Ana Sayfa Advertorial Sarsılmaz’dan Yüksek Mühendislikle Tasarlanan Silahlar: SAR 56 Piyade Tüfeği ve SAR 9C Tabanca

Sarsılmaz’dan Yüksek Mühendislikle Tasarlanan Silahlar: SAR 56 Piyade Tüfeği ve SAR 9C Tabanca

Sarsılmaz, sahip olduğu Ar-Ge kabiliyetleriyle kullanıcıların her ihtiyacına cevap veren silahlar ortaya koymaya devam ediyor. Firma, zor görevlerin üstesinden gelebilecek bu silahları, 150 yıla yakın tecrübesini, yüksek mühendislik becerileriyle harmanlayarak tasarlıyor. Sarsılmaz son dönemde, bu şekilde tasarladığı silahlardan SAR 56 piyade tüfeğini ve SAR 9C tabancasını öne çıkarıyor. Bunlardan SAR 56, ergonomiyi ve güvenilirliği buluşturan bir platform olarak dikkat çekiyor. Kompakt tabanca sınıfında yer alan SAR 9C’yi ise silahını gizli şekilde taşımak isteyenler tercih ediyor.

SAR 9C’yi, silahını gizli şekilde taşımak isteyenler tercih ediyor.

SAR 56: Ergonomi ve Güvenilirlik Tek Bir Silahta Buluştu

Sahada zorlu koşullarda görev yapan personelin ihtiyaçları gözetilerek geliştirilen SAR 56; beş konumlu ve yanak destekli dipçik, uzun ve sökülebilir tip el kundağı ve destekli tip el kabzası gibi pek çok ergonomik özellikle donatıldı. SAR 56 ayrıca, zorlu koşulların getirdiği yüksek güvenilirlik gereksinimleri göz önünde bulundurularak kısa vuruşlu gaz piston tahrik sistemiyle çalışacak şekilde tasarlandı. Bu sayede az bakım gerektiren ve seri atışlarda dahi şahlanması kolay kontrol edilebilen bir silah ortaya çıktı.

Sarsılmaz, piyade tüfekleri konusunda geniş bir yelpazede faaliyet gösteriyor. Firma, bir diğer özgün ürünü olan SAR 223 piyade tüfeğinin üretimine devam ederken aynı zamanda Türkiye’nin özgün piyade tüfeği MPT-76’nın seri üretiminde rol alıyor.

Sarsılmaz Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş

Kullanıcı Dostu Platform

Sarsılmaz, SAR 56’yı, piyade tüfekleri alanında elde ettiği tüm birikimi, sahadaki personelden alınan geri beslemeyle harmanlayarak geliştirdi. Böylece ortaya, kullanıcı dostu ve ergonomik bir silah çıktı.

SAR 56’nın ergonomik özelliklerinden öne çıkanlar şöyle sıralanıyor:

  • 5 konumlu, yanak destekli dipçik
  • Uzun ve sökülebilir tip el kundağı
  • Ergonomik ve destekli tip el kabzası
  • Kurulu değilken de emniyete alınabilir tetik grubu
  • Taktik kullanımına uygun, çift taraflı mandal grubu
  • Polimer toz kapağı
  • Ergonomik kayış bağlantı halkası
  • Göstergeli şarjör
Kullanıcı dostu bir tasarıma sahip SAR 56’nın ergonomiyi arttıran özelliklerinden bazıları; destekli tip el kabzası, her pozisyonda emniyete alınabilir tetik grubu, çift taraflı mandal grubu, polimer toz kapağı ve göstergeli şarjör şeklinde sıralanıyor.

