Ana Sayfa IDEF 2021 – Hava Sistemleri Özel Sayısı Sarsılmaz’ın Görev Tabancası Ailesi, Uluslararası Arenada Ödüller Almaya Devam Ediyor

Sarsılmaz’ın Görev Tabancası Ailesi, Uluslararası Arenada Ödüller Almaya Devam Ediyor

SAR 9X, ABD’de 2020’nin En İyi Tabancası Seçildi

Türkiye’nin silah üreticisi Sarsılmaz’ın, ABD’de aldığı ödüllerle adından söz ettiren SAR 9 ürün ailesi ve bu ailenin üyelerinden SAR 9X, firmanın IDEF 2021’de öne çıkardığı ürünler arasında yer alıyor. 9×19 mm çapındaki SAR 9X, Ocak ayında, Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) en çok okunan ateşli silahlar dergilerinden On Target tarafından düzenlenen 2020 Editörlerin Seçimi Ödülü’nü (Editors’ Choice Award) almaya hak kazandı.

SAR 9 ailesi ise Şubat ayında, yine ABD’de yayınlanan Tactical Retailer dergisinin, tabanca kategorisinde, 2020 yılı için verdiği Readers’ Choice Gold (Okurların Seçimi Altın) ödülünü almaya hak kazandı.Böylece hem SAR 9 ürün ailesi hem de bu ailenin en özel üyelerinden SAR 9X, dünyanın en büyük hafif silah pazarı ABD’de önemli ödüller almış oldu.

SAR 9X’i Önde Gelen Editörler Seçti

Sarsılmaz Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş

SAR 9X’i başarıya taşıyan, ABD’de yayınlanan çeşitli dergilerin tabanca alanında uzman editörlerinin, Editors’ Choice Award kapsamında verdikleri oylar oldu. ABD’de yüz binlerce kişinin takip ettiği On Target dergisi tarafından verilen bu ödüller kapsamında, SAR 9X’in yanı sıra dünyanın önde gelen silah üreticilerinin en iyi tabancaları da değerlendirmeye alındı. Değerlendirme, ABD’de hafif silah camiasının önde gelen isimleri tarafından, silahların uygulamaya dayalı teknik testlere tabi tutulması yöntemiyle yapıldı. Oylama sonucunda, Sarsılmaz tarafından tamamen yerli ve milli olanaklarla üretilen SAR 9X, birinciliği elde ederek bir kez daha tüm dünyada adından söz ettirmeyi başardı. Değerlendirmede en fazla oyu alan SAR 9X, gösterdiği performans ve sahip olduğu teknik özelliklerle çıtayı en yüksek seviyeye çıkardı.

SAR 9

2020 Editors’ Choice Award oylamasında, SAR 9X için oy kullananlar arasında; dünyaca ünlü ateşli silahlar eğitmeni ve Guns dergisi editörü Massad Ayoob; Tactical Life’tan Dave Bahde; Guns & Ammo’dan Chris Mudgett ve Gun Digest’den Mike Dickerson gibi pek çok uzman yer aldı. SAR 9X’in kazandığı ödülü, 2018’de SIG Sauer P365; 2019’da ise Springfield Armory Hellcat 9 mm kazanmıştı.

SAR 9X, Seri Atışlarda Daha İyi Gruplama Sağlıyor

SAR 9 T

Türk güvenlik güçlerinin en seçkin birlikleri tarafından tercih edilen 9×19 mm çapındaki iğne ateşlemeli SAR 9X’in düşük atış aksı, şahlanmanın kontrolünü kolaylaştırıyor ve mükerrer atışlarda, atışların daha iyi gruplanmasına olanak veriyor. Üç farklı ebatta gelen değiştirilebilir arka sırtlıklar ve kabza yan kapakları sayesinde kullanıcıya ergonomik tutuş kolaylığı sağlayan SAR 9X, kapak üzerinde soğutma kanallarına da sahip. Bu kanallar, seri atışlarda namlunun daha hızlı bir şekilde soğumasını sağlıyor ve atış performansını daha da arttırıyor. Tetik emniyeti özelliği ile tetik çekilmedikçe iğneyi bloke ederek silahın ateş almasını engelleyen SAR 9X’te, kırmızı noktalı tetik kurulu göstergesi de bulunuyor. Kabza mahmuzunun hemen üzerinde yer alan bu özel sistem sayesinde, atıcı, gözlerini hedeften ayırmadan mekanizmanın kurulu olup olmadığını görebiliyor.

SAR 9 METE

SAR 9 SP: Özel Görevler için Biçilmiş Kaftan

SAR 9 SP

Sarsılmaz, SAR 9 tabanca ailesinin en yeni üyesi SAR 9 SP modelini, Özel Kuvvetler Komutanlığının ihtiyaçlarına yönelik olarak geliştirdi. Bu nedenle SAR 9 SP, özel görev birliklerine yönelik pek çok önemli özellikle birlikte geliyor. Bunlardan ilki, tabancanın namlusunda yer alan susturucu bağlantısı. Susturucu bağlantılı namlusu sayesinde, standart ölçülerdeki tüm susturucular tabancaya takılabiliyor. Bunun yanında atıcılar, tabancanın trityumlu ve yükseltilmiş gez ve arpacığı sayesinde, tabancaya susturucu takılıyken dahi rahatlıkla nişan alabiliyor. Ayrıca gez ve arpacıktaki trityum, yetersiz ışık koşullarında bile doğru nişan resminin kolaylıkla oluşturulmasını sağlıyor.

