Ana Sayfa Özel Haberler Savunma Sanayii Başkanlığı, 2020 Yılına, Hedeflerini Açıklayarak Başladı

Savunma Sanayii Başkanlığı, 2020 Yılına, Hedeflerini Açıklayarak Başladı

MSI Dergisi’nin 190’ıncı sayısında yayımlanan Özel Haber, derginin internet sitesinde paylaşılmıştır:

Şebnem ASİL / s.asil@savunmahaber.com

Ümit BAYRAKTAR / ubayraktar@savunmahaber.com

Turan SALCI / t.salci@savunmahaber.com

Türk savunma ve havacılık sanayisinin 2019 yılı faaliyetleri ve 2020 hedefleri, 6 Ocak’ta, Savunma Sanayii Başkanlığında gerçekleştirilen basın toplantısında ele alındı. Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’in, değerlendirmelerini paylaştığı ve basın mensuplarının sorularını yanıtladığı toplantı; projelerdeki güncel gelişmelerin birincil kaynaktan paylaşılmasına ve sektörün yol haritasının açıklanmasına fırsat sundu.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir

Basın toplantısında, Prof. Dr. Demir’e, Savunma Sanayii Başkan Yardımcıları; Serdar Demirel, Mustafa Murat Şeker, Dr. Celal Sami Tüfekçi, Prof. Dr. Faruk Yiğit ve Harun Çelik eşlik etti. Konuşmasının başında, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçilmesi ile SSB’nin, T.C. Cumhurbaşkanlığına bağlandığını hatırlatan Prof. Dr. Demir, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Savunma sanayi benim kişisel himayem altındadır.” sözlerinin önemine de dikkat çekti. Prof. Dr. Demir’in, konuşmasındaki vurguları şöyle oldu: “Savunma sanayisinde, sistem ve alt sistemler geliştirmenin yanı sıra altyapı oluşturmak için de çalışmalarımız devam ediyor. Yerli ve milli savunma sanayi ürünleri ile kendi güvenlik güçlerimizin ve silahlı kuvvetlerimizin ihtiyaçlarını karşılamaya çalışırken sürdürülebilir bir savunma sanayisi için ihracatın da mutlaka olması gerekiyor. Bu konuda da yine başkanlık olarak çeşitli görüşmeler yapıyor, onlarca ülkeyle savunma sanayisi iş birliği anlaşmaları imzalıyor, firmalarımızla birlikte çeşitli yurt dışı fuarlara katılımı sağlıyoruz. Gerektiğinde, devletten devlete yapılan ihracat anlaşmalarında da taraf olarak yer alıyor ve kredide yaşanan sıkıntılarda devreye giriyoruz.”

Türk savunma ve havacılık sanayisinin, SSB’nin kuruluşundan bugüne geçirdiği evreleri özetleyen Prof. Dr. Demir, Türkiye’nin yerli ve milli projelerdeki kabiliyetlerine dikkat çekti. Uluslararası iş birliklerine dair ise “Bize kısıt getirmedikleri, bizim özgür irademize pranga vurmadıkları, teknoloji katılımımıza engel olmadıkları sürece, dost ve kardeş ülkelerle çeşitli iş birliklerine açığız.” mesajını verdi.

SSB’nin, siber güvenlik gibi önümüzdeki yıllarda gündemde olacak konularda da çeşitli çalışmalarda bulunduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Demir, bu çalışmaları, kamudaki birçok kurum ve kuruluşla iş birliği içinde yürüttüklerini ifade etti.

Prof. Dr. Demir’in dikkat çektiği bir diğer konu ise SSB’nin bir iştiraki olan Savunma Sanayi Teknolojileri A.Ş.’nin (SSTEK) faaliyetleri oldu: “Yetkin şirketler oluşturmak ve bazı teknolojileri sahiplenmek amacıyla SSTEK şirketimiz kanalıyla çeşitli yatırımları destekliyor, ortak oluyoruz. Ayrıca, teknoloji olarak boşluk gördüğümüz alanlarda şirket kurmaya öncü oluyor, kurulan şirketlere küçük ortak olarak onları destekliyoruz.”