Az Bakım Gerektiren Güvenilir Mekanizma

SAR 56’nın öne çıkan bir diğer özelliği de gaz piston tahrik sistemiyle çalışıyor olması. Bu çalışma prensibinde; ateşlenen fişeğin oluşturduğu barut gazlarının etkisi, sürgü taşıyıcısına (bolt carrier), silah boyunca uzanan bir piston vasıtasıyla iletiliyor. Piston, ateşleme esnasında oluşan enerjiyi, çok kısa bir mesafe hareket ederek sürgü taşıyıcısına aktarıyor. Ayrıca gaz, sadece pistona etki ettiği için kirli barut gazlarının silahın iç kısımlarına geçişi önleniyor. Böylece, seri atışlardan sonra bile iç kısımları nispeten temiz kalan bir silah ortaya çıkıyor. Bu da silahın, hem bakımını kolaylaştırıyor hem de tutukluk yapmasını engelleyerek güvenilirliğini arttırıyor.

Bu mekanizmanın bir diğer avantajı da pistonun kısa hareketi sayesinde ateşleme esnasında silah içerisinde ileri-geri hareket eden parçalardan kaynaklı momentum değişiminin düşük bir seviyede kalması. Piston hareketinin uzun olması, silah her ateşlendiğinde, silahın içerisindeki yüksek kütleli bir cismin uzun mesafeler boyunca ileri ve geri giderek silahı sarsmasına neden oluyor. SAR 56 ise kısa piston hareketiyle dengeli bir silah olarak öne çıkıyor. Bu sayede kullanıcılar, seri atışlar sırasında dahi SAR 56’nın şahlanmasını kolaylıkla kontrol edebiliyor.

Farklı Menziller için Farklı Uzunlukta Namlular

SAR 56’nın farklı namlu uzunluğuna sahip versiyonları, yakın ve uzun menzildeki hedeflere karşı kullanılabiliyor.

SAR 56’nın bir diğer önemli özelliği de silahın, farklı uzunluktaki namlu boyu seçeneklerine sahip olması. 7,5 inç, 11 inç ve 14,5 inç olmak üzere 3 farklı namlu boyu seçeneği ile gelen SAR 56, bu sayede, yakın mesafeden uzak menzile kadar farklı koşullarda gerçekleşebilecek tüm görevlere uygun bir çözüm sunuyor.

SAR 56, zorlu koşulların getirdiği yüksek güvenilirlik gereksinimleri göz önünde bulundurularak, kısa vuruşlu gaz piston tahrik sistemiyle çalışacak şekilde tasarlandı.

Kullanıcının İhtiyaçlarını Gözeten Çözümler

Sarsılmaz Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş; SAR 56 ve piyade tüfeği alanında yürüttükleri projeler hakkında şunları söyledi: “Türkiye’nin silah üreticisi olarak, şu ana kadar pek çok zorlu görevin üstesinden geldik. Bunlardan biri de Türkiye’nin ilk yerli piyade tüfeğinin geliştirilmesiydi. Biz de bu kapsamda; TÜBİTAK, Kocaeli Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi iş birliğiyle 5,56×45 mm çapındaki SAR 233 piyade tüfeğimizi geliştirdik. Daha sonra kendi öz kaynaklarımızla bu silahın gaz pistonlu versiyonu olan SAR 223P’yi tasarlayarak pazara sunduk. Ülkemizin 7,62×51 mm çapındaki milli piyade tüfeği olan MPT-76’nın seri üretiminde rol aldık ve güvenlik güçlerimizin ihtiyaçları için 7,62×39 mm’lik SAR 308’i geliştirdik. Bu modellerimizin her birini, hem yerli hem de yabancı son kullanıcılara, çok sayıda teslim ettik. Yeni teslimatlar yapmaya da devam ediyoruz. Piyade tüfekleri alanındaki tüm bu birikimin yanına, sahadaki son kullanıcılarımızdan gelen geri beslemeleri ekledik ve tamamen özgün bir tasarıma sahip olan SAR 56’yı ortaya koyduk. Bu sayede, kullanıcıların uzun görevler sırasında taşıdığı bir yükten ziyade, yüksek ergonomisiyle onların adeta bir uzvu haline gelen etkili bir silah ortaya çıkardık.”

