Ana Sayfa Advertorial Sarsılmaz’dan Klasik Tabanca Severlere Çelik Gövdeli Tabancalar

Sarsılmaz’dan Klasik Tabanca Severlere Çelik Gövdeli Tabancalar

P8 L’nin siyah ve mat olmak üzere iki çeşidi bulunuyor.

Sarsılmaz, sahip olduğu mühendislik ve tasarım kabiliyetleriyle kullanıcıların farklı ihtiyaçlarına cevap verebilen, sayısı 65’i aşan tabanca modeline sahip. Kullanıcıların bu modeller arasından seçim yaparken dikkate alması gereken noktalardan biri ise tabancanın hangi malzemeden üretilmiş olduğu. Bu noktada kullanıcıların karşısına iki farklı seçenek çıkıyor: Çelik ya da polimer gövdeli tabancalar. Günümüzde artık klasikleşmiş olan çelik gövdeli tabancalar, kullanıcıya sundukları güvenilirlik ve dayanıklılığın yanı sıra ağırlıklarından ötürü daha az şahlanmaları nedeniyle seri atışlarda daha iyi performans sunmalarıyla öne çıkıyor.

P8 L’nin namlusu üzerinde soğutma kanalları yer alıyor.

Sarsılmaz, tüm tabancalarını; performans, verim ve güvenlik açısından mükemmel sonuçlar verecek şekilde tasarlıyor ve üretiyor. Bu modeller, uzun soluklu mühendislik çalışmalarının ve uluslararası standartlardaki testlerin ardından piyasaya sürülüyor. Çelik tabancalar özelinde ise Sarsılmaz, silah sanayisinin uzun yıllardır kullandığı, son derece sağlam ve silahın ömür devri boyunca güvenilirliğini koruyan bir çelik alaşımını kullanıyor.

Klasik tabanca sevenlerin birinci tercihi olan çelik gövdeli tabancalar alanında Sarsılmaz’ın sunduğu modeller gerek profesyonel gerek sportif gerekse kişisel kullanımda çok iyi bir performans sergiliyor. Bu modellerin önde gelenleri ise şöyle sıralanıyor:

  • Atıcılık sporuyla ilgilenenler, K12 SPORT ve K12 SPORT X modellerini tercih ediyor.
  • Gizlilik ve hafiflik isteyenlerin tercihi, 97 milimetre namlu boyuyla P8 S modeli oluyor.
  • Kılınç 2000 serisi tabancalar, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) tarafından yıllardır güvenle kullanılıyor.
  • Emniyet mandalı kapalı olsa dahi kurulabilen K11, tehlikeli ortamlarda görev yapanların birinci tercihi oluyor.
  • 14 mermi kapasitesine sahip K2 45 ve K2-45C modelleri ise dünyada bu kalibredeki çok az sayıda tabancanın sahip olduğu yüksek kapasiteleriyle dikkat çekiyor.

Son derece güvenilir olan bu tabancaların K2 45 ve K2-45C dışındakiler, 9×19 mm mühimmat kullanıyor. Bu iki model ise .45 kalibrelik mühimmat ateşliyor.

Sarsılmaz’ın çelik gövdeli tabancaları, K12 ailesi haricinde, çift hareketli (double action) mekanizmayla çalışıyor. Bu çalışma şeklinde, tetik çekilirken önce horoz kalkıyor ve sonra tetik bir sınır noktasına dayanıyor. Bu noktadan sonra tetik çekilmeye devam edilir ise horoz düşüyor ve atım yatağında fişek varsa silah ateş ediyor. Çift hareketli tabancalar, atım yatağının dolu olmasını isteyen; ancak silahın yanlışlıkla ateş almasını istemeyen kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Tek hareketli (single action) tabancalar ise atıcılık sporuyla ilgilenenler tarafından kullanılıyor.

P8 S modeli, P8 L’ye kıyasla daha kısa olan namlusuyla taşıma kolaylığı sunuyor.

