Ana Sayfa Advertorial Savunma Sanayisinde Teknoloji ve Deneyimin Ortak Noktası: Sarsılmaz

Savunma Sanayisinde Teknoloji ve Deneyimin Ortak Noktası: Sarsılmaz

Türkiye’nin savunma sanayisi alanındaki ihtiyaçlarını yerli ve milli olanaklarla karşılamanın haklı gururunu yaşayan Sarsılmaz, ürün gamına kattığı yeni modelleriyle “Savunma Sanayisi Odaklı Teknoloji Markası Olma” hedefine emin adımlarla yürüyor. 143 yıllık bilgi ve deneyimini teknolojiyle harmanlayan firma, Türkiye için stratejik öneme sahip birçok projeyi aynı anda yürütüyor. Sarsılmaz ismini, savunma sanayisi odaklı bir Türk teknoloji markası olarak tüm dünyada en ön sıralara taşımayı ilke edinen firma, Türkiye’deki her türlü askeri silahı üretebilen tek özel kuruluş olma özelliğini taşıyor.

Türkiye’ye Avrupa’nın en büyük entegre üretim tesisini kazandıran Sarsılmaz’ın bu başarısının ardında, gerçekleştirmiş olduğu teknolojik altyapı yatırımları yer alıyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca sertifikanmış Sarsılmaz AR-GE Merkezi’nde, kalite ve deneyimi teknoloji ile buluşturan firma, yeni ürünler ortaya koymanın yanı sıra mevcut ürünlerini de yenilikler doğrultusunda geliştiriyor.

Makine ve Üretim Parkuru Yenilendi

Sarsılmaz, SAR 127 MT’yi, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile 2019 yılında imzaladığı, 12,7 mm Makineli Tüfek Tasarım Veri Paketini Hazırlama ve Üretim Projesi kapsamında geliştirdi. Sarsılmaz, SAR 127 MT’yi geliştirmek için ilk olarak muadil silahları incelemeye başladı. Firma, tasarım sürecini tamamladıktan sonra, simülasyon çalışmaları ile tasarımlarını doğruladı. Bu kalibre, Sarsılmaz’ın ürün gamına ilk defa girdiği için yeni yatırımlar yapılmasını da gerekli kıldı. Firma, ihtiyaç duyulan yatırımları da tamamlayarak, makina ve üretim parkurunu yeniledi ve prototip imalatına başladı. İlk prototipler de IDEF’19 fuarında sergilendi. Kara, deniz ve hava araçlarında kullanılması hedeflenen SAR 127 MT’nin kara versiyonunun kalifikasyon testleri tamamlanarak seri üretime geçildi. Çalışmalarına devam edilen hava versiyonu ise hızlı soğuma unsurlarıyla donatılmış sabit namlusu ve hafifletilmiş iç parçalarıyla kara versiyonuna göre daha yüksek atım yapabiliyor.

Çok Yönlü Bir Silah: SAR 127 MT

Sarsılmaz mühendisliği ile geliştirilen ve tüm teknik veri paketi Türkiye’de, yalnızca Sarsılmaz tarafından sağlanan SAR 127 MT, teknik özellikleriyle benzerleri arasından sıyrılmayı başaran bir model. Tam otomatik olarak ya da tek atış modunda çalışabilen SAR 127 MT, uzaktan komutalı silah sistemlerine (UKSS) entegre edilebiliyor; ayrıca gerekli arayüz bağlantıları yapılarak kara, deniz ve hava araçlarında da kullanılabiliyor. Kalifikasyon testleri tamamlanan 12,7×99 mm ağır makineli tüfeğin kara versiyonu, tüm zırhlı kara araçlarında ve platformlarda kullanılabiliyor. Yaklaşık 38 kg ağırlığındaki silahın, üçayaklı sehpa ile kullanıldığında, bölge hedefleri için etkili menzili 1.830 m’ye ulaşıyor. SAR 127 MT’nin azami menzili ise 7 bin 400 m’ye kadar çıkıyor. Sarsılmaz yetkilileri, SAR 127 MT’nin, 1.800 m mesafeden çelik çekirdekli mühimmat ile yapılan atışta, bir aracın motor bloğunu delebileceğinin altını çiziyor.

