Ana Sayfa Manşet Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’in SAHA EXPO 2020 Mesajı

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’in SAHA EXPO 2020 Mesajı

“SAHA EXPO 2020’yi, ana platform üreticilerinin, tedarikçilerin ve bu sektörlerde tedarikçi olarak yer almak isteyen firmaların bir araya geldiği, önemli bir platform olarak değerlendiriyoruz.”

Ülkemiz savunma sanayiinin yerli ve milli teknolojilerle geliştirilmesi için ekosistemimizdeki bütün paydaşlarımızla birlikte, bütün gücümüzle çalışıyoruz. Tam bağımsız bir savunma sanayii için hep birlikte hareket etmek gerektiğinin bilincindeyiz. Tasarımdan üretime kadar hep birlikte, ortak paydamız olan ülkemiz çıkarları adına, birbirlerinin eksiklerini tamamlayan paydaşlar olarak çalışmalıyız.

Bu çalışmalarımız içinde de kümelenmelerimiz önemli bir yer tutmaktadır. Kümelenme mekanizmasını, sektördeki KOBİ ve firmaların, ana yüklenici ve ihtiyaç makamları ile iletişimini sağlayan önemli bir oluşum olarak görüyor; yerlileşme ve ihracat hedeflerimiz için söz konusu birlikteliklerin vazgeçilmez bir unsur olduğunu düşünüyoruz.

Kümelenmeler, ihtiyaç makamları ve ana yüklenicilerin tasarım, üretim ve mühendislik ihtiyaçlarını yerli olarak karşılayabilmek için oluşturulmuş yapılardır. Kümelenmeler, ihtiyaç makamları ve ana yüklenicilerle ara yüz olma görevini üstlenmiş olup, tüm paydaşlar arasında iletişimi ve iş birliklerini geliştirmek suretiyle milli ve yerli üretime çok önemli katkı sunmaktadırlar.

SAHA İstanbul, Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneğinin, üyelerinin tasarım ve mühendislik potansiyeli açısından güçlü bir kümelenme olarak sektördeki yerini almasından ziyadesiyle memnuniyet duyuyoruz. Ülkemizde olmayan üretim yeteneklerini ülkemize kazandırma, üniversitelerimizle sanayimizin senkronize çalışmasını sağlama, yurt dışı pazar arayışına kolektif destek verme gibi amaçlarla kurulan SAHA İstanbul, ülkemiz savunma sanayiinin önemli merkezlerinden İstanbul’da, ana yüklenicilerle KOBİ’lerin birlikte çalışması için gerekli ortamın sağlamasında önemli rol üstlenmektedir.

SAHA İstanbul tarafından düzenlenecek SAHA EXPO 2020’yi; savunma, denizcilik, havacılık ve uzay sanayine yönelik üretim yapan ana platform üreticilerinin, tedarikçilerin ve bu sektörlerde tedarikçi olarak yer almak isteyen firmaların bir araya geldiği, önemli bir platform olarak değerlendiriyoruz. Bu sektörlerde yerli üretim potansiyelinin sergileneceği organizasyonun milli teknoloji hamlesine önemli katkılar sağlayacak işbirliklerinin gerçekleştirileceğine inanıyoruz.

Bugüne kadar sektördeki tüm paydaşlarımızla yakaladığımız sinerji, istiklal ve istikbalimiz için hep birlikte daha da artarak devam edecektir. SAHA EXPO 2020’nin bu sinerjinin sürdürülmesine önemli katkı sağlayacağına inanıyor, SAHA İstanbul ve organizasyona emek veren bütün paydaşları tebrik ediyorum.

Prof. Dr. İsmail Demir

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.