Ana Sayfa Haberler Sarsılmaz: Yenilikçi Ürünler, Güçlü Marka

Sarsılmaz: Yenilikçi Ürünler, Güçlü Marka

MSI Dergisi’nin 160’ıncı sayısında yayımlanan “Sarsılmaz: Yenilikçi Ürünler, Güçlü Marka” başlıklı özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Sarsılmaz, küresel çapta başarı için, yenilikçi ürünler kadar, marka bilinirliğinin de kritik öneme sahip olduğunun bilinci ile markalaşma çalışmalarını sürdürüyor. Markalaşmaya büyük önem veren Sarsılmaz, dünya markaları yaratmayı hedefleyen Turquality Programı’na 2012 yılında kabul edilerek, programa dahil edilen ilk savunma sanayisi firması olmuştu.

Sarsılmaz Silah Sanayi A.Ş. / sarsilmaz@sarsilmaz.com.tr

Meskûn mekân kullanımı için tasarlanan SAR 109; hafifliği, kompaktlığı ve 9×19 tabanca mermisi kullanıyor olması gibi özellikleriyle talep görüyor.

 

Dünyanın, devlet destekli ilk ve tek “Markalaşma Programı” olan ve Ekonomi Bakanlığı tarafından yürütülen Turquality, ağırlaşan rekabet koşulları ve değişen tüketim kalıplarına uyum sağlayarak güçlü küresel markalar yaratmayı amaçlayan Türk firmalarını destekliyor. Ar-Ge çalışmaları ve yenilikçi ürünleri ile alanında, dünyanın önde gelen firmalarından biri olan Sarsılmaz, vizyonu ile örtüşen Turquality Programı’na, Türk savunma sanayisinden kabul edilen ilk firma.

Faaliyetlerini, mühimmat üretimi ile genişleten Sarsılmaz, farklı kalibrelerdeki piyade tüfeklerine yönelik fişekler de üretiyor.

 

Dünya Çapında Marka için Dünya Çapında Altyapı

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)’nin ve İçişleri Bakanlığının en büyük silah ve mühimmat tedarikçisi ve aynı zamanda dünya genelinde 21 ülkenin kolluk kuvvetlerinin de tercihi olan Sarsılmaz; üretim tesislerinin teknolojisi ve kapasitesi, ürün kalitesi ve çeşitliliği ile dünyanın sayılı markalarından biri. Ürün portföyünde; 5 çeşit piyade tüfeği, 2 çeşit makineli tabanca, 100’e yakın tabanca, 50’nin üzerinde av ve spor tüfeği, tabanca ve tüfek mühimmatı, av fişekleri, sivil patlayıcılar ve delme-patlatma ürünleri yer alan Sarsılmaz, bu çapta bir ürün portföyüne sahip, tek örnek. İhracat yaptığı ülke sayısı 81’e ulaşan Sarsılmaz, 65.000 metrekare açık, 40.000 metrekare kapalı alanı ile Avrupa’nın en büyük entegre silah üretim tesisine sahip.

Bir AK-47 klonu olan SAR 308, Sarsılmaz’ın teknolojisini ve üretim kalitesini, Doğu Bloku silahlarına taşıyor.

Böylesine büyük bir ürün portföyüne sahip olmak, elbette Ar-Ge’de çok güçlü olmayı gerektiriyor. Türkiye’de hafif silah sektöründe Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından sertifikalandırılan tek Ar-Ge Merkezi, Sarsılmaz bünyesinde bulunuyor. 60 mühendis ve teknik personelin tam zamanlı çalıştığı bu merkezde, Türkiye’nin önde gelen üniversiteleri (Düzce Üniversitesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi) ve TÜBİTAK SAGE gibi bilim kuruluşları ile ortak projeler yürütülüyor.

 

Havacılık Sektörüne Taşan Yetenekler

Sarsılmaz, havacılık sektöründe de yükselen bir aktör. TUSAŞ iş birliğiyle; Boeing, Airbus, Sikorsky, Leonardo (AgustaWestland) ve Bombardier gibi dünya devleri ve JSF projesi için, bugüne kadar, 300’ün üzerinde farklı parçanın üretimi yapıldı ve yapılmaya devam ediliyor. Yine TUSAŞ’ın yürüttüğü; ATAK, ANKA, HÜRKUŞ ve MELTEM programlarında, Sarsılmaz’ın ürettiği, 50’nin üzerinde farklı parça bulunuyor.

