Ana Sayfa Manşet Sarsılmaz’dan Güvenlik Güçlerinin Tüm İhtiyaçlarına Cevap Veren Piyade Tüfeği: SAR 56

Sarsılmaz’dan Güvenlik Güçlerinin Tüm İhtiyaçlarına Cevap Veren Piyade Tüfeği: SAR 56

SAR 56 piyade tüfeği

Sarsılmaz, sahip olduğu Ar-Ge kabiliyetleriyle kullanıcıların her ihtiyacına cevap veren silahlar ortaya koymaya devam ediyor. Firma, her türlü zor görevin üstesinden gelebilecek bu silahları, 150 yıla yakın tecrübesini, yüksek mühendislik becerileriyle harmanlayarak tasarlıyor. Piyade tüfekleri ürün ailesini de genişleten Sarsılmaz, SEDEC 2022’de, ergonomiyi ve güvenilirliği buluşturan özgün bir platform olarak geliştirdiği SAR 56 piyade tüfeğini öne çıkarıyor. Sahada zorlu koşullarda görev yapan güvenlik güçlerinin farklı ihtiyaçları gözetilerek geliştirilen SAR 56; 5 konumlu ve yanak destekli dipçik, uzun ve sökülebilir tip el kundağı ve destekli tip el kabzası gibi pek çok ergonomik özellikle donatıldı. Kısa vuruşlu gaz piston sistemi sayesinde de her koşulda çalışan yüksek güvenirlikli bir silah ortaya çıktı.

Kullanıcı dostu bir tasarıma sahip SAR 56’nın ergonomiyi arttıran özelliklerinden bazıları; destekli tip el kabzası, her pozisyonda emniyete alınabilir tetik grubu, çift taraflı mandal grubu, polimer toz kapağı ve göstergeli şarjör şeklinde sıralanıyor.

SAR 56’nın yanı sıra Sarsılmaz’ın SEDEC 2022’de öne çıkardığı diğer ürünler arasında, SAR 127 MT serisi ağır makineli tüfekler, SAR 762 MT makineli tüfek ve SAR 9 tabanca ailesi yer alıyor. Firma, SAR 127 MT’yi, muharebede ön saflarda çarpışanlara, önemli bir ateş gücü desteği sağlamak amacıyla geliştirdi. Sarsılmaz, hava platformları için de bu silahı hafifleterek ve silahın atım hızını arttırarak SAR 127 MT AIR sürümünü ortaya koydu. Firma, SAR 762 MT’yi, yurt içindeki kullanıcıların 7,62×51 mm çapındaki yerli makineli tüfek ihtiyacına yönelik olarak geliştirdi, kalifiye etti ve bu silahın teslimatlarına başladı. SAR 9 ise silahlı kuvvetler, güvenlik güçleri ve sivil kullanıcıların yarı otomatik tabanca konusundaki tüm ihtiyaçlarına yanıt verebilecek bir ürün ailesi olarak kurgulandı.

Ergonomiyi ve Güvenilirliği Tek Bir Platformda Buluşturuyor: SAR 56 Piyade Tüfeği 

Sarsılmaz’ın son dönemde ortaya koyduğu silahlardan biri olan 5,56×45 mm çapındaki SAR 56 piyade tüfeği, bu alanda elde edilen tüm birikim ve sahada zorlu koşullarda görev yapan personelden alınan geri beslemelerle harmanlanarak geliştirildi. Böylece ortaya, kullanıcı dostu, ergonomik ve güvenilir bir silah çıktı.

SAR 56’nın ergonomik özelliklerinden öne çıkanlar şöyle:

  • 5 konumlu, yanak destekli dipçik
  • Uzun ve sökülebilir tip el kundağı
  • Ergonomik ve destekli tip el kabzası
  • Kurulu değilken de emniyete alınabilir tetik grubu
  • Taktik kullanımına uygun, çift taraflı mandal grubu
  • Polimer toz kapağı
  • Ergonomik kayış bağlantı halkası
  • Göstergeli şarjör