Silah ayrıca isteğe göre, sağdan ya da soldan yapılabilen şerit (mayonlu mühimmat) beslemesi sayesinde, entegre edildiği UKSS’ye ya da yerleştirildiği mevzinin yapısına kolaylıkla uyum sağlayabiliyor. Hava soğutmalı silah, hızlı değiştirilebilen namlu (QCB) özelliğine de sahip. Bu sayede yoğun ateş baskısı sağlamak için silahın aralıksız ateş etmesi gereken durumlarda, nişancı, ısınan namluyu, yedek namluyla hızlı ve emniyetli şekilde değiştirebiliyor. Böylelikle silah, ateş baskısına ara vermeden birliklere destek vermeye ve ateş üstünlüğünü elde tutmaya devam ediyor.

Sarsılmaz’ın “karada, havada ve denizde” mottosuyla tanımladığı SAR 127 MT’nin üstün korozyon direnci olan ve namlu hedef balistiği etkinleştirilen deniz versiyonu da geliştiriliyor. Sarsılmaz-TR Mekatronik iş birliğiyle bir pod içerisine entegre edilecek hava versiyonu, TUSAŞ tarafından üretimi yapılan HÜRKUŞ-C uçaklarının kanat altına yerleştirilecek. Sarsılmaz ve TUSAŞ ortak kuruluşu TR Mekatronik bünyesinde kalifikasyon testleri devam eden sistem, gerektiğinde diğer hava araçlarında ve deniz platformlarında da kullanılabilecek.

SAR 127 MT
SAR 127 MT Teknik Özellikler
Kalibre12,7 x 99 mm (.50 QCB)
Namlu Boyu1.143 mm
Toplam Yükseklik192,4 mm (Gez kapalı yükseklik katı modelde)
BeslemeŞerit (Mayonlu mühimmat)
Besleme YönüSağdan veya soldan
Mermi Kovanı FırlatımıAlt
Ateşleme ModlarıEmniyet Yarı otomatik Tam otomatik
Azami Uzunluk1.655 mm
Atış Hızı600 atım/dk
Namlu Çıkış Hızı895 +/- 50 m/s
Namlu Profili (YİV Set)Sağa dönüşlü 8 yiv-set

Hava Araçları için SAR 127 MT AIR

Farklı tipteki makineli tüfeklerden oluşan geniş bir ürün yelpazesine sahip olan Sarsılmaz, iştiraki TR Mekatronik tarafından HÜRKUŞ-C uçağı için geliştirilen silah podu içerisine yerleştirilmek üzere, SAR 127 MT AIR ağır makineli tüfeğini geliştiriyor. Sarsılmaz’ın hava araçlarında kullanım için geliştirdiği SAR 127 MT AIR, üzerinden geliştirildiği SAR 127 MT gibi 12,7×99 mm NATO standardı mühimmat ateşliyor. İleri mühendislik ve optimizasyon yöntemleriyle yüksek hızda atım yapacak şekilde yeniden tasarlanan SAR 127 MT AIR, dakikadaki atım hızının yüksekliği ve hafifliğiyle SAR 127 MT’den ayrılıyor. Sabit namlusu ve hafifletilmiş iç parçaları ile SAR 127 MT AIR, silah podu vasıtasıyla helikopterlere de entegre edilebilecek. SAR 127 MT AIR, mayon beslemeyle dakikada 900-1.250 atım yapabiliyor. Namlu çıkış hızı 890 m/s olan ağır makineli tüfek, 1.610 mm azami uzunluğu; 915 mm namlu uzunluğu, 160 mm yüksekliği ve 33 kg’a kadar düşürülen ağırlığıyla öne çıkıyor. SAR 127 MT’ye kıyasla yaklaşık 5,1 kg daha hafif olan ve hemen hemen 2 kat daha hızlı atım yapabilen SAR 127 MT AIR, hava araçları için ideal bir silah olarak öne çıkıyor.

