Ana Sayfa Haberler Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail DEMİR’in Eurasia Airshow Mesajı

Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail DEMİR’in Eurasia Airshow Mesajı

Eurasia Airshow, Havacılık Ekosisteminin Tamamını Bir Araya Getirme ve İş Birliklerini Geliştirme İmkânı Sağlayacak

Savunma Sanayii Müsteşarlığı olarak birçok dost ve müttefik ülke ile iş birliği ve ihracat faaliyetleri yürütüyoruz. Bu faaliyetler, karşılıklı kazanım ilkesiyle savunma ve havacılık sanayilerimizin gelişimlerini sağlıyor; söz konusu ülkelerle kurduğumuz ilişkilerin, daha da güçlenmesine katkıda bulunuyor.

Son 15 yılda, savunma ve havacılık sanayimizin yakaladığı ivmeye bakacak olursak… Cirosu 6 milyar doları; ihracatı ise yaklaşık 2 milyar doları yakalamış bir sektör; bu sektörde, dünya sıralamasında ilk 100’e giren 3 şirket; KOBİ ölçeğinde, toplamda bine yakın platform ve sistem üreticisi ve envanterde yer alan çok sayıda milli ürün, Türk savunma ve havacılık sanayisinin kat ettiği yolun, önemli birer göstergesi olarak karşımıza çıkıyor. Yaşanan bu gelişim, firmalarımızın ürettiği pek çok platform, sistem ve yeteneklerin, yurt dışında da talep edilir hale gelmesini sağlıyor. Yurt içi ve yurt dışında katılım sağladığımız pek çok fuar ve havacılık faaliyetinin, sahip olduğumuz yeteneklerin tanıtılmasında ve uluslararası alanda, Türkiye’nin gücünü göstermede önemli faydaları olduğunu değerlendiriyoruz.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde gerçekleştirilen Eurasia Airshow, bu bağlamda, ülkemiz adına önemli katkılar sağlayabilecek; ülkemizde, ilk kez uçuş gösterileri eşliğinde gerçekleştirilecek bir havacılık etkinliğidir. Bu etkinlikle birlikte, havacılık ekosisteminin tamamını; askeri platformlardan sertifikasyon sistemlerine, havayolu şirketlerinden motor üreticilerine, parça tedarikçilerinden kargo tedarik zincirine kadar hepsini, ülkemizde bir araya getirme ve iş birliklerimizi geliştirme imkânı bulacağız.

Dünyanın pek çok bölgesinden, resmi delegasyon ve üst düzey uluslararası havacılık heyetinin katılım sağlayacağı Eurasia Airshow’un, tüm katılımcılar için önemli bir iş geliştirme ve mevcut bağları güçlendirme fırsatı olacağını düşünüyor; bu etkinlikte yer alan tüm katılımcılara başarılar diliyor, verimli bir fuar geçirmelerini temenni ediyorum.

 

Prof. Dr. İsmail Demir

Müsteşar

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Müsteşarlığı

 

 1,879 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.