SAR 9X

SAR 9 SP ayrıca, şarjör kılavuzu ve kordon halkası gibi özelliklere sahip. Bunlardan şarjör kılavuzu, tabancanın kabzasındaki şarjör girişini genişleten ve şarjöre yol göstererek yerine takılmasını kolaylaştıran bir aparat vazifesi görüyor. Bu sayede atıcı, gözlerini hedeften ayırmadan hızlı bir şekilde şarjör değiştirebiliyor. Kabzanın hemen altında yer alan kordon halkası ise tabancanın, esnek bir kordon vasıtasıyla kemerde ya da tabanca kılıfında bir noktaya bağlanmasını sağlıyor.

SAR 9 SPORT

SAR 9 SP’nin kapağının üzerindeki soğutma kanalları, özellikle seri atışların ardından, namlunun daha hızlı soğumasını sağlıyor. Ayrıca tetik üzerindeki iğne kurulu göstergesi, atıcıyı, tetiğin atışa hazır olup olmadığı konusunda bilgilendiriyor. Üzerindeki Cerakote marka özel seramik kaplama ise tabancanın, sıcaklık, nem ve güneş ışınları gibi nedenlerle yıpranmasını engelliyor.

SAR 9 SC: Ailenin En Küçük Üyesi

SAR 9C

Sarsılmaz’ın, özel görevler icra edecek güvenlik güçleri için geliştirdiği bir diğer model ise SAR 9 SC. Bu tabanca, boyutları itibarıyla sub-kompakt sınıfında yer alıyor. Dolayısıyla yedek tabanca olarak taşımaya uygun, taşıması ve saklaması kolay bir model. Bu yönüyle özellikle ABD gibi, sivillerin yaygın şekilde tabanca kullandığı pazarlarda da önemli başarılar kazanabilecek bir potansiyele sahip.

Aynı zamanda Sarsılmaz’ın SAR 9 tabanca ailesinin en küçük üyesi olan SAR 9 SC, 12 fişek kapasitesine ve 85 mm namlu uzunluğuna sahip. Tıpkı SAR 9 SP gibi SAR 9 SC de SAR 9 ailesinin standart özelliklerini taşıyor.

SAR 9: Geniş Bir Ürün Ailesi

SAR 9 serisi tabancaların farklı renk seçenekleri de mevcut.

Sarsılmaz tarafından paylaşılan bilgilere göre, SAR 9’un Readers’ Choice Gold ödülünü aldığı yarışmada, SAR 9’u, gümüş madalya ile Sig Sauer ve bronz madalya ile Glock takip etti. Bu ödüller, derginin okurları arasında yapılan oylama ile belirleniyor. Ödüller, bu yönüyle bağımsız bir değerlendirme sonucunda belirlenmiş olması açısından öne çıkıyor.

Aksesuar rayı sayesinde, SAR 9 ailesinin tüm üyelerine standart aksesuarlar takılabiliyor.

Sarsılmaz’ın SAR 9 serisi, aslında geniş bir yelpazedeki pek çok ihtiyacı karşılayan, kapsamlı bir ürün ailesi. Bu aile, farklı amaçlar için geliştirilen ve her biri farklı özelliklere sahip tabancalardan oluşuyor. İğne ateşlemeli bu tabancaların gövdesi polimer malzemeden; namlu ve kapağı ise alaşımlı dövme çelikten imal ediliyor. Tüm modeller, 9×19 mm çapında ve tek hareketli mekanizma ile çalışıyor. Tabancaların kabzaları, 3 farklı ebatta yan ve sırt kapaklarına sahip ve kullanıcı tarafından kolaylıkla değiştirilebiliyor. Ayrıca tüm modellerde, iğne ve tetik emniyeti bulunuyor. Tabancaların bir başka ortak özelliği de üzerlerinde bulunan aksesuar rayı. Bu ray sayesinde, SAR 9 ailesinin tüm üyelerine standart aksesuarlar takılabiliyor.