Az Bakım Gerektiren Güvenilir Mekanizma

SAR 56’nın öne çıkan bir diğer özelliği de gaz piston tahrik sistemiyle çalışıyor olması. Bu çalışma prensibinde; ateşlenen fişeğin oluşturduğu barut gazlarının etkisi, sürgü taşıyıcısına (bolt carrier), silah boyunca uzanan bir piston vasıtasıyla iletiliyor. Piston, ateşleme esnasında oluşan enerjiyi, çok kısa bir mesafe hareket ederek sürgü taşıyıcısına aktarıyor. Ayrıca gaz, sadece pistona etki ettiği için kirli barut gazlarının silahın iç kısımlarına geçişi önleniyor. Böylece, seri atışlardan sonra bile iç kısımları nispeten temiz kalan bir silah ortaya çıkıyor. Bu da silahın, hem bakımını kolaylaştırıyor hem de tutukluk yapmasını engelleyerek güvenilirliğini arttırıyor.

SAR 127 MT ağır makineli tüfek

Bu mekanizmanın bir diğer avantajı da pistonun kısa hareketi sayesinde ateşleme esnasında silah içerisinde ileri-geri hareket eden parçalardan kaynaklı momentum değişiminin düşük bir seviyede kalması. Piston hareketinin uzun olması, silah her ateşlendiğinde, silahın içerisindeki yüksek kütleli bir cismin uzun mesafeler boyunca ileri ve geri giderek silahı sarsmasına neden olur. SAR 56 ise kısa piston hareketiyle dengeli bir silah olarak öne çıkıyor. Bu sayede kullanıcılar, seri atışlar sırasında dahi SAR 56’nın şahlanmasını kolaylıkla kontrol edebiliyor.

SAR 56’nın bir diğer önemli özelliği de silahın, farklı uzunluktaki namlu boyu seçeneklerine sahip olması. 7,5 inç, 11 inç ve 14,5 inç olmak üzere 3 farklı namlu boyu seçeneği ile gelen SAR 56, bu sayede, yakın mesafeden uzak menzile kadar farklı koşullarda gerçekleşebilecek tüm görevlere uygun bir çözüm sunuyor.

Tablo 1. SAR 56 Piyade Tüfeğinin Teknik Özellikleri

Muharebede Son Sözü O Söyler: SAR 127 MT

Sarsılmaz, yüksek ateş gücü ihtiyacına, 12,7×99 mm çapındaki SAR 127 MT ağır makineli tüfek ile cevap veriyor. Firma, SAR 127 MT’yi Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile Nisan 2019 tarihinde imzaladığı PMT 12,7×99 mm projesi kapsamında geliştirdi.

Muharebe sahasında birliklere önemli bir ateş gücü desteği sağlayacak olan SAR 127 MT, hem tam otomatik olarak çalışabilme hem de tek tek atış yapabilme özelliğine sahip. Silah ayrıca isteğe göre, sağdan ya da soldan yapılabilen şerit (mayonlu mühimmat) beslemesi sayesinde, entegre edildiği Uzaktan Kumandalı Silah Sistemlerine (UKSS) ya da yerleştirildiği mevzinin yapısına kolaylıkla uyum sağlayabiliyor. Gerekli arayüz bağlantıları yapılarak farklı araçlara da monte edilebilen ve yaklaşık 38 kg ağırlığında olan SAR 127 MT’nin etkili menzili, bölge hedefleri için 1.830 m’ye ulaşabilirken, azami menzili 7 bin 400 m’ye  kadar çıkıyor. Hava soğutmalı silah, hızlı değiştirilebilen namlu (QCB) özelliğine de sahip. Bu sayede, yoğun ateş baskısı sağlamak için silahın aralıksız ateş etmesi gereken durumlarda nişancı, ısınan namluyu, yedek namluyla hızlı ve emniyetli şekilde değiştirebiliyor. Böylelikle silah, ateş baskısına ara vermeden birliklere ateş desteği vermeye ve ateş üstünlüğünü elde tutmaya devam edebiliyor.

7,62×51 mm çapındaki SAR 762 MT, gaz tahrikiyle çalışıyor.

Sarsılmaz yetkilileri, SAR 127 MT’nin, 1.800 m mesafeden çelik çekirdekli mühimmat ile yapılan atışta, bir aracın motor bloğunu delebileceğinin altını çiziyor.

