Ana Sayfa Özel Haberler Sarsılmaz, Yerli Makinalı Tüfekler için Test Aşamasına Geldi

Sarsılmaz, Yerli Makinalı Tüfekler için Test Aşamasına Geldi

Sarsılmaz Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş

Farklı kalibrelerde makinalı tüfekler geliştirme çalışmalarına devam eden Sarsılmaz, Nisan ayında, yerli imkânlarla üretmekte olduğu 7,62×51 mm çapındaki SAR 240 ve 12,7×99 mm çapındaki SAR 127’ye ilişkin yeni bilgi ve görüntüler paylaştı. Ar-Ge faaliyetleri ile kısa süre içerisinde silahların ilk prototiplerini ortaya koyan Sarsılmaz, test aşamasına kadar geldi. Firma, bir yandan da silahların seri üretimi için altyapı çalışmalarına hız verdi.

SAR 240 Makinalı Tüfek

SAR 240’ın, 3 ayrı modeli bulunuyor. Bunlardan SAR 240A; uzaktan komutalı silah sistemlerinde (UKSS) kullanılabilecek. Piyadenin kullanımı için geliştirilen SAR 240B modeli ise hem çatal ayak ile hem de üçayaklı sehpa üzerinden ateşlenebilecek. SAR 240C’nin ise ALTAY Ana Muharebe Tankı’nda, ana silah ile eş eksenli makinalı tüfek olarak kullanılması hedefleniyor. SAR 240’ın tüm modellerinin gövdesi, en az 50.000 atım yapmaya elverişli. Namlular ise en az 25.000 atımlık ömre sahip. Silah, -52 ve +72 ˚C aralığındaki sıcaklıklarda çalışabiliyor. Bölge hedefleri için etkili menzili 1.200 metre olan makinalı tüfeğin azami menzili ise 3.725 metre. Silahın farklı modellerinin ortalama ağırlığı da 12 kilogram.

SAR 240

Son Sözü SAR 127 Söyleyecek

Muharebede önemli bir ateş gücü desteği sağlayacak olan SAR 127 ağır makinalı tüfeği ise hem tam otomatik olarak çalışabiliyor hem de tek tek atış yapabiliyor.

SAR 240A’ya benzer şekilde, UKSS’lere de entegre edilebilecek olan SAR 127, ayrıca gerekli arayüz bağlantıları yapılarak; kara, deniz ve hava araçlarına da takılabilecek. Yaklaşık 38 kilogram ağırlığındaki silahın, bölge hedefleri için etkili menzili 1.830 metre; azami menzili ise 6.764 metre.

Hızlı Değiştirilebilir Namlu ile Kesintisiz Atış

Tam otomatik olarak çalışan bu silahların her ikisi de şerit (mayonlu mühimmat) ile besleniyor. Şerit beslemesi, hem sağdan hem de soldan yapılabildiği için silahlar, entegre edileceği UKSS’nin ya da yerleştirileceği mevzinin yapısına kolaylıkla uyum sağlayabiliyor.

Hava soğutmalı bu silahlar, hızlı değiştirilebilir namlu özelliğine sahip. Bu sayede, örneğin, yoğun ateş baskısı gerektiren muharebeler gibi, silahların aralıksız şekilde sürekli ateş etmesi gereken durumlarda, makinalı tüfek nişancısı, ısınan namluyu, yedek namluyla hızlı ve emniyetli şekilde değiştirebiliyor. Böylelikle silahlar, ateş gücünden ödün vermeden muharebeye devam edebiliyor.

Prototipler 1 Yılda Ortaya Çıktı

Sarsılmaz, SAR 240 üzerinde çalışmaya, sözleşmesini, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile 10 Aralık 2018’de imzaladığı, PMT 7,62 Projesi ile başladı. Projede atılan ilk adım da aynı kalibrede üretilen muadil silahların incelenmesi oldu. Ardından tasarım sürecine geçildi. Sarsılmaz, üretimi gerçekleştirilecek parçaların ürün ağaçlarını oluşturdu ve tasarımları kısa sürede tamamlandı. Bilgisayar destekli programlar ve lazer tarama ölçüm cihazlarının yardımı ile şekillendirilen tasarım, simülasyon programlarında doğrulanarak, prototip parçaların üretimi yapıldı. Bir yıldan kısa bir sürede üretimi tamamlanan 25 adet prototip tüfekle de tasarım doğrulama testlerine başlandı.

Sarsılmaz, makinalı tüfek çalışmalarının ilk örneklerini IDEF 2019’da sergilemişti.