SAR 127 MT AIR Ağır Makineli Tüfek Teknik Özellikleri

ÖzelliklerSAR 127 MT AIR
Kalibre12,7×99 mm NATO
Çalışma SistemiKısa geri tepme
Ateşleme ModlarıTam otomatik
BeslemeŞerit (mayonlu mühimmat)
Mayon TipiM9 Mayon
Besleme YönüSağdan veya soldan
Boş Kovan AtımıAlt
NamluAlaşımlı dövme çelik namlu
Dönü Uzunluğu1:15 inç
Yiv/Set Tipi ve Sayısı8 adet sağa dönüşlü (8RH)
Namlu Uzunluğu915 mm
Toplam Uzunluk1.650 mm
Yükseklik160 mm
Genişlik154 mm
Silah Ağırlığı33.000 g
Namlu Ağırlığı6.000 g
Namlu Çıkış Hızı895 +/- 50 m/s
Dakikadaki Atım Hızı900-1.250 atım/dakika
Azami Menzil7.400 m
Etkili Muharebe Menzili (Alan Hedefi)1.830 m
Etkili Muharebe Menzili (Nokta Hedefi)1.500 m
KaplamaMat siyah
Aksesuar (Standart)Temizleme kiti ve kullanım kılavuzu

SAR 762 MT Görev Başında

Bir askeri birliğin ihtiyaç duyduğu tüm silahları üretme hedefiyle yola çıkan Sarsılmaz hem silahlı kuvvetlerin hem de kolluk kuvvetlerinin 7,62 mm makineli tüfek ihtiyaçlarına cevap verebilmek için SAR 762 MT ailesini geliştirdi. SSB’nin Platformlar için Milli Makineli Tüfek PMT 7,62 Geliştirme Projesi kapsamında çalışmalarına başlayan Sarsılmaz, silahı günümüzün ve geleceğin tüm ihtiyaçlarına cevap verecek versiyonlarıyla birlikte ele aldı. 7,62 mm NATO standart fişeğini kullanan milli makineli tüfek, şu an için 5 farklı versiyona sahip.

SAR 762 MT’nin versiyonları, sırasıyla; A, B, C, D ve E’den oluşuyor. Bunlardan SAR 762 MT-A, UKSS’lerde kullanılıyor. Piyadenin kullanımı için geliştirilen SAR 762 MT-B modeli ise hem çatal ayak hem de üçayaklı sehpa üzerinden ateşlenebiliyor. SAR 762 MT-C’nin ise ALTAY ana muharebe tankında, eş eksenli (co-axial) makineli tüfek olarak kullanılması hedefleniyor. SAR 762 MT-B ile benzer özelliklere sahip olan SAR 762 MT-D’nin dakikada atım hızı ise 3 konumlu gaz valfi sayesinde değiştirilebilir özelliğe sahip. Bölge hedefleri için etkili menzili 1.100 metre olan makineli tüfeğin azami menzili ise 3.725 metre. Farklı modellerinin ortalama ağırlığı 12 kg olan silah, insansız kara araçlarına da monte edilebiliyor. Serinin son üyesi SAR 762MT-E modeli ise korozyona dayanıklı yapısı ile deniz araçları için üretiliyor. Üç konumlu gaz valfinin bulunduğu modelde, savaş koşulları gibi farklı ortamlarda sürekli bakımsız kullanım sonucu oluşabilecek tutuklukları ortadan kaldırmak ve sistemin mekanik çalışabilirliğini üst seviyede tutabilmek için gaz valfi ayarı kullanıcı tarafından değiştirebiliyor.

Sarsılmaz, 7,62×51 mm çapındaki SAR 762 MT makineli tüfeklerinin teslimatlarına da başladı. Silahın ilk teslimatları, Jandarma Genel Komutanlığı’na yapıldı ve silahlar, 4×4 taktik tekerlekli zırhlı araç üzerindeki UKSS’lere entegre edildi.

