Ana Sayfa Haberler Savunma Sanayii Müşavirleri, İhracattaki Düğümleri Çözecek

Savunma Sanayii Müşavirleri, İhracattaki Düğümleri Çözecek

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Dışişleri Bakanlığı tarafından 9 Ağustos’ta Ankara’da düzenlenen 13. Büyükelçiler Konferansı’nda konuştu.

Savunma sektöründe, bölge ve ülke bazlı analizlerle yeni politikaların geliştirilmesine ihtiyaç duyulduğunu anlatan Prof. Dr. İsmail Demir, büyükelçilerin bu noktada önemli görevler üstleneceğini söyledi. Prof. Dr. Demir, “Bölge ve ülkelere göre belirlenmiş çeşitli stratejilerin hayata geçmesi ve bunların da sizlerle koordinasyon içerisinde yürütülmesi elzem hale gelmiştir. Burada önemli bir husus var, o da Savunma Sanayii Müşavirliği konusudur. Savunma sanayisinde ihracatımızın artırılması ve savunmada tedarik alanında iş birliği yaptığımız ülkeler nezdinde yaşanan sorunların çözülmesine yönelik attığımız adımlardan biri de savunma sanayisinin yurt dışı teşkilatının hayata geçirilmesidir. Burada görevlendireceğimiz müşavirlerin, bulundukları ülkelerde büyükelçilerimizin himayesinde, devletten devlete savunma sanayi iş birliği faaliyetlerimizin koordinasyonunda büyük bir fayda sağlayacağına inanıyoruz.” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Demir’in değindiği Savunma Sanayii Müşavirliği ile ilgili kadrolar, 2 Haziran 2022 tarih ve 31854 sayılı Resmî Gazete’de yayınlanan  “Bazı Kurum ve Kuruluşlarına Kadro İhdas Edilmesine İlişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi” ile ihdas edilmişti. Kararname uyarınca SSB’nin yurt dışı teşkilatı kapsamında 9 Savunma Sanayii Müşaviri görevlendirilecek.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.