makineli tabancalar ve tabancalar yer aldı.

Sarsılmaz, standındaki özel bölüme, Düzce’deki açık hava poligonunun tüm detaylarını kapsayan bir simülasyon sistemi kurudu

Sarsılmaz Silahlarıyla Atış Deneyimi

Sarsılmaz ayrıca, ziyaretçilerine heyecan verici bir deneyim yaşama olanağı da sundu. Firma, standındaki özel bölüme, Düzce’deki açık hava poligonunun tüm detaylarını kapsayan bir simülasyon sistemi kurdu. Fuar için özel olarak geliştirilen simülatörde; SAR 9 METE tabancası, SAR 109 T makineli tabancası ve SAR 56 piyade tüfeğiyle atış yapılabildi. Simülatör, ziyaretçiler tarafından yoğun bir ilgi gördü.

Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdülhamid Dibeybe (sağdan ikinci) ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank (soldan ikinci), Sarsılmaz’ın ürünlerini yakından inceledi.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.