Geçmişten Gelen Tecrübeler Kullanıldı

Sarsılmaz, SAR 127 MT’yi geliştirmek için SSB ile imzaların atılmasını müteakip ilk olarak muadil silahları incelemeye başladı. Firma, tasarım sürecini tamamladıktan sonra, simülasyon çalışmaları ile tasarımlarını doğruladı. Bu kalibre, Sarsılmaz’ın ürün gamına ilk defa girdiği için yeni yatırımlar yapılmasını da gerekli kıldı. Firma, bu yatırımları da tamamlayarak, makina ve üretim parkurunu yeniledi ve prototip imalatına başladı. İlk prototipler, IDEF’19 fuarında sergilendi. Silahın seri üretimine ise yakın zamanda başlanması hedefleniyor.

SAR 127 MT AIR: Hava Araçları da Kapsamda

Silah sistemleri de dâhil olmak üzere herhangi bir sistemin hava araçları üzerinde kullanımı söz konusu olduğunda, aracın ağırlık kısıtları gereği ilgili sistemin olabildiğince hafif olması gerekir. Aranan en önemli özelliklerden bir diğeri de bu silahların atım hızının yüksek olmasıdır. Çünkü hava aracının hızına da bağlı olmakla birlikte, bu araçların herhangi bir hedefi etkili şekilde ateş altına alabileceği süre olan angajman penceresi, genellikle çok kısadır. Bu nedenle hava aracının, hedefine, kısa süre içerisinde çok sayıda mühimmat ateşleyebilmesi istenir.

SAR 762 MT’yi daha da geliştirmek üzere seri üretime paralel olarak atış testleri de yapılmaya devam ediyor.

Sarsılmaz’ın hava araçlarına yönelik olarak geliştirdiği SAR 127 MT AIR ağır makineli tüfek de dakikadaki atım hızının yüksekliği ve hafifliği ile öne çıkıyor. Toplam ağırlığı 33 kg olan SAR 127 MT AIR, dakikada 900 ila 1.100 atım yapabiliyor. SAR 127 MT’ye kıyasla yaklaşık 5,1 kg daha hafif olan ve hemen hemen 2 kat daha hızlı atım yapabilen silah, hava araçları için ideal bir silah olarak öne çıkıyor. SAR 127 MT AIR’in, Sarsılmaz’ın iştiraki TR MEKATRONİK tarafından pod içerisine yerleştirilerek HÜRKUŞ-C yakın hava desteği uçağına entegre edilmesi de hedefleniyor.

Tablo 2: SAR 127 MT Ağır Makineli Tüfeğin Teknik Özellikleri

SAR 762 MT: Piyade ve Askeri Araçların Tüm İhtiyaçları İçin

Sarsılmaz, SAR 762 MT’yi, SSB ile 2018 yılında imzaladığı PMT 7,62×51 projesi kapsamında geliştirmeye başladı. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Jandarma Genel Komutanlığı (J.Gn.K.lığı) ve Emniyet Genel Müdürlüğünün (EGM) ihtiyaçlarını karşılama hedefiyle projeye adım atan firma, SAR 762 MT’nin testlerini başarıyla tamamladı. Silahın seri üretimine de başlayan firma, ilk teslimatları, 22 Haziran 2021’de J.Gn.K.lığına yaptı.

ALTAY Tankında Eş Eksenli Silah Olarak Kullanılacak

SAR 762 MT’nin 4 ayrı modeli bulunuyor. Bunlardan SAR 762 MT-A, UKSS’lerde kullanılabiliyor. Piyadenin kullanımı için geliştirilen SAR 762 MT-B modeli ise hem çatal ayak ile hem de üçayaklı sehpa üzerinden ateşlenebiliyor. SAR 762 MT-C’nin ise ALTAY ana muharebe tankında, eş eksenli (co-axial) makineli tüfek olarak kullanılması hedefleniyor. SAR 762 MT-B ile çok benzer özelliklere sahip olan SAR 762 MT-D’nin ise ilave olarak, dakikadaki atım hızı, 3 konumlu gaz valfi sayesinde değiştirilebiliyor.

