Ana Sayfa Haberler SASAD, Türk Savunma ve Havacılık Sektörü 2022 Raporu: 12,2 Milyar Dolar Ciro, 2 Milyar Dolar Ar-Ge Yatırımı

SASAD, Türk Savunma ve Havacılık Sektörü 2022 Raporu: 12,2 Milyar Dolar Ciro, 2 Milyar Dolar Ar-Ge Yatırımı

Savunma ve Havacılık Sanayii İmalatçılar Derneği SASAD, 25 Nisan günü, Ankara’da yapılan 33’üncü Olağan Genel Kurul Toplantısı paralelinde, 2022 yılı Sektör Performans Raporu’nu yayınladı. Rapora göre savunma ve havacılık sanayisi, 2022’de 12,2 milyar dolar ciro, 2 milyar dolardan fazla Ar-Ge yatırımı gerçekleştirdi. Savunma Sanayii Başkanı (SSB) Prof. Dr. İsmail Demir, SASAD’ın hazırladığı 2022 yılı Sektör Performans Raporu hakkında şunları kaydetti:

“SASAD’ın hazırlamış olduğu 2022 yılı sektör performans verileri doğrultusunda 2022 yılı toplam ciromuzun 12 milyar 200 milyon dolara ulaştığını ve 2021 yılı verileri ile kıyaslandığı zaman yüzde 20’lik bir artış olduğunu görüyoruz. 20 yıl öncesi ile kıyasladığımızda 12 katlık bir artış ve büyüme söz konusu. Benzer şekilde 2022 yılı Ar-Ge harcamalarına baktığımızda firmalarımız tarafından 2 milyar 61 milyon dolarlık Ar-Ge yatırımı yapıldığı ve bir yıl öncesine kıyasla yüzde 26’lık bir artış olduğunu görüyoruz. Yapılan Ar-Ge yatırımlarında da 20 yıl öncesine oranla 40 katı bir artış bulunuyor.

Bizler Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde yol gösterici bir Türkiye için; yüksek kabiliyetli sanayi altyapısını güçlendirmeye, tasarım ve geliştirme faaliyetlerini desteklemeye, yerli ve milli üretimde öncü olmaya devam ederek Türk savunma sanayiini, Türkiye’nin küresel güç vizyonu doğrultusunda inşa etmeye devam edeceğiz. Bu vesile ile yakalanan başarı ivmesinde katkısı olan tüm ekosistemimizi tebrik ediyor, hedeflerimizi gerçekleştirebilmek ve hızla ilerleyen teknolojik çağda geleceğe en güçlü şekilde hazırlanabilmek için sektörümüzden daha da büyük başarılar beklediğimizi belirtmek istiyorum.”

SASAD Sektör Performans Raporlarına şu adresten ulaşabilirsiniz: https://www.sasad.org.tr/sasad-performans-raporu

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.