Ana Sayfa Haberler Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’in, TSSK 6’ncı Proje Pazarı’na Yönelik Mesajı

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’in, TSSK 6’ncı Proje Pazarı’na Yönelik Mesajı

“Sektördeki Tüm Paydaşlarımızla Yakaladığımız Sinerji, İstiklal ve İstikbalimiz İçin Artarak Devam Edecek”

 

Savunma Sanayii Başkanlığı olarak, savunma ve güvenlik alanlarındaki her türlü yerli ve milli teknolojinin geliştirilmesi ve devamlılığının sağlanması, öncelikli yetki ve sorumluluk alanımızda yer almaktadır. Bu doğrultuda yaptığımız çalışmalar içinde, kümelenmelerimiz, önemli bir yer tutmaktadır.

Kümelenme mekanizmasını, sektördeki KOBİ ve firmaların, ana yüklenici ve ihtiyaç makamları ile iletişimini sağlayan önemli bir oluşum olarak görüyor; yerlileşme ve ihracat hedeflerimiz için söz konusu birlikteliklerin, vazgeçilmez bir unsur olduğunu düşünüyoruz.

Teknokent Savunma Sanayii Kümelenmesi (TSSK), SAHA İstanbul, OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi (OSSA), Bursa Uzay Havacılık ve Savunma Kümelenmesi (BASDEC), Eskişehir Havacılık Kümelenmesi (ESAC) ve İzmir Havacılık ve Uzay Kümelenmesi (HUKD) gibi kümelenmeler ve bizzat iştirak ettiğimiz Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas Bölgesi (HAB) gibi oluşumlar, ihtiyaç makamları ve ana yüklenicilerin; tasarım, üretim ve mühendislik ihtiyaçlarını yerli olarak karşılayabilmek için, “birlikten güç doğar” anlayışıyla oluşturulmuş yapılardır. Kümelenmeler, ihtiyaç makamları ve ana yüklenicilerle arayüz olma görevini üstlenmiş olup tüm paydaşlar arasında iletişimi ve iş birliklerini geliştirmek suretiyle milli ve yerli üretime çok önemli katkı sunmaktadırlar.

Üyelerinin tasarım ve mühendislik potansiyeli açısından güçlü bir kümelenme olarak sektördeki ana yüklenicilerin çözüm ortağı konumunda faaliyet gösteren TSSK’nın çalışmalarını takip ediyoruz. Bu açıdan, TSSK tarafından bu yıl altıncısı gerçekleştirilecek olan Proje Pazarı etkinliğini; ihtiyaç makamlarını, ana yüklenici firmaları ve küme üyelerini bir araya getiren, önemli bir organizasyon olarak değerlendiriyoruz.

Milli savunma ve havacılık sanayisi hedeflerimiz doğrultusunda, herkese büyük görevler düşüyor. Savunma ve havacılık sanayisi ihtiyaçlarımızı, yurt dışına hiçbir bağımlılığımız olmadan karşılar hale gelmeliyiz. Bunun için de hep birlikte hareket etmeliyiz. Tasarımdan üretime hep birlikte, ortak paydamız olan ülkemiz çıkarları adına, birbirlerinin eksiklerini tamamlayan paydaşlar olarak çalışmalıyız.

İnanıyoruz ki bugüne kadar sektördeki tüm paydaşlarımızla yakaladığımız sinerji, istiklal ve istikbalimiz için hep birlikte daha da artarak devam edecektir.

 

Prof. Dr. İsmail Demir

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı

 883 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.