Ana Sayfa Haberler Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR’in IDEF 2019 Mesajı

IDEF, Savunma ve Havacılık Sanayimizin Tanıtımı için Çok Önemli Bir Platform

Savunma ve havacılık sanayimiz, bugün; ana yüklenicileri, alt yüklenicileri, KOBİ’leri, araştırma kuruluşları ve üniversiteleri ile bir bütün olarak, ülkemizin en önemli sektörlerinden biri haline gelmiştir. Bugün, Türk savunma ve havacılık sanayisi firmaları tarafından üretilen kara-hava-deniz araçları, komuta kontrol sistemleri, elektronik harp sistemleri, atış kontrol sistemleri, haberleşme sistemleri, gözetleme sistemleri ve belirli güdümlü silâhlar, milli imkânlarla tasarlanmakta ve silahlı kuvvetlerimizin kullanımına sunulmaktadır.

Türk savunma ve havacılık sanayisi, artık ülkemizin ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra dost ve müttefik ülkeler ile de iş birliği yapabilecek kapasiteyi haiz durumdadır. Bu kapsamda, yurt dışına zırhlı araçlar, hava savunma sistemleri, roket sistemleri, simülatörler, sahil güvenlik gemileri, askeri haberleşme sistemleri, komuta kontrol sistemleri ve yazılımları ihraç etmektedir.

Malumları olduğu üzere, savunma ve havacılık sanayisi, siyasi ve ekonomik açıdan stratejik öneme sahip bir sektör konumundadır. Başkanlığımızca yürütülen uluslararası iş birliği ve ihracat faaliyetlerinde, ülkemiz savunma ve havacılık sanayisi kabiliyetlerinin tanıtımı yapılmakta ve müttefik ülkeler ile iş birliği süreçleri geliştirilmektedir. Müttefik ülkeler ile savunma ve havacılık sanayisi alanında kurulan iş birlikleri, mevcut siyasi ilişkilerimizin kuvvetlendirilmesi açısından da fayda sağlamaktadır.

Türk savunma ve havacılık sanayisinin son yıllarda göstermiş olduğu gelişim, birçok alanda firmalarımızın platform, sistem ve yeteneklerinin yurt dışı pazarlarda talep edilir hale gelmesini sağlamıştır. Bu talebi sürekli kılmak adına, IDEF fuarında yapacağımız uluslararası iş birliği faaliyetleri de oldukça faydalı olacaktır.

IDEF fuarı, dünyanın en prestijli savunma fuarları arasında yer almaktadır. Dünyanın tüm coğrafyalarından üst düzey devlet ve özel sektör yetkilileri, IDEF’e katılım sağlamaktadır. IDEF’in kapsamını anlamak açısından bir önceki fuarı referans alırsak; IDEF 2017’ye, 50 ülkeden 820 firma katılım sağlamıştır. Ayrıca, 67 ülke ve 2 uluslararası kuruluştan 133 heyete mensup 637 heyet üyesi katılmıştır. Fuar kapsamında, birçok heyetle ikili görüşmeler yapılmış, savunma ve havacılık sanayisi alanında iş birliği kurulmasına yönelik imza törenleri gerçekleştirilmiştir. IDEF 2017 esnasında, ülkemizin savunma ve havacılık sanayisinin tanıtımı kapsamlı bir şekilde icra edilmiştir. Kurumumuz, mevcut ve potansiyel projelerine ilişkin misafir üye ülke temsilcileri ile görüş alışverişinde bulunma imkânı yakalamıştır.

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde gerçekleştirilecek IDEF 2019’un da önceki IDEF fuarları gibi kapsamlı ve başarılı bir şekilde icra edilmesi hedeflenmektedir. IDEF 2019; savunma, güvenlik, denizcilik, havacılık ve uzay sanayisi sektörlerinde; platform, sistem ve malzeme üreticilerine ev sahipliği yapacaktır. Katılımcı firmaların imkân ve kabiliyetlerinin tanıtımını yapmaları için her türlü olanak sağlanacak olup, özellikle milli firmalarımız, ürettikleri platform ve sistemlerin maketlerini değil, ürünleri bire bir fuar alanına getirerek sergileyebileceklerdir.

IDEF 2019 fuarına, Başkanlığımızca, 60’tan fazla ülkeden, 90’ı aşkın heyet davet edilmiştir. Davet edilen ülkelerin makamları ile üst seviye görüşmeler gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. Bu kapsamda, IDEF 2019 fuarının savunma ve havacılık sanayisi iş birliğimizin yoğun olarak devam ettiği ülkeler ile iş birliği faaliyetlerimizi gözden geçireceğimiz önemli bir platform olacağı değerlendirilmektedir.

Firmalarımız, IDEF fuarında, lojistik ve maliyet gibi konulardaki avantajı kullanarak imkân ve kabiliyetlerini geniş kapsamda tanıtma imkânı bulacaklardır. Özellikle küçük ve orta ölçekli firmalarımız için IDEF fuarı, kendilerini uluslararası arenada tanıtmak için kıymetli bir platformdur.

Sektörümüze, fuar kapsamında ihtiyaç duydukları her türlü destek, Başkanlığımızca ve ilgili merciler tarafından verilmektedir. Bu kapsamda, sektör temsilcileri ile düzenli toplantılar icra edilmekte ve fuardaki verimi arttırmak adına, eşgüdüm çalışmaları yapılmaktadır.

Son olarak, IDEF 2019 fuarının, ülkemiz adına başarı ile tamamlanmasını temenni ediyor ve tüm katılımcıların faydalı bir fuar geçirmelerini diliyorum.

 

Prof. Dr. İsmail DEMİR

Savunma Sanayii Başkanı

 2,804 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.