Ana Sayfa Haberler Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün, ATAK ve GÖKBEY’lerle Uçtu

Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün, ATAK ve GÖKBEY’lerle Uçtu

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, kokpitinde yer aldığı milli helikopter ATAK ve ona eşlik eden 4 adet GÖKBEY helikopteri ile kol uçuşu gerçekleştirdi. Söz konusu uçuş kapsamında milli olarak geliştirilen platformlar eş güdüm içerisinde hareket etti. ATAK Helikopteri telsizinden, tüm savunma sanayii çalışanlarına seslenen Görgün, “Türkiye’nin Yeni Yüzyılını, büyük ve güçlü Türkiye’yi birlikte inşa edeceğiz. Cumhuriyetimizin 100. Yılı kutlu olsun.” ifadelerini kullandı.

ATAK, GÖKBEY’lere Liderlik Etti

Gerçekleşen kol uçuşu kapsamında değerlendirmede bulunan SSB Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün açıklamasında şunları kaydetti: “Türkiye’nin yerli imkanlarla geliştirilen ilk taarruz helikopteri ATAK’la uçmak kadar, ilk millî helikopter olan 4 adet GÖKBEY’le uçmak, ülkemizin gücünü, bileğinin bükülemeyeceğini binlerce çalışanı ile savunma sanayiimizin uluslararası arenada kendini üst sıralara taşıdığını bir kez daha dünyaya gösterdi. TUSAŞ’ın ürettiği platformların ASELSAN’ın katkılarıyla uçması, ROKETSAN’ın mühimmatlarıyla vurması, bizim büyük bir aile olduğumuzu bir kez daha kanıtladı. Çıktığımız bu yolda inançla, emekle ve başarıyla adım atmaya; hep birlikte güçlü Türkiye’yi inşa etmeye devam edeceğiz.”

Milli Helikopterler için Milli Sistemler

TUSAŞ tarafından tasarlanıp üretilen ATAK helikopterlerinde ASELSAN tarafından geliştirilen aviyonik sistemler, elektronik harp sistemleri, haberleşme sistemleri ve sistem yönetim bilgisayarları ile vuruş gücü için ROKETSAN tarafından üretilen CİRİT ve UMTAS füzeleri yer alıyor. Aynı şekilde Türkiye’nin millî imkanlarla geliştirilen ilk helikopteri olan GÖKBEY’in de aviyonik sistemleri, haberleşme sistemleri ve sistem yönetim bilgisayarları ASELSAN tarafından geliştirildi.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.