Ana Sayfa Özel Haberler Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Türkiye’nin Yeni Uydu Şirketinin Sinyalini, Dijital Gündem Yayınında Verdi

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Türkiye’nin Yeni Uydu Şirketinin Sinyalini, Dijital Gündem Yayınında Verdi

Alper ÇALIK / a.calik@savunmahaber.com

Yayın hayatına Nisan ayında hızlı bir başlangıç yapan ve kamudaki en yetkili isimleri konuk eden Dijital Gündem, Haziran ayında, MSI Dergisi’nin Resmi Yayın ve Basın Sponsoru olduğu 3 yeni etkinlik daha gerçekleştirdi. Sentez Medya markalarından biri olan ve kısa süre içerisinde, toplam 7 çevrim içi etkinlik düzenleyen Dijital Gündem’in 26 Haziran’daki konuğu ise Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir oldu. Yakın gelecekte; TUSAŞ, TÜBİTAK ve Türksat’ın ortak olarak kuracakları, Türkiye’nin yeni uydu şirketinin sinyallerini veren Prof. Dr. Demir, ayrıca, ULAK A.Ş.ye ortak olmak isteyen herkese kapılarının açık olduğunun altını çizdi.

“Salgın Süreci ve Sonrasında Savunma Sanayii” başlıklı video konferansa katılarak gazeteci Musa Savaş’ın sorularını yanıtlayan Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, savunma ve havacılık sanayisinin; bilişim, telekom, uydu ve siber güvenlik sektörleri ile birlikte yürüttüğü mevcut çalışmalara değindi.

“Salgın Süreci ve Sonrasında Savunma Sanayii” başlıklı video konferansa katılan Prof. Dr. Demir, savunma sanayisinin; bilişim, telekom, uydu ve siber güvenlik sektörleri ile birlikte yürüttüğü mevcut çalışmalara değindi. Etkinliğin moderatörlüğünü, Bilişim Medyası Derneği Başkanı ve gazeteci Musa Savaş üstlendi. Dijital Gündem’in İnternet sitesi, YouTube hesabı ve Karel Video Konferans uygulaması üzerinden canlı izlenilen etkinliği, farklı sektörlerden bine yakın sayıda kişi takip etti.

Türkiye’nin Yeni Uydu Şirketi Kuruluyor

Prof. Dr. Demir, konuşmasında, Türkiye’de uydu alanında kurulması hedeflenen yeni şirketinin sinyallerini verdi: “TUSAŞ, Türksat ve TÜBİTAK; iletişim, haberleşme ve gözlem uyduları denkleminde, birbirleri ile dirsek teması kurması gereken kuruluşlar. Bundan sonra daha sık dillendireceğimiz konu, bu yapı içerisinde, uyduya yönelik gerek haberleşme olsun gerek gözlem uyduları olsun, çeşitli yörünge seviyelerinde, çeşitli büyüklük ve kabiliyetlerde uyduların, üretilebileceği bir yapının artık şart olduğu görüşündeyiz. Bu konu, zaman zaman tarafımızdan gündeme getirildi ve sayın Cumhurbaşkanımız tarafından da üzerinde çalışılması tavsiye edilen bir konu oldu. Şu aşamada net olarak konuştuğumuz, bu oyuncuların, bir araya gelerek oluşturdukları yapının, Türkiye’nin uydu şirketi olması.”

Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak, Dijital Gündem’in “Salgın Süreci ve Sonrasında Ticaret” başlıklı etkinliğindeki konuşmacılardan biriydi.

Etkinlikte, Savaş’ın sorularını yanıtlayan Prof. Dr. Demir, Savunma Sanayii Başkanlığının (SSB), bilişim sektörü ile ilgili ön görüleri hakkında şunları söyledi: “Savunma sektöründeki; HAVELSAN, ASELSAN ve STM gibi şirketlerin, iletişim ve bilişim sektöründe de yer almaları gerekiyor. Burada, belirli teknolojilerin geliştirilmesi ve uygulanması anlamında, sektörde daha geniş bir iş birliği yaparak yürümeyi kast ediyorum. Tekrar vurgulamak istiyorum: ‘Savunma sanayi şirketleri, artık iletişim ve bilişime girecekler, orada da büyük oyuncu olacaklar, orada da sivil sektörü domine edecekler’ anlamında değil. Önderlik edecekler, gerekli Ar-Ge çalışmalarını yapacaklar ve askeri alanda çok gelişmiş olan teknolojilerin aktarılması anlamında çok etkin olacaklar.”

ULAK A.Ş. Yeni Ortaklıklara Açık

ULAK’ın, LTE alanında bir Ar-Ge projesi olarak, 2013 yılında hayata geçirildiğini söyleyen Prof. Dr. Demir, bu alandaki yatırımların Ar-Ge çıkmazına düşmeden, ürüne dönüşerek kullanıcıyla buluşabilmesi adına, ULAK A.Ş.nin SSB öncülüğünde kurulduğunu ifade etti. Daha sonra ASELSAN ve HAVELSAN’ın da bu şirkete ortak olduklarını dile getiren Prof. Dr. Demir, bu alanda iş birliği yapmak isteyen, ULAK A.Ş.ye ortak olmak isteyen herkese kapılarının açık olduğunun altını çizdi.

Prof. Dr. Demir, SSB’nin siber güvenlik alanında gelecekte ortaya koymayı düşündüğü “Siber Hijyen projesini” şu şekilde özetledi: “Son zamanlarda, savunma sanayi şirketlerimizin siber saldırı altında kaldığını gördük. Onlara, ‘Kendi çözümlerinizi üretin, bir şeyler yapın.’ demek yerine, daha genel bir bakış açısı getirip, nasıl ki pandemi ortamında hijyenden bahsediyoruz, aynı şekilde dijital ortamdaki korunmanın da sağlandığından emin olacak, şirketlerimize siber hijyeni sağlamak için yapmaları gerekenleri gösteren bir kaynak, bir rehber doküman oluşturmayı düşünüyoruz.”