Çelik gövdeli tabancalar, her şeyden önce ağırlıkları dolayısıyla sağlam bir tutuş sağlıyor ve şahlanmayı, yani atış sırasında namlunun yukarı doğru hareketini asgari seviyeye indiriyor. Dolayısıyla hedefe yönelik “usta işi” denilebilecek hassas atışlarda son derece iyi sonuç veriyor. Bu tabancalar, her ne kadar malzeme bakımından birer klasik olsalar da teknik özellikleri göz önüne alındığında, son derece modern ve teknolojinin son yenilikleri uygulanarak üretiliyor.

P8 L, Bir Dizi Kişiselleştirme İmkânıyla Geliyor

Sarsılmaz’ın P8 L tabancası, şahlanmayı daha da azaltan kompansatörü ve paslanmaz dövme çelikten imal edilen gövdesi, kapağı ve namlusuyla profesyoneller tarafından tercih ediliyor. Namlunun üst kısmına konumlandırılmış olan kompansatör, mermi namluyu terk ederken barut gazının yukarı doğru çıkmasını ve dolayısıyla namlunun aşağı doğru baskılanmasını sağlıyor. Bu da şahlanmayı azaltıyor ve atıcının bir sonraki atışını daha isabetli yapmasına imkân tanıyor. Tabancanın kabza kapakları isteğe göre değiştirilebiliyor. Kabza kapaklarının da ötesinde, tamamıyla eşsiz bir tabanca isteyen kullanıcıya ise el işlemesi gravürler opsiyonel olarak sunuluyor. Hatta altın kaplama ve sedef kakma kapaklarla babadan oğula geçen aile yadigârı bir silah sahibi olunabiliyor. Tabancalarında herhangi bir özelleştirme istemeyen kullanıcılar, mat veya siyah olmak üzere iki farklı renk seçimi yapabiliyor. Uzatılmış namlu boyuyla güçlü ve güvenilir bir kullanım sunan P8 L, ayrıca değiştirilebilir arpacıkla sahibinin tercihlerine rahatlıkla uyum sağlayabiliyor. Benzer şekilde, tabancanın ayarlanabilir ve değiştirilebilir gezi de nişangâhın daha da kişiselleştirilebilmesini sağlıyor.

Güvenlikten ödün vermeyen P8 L’nin kapak takımı üzerinde, atım yatağı dolu göstergesi bulunuyor. Böylelikle kullanıcı, silahının dolu olup olmadığını kolaylıkla görebiliyor. Tabancanın sahip olduğu bir diğer emniyet ise iğne kilidi. Bu sistem sayesinde tabanca kurulu olduğunda, yani horoz geride iken iğne kilidi ile emniyete alınabiliyor ve yanlışlıkla horozun düşmesinin ve tabancanın ateşlemesinin önüne geçiliyor. İki farklı şarjör seçeneğiyle sunulan tabanca, seçime göre 15 ila 17 fişek taşıyabiliyor. Şarjör hakkında dikkat çeken bir başka husus ise tabancanın altın kaplama alt kapaklı şarjör seçeneğinin de bulunması.

K2 45 ailesinin üyeleri, dünyanın en yüksek fişek kapasitesine sahip .45 kalibre tabancaları arasında yer alıyor.

Üzeri kaymayı engelleyecek şekilde tırtıklı olarak tasarlanan ergonomik horoz ise atım yatağı doluyken horozun elle kurulması gereken durumlarda, kolay ve emniyetli bir şekilde kurulmaya olanak veriyor.  P8 L, tüm bunların yanında, kapak üzerinde havalandırma kanallarına; bir başka ifadeyle namlu soğutma deliklerine sahip. Bu delikler, seri atışlar sırasında namlunun soğumasını kolaylaştırıyor. Bu da üst üste yoğun şekilde atış yapılan durumlarda, sıcaklıktan dolayı tabancanın performansının düşmesini engelliyor. Bu kanallar aynı zamanda, tabancayı daha hafif hale getiriyor. Tabancanın sahip olduğu ergonomik tetik korkuluğu ise özellikle çift elle yapılan atışlarda silaha hakimiyeti arttırıyor ve şahlanmanın azaltılmasına katkı sağlıyor.