Tasarım Esasları ve Temel Özellikleriyle SAR 762 MT

SAR 762 MT, 7,62×51 mm NATO standardı M80 fişeğini kullanacak şekilde tasarlandı. Silah, birçok NATO ülkesindeki standart besleme esnasında parçalanan M13 mayonlu şeritler üzerinde, çelik çekirdekli M61, izli M62 ve manevra fişeklerini de kullanabiliyor. SAR 762 MT’nin tüm modellerinin gövdesi, en az 50 bin atım yapmaya elverişli. Namlular ise en az 25 bin atımlık ömre sahip. Silah, -52 ve +72 ˚C aralığındaki sıcaklıklarda çalışabiliyor. Silahın hava soğutmalı namlusu, soğuk çelik dövme ve krom kaplama teknolojileriyle üretiliyor ve emsallerinden çok daha uzun bir ömür sunuyor. SAR 762 MT, QCB özelliği sayesinde, birden çok namlusuyla kullanıcısının yüksek ateş gücü ihtiyacını sürdürülebilir kılıyor. Atış sonrasında mekanizması açık pozisyonda bekleyen (open bolt) SAR 762 MT ailesinin etkili menzili, nokta hedefleri için 800, bölge hedefleri için 1.100 metre. Makineli tüfek, aşırtma atışlarında 1.800 metreye kadar terminal etkisini koruyor ve silahın azami menzili 3.725 metreyi buluyor.

Modüler Tasarıma Sahip Bir Makineli Tüfek Ailesi

Günümüzün ve geleceğin tüm 7,62 mm makineli tüfek ihtiyaçlarına cevap vermek üzere, modüler bir tasarım felsefesiyle geliştirilen silah, 9 ana kompleden (fonksiyonel eleman) oluşuyor.

 1. Gövde Komplesi
 2. Namlu Komplesi
 3. Mekanizma Komplesi
 4. Üst Kapak Komplesi
 5. Tetik Komplesi
 6. İrca Mili Komplesi
 7. Dipçik Komplesi
 8. Çatal Ayak Komplesi
 9. Aksesuar Komplesi

Bu sayede istenen ana komple, kullanıcı ihtiyaçlarına göre özelleştirilebiliyor ve silah, bu süreçte azami ortak parça kullanımı gözetildiği için lojistik ve ekonomik avantajları da içeren bir kullanıcı memnuniyeti sağlıyor.

Üst kapak komplesi üzerindeki Picatinny ray tertibatı sayesinde, her türlü nişangâhın silah üzerine monte edilmesini olanaklı kılan SAR 762 MT, mayon değiştirme sırasında nişan hattını bozmayacak hassasiyette üretiliyor. Ayrıca nişan hattı dışında kalacak çeşitli ilave aksesuarların monte edilebilmesi için kundağın her iki tarafında yerleştirilen Picatinny raylarla da kullanıcıya büyük bir esneklik sağlıyor.

SAR 762 MT, En Zorlu Testleri Başarıyla Geçti

Sarsılmaz, silahlarının güvenilir ve istikrarlı bir şekilde çalışabilmesi için SAR 762 MT ailesinin üyelerini en zorlu testlerle sınayarak kalifikasyona büyük önem verdi. SAR 762 MT, TOP 3-2-045 standartlarındaki testlerin tümünde üstün bir başarı gösterdi. Bu kapsamda geçilen testler şu şekilde listeleniyor:

 1. İlk Muayene Testi
 2. Yüksek basınç Testi
 3. Değiştirebilirlik Testi
 4. Güvenilirlik ve Dayanıklılık Testi
 5. Doğruluk Dağılım ve Etkili Menzil Testi
 6. Yüksek Sıcaklık Testi
 7. Düşük Sıcaklık Testi
 8. Çamur Testi
 9. Düşme Testi
 10. Meyilli Atış Testi
 11. Tuz Sisi Testi
 12. Kirlenme Testi
 13. Dinamik Kum ve Toz Testi
 14. Buzlanma Testi
 15. Hızlandırılmış Yağmur Testi
 16. Lojistik Desteklenebilirlik Testi
 17. Şerit Çekme Testi
 18. Güneş Işıması Testi
 19. Kimyasal Etkileşim Testi
 20. Kendiliğinden Ateş Alma Testi