SAR 9C: Hem Kompakt Hem Aksesuar Uyumlu

SAR 9C, 15 fişeklik şarjörle besleniyor.

SAR 9C, küçük boyutları sayesinde taşıması ve kıyafet altında saklaması kolay bir tabanca. Bu özellikleriyle silahlı kuvvetler ve güvenlik güçleri tarafından icra edilecek gizli görevler için ideal bir silah. Bunun yanında, asıl silah olarak tam boy bir tabanca taşıyan personel tarafından yedek tabanca olarak da tercih edilebiliyor. Silah, tüm bu yönleriyle özellikle ABD gibi, sivillerin yaygın şekilde tabanca kullandığı ve tabancaların genellikle gizli taşındığı pazarlarda da önemli başarılar kazanabilecek potansiyele sahip.


SAR 9C’nin en önemli özelliklerinden biri, silahın kompakt sınıfta yer almasına rağmen namlu altında standart bir aksesuar rayına sahip olması.

SAR 9C, ürün ailesine de adını veren SAR 9 modeli ile benzer şekilde, 37 mm’lik genişliğe sahip. Ancak tabanca kompakt sınıfta tasarlandığı için SAR 9’a kıyasla namlusu ve kabzası daha kısa; ayrıca toplam ağırlığı da daha düşük. 15 fişek kapasiteli bu modelin emniyet mandalı bulunmuyor. Sürgü durdurma mandalı ise SAR 9’a göre daha kolay düşürülebiliyor.

SAR 9C’nin en önemli özelliklerinden biri de silahın kompakt sınıfta yer almasına rağmen namlu altında standart bir aksesuar rayına sahip olması. Bu sayede silaha, standart arayüze sahip taktik fenerler gibi farklı aksesuarlar takılabiliyor.

Özel Görevler için Biçilmiş Kaftan

SAR 9C için “Paslanmaz Mat” ve “Siyah” olmak üzere 2 farklı renk seçeneği mevcut.

Aliş, SAR 9C’nin ardında yatan tasarım felsefesini şu şekilde özetliyor: “Sarsılmaz olarak, daima yeniliklerin peşinde koşan bir firma olduk. Piyasaya sürdüğümüz ilk günden bu yana, SAR 9’dan 500 bin adedin üzerinde ürettik ve bu tabancalar milyonlarca kez ateşlendi. Bir yandan bu modelin üretimine devam ederken, bir yandan da hep kullanıcılarımızın farklı ihtiyaçlarını nasıl karşılayabileceğimizi düşündük. Bu süreçte, özel görevler icra eden güvenlik güçlerimizin, bu tip görevlerin doğasına uygun özel tabancalara ihtiyaç duyduklarını gözlemledik. Güvenlik güçlerimizin bazı gizli görevlerde, gündelik sivil kıyafetler giyip, bu kıyafetlerin altında gizli şekilde taşıyabilecekleri bir silaha ihtiyacı oluyor. Bu tip görevler, bazı zamanlarda taktik aksesuar kullanımını da gerektiriyor. Bu görev profilini ele alarak, SAR 9C’yi geliştirdik. Bu tabanca, küçük tasarımıyla hem rahatlıkla kıyafet altında taşınabiliyor hem de ihtiyaç duyulduğu anda kullanıcıya etkili bir ateş gücü sağlıyor. Ayrıca bu modeli temel alarak yeni SAR 9 CX olarak isimlendirdiğimiz yeni bir tabanca tasarladık. Siyah, platin ve paslanmaz mat renk seçenekleriyle Nisan ayında piyasaya sunacağımız bu yeni model, 15 fişek kapasiteli şarjörü ve ekstra bir sisteme gerek duyulmaksızın refleks nişangah ve fener monte edilebilmesiyle öne çıkıyor. Bu özellikleriyle hem profesyonel hem de kişisel kullanıma uygun bir tasarıma sahip olan SAR 9 CX, kapağında bulunan soğutma kanalları sayesinde seri atışlarda yüksek performans sağlıyor.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.