P8 Ailesinin Küçük Üyesi: P8 S

P8 ailesinin bir diğer üyesi ise opsiyonel olarak sunulan altın kaplama seçeneğiyle koleksiyoncuların dikkatini çeken P8 S. Tabancanın değiştirilebilir kabza kapakları, kullanıcısına kişiselleştirilebilen bir silaha sahip olma imkânı sağlıyor. Böylelikle her tabanca, kendine özgü bir karaktere kavuşuyor. Ailenin diğer üyesi gibi şahlanmayı önleyen kompansatörü ve soğutma kanallı kapağı bulunan P8 S, sahibine etkin bir kullanım vadediyor.

P8 S’nin P8 L’den en önemli farkı, kısa namlu boyu. P8 L’den 20 mm daha kısa olan tabanca, öncelikle silahını gizli taşımak isteyen kullanıcıların ve daha küçük boyutlu bir tabanca kullanmak isteyen kadın kullanıcıların ilgisini çekiyor. Diğer yandan, tabancanın namlu boyunun kısa olması, kapasitesini etkilemiyor. Farklı şarjör seçenekleriyle tabanca, 15 ya da 17 fişek taşıyabiliyor. Ergonomik yapısının yanı sıra sahip olduğu teknik özellikleriyle güvenilir ve hedef atıcılığına yönelik bir tasarıma sahip olan P8 S, ayarlanabilir gez ve değiştirilebilir arpacığıyla farklı geliştirmelere de açık bir model olarak dikkat çekiyor.

Güvenlikten ödün vermeyen kullanıcılar için geliştirilen P8 S’nin de kapak takımı üzerinde atım yatağı dolu göstergesi ve iğne kilidi bulunuyor. P8 L gibi P8 S’de de üzerinde kaymayı engelleyen tırtıklar bulunan ergonomik horoz yer alıyor. P8 L ve P8 S’nin diğer ortak özellikleri, kapak üzerindeki namlu soğutma delikleri ve çift elli kullanımda daha sağlam kavrama sunan ergonomik tetik korkuluğu şeklinde sıralanıyor. Bunlarla birlikte, P8 S ailenin diğer üyesi P8 L’den 60 g daha hafif.

Yüksek Mermi Kapasitesine Sahip .45 Kalibre Tabanca: K2 45

K2 45’in zarif ve ince kabzası dikkat çekiyor.

Sarsılmaz’ın gurur kaynağı modellerinden biri olan K2 45, dünyanın en yüksek fişek kapasitesine sahip .45 kalibre tabancalarından biri. Sahip olduğu yüksek enerji ve durdurma özelliğiyle 100 yıldan fazla bir süredir piyasada olan .45 kalibrelik mühimmat, canlı hedefler üzerinde kullanıldığında çok etkili sonuç veriyor. Sarsılmaz’ın diğer çelik gövdeli tabancaları gibi K2 45’in de ayarlı gezi ve değiştirilebilir arpacığı bulunuyor.

Silahın dikkat çeken özelliklerinden biri de zarif ve ince kabzası. Tabancanın .45 çapındaki mühimmat ateşlediği ve şarjörünün çift sıralı olduğu düşünüldüğünde, bu inceliğin elde edilebilmesinin arkasındaki mühendislik çalışması daha iyi anlaşılıyor. İnce kabza sayesinde rahat bir şekilde kavranan tabancanın tetiği de oldukça yumuşak.

K2 45’te atım yatağı dolu göstergesi ve iğne kilidi de yer alıyor. Silahın bir başka özelliği de sahip olduğu MIL-STD-1913 uyumlu (Picatinny) ray sistemi. Bu ray sistemi sayesinde tabancaya, taktik fenerler gibi standart arayüze sahip farklı aksesuarlar takılabiliyor. Sarsılmaz’ın çelik gövdeli diğer tabancaları gibi üzeri kaymayı engelleyen tırtıklı ve ergonomik horoz, tabancanın hızlı bir şekilde kurulmasına olanak sağlıyor. Tabanca hakkında en dikkat çeken hususlardan biri de sahip olduğu geniş tetik korkuluğu. Bu korkuluk, eldivenli bir elin rahatlıkla tetik korkuluğuna girebilmesi ve ateş edebilmesi için tasarlanmış. Ayrıca tetik korkuluğunun ön kısmında da tıpkı horoz gibi tırtıklar yer alıyor. Böylelikle iki elini kullanarak tabancayı kavrayan atıcı, herhangi bir kayma endişesi yaşamadan ateş edebiliyor.