Toplantı, Prof. Dr. Demir’in açılış konuşmasının ardından, soru-cevap bölümü ile devam etti

Savunma Sanayii Başkanlığı heyeti ve toplantıya katılan basın mensupları bir arada.

ALTAY Tankı için Güç Paketi Bekleniyor

Prof. Dr. Demir, ALTAY Ana Muharebe Tankı’nın seri üretim sürecine ilişkin bir soruya şöyle yanıt verdi: “ALTAY tankında, T0 +18(ay) gibi bir sözleşmemiz var. Şu an için firmanın elinde güç paketi olmadığından T0 [aşaması] başlatılamıyor. Kamuoyuna deklare edilen 18 aylık bir süremiz vardı. O zaman yapılan başvurunun sonuçlanmasını bekliyorduk. Şu anda pozitif ve negatif bir cevap olmadı, beklemedeyiz. Motor, yani genel anlamda güç paketinde alternatif aramalarımız da sürüyor. Bu konunun çok yakında sonuçlanacağını tahmin ediyoruz. Sonuçlandıktan sonra, üretim hattının da kalifikasyonu tamamlandıktan sonra, T0 başlayacak ve ondan sonra 18 aylık süre koyacağız.”

S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi hakkında bir soruyu da yanıtlayan Prof. Dr. Demir, konuşulanların aksine, ikinci sistemin ne zaman teslim edileceğine ilişkin bir tarih belirtmediklerinin altını çizdi. Prof. Dr. Demir, birinci sistem için doğrudan tedarik sağlanırken, ikinci sistemde ise ortak üretim ve teknoloji transferi konularının yer alacağını vurguladı.

Prof. Dr. Demir, F-35 programındaki son duruma ilişkin ise şunları söyledi: “Biz, F-35’in ortağı olarak attığımız imzanın arkasındayız. Taraflı bir kararın gayri hukuki olduğunda ısrarcıyız. Programla ilgili bütün yükümlülüklerini yerine getiren bir ortağız. ‘Programda kalmak istiyoruz’ tezini öne sürdük ve onu destekledik. Aylar önce bu kararı aldıklarını bildirenlerin söylediklerini duymamış kabul ederek firmalarımız üretimlerini devam ettirdiler. Biz firmalarımıza üretimi durdurmalarını söylemiş olsaydık programın tümü çok zor durumda kalabilirdi. Ancak, mart ayında üretimi durdurmaları, [ABD’nin] kendi kararıdır. Bunun da yine bizim açımızdan belirli hukuki sonuçlarının olacağını düşünüyoruz. Mart ayına kadar ne olur bilmiyoruz. Bu konuda ciddi bir görüşme zemini maalesef yok. Bir müttefik olarak ABD’nin tavrını anlamakta zorlanıyoruz.”

Prof. Dr. Demir, Su-35 konusunda gelişmelerin sorulması üzerine de “Karşı taraftan yapılan bir teklif oldu. Bu teklifi kendi içimizde görüşmeye devam ediyoruz.” cevabını verdi.

Seri üretimi için çalışmaların sürdüğü ALTAY Ana Muharebe Tankı, Kara Kuvvetleri Komutanlığının muharip gücünün bel kemiğini oluşturacak.

SİPER ve Sonrasını Göreceğiz

HİSAR-U (SİPER) projesinde de çalışmaların sürdüğünü aktaran Prof. Dr. Demir, HİSAR-A ve HİSAR-O’da geliştirilen teknolojilerin, proje için destek niteliğinde olduğunu söyledi. “SİPER’i ve SİPER sonrasını da göreceksiniz.” diye ekledi.

