Ana Sayfa Haberler Sarsılmaz, Yeni Silahları ve Cumhuriyet’in 100. Yılı Sürpriziyle IDEF’e Hazır

Sarsılmaz, Yeni Silahları ve Cumhuriyet’in 100. Yılı Sürpriziyle IDEF’e Hazır

Sarsılmaz, yeni silahları SAR 556 MT hafif makineli tüfek, 25 mm kara topu ve SAR 2023 tabancayı IDEF öncesi basın mensuplarına tanıttı. SAR 2023, Cumhuriyetin 100. yılını onuruna 2023 adet üretildi.

Savunma ve havacılık sanayisinin köklü markalarından Sarsılmaz, T129 ATAK helikopteri başta olmak üzere hava ve kara platformları için geliştirdiği silah sistemlerini IDEF’te sergileyecek. Cumhuriyetin 100. yılını onuruna 2023 adet üretilen SAR 2023 tabancası da ilk kez IDEF’te Sarsılmaz standında ziyaretçilerin beğenisine sunulacak. Sarsılmaz Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş, “Bir ordunun tüm ihtiyaçlarını üretebilecek kabiliyetimizle, devletimizin desteği ile savunma sanayisindeki gelişmeleri yönlendiren baş aktörlerden biri olduk. Gurur duyduğumuz ürün portföyümüz ve yeni ürünlerimizle IDEF’te olacağız.” dedi.

Yeni Silahlar IDEF’te Sergilenecek

Düzce’de bulunan tesislerinde basın mensuplarını ağırlayan Sarsılmaz, IDEF 2023’te SAR 2023’ün yanı sıra kamuoyunun karşısına çıkacak olan yeni silah sistemleri; SAR 556 MT hafif makineli tüfek ve 25 mm kara topunu da tanıttı. SAR 556 MT hafif makineli tüfek, piyade kullanımının yanı sıra özel harekat birimlerinin operasyonlarında kesintisiz atış yapabilmesi için tasarlandı. NATO standartlarında 5,56 mm mühimmat kullanan SAR 556 MT, kullanıcı dostu tasarımı ve kendine özel kabiliyetleri ile rakiplerinden ayrılıyor. 25 mm kara topu ise Sarsılmaz ve TUSAŞ ortaklığında kurulan TR Mekatronik bünyesinde geliştirildi. Kara ve deniz platformlarındaki uzaktan komutalı silah kulelerinde kullanılabilen kara topu, Türk Silahlı Kuvvetlerinin bu kalibrede mevcut olan dışa bağımlılığını en aza indirmek için yüzde 100 yerli olarak tasarlandı. NATO standartlarında 25×137 mm mühimmat ateşleyecek şekilde tasarlanan kara topu, zincir mekanizmalı sistemi ile dakikada 200 mermi ateşlemeye olanak sağlıyor.

Cumhuriyetin 100. Yılı Anısına SAR 2023

Savunma ve havacılık sanayisinde 1,5 asra yakın köklü bir birikime sahip olan Sarsılmaz, Cumhuriyetin 100 yıllık tarihine vurgu yaptığı yeni ürünü SAR 2023’ü de IDEF’te tanıtacak. Tüm özellikleri ve tek seferlik üretimi ile koleksiyon değeri taşıyan bu model, Sarsılmaz tarafından ‘Cumhuriyetimize Armağan’ mottosuyla sergilenecek. SAR 2023, 143 yıllık Sarsılmaz deneyiminin ve 2’nci yüzyılına giren Cumhuriyetin simgesel ögelerini taşıyor. Öte yandan Sarsılmaz’ın LA2 Dynamics firması tarafından üretilen otonom silah sistemi SARBOT, fuarda yeni yetenekleriyle sahneye çıkacak. Askeri operasyonlar için tasarlanan SARBOT, ayrıca madencilik ve özel sektör çalışmalarında da iş ve işçi güvenliği sağlamak üzere kullanılacak.

Hedef Dışa Bağımlılığı Azaltmak

Basın toplantısında bir sunum yapan Sarsılmaz Genel Müdür Yardımcısı Öner Özyılmaz, tüm üretim süreçlerini yüzde 100 yerli ve milli olarak hayata geçirdiklerine vurgu yaparak şunları söyledi: “Fabrikamız, bugün Avrupa’nın en büyük silah üretim tesisi olma özelliğini taşıyor. Bugün Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin kullandığı pek çok ürün bizim markamızı taşıyor. Sarsılmaz olarak, ordumuzun dışa bağımlılığını en aza indirmek amacıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Öte yandan 80’den fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Dünyanın en büyük bireysel silah pazarı olan ABD’de de ürünlerimiz büyük ilgi görüyor. Önümüzdeki dönemde de yurt dışı pazarlarda istikrarlı büyümemizi sürdürmeye devam edeceğiz.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.