Sarsılmaz, yüksek ateş gücü ihtiyacına, 12,7×99 mm çapındaki SAR 127 MT ağır makineli tüfek ile cevap veriyor.

SAR 762 MT’nin tüm modellerinin gövdesi, en az 50 bin atım yapmaya elverişli. Namlular ise en az 25 bin atımlık ömre sahip. Silah, -52 ve +72˚ C aralığındaki sıcaklıklarda çalışabiliyor. Etkili menzili bölge hedefleri için 1.100 metre olan makineli tüfeğin azami menzili ise 3 bin 725 metre. Silahın farklı modellerinin ortalama ağırlığı da 12 kilogram.

Hızlı Değiştirilebilir Namlu ile Kesintisiz Atış

Tam otomatik olarak çalışan silah, şeritle besleniyor. Şerit beslemesi hem sağdan hem de soldan yapılabildiği için silah, entegre edileceği UKSS’nin ya da yerleştirileceği mevzinin yapısına kolaylıkla uyum sağlayabiliyor. Hava soğutmalı silah, hızlı değiştirilebilir namlu özelliğine de sahip.

Tablo 3. SAR 762 MT Makineli Tüfeğin Teknik Özellikleri

SAR 9: Geniş Bir Ürün Ailesi

Sarsılmaz’ın SSB tarafından başlatılan Özgün Yerli Tabanca Geliştirme projesi kapsamında tasarladığı SAR 9, zaman içerisinde geniş bir ürün ailesine dönüştü. SAR 9 ailesi içinde de silahlı kuvvetler, güvenlik güçleri ve sivil kullanıcıların yarı otomatik tabanca konusundaki tüm ihtiyaçlarına yanıt verebilecek ve her biri farklı özelliklere sahip tabancalar bulunuyor. İğne ateşlemeli bu tabancaların gövdesi polimer malzemeden; namlu ve kapağı ise alaşımlı dövme çelikten imal ediliyor. Tüm modeller, 9×19 mm çapında ve tek hareketli mekanizmayla çalışıyor. Çift sıralı şarjörlerle beslenen tabancaların kabzaları, 3 farklı ebatta yan ve sırt kapaklarına sahip. Bu kapaklar, kullanıcı tarafından kolaylıkla değiştirilebiliyor.

Tüm modellerde, iğne ve tetik emniyeti bulunuyor. İğne emniyeti, tabanca kurulu durumdayken yere düşse dahi kendi kendine ateşleme yapmamasını sağlıyor. Tetik emniyeti ise tetik üzerinde yer alan küçük mandala basılmadığı sürece, tetiğin herhangi bir sebepten ötürü harekete geçmesini engelliyor.

Tabancaların bir başka ortak özelliği de üzerlerinde bulunan aksesuar rayı. SAR 9 ailesinin SAR 9 SC haricinde tüm üyelerinde bulunan bu ray sayesinde tabancalara standart aksesuarlar takılabiliyor.

SAR 9 SC, Gizli Taşıma Gerektiren Görevler için Tasarlandı

SAR 9 ailesinin üyelerinden SAR 9 SC, sub-kompakt tabanca sınıfında yer alıyor. Tam boy tabancalara kıyasla daha küçük boyutlarda olan silah, kullanıcı ihtiyaçlarına göre şekillendirilmiş çeşitli özellikler taşıyor ve hem boyutları hem de taşıma kolaylığı sayesinde silahlı kuvvetler ve güvenlik güçleri tarafından icra edilecek gizli görevler için ideal bir silah olarak öne çıkıyor. Bunun yanında, asıl silah olarak tam boy bir tabanca taşıyan personel tarafından yedek tabanca olarak da tercih ediliyor.

SAR 9 ailesindeki diğer modellerin 37 mm’lik genişliğine kıyasla 27 mm’lik genişliğe sahip olan SAR 9 SC’nin uzunluğu ve yüksekliği de diğer modellerden daha kısa. SAR 9 SC, bu özellikleriyle SAR 9 tabanca ailesinin de en küçük üyesi konumunda. Bununla beraber SAR 9 SC, küçük boyutlarına rağmen 12 fişek kapasitesine sahip. İğne ateşlemeli bu tabanca, 9×19 mm çapında ve tek hareketli mekanizmayla çalışıyor.

