Ana Sayfa Özel Haberler Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR’in, HIGH-TECH PORT by MÜSİAD 2018 Mesajı

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR’in, HIGH-TECH PORT by MÜSİAD 2018 Mesajı

MSI Dergisi’nin 169’uncu sayısında yayımlanan mesaj, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Savunma Sanayii Başkanlığı olarak, savunma ve güvenlik ihtiyaçlarının günümüzün teknolojik yeniliklerine göre karşılanması, yerli askeri ve sivil sanayinin de paralel şekilde geliştirilmesi ve katma değer yaratacak teknolojilerin ülkemize kazandırılarak ülkemizin küresel bir aktör haline gelmesi vizyonumuz doğrultusunda; özellikle son zamanlarda gerçekleştirilen operasyonlardan da edinilen tecrübeler ışığında, kullandığımız silah ve araç sistemlerinin iyileştirilmesi ve yeni silah sistemlerinin envantere kazandırılması için çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Ülkemiz adına bir dönüm noktası olacağını düşündüğümüz yerli ve milli ana muharebe tankımız ALTAY’ın, artık seri üretimine geçiyoruz. Farklı görev donanımlarına sahip araçların envantere kazandırılarak Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)’nin imkân ve kabiliyetlerinin arttırılması maksadıyla başlattığımız Özel Maksatlı Taktik Tekerlekli Zırhlı Araçlar projesinin de en kısa sürede sözleşmesinin imzalanarak envantere kazandırılmasını planlıyoruz. Bununla birlikte, TSK envanterinde yer alan orta sınıf Zırhlı Muharebe Araçlarının ateş gücü ve bekasının arttırılması maksadıyla başlattığımız modernizasyon projelerimiz sürüyor.

Diğer yandan, araçlarımızda kullandığımız zırh, atış kontrol sistemi, silah sistemi ve güç aktarma sistemleri gibi kritik teknolojilere yönelik yerli katkının arttırılması için çalışmalar yapıyoruz. Yurt dışına bağlı kalmaksızın, tamamen yerli imkânlar ile geliştirilen; ateş gücü ve hareket kabiliyeti yüksek; sınıfının en iyisi araçların envantere kazandırılması ve bölgesel ve küresel olarak kara araçları alanında dünyada öncü ülkeler arasına girilmesi için, yerli firmalar ile birlikte çalışıyoruz.

Bu kapsamda, kamuoyu tarafından da merakla takip edilen ve bizim de önem verdiğimiz projelerden olan yerli motor ve güç grubu geliştirme projelerimiz, tüm hızıyla devam ediyor. Bu kritik alt sistemler, en kısa zamanda araçlarımızda kullanılmak üzere hazır olacak. Bu projeler, yerli sanayimizin, etkili ve azami katkı sağlayacak şekilde kullanılması nedeniyle öne çıkıyor.

Önümüzdeki dönemde, öncelikle hâlihazırda devam eden projelerin kısa zamanda tamamlanarak envantere yeni araçların alınmasını planlıyoruz. Bununla birlikte, sürekli değişen tehditler dikkate alındığında, askeri insansız araçlara yönelik küresel gerçekleştirilen faaliyetlere paralel olarak, yerli ve milli insansız kara araçları geliştirilmesi gibi projelerle TSK’nın yeni muharebe sahalarına silah ve araç olarak hazır hale gelmesi amacıyla yerli sanayimizle birlikte yürütülen faaliyetlerimizi hızlandıracağız.

Son dönemde, teknoloji ithal eden bir ülkeden, teknoloji ve katma değer üretip ihraç eden bir ülke durumuna gelinmiş olunması, bir gurur ve motivasyon kaynağı olmakta. Ancak hızla gelişen teknolojinin gerisinde kalmamak için, çalışmalarımızı aralıksız ve hızlı şekilde sürdürmemiz gerekiyor.

MÜSİAD tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen High-Tech Port’un, savunma sanayimize, özellikle bu saydığımız alanlarına eşsiz katkılar sağlayacağına inanıyorum. Organizasyon süresince yapılacak görüşmeler ve fikir alışverişlerinin ve kurulacak yeni iş birliklerinin, ülkemiz savunma sanayisinin hedeflerine ulaşmasına önemli destekleri olacaktır.

 

Prof. Dr. İsmail DEMİR

Savunma Sanayii Başkanı

 892 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.