SAR 762 MT Ailesinin Ortak Teknik Özellikleri

Mühimmat7,62×51 mm
Namlu Profili / Yiv-Set1/12” – 4 RH (Sağ)
Ateşleme sistemiMekanizması açık pozisyonlu / Gaz tahrikli
Besleme SistemiMayonla besleme (M13)
Namlu Ömrü25.000 atım
Dağılım100 m 10 adet seri atışta 9 vuruşu azami 150 mm
300 m 10 adet seri atışta 9 vuruşu azami 600 mm
500 m 10 adet seri atışta 9 vuruşu azami 1.000 mm
Yüksek Sıcaklık+72±2 °C sıcaklık şartlarına maruz kaldığında görev yapmaktadır.
Düşük Sıcaklık-52±2 °C sıcaklık şartlarına maruz kaldığında görev yapmaktadır.
Yüksek BasınçYüksek basınçlı fişekle atış yapıldığında silah çalışabilmekte ve silah parçalarında kırılma/çatlama olmamaktadır.
Şerit Çekme Kuvveti5.500±%20 g
Ağırlık (Aksesuarlı / Aksesuarsız)12.250±150 g / 10.950±150 g (SAR 762 MT-D Modeli)
Şahlanma Değeri1,80 kN ±0,5 kN
Geri Tepme Değeri2,75 kN ±0,5 kN
İlk Hız850±30 m/s
Tetik Çekme Kuvveti65 N ±15 N
Kurma Kolu Çekme Kuvveti195 N ±20 N
Etkili Menzil-Azami Menzil*800 – 3.725 m
Meyilli AtışSilahın açısı aşağı doğru 80-85º
Silahın açısı yukarı doğru 80-85º
SAR 762 MT-A

SAR 762 MT’nin Beklenen Modeli

Sarsılmaz, 7,62×51 mm’lik SAR 762 MT-A makineli tüfeklerin ilk teslimatını, 22 Haziran 2021’de, Jandarma Genel Komutanlığına yaptı. Araç üstü platformlar için geliştirilen SAR 762 MT-A modeli, 4×4 taktik tekerlekli zırhlı araç üzerindeki uzaktan komutalı silah sistemine entegre edildi. Platformlar için Milli Makineli Tüfek PMT 7,62 Geliştirme Projesi kapsamında hayata geçen projede, A modelinin, silah kulelerine entegre edilmek amacıyla tedariki de sürpriz olmadı.

SAR 762 MT-A, savaş koşullarında sürekli bakım yapılamayacağı öngörüsüyle; barut gazı atıkları başta kirlenme sonucu oluşacak tutuklukları ortadan kaldırmak için, gaz valfini ayarlayarak mekanizmaya ulaşan gücü yükseltmek gerekeceği öngörüsüyle tasarlandı. Bu nedenle 3 konumlu gaz valfi ve kısa tip tampon komplesi kullanılan SAR 762 MT-A modelinde; alev gizleyen, gez ve arpacık kompleleri haricinde aksesuar bulunmuyor.

SAR 762 MT-B Modeli Piyade için Üretiliyor

SAR 762 MT’nin B modeli, piyade tarafından yaya veya araç üstünde kullanılmak üzere tasarlandı. Bu modelde, tek konumlu gaz valfi bulunuyor. Hidrolik tampon içeren dipçik komplesi ise piyadeye ateş esnasında hedefinden kopmaması için gerekli düşük geri tepme konforunu sağlıyor. Çatal ayakla arazi koşullarında kolay kullanım ve etkili nişan alma kabiliyeti sunan modelin, piyade birliklerinin elindeki eski model kadro makineli tüfeklerinin yerini alması hedefleniyor.

