Ana Sayfa Haberler Savunma Sanayii Başkanlığı, 2019’a, Yeni Ar-Ge Projeleri ile Başladı

Savunma Sanayii Başkanlığı, 2019’a, Yeni Ar-Ge Projeleri ile Başladı

MSI Dergisi’nin 172’nci sayısında yayımlanan özel haber haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

AYNA, HANÇER, KUDRET, NAR, SEYYAH, MIKNATIS, DUYEM, DÜFAS, RADAT ve Y3; Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından hayata geçirilmesi kararlaştırılan 10 yeni Ar-Ge projesini ifade eden isim veya kısaltmalar. Başlatılmasına karar verilen bu 10 Ar-Ge projesine ilişkin sözleşmeler, 2019 yılının ilk iş gününde, 2 Ocak’ta, SSB’de düzenlenen törenle imzalandı.

Törende, kürsüye ilk olarak, SSB Ar-Ge ve Teknoloji Yönetimi Daire Başkanlığı İleri Malzemeler ve Enerji Projeleri müdürü Deniz Demirci geldi ve Ar-Ge projelerine ilişkin bilgi verdi. SSB’nin, Ar-Ge ile ilgili faaliyetlerinin hedefleri, şöyle sıralanıyor:

 • Teknoloji ve Ar-Ge’ye ağırlık vererek milli ve yerli ürünler sunmak,
 • Tabana yayılabilen çok yönlü bir sanayi altyapısı,
 • Etkin, rekabetçi, verimli çalışan sanayi,
 • Sürdürülebilirlik, ihracata yönelim,
 • Nitelikli insan kaynağı yetiştirebilen ve devamlılığını sağlayan,
 • Teknolojiye hâkimiyet anlamında dünyada sayılı ülkelerden olmak.

Bu hedefler doğrultusunda, SSB’nin Ar-Ge çalışmalarının ulaştığı nokta ile ilgili rakamlar, şöyle gerçekleşti:

 • 2016 yılından beri, toplam 4 Ar-Ge Paneli gerçekleştirildi.
 • SSB, 72 tane Ar-Ge projesi başlattı; bunlardan 36 tanesi tamamlandı.
 • Projelerin toplam sözleşme bedelleri, 2 milyar liraya ulaştı.

Türk savunma ve havacılık sektörünün toplam istihdamının %23’ü, Ar-Ge konusunda çalışıyor. Türkiye’de, özel sektör tarafından gerçekleştirilen Ar-Ge harcamasının %26’sı, savunma ve havacılık firmaları tarafından gerçekleştiriliyor.

SSB’nin Ar-Ge faaliyetleri, yeni alanlara doğru genişliyor. 2018 yılında çalışmaları başlayan yol haritaları; Kompozit Yol Haritası, Nadir Toprak Elementleri ve Refrakter Grubu Metaller, Sensör Teknolojileri Yol Haritası ve Eklemeli İmalat Yol Haritası olarak sıralandı. 2019 yılında planlanan çalışmalar ise Grafen Yol Haritası, Enerjik Malzemeler ve KBRN Teknolojileri Paneli, Siber Güvenlik Teknoloji Paneli ve Sensör Teknolojileri Paneli olarak sıralanıyor.

 

Tamamlayıcı Yaklaşımdan Vazgeçilemez

Demirci’nin ardından, kürsüye, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir geldi. Prof. Dr. Demir,  projelerin yüklenici modelinin, “KOBİ, sanayi ve üniversite iş birliği”ne dayalı oluşturulduğunu ve projelerde, 15 yüklenici ve alt yükleniciye yer verildiğini belirtti. İmzalanacak projelerin toplam bedelinin 300 milyon lira olduğunu kaydeden Prof. Dr. Demir, üzerinde önemle durduğu bir konuyu, şu sözlerle ifade etti: “Devletin çeşitli kademelerinde, çeşitli birimlerinde, Ar-Ge projeleri ve destekleri söz konusu. Özellikle Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde, TÜBİTAK merkezli Ar-Ge faaliyetleri ve TÜBİTAK enstitülerinin araştırmaları, hatırı sayılır bir yer tutuyor. Tabii ki bizim özelde, savunma sanayisi alanına eğilmemiz [gerekiyor]. Dünyada da şimdiye kadar olduğu gibi, savunma sanayisindeki teknolojilerin, bir anlamda itici güç [rolü oynadığı], bilinen bir gerçektir. Birçok alanda, malumunuz yine, savunma sanayisi için geliştirilen bir dizi teknoloji, sivil alanda da, ticari alanda da yer bulmuştur. Bugün kullandığımız birçok üründe, savunma sanayisi için yapılan Ar-Ge faaliyetlerinin önemli bir rolü bulunmaktadır. Benim özellikle vurgulamak istediğim, üzerinde durduğum ve vazgeçilmez olduğunu düşündüğüm, ‘Ar-Ge konularında devlet aklının bir araya gelmesi ve bu desteklerin birbirini tamamlar halde; birbirinin ayağına basan değil, ön alan ve ön kesen değil; birbirini tamamlayan şekilde yürütülmesi’dir.”

