Ana Sayfa Haberler Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Demir’den Sarsılmaz’ın 12,7 mm Makineli Tüfeğine Tam Not

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Demir’den Sarsılmaz’ın 12,7 mm Makineli Tüfeğine Tam Not

Sarsılmaz’ın Düzce’deki tesislerini ziyaret eden Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, bu ziyaretle ilgili izlenimlerini, 14 Ağustos’ta, sosyal medya hesabından paylaştı. Prof. Dr. Demir, Sarsılmaz’ın 12,7 mm makineli tüfeği SAR 127 MT ile ilgili çalışmalarını yakından inceledi.

Sarsılmaz, Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yürütülen proje kapsamında kara, deniz ve hava platformlarında kullanılacak 12,7 mm makineli tüfek geliştiriyor. Firma, tasarım veri paketini de teslim edilmek üzere hazırlıyor. Kalifikasyon testleri devam eden SAR 127 MT’nin hızlı namlu değiştirme sistemine sahip kara versiyonu, tüm zırhlı kara araçlarında ve platformlarda kullanılabilecek. Yine Sarsılmaz tarafından çalışmalarına devam edilen hava versiyonu ise hızlı soğuma unsurları ile donatılmış sabit namlulu ve hafifletilmiş iç parçalar ile kara versiyonuna göre daha yüksek atım adedine sahip olacak. TR Mekatronik ile birlikte bir pod içerisine yerleştirilmiş olan bu hava versiyonu, TUSAŞ tarafından üretimi yapılan HÜRKUŞ C uçaklarının kanat altına yerleştirilecek. Sarsılmaz ve TR Mekatronik bünyesinde kalifikasyon testleri devam eden sistem, ihtiyaç duyulması halinde diğer hava araçlarında ve deniz platformlarında kullanılabilecek.

Ziyaretinde, Sarsılmaz üretimi makineli tüfek, piyade tüfeği ve tabancaları deneyen Prof. Dr. Demir, şunları söyledi: “Bugün, Sarsılmaz şirketimizin yaptığı 12,7 mm silahın araç üstü versiyonunu burada test ettik, atışlar yaptık. Bu silahın muhtelif ortamlarda kullanımıyla ilgili şirketlerimiz çalışıyorlar. Bunun hem kara araçlarında hem hava araçlarında kullanılan başka bir modeli ve deniz araçlarında kullanılan modelledi yapılmaya devam ediliyor. Aynı zamanda araç üstü 7,62 silahımızın da denemesini yaptık. Bunun yanında MPT silahımızın çeşit model ve farklılıklarla üretildiğini, kuvvetlerimizin isteklerine göre çeşitli değişiklikler yapıldığını,5,56 ve 9 mm çapındaki silahların da makinalıların da burada her türlüsünün gayet iyi ve eşsiz bir şekilde üretildiğini görüyoruz. Artık Türkiye silahta dünya markası. Nasıl ki tabancalarımız dünyada bir marka oldular görüyoruz ki tüfeklerimiz çeşitli kalibre tüfeklerimiz de artık bir dünya markası olma yolundalar. Çünkü şu anda silahlı kuvvetlerimizin ve güvenlik güçlerimizin hemen hemen her ihtiyacını karşılayacak seviyede çalışmalar devam etmekte. Giderek daha üst kalibrelere doğru silahlar üretiliyor. 12,7 bunun bir örneği. Daha sonra 20mm-25mm-30mm gibi kalibrelerde de ürünlerimizin çıktığını yavaş yavaş göreceğiz. Hemen hemen her kalibre silahta başarılara imza atan sektörümüzü tebrik ediyorum. Bugün Sarsılmaz şirketimizin başarılarını yerinde gördük.”

Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş de şunları kaydetti: “Türkiye savunma sanayi bir atılım içinde ve bu yükseliş trendi devam ediyor. Sarsılmaz olarak bu yolda elimizden gelenin fazlasını yapmaya çalışıyoruz. Sarsılmaz, 150 yıla yaklaşan tarihi, deneyimi, teknolojik gelişmelere öncülük eden inovatif yapısı ve dinamizmiyle silah sanayinde sayısız başarıya imza atmış, her dönem öncü olmuş bir marka. Spor silahlarından tabanca ve otomatik tabancalara, piyade tüfeklerinden makineli ve ağır makineli tüfeklere, top üretimine kadar geniş bir ürün yelpazemiz bulunuyor. Sarsılmaz ayrıca TUSAŞ ortaklığıyla kurulan TR Mekatronik firmasının tasarımını ve üretimini üstlendiği, ATAK helikopterlerine entegre edilecek 20 mm döner mekanizmalı toplar ile taktik tekerlekli zırhlı araçlara üzerine monte edilecek zincir mekanizmalı 25 mm topları ve HÜRKUŞ-C yakın hava desteği uçağına entegre edilmesi hedeflenen 127 MT Air ile pod sistemini geliştiriyor.” Aliş, Sarsılmaz Silah Sanayi A.Ş. grubu olarak 100 milyon doları geçen ihracat potansiyelini 2022’de daha da artırmayı hedeflediklerini de ekledi.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.