SAR 9 SC

SAR 9 ailesindeki diğer modellerin öne çıkan özellikleri ise şöyle sıralanıyor:

  • SAR 9: Sarsılmaz’ın polimer gövdeli ilk tabancaları B6 ve CM9’un ardından geliştirdiği ikinci nesil polimer gövdeli tabancası, SAR 9 oldu. Ürün ailesine de adını veren SAR 9 ayrıca, ST9’dan sonra Sarsılmaz’ın iğne ateşlemeli ilk tabancası olma özelliğini taşıyor.
  • SAR 9T: SAR 9 ile aynı teknik özelliklere sahip olan bu tabancanın SAR 9’dan tek farkı ise emniyet mandalının olmaması.
  • SAR 9 METE: Bu model, Savunma Sanayii Başkanlığının (SSB) başlattığı Özgün Yerli Tabanca Geliştirme (ÖYTG) projesi kapsamında tasarlandı. Tasarım sürecinde, SAR 9’un çeşitli özellikleri, projenin isterleri ile uygun hale getirildi. Bu tabancanın, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) için üretilen iki farklı sürümü bulunuyor. Bunlardan emniyet mandallı olanı TSK için; emniyet mandalsız olanı ise EGM için geliştirildi. Sarsılmaz, bu kullanıcılara, toplamda 200.000 adede yakın SAR 9 METE teslim etti.
  • SAR 9X: Bu model,SAR 9’dan, kapak üzerindeki soğutma kanalları ile ayrılıyor. Bu kanallar, seri atışlarda namlunun daha hızlı bir şekilde soğumasını sağlıyor ve atış performansını daha da arttırıyor. Ayrıca SAR 9X’in düşük atış aksı, şahlanmanın kontrolünü kolaylaştırıyor ve mükerrer atışlarda, atışların daha iyi gruplanmasına olanak veriyor.
  • SAR 9 SPORT: Ürün ailesinin en büyük üyesi olan bu model, müsabaka atıcıları için geliştirildi. Fabrika çıkışlı hali ile üzerine optik nişangâh takılabilen bu model, sadeliği ve kolay sökülebilir basit mekanizmasının yanı sıra isabetli seri atışları mümkün kılan özel tetik tertibatı ile öne çıkıyor. Bu tabancada, SAR9’dan daha uzun bir namlu ve buna bağlı olarak daha uzun bir kapak takımı kullanılıyor. SAR9 SPORT’un iç kısmında tercih edilen kaset sistemi sayesinde, tabanca üzerinde, sadece 2 adet pim sökülerek iç mekanizma kolay bir şekilde gövdeden ayrılabiliyor. Tabanca içerisindeki hareketli parça ve yay sayısını azaltan bu özellik, tabancanın tutukluk yapmadan çalışmasını da sağlıyor. Gövdeden ayrılabilen kaset sistemi sayesinde kullanıcı, tabancasının bakımını ve temizliğini de çok daha kolay yapabiliyor.
  • SAR 9C: Kompakt sınıfında tasarlanan bu tabancanın boyutları, standart SAR 9’a kıyasla biraz daha küçük. SAR 9’a kıyasla daha kısa bir namluya, daha kısa bir kabzaya ve daha düşük ağırlığa sahip bu modelin emniyet mandalı bulunmuyor ve sürgü durdurma mandalı daha kolay düşürülebiliyor.

Tablo 1. Sarsılmaz’ın SAR 9 Tabanca Ailesinin Teknik Özellikleri

ModelSAR 9SAR 9TSAR 9 METESAR 9XSAR 9 SPORTSAR 9CSAR 9 SCSAR 9 SP
Namlu boyu (mm)11311311311313310385129
Toplam boy (mm)193193193193211183165216
Toplam yükseklik (mm)140140140140152130122145
Toplam genişlik (mm)3732373737372737
Ağırlık (gr)790770750780850760500825
Kapasite15 / 17 / 1915 / 17 / 1915 / 17 / 1915 / 17 / 1915 / 17 / 19151217

Ürün Gamı Genişliyor

Sarsılmaz Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş; tabanca, makineli tabanca, piyade tüfeği ve makineli tüfek alanlarında yürüttükleri projeler hakkında şunları söyledi: “Sarsılmaz olarak, geçmişten bugüne, SSB’nin bize verdiği her projede üzerimize düşen görevleri layığı ile yerine getirmeye çalışıyoruz. Son yıllarda, SSB’nin tabanca geliştirme projesini birincilikle tamamlayan SAR 9 METE tabancamızdan yüksek adette teslimat yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Sırası ile 2020 ve 2021’de ABD’de Yılın En İyi Tabancası seçilen SAR 9X modelimiz ve SAR 9 ailemiz ise bize ayrı bir gurur veriyor. SAR 109T makineli tabancamız, meskûn mahallerdeki etkisi nedeniyle özellikle Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından kullanılıyor. Son yıllarda, 4 çeşit piyade tüfeğinin üretimine de başladık. Bunlar; SAR 56 (5,56×45 mm), SAR 223P (5,56×45 mm), SAR 308 (7,62×39 mm) ve MPT-76 (7,62×51 mm). Bu piyade tüfeklerinin teslimatlarını da başarı ile yapıyoruz. Ülkemizin gereksinimleri gereği bize verilen görev kapsamında, 7,62 mm ve 12,7 mm makineli tüfekler geliştirdik. Bundan sonra da ülkemizin ihtiyaçlarını karşılamak için bize verilen her türlü görevi, zorluğuna bakmaksızın üstlenmeye hazırız.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.