Ana Sayfa Haberler SASAD’ın 33’üncü Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda Yeni Yönetim Kurulu Belirlendi

SASAD’ın 33’üncü Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda Yeni Yönetim Kurulu Belirlendi

Savunma ve Havacılık Sanayii İmalatçılar Derneği (SASAD)’ın 33’üncü Olağan Genel Kurul Toplantısı, 25 Nisan’da, Ankara’da yapıldı. Dernek üyeleri ve sektör temsilcilerinin katılımı ile düzenlenen genel kurulda, SASAD Yönetim Kurulu Başkanı Osman Okyay, bir açılış konuşması yaptı. Toplantıda, SASAD’ın; 2022 dönemi faaliyet raporu, oy birliğiyle ibra edildi. Üyeler tarafından verilen oylarla derneğin yeni yönetim kurulu da belirlenmiş oldu.

Okyay, açılış konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Özellikle son yıllarda, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığımızın liderliği ve Milli Savunma Bakanlığımız, İç İşleri Bakanlığımız, Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, ve diğer kurumlarımızın destekleriyle savunma sanayi ülkemizde büyük bir gelişim gösterdi. Bugün sektörümüzün lider firmalarının ürettiği ürünler, dünyanın dört bir yanında, sahada ve uygulamada adından büyük övgüyle söz ettiriyor.

Bu teveccühün bir yansımasını, sektörümüzün ihracat performansında görmek mümkün. Türk Savunma ve Havacılık Sanayi, 2021 yılında 3 milyar 210 milyon dolar olan ihracatını, 2022 yılında yüzde 36,9 oranında artırarak 4 milyar 396 milyon dolara çıkardı. Bu başarı tablosuyla Savunma ve Havacılık sanayimiz, ülkemiz ihracatında, artış oranlı sıralamada sektör olarak ikinci sırada yer alıyor.”

Türk savunma sanayisinin gelişimine katkı sağlayan 268 üyesiyle SASAD’ın sesinin artık çok daha güçlü çıkacağını belirten Okyay: “Bildiğiniz gibi SASAD’ın en büyük amacı, ülkemizde savunma ve havacılık sanayisinin sesi olmak. Bunu en iyi şekilde yapmamızın dayanağı ise her şeyden önce, bugün itibarıyla toplam sayıları 26o’ın üzerine ulaşan değerli üyelerimiz. 2021 başında 205 olan üye sayımız, 2022 yılının başında 216 üyeye çıkmıştı. Bugün ise, inanıyorum ki, Türk savunma sanayisinin gelişimine katkı sağlayan 268 üyemizle sesimiz artık çok daha güçlü çıkacak.

2023 yılında da Savunma, Havacılık ve Uzay ekosistemimizin büyüyüp gelişmesi ve bu alanlarda faaliyet gösteren üye firmalarımızın ihtiyaç ve beklentilerini karşılamak amacıyla önemli etkinliklere katılım sağlamaya ve uluslararası iş birliğine yönelik girişimlerde bulunmaya devam edeceğiz. 2022 yılının sonuna doğru hazırlanmaya başlanan 2023-2025 Eylem Planımızı tamamlamış bulunuyoruz. Eylem planımız, üye sayımızı daha da artırarak etki alanımızın güçlendirilmesi, bununla birlikte üyelerin gelişimine destek olunması ve ihtiyaçlarına göre çalışmalar yapılmasını öngörüyor.

Bu çerçevede üyeler için teşvik, hibe ve fon kaynaklarının etkin kullanımının artırılmasını hedefliyoruz. Küresel ve bölgesel trendler konusunda yapılacak araştırmaların üyelerimizin bilgisine sunulmasıyla bu konularda da farkındalığın artırılmasını amaçlıyoruz. Ayrıca tedarik zincirlerinin kuvvetlendirilmesi için tedarikçi üyelerimiz ile sistem üreticisi üyelerimiz arasındaki etkileşimi de artırmaya odaklanacağız. Bununla birlikte sektördeki start-up’lar ile büyük firmalar arasındaki bağların kurulabilmesi ve kuvvetlendirilmesi için de etkinlikler yapacağız. Önümüzdeki döneme dair önemli gündem başlıklarımızdan biri de SASAD içi yapının kuvvetlendirilmesi amacıyla komitelerin değerlendirilmesi, gerekirse ihtiyaçlara uygun olarak yeniden yapılandırılması ve daha aktif çalışır hale getirilmesi olacak. SASAD, Türk savunma sanayinin büyük atılım içinde olduğu bu dönemde, üstlendiği büyük sorumluluğun bilinciyle sektörümüze hizmet etmeye ve günümüzün ve geleceğin değişen ihtiyaçlarına göre çalışmalarını şekillendirmeye devam edecektir.” dedi.

 SASAD Yönetim Kurulu’nda yer alan üyeler ise Genel Kurul’da alınan oy sayılarına göre, şu şekilde sıralandı:

 • HUKD Yönetim Kurulu Başkanı Osman Okyay
 • FNSS Genel Müdürü ve CEO’su K. Nail Kurt
 • Roketsan Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Murat İkinci
 • ALP HAVACILIK Yönetim Kurulu Üyesi Yılmaz Güldoğan
 • HAVELSAN Genel Müdürü Dr. Mehmet Akif Nacar
 • STM Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Özgür Güleryüz
 • TSSK Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Öktem
 • ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün
 • Meteksan Savunma Genel Müdürü Selçuk Kerem Alparslan
 • TUSAŞ Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil
 • MKE Genel Müdürü İlhami Keleş
 • BİTES Genel Müdür ve CEO’su Uğur Coşkun
 • Koç Bilgi ve Savunma Yönetici Direktörü Mehmet Hakan Öktem

Genel Kurul’da, Denetleme Kurulu ve Disiplin Kurulu üyeleri de seçildi. Denetleme Kurulu üyeleri; HAVELSAN Temsilcisi Yeşim Dodi, Aydın Yazılım Temsilcisi Mustafa Egeli ve Repkon Temsilcisi Bilal Aktaş oldu. Disiplin Kurulu ise FNSS Temsilcisi  H. Burak Sağ, Mildata Temsilcisi Mahmut Bölükbaş ve NETA Temsilcisi Mert Ece’den oluştu.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.