Ana Sayfa Haberler Sarsılmaz, Yerli Makinalı Tüfekler Üzerinde Çalışmaya Başladı

Sarsılmaz, Yerli Makinalı Tüfekler Üzerinde Çalışmaya Başladı

MSI Dergisi’nin 180’inci sayısında yayımlanan IDEF’19 Özel Dosyası’nın ilk bölümündeki haber aşağıda paylaşılmıştır:

 

Fuar boyunca, ziyaretçilerin büyük ilgi gösterdiği firmalardan birisi olan Sarsılmaz, geliştirmekte olduğu 7,62×51 mm ve 12,7×99 mm çapındaki makinalı tüfek örneklerini, ilk kez IDEF’te sergiledi.

Sarsılmaz’ın kendi Ar-Ge çalışmaları ile hafifleştirdiği MPT-76 ile SAR 223P ve SAR 308 ise firmanın, piyade tüfeği tarafında ilk kez sergilenen ürünleri oldu. Firma, tabanca tarafında da K12 Sport X, SAR9 X ve Özgün Yerli Tabanca Geliştirme (ÖYTG) Projesi kapsamında geliştirdiği, 9×19 mm görev tabancası SAR9 METE’yi de ilk kez fuarda katılımcıların beğenisine sundu.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ve Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Dr. Celal Sami Tüfekçi ile birlikte Sarsılmaz standını ziyaret eden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, SAR 308’i yerinde inceledi.

 

SAR 223P

 

Sarsılmaz’ın Makinalı Tüfekleri 2 Yıl İçinde Hazır

Sarsılmaz, fuarda ilk kez sergilediği 7,62×51 mm ve 12,7×99 mm çapındaki makinalı tüfekleri, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile 2018 yılının sonlarına doğru imzaladığı sözleşmeler kapsamında geliştiriyor. Bu silahların testlerini bu yılın sonunda tamamlamayı hedefleyen firma, proje ile ilgili sertifikasyon da dâhil tüm süreçleri ise 2020 yılının ikinci yarısında bitirmeyi planlıyor. Firma, bu makinalı tüfeklerin üretimine yönelik alt yapı yatırımlarını da yakın zamanda tamamladı.

Sarsılmaz’ın geliştirmekte olduğu makinalı tüfekler.

 

Sarsılmaz, MPT-76’yı 500 Gram Hafifletti

Sarsılmaz, kendi Ar-Ge çalışmaları sonucunda, 500 gram hafiflettiği MPT-76 piyade tüfeğini de fuarda ilk kez ziyaretçilerin beğenisine sundu. Normal ağırlığı 4.200 gram olan tüfek, böylece yaklaşık %12 hafifletilmiş oldu. Firma, ürünü hafifletirken özellikle namlu, el kundağı ve dip kundağının yanı sıra tüfeğin çeşitli iç parçalarına odaklandı. Bu parçaların malzeme evsafları değiştirilerek yerlilik oranları arttırılırken, el kundağı ve dip kundağı daha ergonomik hâle getirildi.

Sarsılmaz’ın 500 gram hafiflettiği MPT-76

 

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Sarsılmaz’ın kendi imkânları ile geliştirdiği TE 54 makinalı tabanca hakkında bilgi aldı.

 

Sarsılmaz Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş, MPT-76’ya yönelik çalışmaları ile ilgili şunları söyledi: “Sarsılmaz ekibi olarak, MPT-76’nın üretimi öncesinde, kendi özgün piyade tüfeğimizin üretimini gerçekleştirmiş olmanın verdiği tecrübe ile özellikle malzeme alanında MPT-76 projesine önemli katkılarımız oldu. Tamamen yerlileştirilmiş malzeme kullanarak, bu alanda dışa bağımlılığı kaldırdık. Bunun yanı sıra hem seri olarak hem de asgari tolerans aralığında üretim yapabilmek için, dövme ile üretilmiş ya da özel form verilmiş alt gövde, üst gövde ve mekanizma gibi parçaları, çok eksenli CNC tezgâhlarda işleyerek montaj kolaylığını arttırdık. Ayrıca kolluk kuvvetlerinin sahada yaşadığı tecrübelerin ardından SSB’nin aldığı talepler uyarınca, hafifletilmiş MPT-76 üretimi için öngördüğümüz projeyi hayata geçirdik.”

SAR 308, sabit (üstte) ve seyyar (altta) dipçikli olmak üzere 2 farklı sürümde sergilendi.

 

Firma ayrıca, fuarda ilk kez sergilediği SAR 308’i ise zorlu koşullarda çalışabilecek, 7,62×39 mm çapında; ancak hafif ve etkili bir piyade tüfeği ortaya koymak maksadıyla geliştirdi. Ürün, fuarda, sabit ve seyyar dipçikli olmak üzere, 2 farklı sürümde sergilendi. SAR 308, hâlihazırda İçişleri Bakanlığı bünyesindeki kurumlarda kullanılıyor.

 

 

Sarsılmaz’ın fuarda ilk kez sergilediği tabancalara ilişkin olarak kaleme aldığımız haberlere ise fuarda öne çıkan gelişmeleri derlediğimiz IDEF 2019 Özel Dosyası’nın gelecek bölümlerinde yer vereceğiz.

 2,497 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.