 

2023 Hedefleri için Ar-Ge ve Teknoloji

Prof. Dr. Demir, Türkiye’nin 2023 yılı hedeflerine ulaşmasının yolunun, Ar-Ge ve teknolojiden geçtiğini söyledi ve şöyle devam etti: “Eğer ülkemiz, önümüzdeki 10, 20, 50 yıla hazırlanmak istiyorsa bugün bilim dünyasında konuşulan bazı konuların ısrarla takip edilmesi, onların dokunacağı teknoloji konularının da bugünden farkına varılması gerekiyor. Bugün, sadece teorik bir çalışma olarak gördüğümüz veya bir kısım akademisyenin kendi ilgi alanında, kendi bilim dünyasında oyalandığı konular olarak gördüğümüz konuların, ileride sürpriz olarak bazı teknolojiler şeklinde karşımıza çıkması muhtemeldir ve biz bunu ıskalarsak çok büyük kayıplara uğrarız. Şunu unutmayalım: Biz, Ar-Ge’ye harcadığımız rakamları konuşurken, Ar-Ge ile ilgili konuları tartışırken, dünya da boş durmuyor. Bu arada dünyada neler yapıldığının, çok iyi farkında olmamız gerekiyor. Burada da yine üniversitelerimize, akademisyenlerimize güveniyoruz. Bilim dünyasının ne yapıp ne ettiğiyle ilgili olarak kafalarını, kulaklarını açık tutması gereken başta üniversitelerimiz, araştırma kurumlarımız ve tabii ki bizler ve kullanıcılarımızdır.”

Konuşmanın ardından, Ar-Ge projelerinin imza törenine geçildi. Sözleşmelere, SSB adına Prof. Dr. Demir ve Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Dr. Celal Sami Tüfekçi imza koydu. Diğer imzaları ise projeleri yürütecek firma ve kuruluşların temsilcileri attı.

 

İmzalanan Projeler

 • AYNA (Alüminyum Yeni Nesil Alaşım) projesi ile havacılık gereksinimlerine uygun olarak aşınma dirençli, korozyona dayanıklı, yüksek sıcaklık mukavemetine sahip alaşımlar konusunda yurt dışı bağımlılığın kaldırılması hedefleniyor. Proje; SSB, İstanbul Teknik Üniversitesi, İTÜNOVA ve VIG Metal arasında imzalandı.
 • HANÇER projesi ile sıcak şekillendirme prosesine uygun zırh çeliği alaşımının geliştirilmesi hedefleniyor. Proje; SSB, Coşkunöz ve OBER Ar-Ge arasında imzalandı.
 • MIKNATIS projesi ile üstün manyetik özelliklere sahip Neodyum Demir Bor tabanlı kalıcı mıknatısların milli olarak geliştirilmesi hedefleniyor. Proje; SSB, Ankara Üniversitesi ve MAGİÇE arasında imzalandı.
 • DÜFAS (Düşük Frekans Aktif Sonar Sistemi ) projesi ile düşük frekanslı aktif sonar sistemlerine yönelik piezoelektrik tek kristal seramik malzeme ve transdüserlerin geliştirilmesi hedefleniyor. Proje; SSB, ASELSAN, ARMELSAN ve NANOTECH arasında imzalandı.
 • KUDRET projesi ile yürüyen dalga tüplerin çalışabilmeleri için gerekli yüksek voltajları üretebilen güç kaynağı geliştirilmesi hedefleniyor. Proje; SSB, ASELSAN, TÜBİTAK BİLGEM ve EPROM arasında imzalandı.
 • SEYYAH projesi ile radar, elektronik harp ve uydu/uzay sistemlerinde kullanılabilecek nitelikte, tamamen milli imkânlar ile “Yürüyen Dalga Tüp Güç Yükselteci” geliştirme teknolojisinin kazanılması hedefleniyor. Proje; SSB, TÜBİTAK BİLGEM, ASELSAN, PROFEN, Ankara Üniversitesi ve MAGİÇE arasında imzalandı.
 • NAR projesi ile kızılötesi algılama sistemlerinin ve bileşenlerinin milli imkânlarla geliştirilebilmesi, yurt dışı bağımlılığın giderilmesi ve yüksek voltajları üretebilen güç kaynağı geliştirmesi, hedefleniyor. NAR ile ilgili sözleşme, 18 Ekim 2018 tarihinde düzenlenen törenle imzalandı. Proje, önemi nedeniyle 2 Ocak’taki törene de dâhil edildi. Proje; SSB, Optonik, İTEK, Mikro Tasarım, PDM SOL ve İMTEK arasında imzalandı.
 • RADAT projesi ile nükleer radyasyon tehditlerini tespit etmek amacı ile algılayıcı sistem geliştirilmesi hedefleniyor. Proje; SSB, ODTÜ ve NANOMAYETİK arasında imzalandı.
 • DUYEM (Duyarsız Yemleme Şarjı) projesi ile roket ve füze sistemlerinde kullanılmak üzere, güvenlik ve duyarsızlık isterleri üst seviyede olan duyarsız yemleme şarjı geliştirilmesi hedefleniyor. Proje; SSB, ROKETSAN TÜBİTAK MAM arasında imzalandı.

Yenilikçi Yazılımlar Yarışıyor Yarışma Programı (Y3) ile elektro optik uydu görüntülerinden otomatik hedef tespit ve tanıma konularında Türkiye’de var olan yetenek ve birikimler adil ve hassas bir şekilde ölçülerek, bu kabiliyetlerin gelecek projelerde değerlendirilmesi hedefleniyor. Proje, SSB ve ODTÜ arasında imzalandı.

 3,723 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.