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, e-Safe Digital’in “Kriz Zamanlarında Dijital Altyapının Önemi” konulu etkinliğine ve Dijital Gündem’in “Salgın Süreci ve Sonrasında Telekom Operatörleri” konulu etkinliğine konuşmacı olarak katıldı.

5G, Yakında İstanbul Havalimanı’nda Denenecek

Dijital Gündem, 11 Haziran’daki, “Salgın Süreci ve Sonrasında Telekom Operatörleri” konulu video konferansında, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan ile Türksat, Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone Türkiye’nin genel müdürlerini buluşturdu. Etkinliğin ardından, Dijital Gündem’in resmi YouTube kanalından da paylaşılan video konferansın toplam izlenme sayısı, 5.000’i aştı.

Etkinliğin açılışında konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, şunları söyledi: “Aldığımız tedbirler ile bu süreçte herhangi bir aksaklığa sebep verilmemiş olmasından dolayı öncelikle memnuniyet duyduğumuzu belirtmek istiyorum. Pandemi döneminde, başta uzaktan eğitim uygulamaları ve sağlık çalışanlarına yönelik ücretsiz haberleşme kampanyalarına, burada bulanan tüm CEO’larımızın kurumları destek verdi. Bu kapsamda, Sağlık Bakanlığının talebi üzerine, sağlık çalışanları ve aile hekimlerine çeşitli tanımlamalar yapıldı, ücretsiz ses ve veri kampanyaları yapıldı, öğrencilerin uzaktan eğitimine destek amacıyla İnternet tanımlamaları yapıldı.”

Mobil iletişim operatörlerinin, salgın dönemindeki en önemli taleplerinden birisi olan elektronik ortamda abonelik konusunun önünün açılacağının müjdesini de veren, Dr. Sayan, 5G’nin, en kısa zamanda, İstanbul Havalimanı’nda deneme amaçlı olarak hizmete alınacağını söyledi.

Dijital Gündem’in, “Salgın Süreci ve Sonrasında Telekom Operatörleri” konulu video konferansına katılan Türksat Genel Müdürü Cenk Şen, e-Devlet konusunda ana oyunculardan biri olan Türksat’ın, bu konuda sunduğu hizmetlere değindi.

Türksat’ın e-Devlet Alanındaki Hizmetleri

Etkinlikte konuşan Türksat Genel Müdürü Cenk Şen, e-Devlet konusunda Türsat’ın sunmakta olduğu hizmetlerden bahsetti: “Normalde, 2016 yılında, e-Devlet’te ayda yaklaşık 90 milyon işlem yapılıyordu. 2019 yılında, ayda ortalama yaklaşık 300 milyon işlem vardı. 2021’in ilk birkaç ayı, 323-325 milyondu. Pandemi süresince de ayda yaklaşık 500 milyon işlem yapıldı. Tam sosyal hayatın göbeğindeki, devletin vatandaşa dokunduğunu, vatandaşın yanında olduğunu gösterdiği birçok sürecin içerisinde, hep e-Devlet vardı. Bunların arasında; maske dağıtımından tutun da aile bakanlığımızın sosyal yardım başvurusu, son zamanlarda şehirlerarası seyahat belgelerinin güncellenmesi; hatta belirli tedbirlerin kaldırılmasından sonra, HES kodunun alınmasına kadar pek çok hizmet var. Tabii bu uzun yıllardır, devletimizin, devlet büyüklerimizin, Cumhurbaşkanımızın, Cumhurbaşkanı Yardımcımızın, tüm bakanlarımızın; hepsinin e-dönüşümü sahiplenmesi sonucunda, yıllardır gerçekleştirilen çalışmaların meyvelerinin toplanmasıydı. e-Devlet olarak, biz şu anda, yaklaşık 600’den fazla kurumun, 5.000’den fazla hizmetini veriyoruz.”

Bağlantı Ekosistemi, Taleplerini Dile Getirdi

Dr. Sayan ayrıca, Sentez Medya’nın bir diğer markası olan e-Safe’in, e-Safe Digital adı altında 30 Haziran’da düzenlediği, “Kriz Zamanlarında Dijital Altyapının Önemi” temalı ilk etkinliğine de konuşmacı olarak katıldı. e-Safe Ulusal Güvenlik Etkinlikleri’nin ana kurgusuna sadık kalan, çevrim içi bir platform olarak hayata geçirilen e-Safe Digital, bu etkinliğinde; bağlantı ekosistemindeki ana paydaşlar olan; değişim noktası hizmeti sağlayıcılarını, veri merkezi hizmeti sağlayıcılarını, mobil operatörleri ve perakende satıcıları bir araya getirdi. Bu paydaşlar, Dr. Sayan’a, salgın sürecindeki taleplerini iletme fırsatı buldu.

STK’lar, Ticaret Bakanlığı ile Buluştu

Dijital Gündem, 18 Haziran’daki; “Salgın Süreci ve Sonrasında Ticaret” başlıklı video konferansında, Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak ile bilişim ve telekom sektörlerindeki çeşitli STK’ların üst düzey yöneticilerini buluşturdu. Etkinlikte, STK’ların sorunlarını dinleyen Uçarmak, STK’lara, sektördeki farkındalığın arttırılması için Ticaret Bakanlığı ile yakın ilişkiler içinde olmalarını tavsiye etti.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.