Türkiye, Fransa ve İtalya ortaklığında yürütülen SAMP-T projesinde, Fransa’nın, son dönemde Türkiye’ye karşı açıkladığı tavırların projeyi etkilediğini ifade eden Prof. Dr. Demir, “Gerekirse diğer ortakla [İtalya ile] yolumuza devam edeceğiz.” mesajı verdi.

S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi’nin, birinci parti teslimatlarından bir görüntü.

T129 ATAK İhraç Lisansı için 1 Yıl Ek Süre

T129 ATAK helikopterinin Pakistan’a satışına ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Demir, ihraç lisansı başvurusuna ilişkin işlemlerin devam ettiğini kaydetti. Pakistan’ın 1 yıl ek süre vermeye razı olduğunu dile getiren Prof. Dr. Demir, şunları ekledi: “Beklemedeyiz. Alternatif motor sistemleri için, öncelikle yerli motor geliştirme işlemleri süreci devam ediyor. Biz, daha çok bunun yerli motorla karşılanabileceği iddiasıyla çalışmaları hızla devam ettiriyoruz. TUSAŞ da bir yandan ara çözüm için belirli temaslarda bulunuyor. İhracat izni için bekleme süresi bir yıl. Bir yıl sonunda, Pakistan bizim yerli motorun geldiği aşamayı görür ve süreyi uzatırsa veya o zamana kadar ihraç izni çıkarsa bu iş devam eder.”

Piramidin Orta Kısmında Global Oyuncular Olmalı

Son olarak sektöre ilişkin genel bir değerlendirmede bulunan Prof. Dr. Demir, şunları söyledi: “İhracat konusunun sektörün sürdürülebilirliği açısından önemli olduğunu düşünüyorum. Bunun yanı sıra piramidin orta kısmında da global ölçekte oyuncuların olması ve sanayi ekosistemimizin belirli bir olgunlukta olması da çok önemli.”

Prof. Dr. Demir, sektöre yapılacak yatırımların katma değeri yüksek teknolojilerde olması gerektiğini de vurguladı.

2019 Yılındaki Önemli Faaliyetler ve Teslimatlar

HAVA SİSTEMLERİ

 • Bayraktar AKINCI Taarruzi İHA’nın ilk uçuşu yapıldı.
 • T129 ATAK’ın lazer ikaz alıcı ve diğer elektronik harp sistemleri ile donatılmış FAZ-2 versiyonunun ilk uçuşu, başarıyla gerçekleştirildi.
 • Sürü İHA projesi başlatıldı.
 • İHA’ların GPS olmayan ortamda da görev yapacağı KERKES (Küresel Konumlama Sistemi Bağımsız Otonom Seyrüsefer Sistemi Geliştirilmesi) Projesi başlatıldı.
 • ANKA AKSUNGUR İHA’nın ilk uçuşu yapıldı.
 • Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri Projesi başlatıldı.
 • GÖKBEY’in ilk sertifikasyon uçuşu gerçekleştirildi.
 • Genel Maksat Helikopteri Programı kapsamında, toplamda 109 adet üretilecek T-70 Helikopteri’nin ilki, hangardan çıkarıldı.
 • A400M Projesi kapsamında, 8 ve 9’uncu uçaklar teslim edildi.
 • Yük Helikopteri Tedarik Projesi kapsamında, 4 adet CH-47F Helikopteri teslim edildi.

DENİZ SİSTEMLERİ

 • MİLGEM Projesi’nin 4’üncü gemisi olan TCG KINALIADA, Deniz Kuvvetleri Komutanlığının hizmetine girdi.
 • MİLGEM Projesi’nin 5’inci gemisinin inşası başlatıldı.
 • Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi ANADOLU, denize indirildi.
 • Test ve Eğitim Gemisi UFUK denize indirildi.
 • Yeni Tip Denizaltı Projesi’nin ilk denizaltısı PİRİREİS havuza çekildi, beşinci gemisi SEYDİALİREİS’in ilk kaynağı yapıldı.
 • 8 adet Süratli Devriye Botu, Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edildi.
 • Yeni SAT botunun ilki teslim edildi.
 • Preveze Sınıfı Denizaltılar için Yarı Ömür Modernizasyonu Sözleşmesi imzalandı.