SAR 9 SC, gizli taşıma gerektiren görevler için tercih ediliyor.

SAR 9 ailesinin tüm özelliklerini barındıran SAR 9 SC, 630 gramlık ağırlığıyla hafiflik ve kolay taşınabilirlik bakımından sınıfının en iddialı modellerinden biri olma özelliğine de sahip. SAR 9 SC’nin hafifliğinin temelinde güçlendirilmiş polimer gövde yatarken, alaşımlı dövme çelik namlu bu hafifliği üstün bir performansla buluşturuyor.

SAR 9 SC’nin bir diğer dikkat çeken yönü de tabancanın, gece şartlarında da efektif şekilde kullanılabilecek 3 noktalı trityum-fiber optik bir nişangâhla donatılmış olması.

Güvenlik güçlerinin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak geliştirilen SAR 9 ailesinin bu üyesinin, sivillerin de yaygın bir şekilde silah kullandığı ABD gibi pazarlarda büyük ilgi görmesi bekleniyor. SAR 9 ailesi ve ailenin bir diğer üyesi olan SAR 9X, 2020 ve 2021 yıllarında, ABD’de; uzmanların, editörlerin ve kullanıcıların oylarıyla en iyi tabanca seçilerek iki farklı ödül almıştı. SAR 9 SC’nin de benzer başarıların altına imza atması hedefleniyor.

SAR 9 CX: C ve X Modellerinin de En İyi Özellikleri

Sarsılmaz, SAR 9 CX’i, kompakt sınıfındaki bir diğer modeli SAR 9 C’yi temel alarak geliştirdi. Bu yönüyle SAR 9C ile aynı boyutlara sahip olan SAR 9 CX’in namlu uzunluğu 103 mm; toplam uzunluğu ise 183 mm. 37 mm genişliğinde olan tabancanın boş şarjör takılı ağırlığı ise 753 gram.

Tabancanın kapağına, SAR 9 CX’i ürün ailesindeki diğer modellerden ayıran soğutma kanalları eklendi. Böylece tabancanın, üst üste yapılan atışların ardından daha hızlı soğuması sağlandı.

Kullanıcılar, üzerinde yer alan arayüzler sayesinde SAR 9 CX’e, modifikasyon yapmaksızın optik nişangâh takabiliyor.

SAR 9 CX’in kapağının bir diğer özelliği de kolay kurulum sağlayacak şekilde tasarlanmış olması. Bu amaçla tabancanın kapağının hem ön hem de arka bölümüne, SAR 9C’de olduğu gibi etkili kavrama sağlayan desenler eklendi. Bu özellik, tabancanın kurulumunu kolaylaştırdığı gibi gerekli durumlarda atım yatağı kontrolünün (press check) de daha rahat yapılmasını sağlıyor. Atıcının adeta eline yapışan kapak sayesinde kullanıcı, çok kontrollü bir şekilde kapağı istediği kadar geri çekerek, atım yatağında fişek olup olmadığına bakabiliyor.

15 fişek kapasiteli bu modelin, emniyet mandalı bulunmuyor. Sürgü durdurma mandalı ise SAR 9’a göre daha kolay düşürülebiliyor. SAR 9 CX’in en önemli özelliklerinden biri de silahın kompakt sınıfta yer almasına rağmen namlu altında standart bir aksesuar rayına sahip olması. Bu sayede silaha, standart arayüze sahip taktik fenerler gibi farklı aksesuarlar takılabiliyor.

SAR 9 CX ayrıca, optik nişangâh kullanmak isteyen kullanıcılar düşünülerek tasarlandı ve tabancanın kapağının üzerine, buna uygun arayüzler eklendi. Böylelikle isteyen atıcılar, tabancalarını, herhangi bir modifikasyon yapmaksızın optik nişangâhlarla birlikte kullanabiliyor.

Tablo 4. SAR 9 SC ve SAR 9 CX Teknik Özellikleri

 148 Toplam Görüntüleme,  3 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.