Ana Sayfa Analizler / Makaleler Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Açıklamalarıyla Sektördeki Olumlu Gelecek Beklentilerini Destekledi

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Açıklamalarıyla Sektördeki Olumlu Gelecek Beklentilerini Destekledi

Savunma Sanayii Başkanımız Prof. Dr. İsmail Demir’i konuk ettiğimiz 7 Mayıs’taki söyleşinin ana gündem maddesi, Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) salgınının sektöre ve projelere etkileri oldu. Sektörün cevabını beklediği pek çok sorunun yanıtlandığı söyleşinin belki de en önemli mesajı ise salgının, savunma sektöründe, sivil havacılıktaki kadar olumsuz bir etki yaratmadığı idi.

Sektörün merak ettiği bir diğer önemli konuya da açıklık getiren Prof. Dr. Demir, gerekli olması durumunda, salgının, “mücbir sebep” sayılacağını ve firmaların mağdur edilmeyeceğinin altını çizdi.

Savunma Sanayii Başkanlığının (SSB) ana görevlerinden bir tanesinin, savunma sanayisini desteklemek ve ekosistemi ayakta tutmak olduğunu söyleyen Prof. Dr. Demir, alt yüklenici ve KOBİ seviyesine kadar sıkıntı ve zorlukları birebir takip edip çözümler üretmek üzere devrede olduklarını vurguladı. Finansman sıkıntısı duyan küçük firmaların, SSB ile temas kurmaları durumunda, gerekli tedbirlerin alınacağını da ekledi.

Prof. Dr. Demir, söyleşide, özellikle ihracat pazarlarındaki yeni fırsatlara değindi. Bu fırsatlar kapsamında da ilgili ülkeye, sadece tek bir ürünün ihracatından ziyade, paket çözümlerin ihraç edilebileceğinden söz etti… Bu modelde, ilgili ülkeye; kamu güvenlik yönetimi ağının, araç takip sistemlerinin, iletişim altyapısının ve siber güvenliğin de içinde olduğu bir çözüm paketi şeklinde, çoklu bir model önerilmesi düşünülüyor.

Proje takvimlerinde planlanan teslimatlarda yurt içi kaynaklı bir aksama olmadığının altını çizen Prof. Dr. Demir, FNSS’nin KAPLAN STA aracının ve STM’nin KARGU-2 İHA’sının teslimatları gibi gelişmeleri örnek gösterdi… Özellikle stratejik önem taşıyan projelerde aksama olmamasına yönelik net bir tavır sergilediklerini; yurt dışı kaynaklı aksamaların projelere etkisinin de asgaride tutulması için çalıştıklarını ekledi.

Salgın sürecinde, tedarik zincirinde yaşanan aksaklıklara rağmen teslimatların sürüyor olmasının yanı sıra yeni sözleşmeler imzalandığı bilgisi de salgının sektör üzerindeki olumsuz etkilerinin düşüklüğünü göstermesi açısından önemliydi.

Türk Havacılık Tarihinde Bir İlkin Belgeseli ve Düşündürdükleri

Türkiye’nin taarruzi sınıftaki ilk hava aracı olan AKINCI’nın geliştirilme sürecinin anlatıldığı belgesel, 24 Mayıs’ta kamuoyu ile buluştu. Çeşitli televizyon kanalları ve Baykar’ın sosyal medya hesaplarından aynı anda yayınlanan belgesel, ilk birkaç gün içerisinde, milyonlarca kez izlendi.

AKINCI’nın, 16 dakika süren ilk uçuşuna nasıl hazırlandığının ve ilk uçuşa gelene kadar hangi aşamalardan geçildiğinin öyküsünü anlatan belgeseli izlerken başarının; hatta bazen de başarısızlığın iyi bir şekilde anlatılması konusuna, sektörümüzün nasıl yaklaştığını düşünmeden de edemedik.

Bugün, sektörün geçmişindeki pek çok şeyin kayıt altına alınmaması dolayısıyla bilinçli ya da bilinçsiz bir şekilde unutulduğunu, kaybolduğunu ya da bazı konularda çok kısıtlı bilgiye ulaşılabildiğini biliyoruz. Tarihe not düşülmesi gereken pek çok şey, sektörün kurumsal hafızasında yok.

Aslında bu konu, sektörün rekabet algısı ve iş yapış şekli başta olmak üzere, çeşitli konuların analizine kadar uzanan, çok daha derin yerlere gidebilir; ama biz o kadar ileriye gitmeyeceğiz.