KARA SİSTEMLERİ

 • Silah Taşıyıcı Araçlar Projesi’nin ilk araçları teslim edildi.
 • Fırat M60T Modernizasyonu kapsamında 169 tank modernize edildi.
 • Hafif sınıf insansız kara araçlarında prototipler geliştirildi.
 • Özel Maksatlı Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç (ÖMTTZA) Projesi Sözleşmesi imzalandı.
 • Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç VURAN, Akaryakıt Tankeri AKTAN, Modüler Konteyner ve Tank Taşıyıcı Araç ilk kez envantere girdi.
 • KİRPİ-2, EJDER YALÇIN, VURAN, AKTAN, Gizli Zırhlı Küçük Otobüs (GİZKO), Zırhlı Kurtarma ve Bakım Aracı (ZKBA) gibi kara araçlarının teslimatları yıl boyunca sürdü.

SİLAH, MÜHİMMAT ve FÜZELER

 • Alçak İrtifa Hava Savunma Sistemi HİSAR-A’nın nihai testleri tamamlandı, seri üretime hazır hale getirildi.
 • KORKUT Hava Savunma Sistemi envantere girdi ve toplam 13 sistem teslim edildi.
 • Deniz platformları için geliştirilen GÖKDENİZ hazır hale getirildi.
 • ATMACA’nın ilk atış testi, TCG KINALIADA’dan yapıldı.
 • GÖKTUĞ projesi kapsamında geliştirilen BOZDOĞAN Görüş İçi ve GÖKDOĞAN Görüş Ötesi füzelerinin güdümlü atış testleri başarıyla gerçekleştirildi.
 • Ardışık delici harp başlıklı SOM-B2 füzesinin geliştirme, yer ve uçuş testleri tamamlandı.
 • Milli lazer silahı ARMOL kabul testlerini başarıyla geçerek Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girdi.
 • SSB, ASELSAN, Roketsan, TÜBİTAK BİLGEM ve Ermaksan’ın katılımıyla oluşturulan Lazer Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi kuruldu ve çalışmalarına başladı.
 • İlk S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi Türkiye’ye getirildi, kurulum ve eğitim faaliyetleri sürüyor.
 • Elektromanyetik Top Sistemi TUFAN ile yapılan atışta namlu çıkış enerjisi rekoru kırıldı.
 • ASELSAN ve TÜBİTAK SAGE’nin katılımıyla oluşturulan Elektromanyetik Fırlatma Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi kuruldu ve çalışmalarına başladı.
 • 20 milimetre Top Geliştirilmesi Projesi’nin sözleşmesi imzalandı.
 • HGK, KGK, LGK, Teber güdüm kitleri, MAM-C, MAM-L mühimmatları ve UMTAS, L-UMTAS füzelerinin teslimatlarına devam edildi.
 • MPT-76, Özgün Yerli Tabanca METE, 5,56 Piyade Tüfeğinin teslimatları yıl boyunca devam etti.

ELEKTRONİK SİSTEMLER

 • Yeni Nesil Milli Savaş Yönetim Sistemi ADVENT, TCG KINALIADA’ya entegre edildi.
 • Çok Amaçlı Faz Dizinli Radar (ÇAFRAD) sisteminin teknoloji gösterim prototipi ile başarıyla atış yapıldı ve teslimatı gerçekleştirildi.
 • Radar Elektronik Destek (ED) / Elektronik Taarruz (ET) Sistemleri Projesi kapsamında ilk ED sistemi teslim edildi.
 • Muhabere Karıştırma ve Aldatma Simülatörü (MUKAS) sistemi teslim edildi.
 • Yavuz Sınıfı Fırkateyn Milli Elektronik Harp Süiti (MEHS) Projesi kapsamında, üçüncü ve dördüncü MEHS, Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edildi.
 • Güvenlik uygulamalarına yönelik geliştirilen yerli ve milli yüz tanıma algoritması başarılı oldu.
 • Çeşitli tiplerde karıştırıcı, köreltici, İHA önleyici sistem ile telsiz teslimatları yapıldı.