Sarsılmaz, SAR 127 ağır makinalı tüfeğini geliştirmeye ise sözleşmesi 25 Nisan 2019’da imzalanan, PMT 12,7 Projesi ile başladı. SAR 240’ta elde ettiği tecrübe ile bu projede de benzer bir süreç izleyen Sarsılmaz, ilk olarak muadil silahları incelemeye başladı. SAR 240’ı geliştirme çalışmaları ile paralel olarak yürütülen projede, tasarım sürecini tamamlayan firma, simülasyon çalışmaları ile tasarımlarını doğruladı. 12,7×99 mm, Sarsılmaz’ın ürün gamına ilk defa girecek, oldukça bir büyük bir kalibre olduğu için, yeni yatırımlar yapılmasını da gerekli kıldı. Firma, bu yatırımları da tamamlayarak, makina ve üretim parkurunu yeniledi ve prototip imalatına başladı.

Seri Üretim Altyapısı Kuruluyor

Sarsılmaz, her ne kadar her iki silahın da prototiplerini üreterek test aşamasına kadar gelse de tüm dünyayı etkisi altına alan Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) ve bu salgın kapsamında aldığı önlemler neticesinde, testlere geçici bir süre ile ara vermek zorunda kaldı. Firma, hâlihazırda, seri üretim altyapısının güçlendirilerek, imalat süreçlerinin kusursuzlaştırılması ve kapasitenin arttırılmasına odaklanmış durumda.

SAR 127

Sarsılmaz Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş, konuyla ilgili olarak MSI Dergisi’ne şunları söyledi: “Sarsılmaz olarak geçmişten bugüne, SSB’nin bize verdiği her projede üzerimize düşen görevleri layığı ile yerine getirmeye çalışıyoruz. Son yıllarda, SSB tabanca geliştirme projesini birincilikle tamamlayan SAR9 METE tabancamızdan yüksek adette teslimat yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. SAR109T makineli tabancamız, meskûn mahallerdeki etkisi nedeniyle özellikle Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı tarafından kullanılıyor. Son yıllarda 3 çeşit piyade tüfeğinin üretimine de başladık. Bunlar; SAR223 P (5,56×45 mm), SAR308 (7,62×39 mm) ve MPT76 (7,62×51 mm). Bu piyade tüfeklerinin teslimatlarını da başarı ile yapıyoruz. Şu anki yeni görevimiz ise ülkemiz gereksinimleri gereği 7,62 mm ve 12,7 mm makinalı tüfek geliştirmek. Yeni projelerimiz kapsamındaki gereksinimleri ve üretim altyapısına yönelik yatırımları yakın zamanda tamamlayarak, bu gözbebeği iki projemize hızlı birer başlangıç yaptık.”

Aliş, savunma ve havacılık sektörünü de etkisi altına alan COVID-19 salgını ile ilgili de şunları ilave etti: “İçinde olduğumuz bu salgın sürecinde, Sarsılmaz ailesi olarak biz de süreç gereksinimlerine göre hareket ederek önlemler alıyor ve ne yazık ki bu süreçten olumsuz etkilenmeyi en aza indirgemeye çalışıyoruz. Kısmi ve kontrollü çalışma uyguladığımız bu günlerde, fabrika içi testlerimize ve parça imalatlarına devam ediyoruz. Tüfeklerimizin imalatlarını gerçekleştirmek için seri üretim altyapısını güçlendiriyoruz. Böylece her koşulda devletimizin yanında olduğumuzu bir daha vurguluyoruz.”

Tablo 1. SAR 240 ve SAR 127 Makinalı Tüfeklerin Teknik Özellikleri

 SAR 240SAR 127
Kalibre (mm)7,62×5112,7×99
Çalışma şekliTam OtomatikTam Otomatik, Tekli Atış
Uzunluk (mm)1.2001.655
Namlu uzunluğu (mm)5471.143
Yükseklik (mm)250190
Çalışma prensibiMekanizması Açık Pozisyonlu / Gaz TahrikliKısa Geri Tepmeli
Besleme tipiŞerit (mayonlu mühimmat)Şerit (mayonlu mühimmat)
Besleme yönüSağdan veya soldanSağdan veya soldan
Boş kovan atımıAlttanAlttan
Silah ağırlığı (aksesuarlar hariç, gr)12.00038.000
Namlu ağırlığı (gr)11.800
Namlu çıkış hızı (m/sn)850930
Dakikadaki atım hızı650 – 950450 – 600
Azami menzil (m)3.7256.764
Etkili Menzil (bölge hedefi, m)800 (çatal ayak ile) 1.100 (üçayaklı sehpa ile)1.830 (üçayaklı sehpa ile)
Etkili Menzil (nokta hedefi, m)600 (çatal ayak ile) 800 (üçayaklı sehpa ile)1.500 (üçayaklı sehpa ile)

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.