Ana Sayfa Özel SayılarIDEF 2023 OZEL SAYILAR SASAD Yönetim Kurulu Başkanı Osman OKYAY’ın Mesajı

SASAD Yönetim Kurulu Başkanı Osman OKYAY’ın Mesajı

Değerli MSI Dergisi Okuyucuları,

Bu yıl 16.’sı düzenlenecek olan IDEF, Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı, küresel savunma ve havacılık ortamında Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından yaşanan köklü değişimlerin hissedildiği günlerde, ülkemiz savunma ve havacılık sanayi için önemli bir dönemde düzenleniyor. Başta yerli şirketlerimizin hepimizi gururlandıran ürün ve sistemlerini sergileyecekleri fuara, dünyanın birçok ülkesinden alanında lider şirketler ve SASAD üyesi çoğu şirketimiz de katılıyor.

Küresel güvenlik ortamındaki değişikliklerin hissedilmesiyle, Türk savunma ve havacılık sanayi olarak ülkemizin ulusal güvenlik kabiliyetlerinde kendi kendine yetebilmesi gayesiyle çıktığımız yolda kat ettiğimiz ciddi mesafenin önemini bir kere daha anlıyoruz. Bu yolda, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığımızın vizyonu ve T.C. Milli Savunma Bakanlığımızın iş birliği ile her zamankinden daha güçlü bir biçimde ilerliyoruz.

Küresel gidişattaki değişikliği görmenin en kolay yollarından bir tanesi ülkeler tarafından gerçekleştirilen savunma harcamalarındaki değişikliğe bakmak. 2022’de küresel askeri harcamalar toplamı, tüm zamanların rekorunu kırarak 2,24 trilyon dolara ulaştı. En büyük artış, yüzde 13 ile Avrupa’da yaşandı ki, bunda halen savaş halinde olan Rusya ve Ukrayna’nın yaptığı savunma harcamalarının büyük etkisi var. Bununla beraber kritik sistem ve mühimmatlardaki stoklarının eksikliğini fark eden diğer birçok Avrupa ülkesi de 2022’de askeri bütçelerini artırdı. Bu eğilimin, önümüzdeki birkaç yılda benzer hızla devam etmesi bekleniyor.  Dünyanın karşı karşıya olduğu bu tablonun sektörümüz için birçok yeni iş ve pazar fırsatını gündeme getireceği muhakkak. Türk savunma ve havacılık sanayi olarak, sahada kanıtlanmış ürünlerimizin ihracı ve partner ülkeler ile geliştirilebilecek ortak projeler için çalışmaya hızlı ve kapsamlı bir halde devam ediyoruz.

Savunma ve Havacılık sektörünün çatı kuruluşu SASAD olarak, her biri kendi alanında öncü ve yenilikçi projelere imza atan 268 üyemizin gücüyle bu başarı tablosunu çok daha iyi noktalara taşımak için çalışıyoruz.

SASAD ve Türk savunma ve havacılık sanayi olarak, yegâne amacımız, ülkemizin savunma ve güvenlik alanında dışa bağımlılığını en aza indirecek ve uluslararası alanda rekabet edebilen bir sanayi oluşumuna katkıda bulunmak. Bu amaç doğrultusunda etkin ve kararlı adımlar atmayı sürdüreceğiz. IDEF’23 16’ncı Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı, ülkemize, milletimize ve sektörümüze hayırlı olsun.

Osman OKYAY

SASAD Yönetim Kurulu Başkanı

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.