DİĞER

 • T70 Genel Maksat Helikopteri için üretilen ilk T700-TEI-701D motoru teslim edildi.
 • Algılayıcılar, bilgi teknolojileri, ileri malzeme ve enerji, tahrip ve KBRN gibi yurt dışından tedarik edilen ileri teknoloji alanlarının kazanımlarına yönelik Ar-Ge çalışmaları devam etti. 2019 yılında, 17 yeni Ar-Ge projesi başlatıldı. Ayrıca kamu kurumları, firmalar, enstitüler, üniversiteler ve araştırma merkezleriyle bir araya gelinen Odak Teknoloji Ağı (OTAĞ) çalışmaları başlatıldı.
 • Türkiye’nin ilk Parçacık Radyasyonu Test Altyapısı ODTÜ-Saçılmalı Demet Hattı’nın kurulumu tamamlandı.
 • ULAK tarafından ürünleştirilen MİLAT Yazılım Tanımlı Ağ Yönetim ve Analiz Sistemi’nin (MAYA) ilk satışı Türksat’a yapıldı.
 • SSTEK’in de iştiraki olan TRBOR’un faaliyet göstereceği Bor Karbür Tesisi’nin temeli atıldı.
 • Savunma sanayi ekosisteminde bulunan birçok kurum ve firma, SSB heyetlerince ziyaret edildi. Savunma Sanayii Buluşmaları ve Üniversite Buluşmaları ila yerel potansiyeller gözlemlendi.
 • Endüstriyel Yetkinlik Değerlendirme ve Destekleme Programı (EYDEP) kapsamında 164 firma değerlendirme sürecinden geçti.
 • SSB ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan Mesleki ve Teknik Eğitim Geliştirme İş Birliği Protokolü ile savunma sanayi alanında öğretmen ve öğrenci eğitimlerine başlandı.
 • Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi’nin hedefleri arasında yer alan, sektörde ihtiyaç duyulan insan kaynağının yetiştirilmesi ve niteliklerinin geliştirilmesi kapsamında, Türkiye’nin dört bir yanında 13 üniversitede 1.000’in üzerinde öğrenciye eğitim verildi.
 • IDEF ve TEKNOFEST gibi sektör için oldukça verimli geçen birçok fuar gerçekleştirildi.
 • Üniversitelerde, savunma sanayisine dair farkındalığı konferans, panel ve sertifika programları gibi çalışmalarla artırmayı amaçlayan Savunma Sanayii Okuryazarlığı Projesi başlatıldı.
 • Nitelikli insan kaynağı ihtiyacına yönelik başlatılan Vizyoner Genç ve Savunma Sanayii Akademi programlarıyla savunma sanayi uzmanlığına yatırımlar yapıldı.

ULUSLARARASI İLİŞKİLER VE İHRACAT

 • 15 adet Savunma Sanayii İş Birliği toplantısı yapıldı. Bu toplantılardan 6 tanesi Orta Asya ve Uzak Doğu bölgeleri; 6 tanesi Orta Doğu ve Afrika bölgeleri ve 3 tanesi de Avrupa ve Amerika bölgelerinde yer alan ülkelerle gerçekleştirildi.
 • 4 farklı ülkede, 5 adet Endüstri Günü düzenlendi. 5’i SSB öncülüğünde Milli Katılım olmak üzere 14 savunma sanayi alanına özel fuara/konferansa katılım sağlandı.
 • Savunma ve havacılık, %34,6 ile bir önceki yıla göre en yüksek artışı kaydeden sektör oldu. 2019’daki toplam ihracat rakamı; 2 milyar 741 milyon dolar olarak gerçekleşti.
Pakistan’a ihracatı gerçekleştirilecek T129 ATAK helikopteri, Türk Silahlı Kuvvetlerindeki görevlerini başarıyla yerine getiriyor.