Sarsılmaz’ın havacılık alanındaki hedefleri, parça üretimi ile sınırlı değil. TUSAŞ ve Sarsılmaz, taarruz helikopterlerinde kullanılacak top sistemlerinin geliştirilmesi, tasarımı, üretimi, lojistik desteği, pazarlanması ve ihracatını kapsayan, ortak bir girişimde de bulundular. Projenin öncelikli hedefleri arasında, ATAK helikopterleri için yerli motor geliştirilmesi ve 20 mm top sisteminin yerlileştirilmesi yer alıyor.

Sarsılmaz, Türk Silahlı Kuvvetlerinin yeni silahı olan MPT-76 piyade tüfeğinin seri üretimini üstlenen firmalar arasında yer alıyor.

Hafif Silahların Mükemmeliyet Merkezi

Sarsılmaz, TSK’nın yeni piyade tüfeği olan, MPT-76’nın seri üretiminde de görev alan firmalardan biri. İlk etapta 10.000 adet MPT-76 üretimi için yola çıkıldı; yeni sözleşmeler ile bu sayı, 20.750 adede yükseldi. MPT-76’nın her bir parçası, Sarsılmaz’ın kendi tasarımı olan piyade tüfeklerinden gelen bilgi birikimi ve ileri üretim teknolojileri ile harmanlanıyor. Sarsılmaz’ın bu konudaki bakış açısı, yüksek mukavemetli parçalar, yüksek üretim kapasitesi ve tekrar edilebilir üretim teknolojisi olarak tanımlanabilir.

Sarsılmaz’ın hem TSK’ya hem de EGM’ye tedarik ettiği SAR 223T, yurt dışında da büyük ilgi görüyor.

Sarsılmaz, 7,62 mm’lik MPT-76’nın yanı sıra dünya genelinde tercih edilen bir diğer kalibre olan 5,56 mm mühimmat kullanan piyade tüfekleri üzerinde de çalışıyor. Sarsılmaz’ın, hem TSK’ya hem de Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM)’ne tedarik ettiği, kendi özgün tasarımı piyade tüfekleri SAR 223T ve SAR 223C, son 5 yıldır, yurt dışında da büyük ilgi görüyor. TSK tarafından özel olarak talep edilen, pistonlu model SAR 223P’nin üretimine de 2018’de başlandı. Sarsılmaz, bir taraftan da bu ürünler ile yabancı devlet kurumlarının açtığı ihalelere katılıyor. Ürünlerini tanıyıp, deneme imkânı bulan bazı yabancı devlet kurumlarına ise ihalesiz doğrudan teslimat yapılıyor.

Kavramayı kolaylaştıran polimer ray kılıfları ve modern kompakt taktik dipçik gibi geliştirmelerle yeni görünümüne kavuşan makineli tabanca SAR 109 da hem TSK hem de EGM’ye tedarik ediliyor. Meskûn mahal kullanımı için tasarlanan SAR 109; hafifliği, kompaktlığı ve 9×19 tabanca mermisi kullanıyor olması gibi avantajları nedeniyle oldukça talep görüyor.

Sarsılmaz SAR 9’un MT9 METE sürümü, ÖYTG projesi kapsamında, TSK’nın ve EGM’nin kullanımına sunuluyor.

 

Savunma Sanayii Müsteşarlığının yürüttüğü, Özgün Yerli Tabanca Geliştirme (ÖYTG) projesini birincilikle tamamlayarak “Milli Tabanca” olmaya layık görülen, yarı otomatik görev tabancası SAR 9, bu yılın en çok konuşulan hafif silah modellerinden biri oldu. Sadece TSK değil, EGM’nin yürüttüğü ihalede de testleri tamamlayabilen tek tabanca olan SAR 9, uluslararası fuarlarda, yabancı devlet adamları, askeri ve güvenlik güçleri mensupları tarafından da merak ve takdirle inceleniyor. Özellikle ABD’de, son aylarda; tasarımı, teknik özellikleri, ergonomisi, parçaların mukavemeti, kullanılan çeliğin kalitesi ve üretim teknolojisi ile hem sosyal medyada hem de sektör dergilerinde adından söz ettirmeye başlayan SAR 9’un, MT9 METE modeli, TSK için 110.000’in üzerinde; EGM için ise 40.000 adet üretilecek.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.