K2-45C, Güçlü Mühimmatı ve Kolay Taşıma İmkânını Bir Arada Sunuyor

K2-45C, yüksek dayanımlı, 14 fişek kapasiteli çelik şarjöre sahip.

Kısa namlusuyla kullanım kolaylığı sunan K2-45C, .45 çapındaki güçlü mühimmatı ve kolay taşıma imkânını bir arada sunuyor. K2 45’ten 13 mm daha kısa olan namlusu ile farklılaşan K2-45C, geliştirme seçenekleriyle de farklı ihtiyaçlara rahatlıkla uyum sağlıyor. Tabanca, kısa namlusuyla beraber K2 45’ten 60 g daha hafif. Kullanıcı, tabanca üzerindeki gezi kendine göre ayarlayabildiği gibi ihtiyaç olursa arpacığını da değiştirebiliyor. Picatinny ray sistemini kullanıcısına standart donanım olarak sunan tabancanın namlusunun altına, taktik fener ya da lazer işaretleyici gibi farklı aksesuarlar takılabiliyor. Tabanca, yüksek dayanımlı, 14 fişek kapasiteli çelik şarjöre sahip. Bu yüksek kapasiteli şarjöre rağmen silahın kabzası da oldukça zarif ve ince. Bu kabza, ele iyi oturuyor ve küçük elli kullanıcılar tarafından bile rahatlıkla kullanılabiliyor.

K2-45C, kısa namlusuyla kullanım kolaylığı sunuyor.

K2-45C’de de K2 45’te olduğu gibi atım yatağı dolu göstergesi, iğne kilidi, baş parmağın kaymasını engelleyen tırtıklı horoz ve tırtıklı tetik korkuluğu, standart özellikler arasında.

Spor Müsabakaları için Geliştirildi: K12 SPORT

K12 tabanca ailesinin bir üyesi olan K12 SPORT, bu serinin sportif müsabakalar için özel olarak geliştirilen sürümü. Horoz ateşlemeli K12 SPORT’un namlusu, kapağı ve gövdesi, alaşımlı ve paslanmaz dövme çelikten imal ediliyor. Kullanıcısına kişiselleştirilebilir bir tabanca sunan K12 SPORT’un gezi, arpacığı ve tetiği ayarlanabiliyor. Tabancanın sahip olduğu ayarlanabilir tetik sayesinde kullanıcılar, tetiğin yeniden kurulma (reset) mesafesini değiştirebiliyor. Böylece yeniden kurulma mesafesi, seri atışlar arasındaki kayıp süreleri azaltmak için kullanıcıların alışkanlıkları doğrultusunda kısaltılabiliyor ya da uzatılabiliyor. Ayarlanabilir gez ve arpacık sayesinde ise kullanıcı, poligondaki şartlara ve kullanacağı mühimmatın çekirdek ağırlığına göre tabancasının sıfırlamasını kendisi yapabiliyor. K12 SPORT serisi, Sarsılmaz’ın diğer çelik gövdeli tabancalarının aksine tek hareketle çalışıyor. Tek hareket çalışma sistemi, özellikle sportif tabancalarda çoğunlukla tercih edilen bir sistem olarak öne çıkıyor.

K12 SPORT’un sahip olduğu ayarlanabilir tetik sayesinde kullanıcılar, tetiğin yeniden kurulma (reset) mesafesini değiştirebiliyor.