2020 Yılında Planlanan Önemli Faaliyetler ve Teslimatlar

HAVA SİSTEMLERİ

 • Bayraktar AKINCI Taarruzi İHA, 2020 yılı sonunda teslim edilecek.
 • T129 ATAK helikopterlerini FAZ-2 konfigürasyonu yapılacak detay testlerden sonra teslim edilmeye başlanacak.
 • Özellikleri geliştirilmiş Kamikaze Mini İHA KARGU-2’lerin teslimatları başlayacak.
 • Otonom Taktik Vurucu Sabit Kanatlı İHA ALPAGU’nun teslimatları başlayacak.
 • Geliştirilmiş Mini İHA’nın teslimatları başlayacak.
 • Kargo İHA’nın sözleşmesini imzalanacak, tasarım ve geliştirme faaliyetleri başlayacak.
 • Kara Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyaçları doğrultusunda Temel Eğitim Helikopteri Projesi kapsamında sözleşme imzalanacak.

DENİZ SİSTEMLERİ

 • Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi ANADOLU, 2020 sonunda teslim edilecek.
 • Test ve Eğitim Gemisi UFUK teslim edilecek.
 • İki adet Acil Müdahale Dalış Eğitim Botu teslim edilecek.
 • Yeni SAT Botu’nun ikincisi teslim edilecek.
 • Denizde İkmal Muharebe Destek Gemisi Tedarik Sözleşmesi kapsamında, geminin Detay Tasarım Aşaması tamamlanacak.
 • PREVEZE Sınıfı Denizaltı Yarı Ömür Modernizasyonu (PREVEZE YÖM) Projesi Ön Tasarım Aşaması tamamlanacak.

KARA SİSTEMLERİ

 • VURAN, KİRPİ-2, Yeni Nesil Kriminal İnceleme Aracı KIRAÇ, Olay Yeri İnceleme Aracı, Gizli Zırhlı Küçük Otobüs GİZKO, Zırhlı Ambulans gibi çeşitli tip ve özelliklerde araçları envantere kazandırılacak.
 • Emniyet Genel Müdürlüğü için başlatılan Zırhlı Kamyonet ve Binek Araçları Projesi kapsamında, gizli silah kuleli zırhlı kamyonetler ilk kez teslim edilmeye başlanacak.
 • Kara Kuvvetleri Komutanlığı için üretimi yapılan Mayına Karşı Kısmi Korumalı Kurtarıcı Araç (MKKKKA) ilk kez kullanılmaya başlanacak.
 • 6×6 Mayına Karşı Korumalı Araç Projesi kapsamında ilk teslimatlar yapılacak.
 • İlk yerli üretim Havadan Taşınabilir 105 milimetre Hafifi Çekili Obüs (BORAN) Projesi kapsamında ilk obüsler Kara Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilecek.
 • Zırhlı Amfibi Hücum Aracı’nın (ZAHA) kalifikasyon testleri başlayacak.
 • Hafif, orta ve ağır sınıf insansız kara araçlarından bazı gruplarda ihaleye çıkılacak ve bazı sınıf araçlar envantere girecek.