AKINCI’nın, 6 Aralık 2019’daki ilk uçuştan, yaklaşık 5 ay kadar sonra böyle bir belgeselin yayınlanmış olması, İHA’yı geliştiren Baykar için, sürece dair hiçbir şeyin kaybolup gitmeyeceğini garanti altına almış durumda. Böylelikle kendileri ile ilgili kamuoyu algısını da ilk elden yönetmiş oldular.

Baykar’ın, Türk savunma ve havacılık sanayisinde örneğine pek rastlamadığımız belgesel türü bir çalışma ile kamuoyunun karşısına çıkması, çok da şaşırtıcı değil aslında. Baykar, ta en başından, 2000’li yılların ortalarından beri, yaptığı işleri kamuoyuna anlatmaya ve tanıtıma büyük önem vermiş bir firma. Bu, bugün ya da yakın geçmişte ortaya koyulmuş bir iletişim politikası değil. Baykar, faaliyetlerine ilişkin haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi, her fırsatta kamuoyu ile paylaşan bir firma oldu ve ürünlerinin tanıtımını ve duyurulmasını, hep işin bir parçası olarak gördü.

Baykar’ın zaman içerisindeki gelişimine paralel olarak da bu tanıtım ve duyuru faaliyetlerinin dozu, neredeyse tüm iletişim araçları kullanılarak arttı. Bugün, yazılı ve görsel basının yanı sıra sosyal medya platformlarının kullanımında da sektördeki pek çok firmanın önüne geçmeyi başarmış durumdalar.

Bu kabiliyeti, artık ihracat pazarlarında da adını duyurmaya başlayan Baykar’ın, giderek bir dünya şirketi olması ve bunu da kalıcı hale getirmesi yolunda önemli.

Eurosatory Fuarı İptal Edilse de MSI Dergisi Eurosatory Özel Sayısı Dünya ile Buluşuyor

Salgın nedeniyle Eurosatory’nin de aralarında yer aldığı çok sayıda fuar, bu yıl kapılarını açmayacağını duyurdu. Arka arkaya gelen erteleme ve iptal haberleri, özellikle dünya pazarlarını hedefleyen ve bu pazarlara yeni ürünlerini tanıtmaya hazırlanan firmaların da planlarını sekteye uğrattı.

Eurosatory fuarı organizasyonundan, “Haziran ayı içerisinde dijital bir sayı yapmaya ne dersiniz?” önerisi de böyle bir ortamda geldi. Derginin, Eurosatory organizasyonu tarafından, yaklaşık 170 bin kişiye gönderilecek olması, sektörün faaliyetlerinin yurt dışına duyurulması açısından iyi bir fırsattı.

Hazırlık için çok fazla süremiz olmasa da Haziran sayımızı değil de fuar için hazırlayacağımız özel bir sayıyı Eurosatory organizasyonu ile paylaşmak, bizim için de kabiliyetlerimizi göstermek açısından iyi bir fırsattı.

İhracat hedefi olan; ancak fuara katılamayacak Türk firmalarının; satış, pazarlama ve iş geliştirme faaliyetlerini, iletişimin kısıtlı imkânlarla sürdürüldüğü bir ortamda desteklemek adına, hiç düşünmeden “evet” dedik ve kolları sıvadık. Türk savunma ve havacılık sanayisinin adını, kritik bir dönemde dünyaya duyuracak olmak, bizi heyecanlandırmıştı.

Kısa süre içerisinde hazırladığımız özel sayıyı, Eurosatory yetkililerine teslim ettik ve sonuçlarını da yine heyecanla bekliyoruz.

Bu özel sayının görüntülenme sayısı ve kaç kişiye ulaştığı ile ilgili sonuçları takip edeceğiz ve gelecek sayılarda sizlerle de paylaşacağız. Bu çalışmadan çıkacak sonuçları, hizmetlerimizden daha geniş kitlelerin faydalanması ve hizmetlerimizin daha iyi hale getirilmesi açısından sürdürdüğümüz çalışmalara ışık tutacak olması açısından da çok önemsiyoruz.

MSI Dergisi Eurosatory Özel Dijital Sayısı’na, internet sitemizden ücretsiz olarak erişebileceğiniz bilgisini paylaşıp bu sayıya da noktayı koyalım.

Haziran ayının öne çıkan gelişmelerini sizlerle paylaşacağımız Temmuz sayısı ile gelecek ay yeniden birlikte olmak dileğiyle.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.