Tek hareketle çalışan tabancanın emniyet sistemleri; iğne kilidi ve iğne emniyetinden oluşuyor. İğne kilidi, bir mandal sayesinde kontrol ediliyor. Bu emniyet mandalı, kapak takımının her iki tarafında da bulunuyor. Böylelikle hem sağ elini hem de sol elini kullanan atıcılar, tabanca üzerinde herhangi bir modifikasyona ihtiyaç duymuyor. İğne emniyeti ise kapak takımının içerisinde yer alıyor ve tetik çekilmediği sürece tabancanın ateşleme yapmasını engelliyor. Tabancanın şarjör düşürme düğmesi, emniyet mandalı ve kapak düşürme mandalı uzatılmış şekilde tasarlandığı için atıcılar, tüm bu kontrollere çok hızlı bir şekilde erişebiliyor ve tümünü tek elle kolaylıkla kullanabiliyor. Bu da özellikle bir müsabaka sırasında, atış hızını arttırıyor. Atış hızını arttıran bir başka özellik ise K12 SPORT’un sahip olduğu şarjör hunisi (magwell). Bu sayede atıcı, müsabakalarda zaman kaybetmeksizin hızla şarjörünü değiştirip atışa devam edebiliyor.

Daha da İyisini Talep Eden Sportif Atıcılar için K12 SPORT X

Sarsılmaz’ın K12 SPORT modelinin yeni sürümü olarak geliştirdiği K12 SPORT X, ailenin kendinden önceki üyesi gibi bir sportif atış tabancası. Tabanca, soğutma kanalları ve kavramayı kolaylaştırmak üzere tasarlanan kabzasıyla en verimli kullanım için üretildi. Kabza üzerinde yer alan çıkıntılar, tabancanın, kullanıcının eli içerisinde kaymasını engelliyor. Ayarlanabilir gez, iğne ve horoz emniyeti ile emniyet mandalı özelliklerini taşıyan model, kabza kapağındaki Cerakote® kaplamayla işlevsellikle şıklığı bir arada sunuyor. Ayrıca bu kaplama, tabancanın ömrünü arttırıyor.

K12 SPORT X, soğutma kanalları ve kavramayı kolaylaştırmak üzere tasarlanan kabzasıyla en verimli kullanım için üretildi.

K12 SPORT X, bir önceki sürümden farklı olarak, kapak üzerinde havalandırma kanallarına sahip. Bu kanallar, diğer Sarsılmaz tabancalarında olduğu gibi kullanıcıya soğutma konusunda avantajlar sağlıyor. Aynı zamanda tabancayı, K12 SPORT’a kıyasla daha hafif hale getiriyor. Tabancayı hafifleten bir diğer özellik ise gövdenin namlu miğferi bölümünün daha ince şekilde tasarlanmış olması. Kapaktaki soğutma kanalları ve ince yapılı namlu miğferi, tabancayı, K12 SPORT’a kıyasla 160 gram daha hafif hale getiriyor. K12 SPORT X de Sarsılmaz’ın diğer sportif tabancası gibi tek hareketle çalışıyor.

K12 SPORT X’te de iğne kilidi ve iğne emniyeti bulunuyor. K12 SPORT ve K12 SPORT X’in ortak olan diğer özellikleri arasında; tabancanın tek el ile kontrol edilmesini kolaylaştıran uzatılmış ve büyütülmüş şarjör düşürme düğmesi, emniyet mandalı ve kapak düşürme mandalı yer alıyor.

TSK’nın Kadro Silahı: Kılınç 2000 LIGHT

Kılınç 2000 LIGHT, tamamen alaşımlı çelik yapısı ile yüksek güvenilirlik sağlıyor. TSK tarafından uzun yıllardır kullanılan tabanca, öncelikle kullanıcıya güven veriyor. Alaşımlı, paslanmaz çelik gövdesi, kusursuz tasarımı ile her türlü zor koşulda kullanıcısına yüksek performansı garanti ediyor. Tabanca, isteğe bağlı olarak kişiselleştirilebiliyor; kabza farklı kapaklarla değiştirilebiliyor ya da gövdeye, kullanıcının zevkine göre işleme yapılabiliyor. Böylelikle farklı beğenilere hitap eden Kılınç 2000 LIGHT, yenilik ve geleneği bir arada sunuyor.

Kılınç 2000 LIGHT, TSK tarafından uzun yıllardır kullanılıyor.

Kılınç 2000 LIGHT’ın kabzası, ele tam oturan ergonomik yapısı ile kolayca kavranıyor. Tabanca, 15 ve 17 fişek taşıyabilen iki farklı şarjör seçimiyle sunuluyor; bu sayede tehlikeli ortamlarda görev yapan kullanıcı, mühimmat bitecek korkusu olmadan silahını taşıyabiliyor.