SAR 762 MT-B

SAR 762 MT-C, ALTAY Tankında Kullanılacak

SAR 762 MT-C modeli, ana muharebe tankları başta olmak üzere araç içi kullanıma yönelik üretiliyor. Bu model; kısa tip tampon komplesi, 3 konumlu gaz valfi, solenoid kontrollü tetik mekanizması ve mekanizmayı aktive edecek kurma kolu yerine eklenen çelik tel ile diğer modellerden ayrışıyor. Araç içi kullanım hedeflendiğinden, alev gizleyen haricinde aksesuar içermeyen modelin, ilk olarak ALTAY tankı üzerinde servise girmesi bekleniyor. Bununla beraber, Roketsan’ın KMC-U kule sistemine de entegre edilen model, birçok diğer zırhlı araç platformunda kullanılmak üzere gün sayıyor.

SAR 762 MT-C

Ailenin Referans Modeli: SAR 762 MT-D

SAR 762 MT-D hem piyade hem araç üstü kullanımlar için tasarlandı. SAR 762 MT-D, ayarlanabilir gaz valfi ile referans model olarak tanımlanıyor. Bu modelde de hidrolik tamponlu dipçikle silahın geri tepme kuvveti azaltılırken, standart gelen çatal ayak sayesinde piyadeye de nişan alma avantajı sağlanıyor. Hem piyade hem araç üzeri kullanımlar için tasarlanan ve Sarsılmaz’ın AR-GE sürecinde 7,62 mm makineli tüfek ailesinin referans modeli olarak belirlediği SAR 762 MT-D, genel kullanıma uygun yapısıyla küresel çapta tüm silahlı kuvvetlerin ihtiyaçlarına cevap verebiliyor.

SAR 762 MT-D

SAR 762 MT-E, Deniz Kuvvetleri İhtiyaçlarına Yönelik Geliştirildi

Bu modelde, tuzlu ve nemli ortamlarda aşınmaya karşı dirençli olan cerakote kaplama kullanılıyor ve bu sayede farklı renk konfigürasyonları da bulunuyor. 3 konumlu gaz valfi özelliğini koruyan model; alev gizleyen, gez ve arpacık haricinde aksesuar içermiyor. Hidrolik tamponlu dipçiği sayesinde tek operatörün kullanımına müsait olsa da çatal ayak içermeyen model, deniz platformlarında kullanılan mesnetlere monte edilebiliyor.

SAR 762 MT-E

SAR 762 MT, En Yüksek Adette Envantere Giren Makineli Tüfek Ailesi

Mevcut 5 versiyonu da kalifiye edilen ilk yerli ve milli 7,62 mm makineli tüfek ailesi olan SAR 762 MT, Türk Silahlı Kuvvetleri ve kolluk kuvvetlerinin yanı sıra Özel Kuvvetler Komutanlığında da hizmetine girmiş bulunuyor. Modüler tasarım felsefesinin uygulandığı makineli tüfek, gelecekte ortaya çıkabilecek farklı isterlere en kısa sürede uyum sağlayabilecek şekilde tasarlandı. Bu sayede serinin, şu an mevcut olan 5 modelin ötesinde yeni versiyonlara da sahip olması bekleniyor. Sarsılmaz ayrıca, sadece Türkiye için değil, tüm dost ve müttefik orduların ihtiyaçlarını karşılamaya hazır; özel isterlere hızlıca adapte olabilen bir makineli tüfek ürettiğinin altını çiziyor.

En zorlu şartlarda bile sürdürülebilir ateş gücü üstünlüğü sağlayan SAR 762 MT ailesi, makineli tüfekleri çok daha uzak bir geleceğe hazırlayan, Sarsılmaz ateşli silah teknolojisinin ve tasarım felsefesinin bir ürünü olarak, katıldığı tüm etkinliklerin ilgi odağı oluyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.