SİLAH, MÜHİMMAT ve FÜZELER

 • Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi HİSAR-A envantere girecek.
 • ATMACA füzesi envantere alınacak.
 • İlk yerli ve milli hava-hava füzesinin üretilmesi amacıyla yürütülen GÖKTUĞ projesi kapsamında geliştirilen BOZDOĞAN Hava-Hava Füzesi, uçaktan test atışlarının tamamlanmasından sonra envantere girecek.
 • Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi HİSAR-O’nun, harp başlıklı tam atım füze atışlı testleri yapılacak.
 • KORKUT Alçak İrtifa Hava Savunma Sistemi teslimatları devam edecek.
 • Portatif Hava Savunma Füze Sistemi Projesi kapsamında, harp başlıklı güdümlü test füzesi atışlı testleri gerçekleştirilecek.
 • HGK, KGK, LGK ve Teber güdüm kitleri; SOM-A, UMTAS, L-UMTAS, OMTAS füzeleri, MAM mühimmatları ve DSH roketlerinin teslimatlarına devam edeceğiz.
 • MPT-76, Özgün Yerli Tabanca METE, 5,56 Piyade Tüfeğinin teslimatları devam edecek.
 • MPT-76 ile uyumlu tüfek altı bombaatarın teslimatları devam edecek.
 • Fırtına obüslerinde kullanılan topçu mühimmatlarının etkin ve verimli bir şekilde hedefe ulaşmasını sağlayan sevk sistemleri, yerli imkânlarla geliştirilecek.

ELEKTRONİK SİSTEMLER

 • Kritik tesislerin Mini/Mikro İHA tehditlerine karşı korunması projesi için ihale yapılacak.
 • ASELPOD Hedefleme Podu teslimatları devam edecek.
 • RAKAS – MUKAS Projesi kapsamında Radar Karıştırma ve Aldatma Simülatörü (RAKAS) sistemi teslim edilecek.
 • Radar Elektronik Destek (ED) / Elektronik Taarruz (ET) Sistemleri Projesi kapsamında, ED ve ET sistemleri teslim edilecek.
 • Kent Güvenlik Yönetim Sistemi ve Plaka Tanıma Sistemi Projesi kapsamında, yurt içindeki kurulumlar devam edecek.
 • Modüler Geçici Üs Bölgesi teslimatları devam edecek.
 • Çeşitli tiplerde karıştırıcı, köreltici, İHA önleyici sistem ile telsiz teslimatları yapılacak.
 • X-Bant Uydu Muhabere Sistemi Projesi kapsamında teslimatlar başlayacak.
 • Dünyada yalnızca 7 ülkede üretilebilen x-ray araç ve konteyner tarama sistemlerinin yerli imkânlarla üretilmesinin amaçlandığı Milli Tarama Sistemi (MİLTAR) Projesi sözleşmesi imzalanacak.
 • Dost Düşman Tanıma Tanıtma Sistemi (IFF) Mod 5/S Projesi kapsamında, öncelikle F-16 olmak üzere çeşitli hava ve deniz platformlarına milli IFF cihazları entegrasyonu yapılacak.
 • Elektronik harp korumalı, 30-512 Mhz frekans aralığında çalışan ve frekans atlama özelliğine sahip, 5 farklı dalga şekli yüklü ve istenildiğinde yeni dalga şekilleri yüklenebilen yeni tip el telsizi (EHKET) kullanıma sunulacak.
 • Emniyet Genel Müdürlüğüne, Kamu Güvenli Haberleşmesi için kullanıma sunulması planlanan Geniş Bant LTE teknolojisine dayalı sistem tedarik edilmesi ve DMR + LTE hibrit terminal geliştirilmesine yönelik projenin imzalanması planlanıyor.

DİĞER

 • Kombine Çoklu Mini Uydu Geliştirme Projesi kapsamında teklifler alınacak.
 • GÖKTÜRK-3 Sentetik Açıklıklı Radar Uydusu Sistemi Geliştirme Projesi kapsamında teklifler alınacak.
 • Hibrit motor sistemleri ve enerji depolama sistemleriyle ilgili yeni projeler gerçekleştirilecek.
 • Sabiha Gökçen Havalimanı’nın 2’nci pist inşası bitecek ve yeni terminal binasının inşası başlayacak.

 2,573 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.