Profesyonel kullanıma özgü tüm hassas özellikleri üzerinde taşıyan Kılınç 2000 LIGHT’ın arpacığı değiştirilebiliyor. 3 noktalı nişangâh sistemine sahip olan tabancayla gece ve gündüz hedefe nişan alıp atış yapmak çok kolay. Sarsılmaz’ın tüm tabancaları gibi güvenliğe büyük önem verilen Kılınç 2000 LIGHT’ta, iğne kilidi bulunuyor. Üzeri kaymayı engelleyen tırtıklı ve ergonomik horozla tabanca hızlı bir şekilde kurulabiliyor. Kılınç 2000 LIGHT’ın sahip olduğu ergonomik tetik korkuluğu, kullanıcıya sunduğu sağlam kavrayış ile silaha hâkimiyeti arttırıyor.

Değişmeyen Kılınç Serisi Kalite: Kılınç 2000 MEGA

Kılınç 2000 MEGA da EGM’nin kadro silahlarından biri olarak öne çıkıyor. Sarsılmaz’ın çelik gövdeli tabancaları arasında önemli bir yere sahip olan bu model, alaşımlı, paslanmaz çelik gövdesi ve kusursuz tasarımı ile her türlü zor koşulda kullanıcısına yüksek performansı garanti ediyor.

Kılınç 2000 MEGA, profesyonel kullanıma özgü tüm özellikleri üzerinde taşıyor.

Kılınç 2000 MEGA, özel sedef işlemeli kabza kapağı seçeneğiyle gerek profesyoneller gerekse silah tutkunları için vazgeçilmezler arasında. Kılınç 2000 MEGA’nın kabzasında, özellikle iki elle yapılan atışlarda kavramayı arttıran özellikler bulunuyor. Silahı kavrayan elin başparmağı, kabza üzerindeki çıkıntılara tam olarak oturuyor ve böylece silah kolayca kavranıyor. Tabanca, aynı ailedeki kardeşi gibi 15 ve 17 fişek alabilen iki farklı şarjör seçimiyle sunuluyor.

Profesyonel kullanıma özgü tüm özellikleri üzerinde taşıyan Kılınç 2000 MEGA’nın arpacığı da Kılınç 2000 LIGHT gibi değiştirilebiliyor. Benzer şekilde Kılınç 2000 MEGA’da da 3 noktalı nişangâh sistemi ve iğne kilidi yer alıyor. Her iki modelin diğer ortak özellikleri ise tırtıklı horoz ve ergonomik tetik korkuluğu.

K11, Emniyet Mandalı Kapalıyken Kurulabiliyor

Sarsılmaz’ın bir başka çelik gövdeli tabancası olan K11, her koşulda kolay kullanım için tasarlanan bir model olarak dikkat çekiyor. K11’in en önemli özelliği ise emniyet mandalı kapalıyken de kurulabilmesi. Böylelikle hızlı atış yapılması ya da tabancanın hemen kurulması gereken durumlarda, kullanıcı önemli bir avantaja sahip oluyor. K11’in ergonomik kabza yapısı ise çabuk, isabetli ve kusursuz atış olanağı sunuyor. Ayrıca K11’in gez ve arpacığında bulunan 3 nokta, nişan almayı kolaylaştıran özellikler arasında yer alıyor.

K11, emniyet mandalı kapalı olsa dahi kurulabiliyor.

Tabanca, 15 ve 17 fişek alabilen iki farklı şarjör alternatifiyle sunuluyor. Bu sayede kullanıcı, kendi tercihine göre taşıyacağı mühimmat miktarını belirleyebiliyor. Profesyonel kullanıma özgü tüm özellikleri üzerinde taşıyan K11’in arpacığı değiştirilebiliyor. Sarsılmaz’ın tüm tabancaları gibi güvenliğe büyük önem verilen K11’de, iğne kilidi de bulunuyor. Üzeri tırtıklı ve ergonomik horoz ile ergonomik tetik korkuluğu, tabancanın diğer özellikleri arasında yer alıyor.

Tablo1. Sarsılmaz’ın Çelik Gövdeli Tabancalarının Teknik Özellikleri

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.