Ana Sayfa Haberler Savunma Sanayisindeki Haberleşme Çözüm Ortağı Karel’den, Askeri Haberleşme Elektroniği Alanında Yeni Çözümler

Savunma Sanayisindeki Haberleşme Çözüm Ortağı Karel’den, Askeri Haberleşme Elektroniği Alanında Yeni Çözümler

MSI Dergisi’nin 182’nci sayısında yayımlanan IDEF’19 Özel Dosyası’nın üçüncü bölümündeki haber aşağıda paylaşılmıştır:

 

Askeri elektronik alanında, patenti kendine ait son teknoloji ürünlere sahip olan Karel, IDEF’te, kendi tasarımı olan ürünleri ve çözümleri tanıttı. Firma, bu ürünlerden; Muhabere Anahtarlama Sistemi MAS200’ü, AG102 Askeri Ağ Geçidi ve TAG102 Askeri Telsiz IP Ağ Geçidi cihazlarını ve Yedek Uçuş Gösterge Sistemi’ni de içeren ürünleri ilk kez sergiledi.

Karel standını Gürcistan Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Zaza Chkhaidze de ziyaret etti.

 

Savunma Sanayii Başkanı Pof. Dr. İsmail Demir, HÜRKUŞ için geliştirilen Yedek Uçuş Gösterge Sistemi hakkında bilgi aldı

 

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyaçları için Yonca-Onuk Tersanesi tarafından inşa edilen Yeni Tip SAT Botları üzerinde de yer alan ve Karel tarafından ilk teslimatı çok kısa bir süre içerisinde gerçekleştirilecek olan MAS200, 30 kullanıcı istasyonunu destekleyen ve 4 ayrı telsizin bağlanabileceği bir muhabere anahtarlama sistemi. Ürün, bu özellikleri ile gemi komutanının, hem bir üst komuta merkezi hem kendi gemi mürettebatı hem de operasyon maksadıyla kıyıya ya da bir başka gemiye çıkan SAT timleri ile iletişim kurabilmesini sağlıyor. Karel, önümüzdeki günlerde, yine Yonca-Onuk tarafından Katar Deniz Kuvvetleri için inşa edilen botlarda kullanılmak üzere 4 set MAS200 için daha sözleşme imzalamaya hazırlanıyor.

MAS200

AG102 Askeri Ağ Geçidi cihazı ise analog telefonların, IP telefon ağlarına erişimini sağlıyor. Ürün, farklı analog telefonlardan gelen ses verisini, IP ses paketlerine dönüştürerek tek bir ethernet portu üzerinden dışarıya aktarıyor. Aynı şekilde, dışarıdan gelen IP ses paketlerini de analog telefonlara iletiyor. TAG102 ise analog telefonlara ilave olarak, 4 adet telsizden gelen ses verisini de IP ses paketlerine dönüştürebiliyor.

 

AG102 (solda) ve TAG102 (sağda) askeri ağ geçidi cihazları.

 

Karel, Yedek Uçuş Gösterge Sistemi (BFI)’ni ise HÜRKUŞ’ta kullanılmak üzere geliştirdi. BFI, uçağın elektronik sistemlerinin arızalanması hâlinde, içinde yer alan IMU sensörlerin yardımıyla, pilota ufuk çizgisinin nerede olduğunu, yönelim, açı, hız, yükseklik ve ILS/TACAN gibi bilgileri de gösteriyor. DO-254 standardına da uygun olarak tasarlanan ve ilk prototipi tamamlanan ürünün testleri hâlen devam ediyor.

 3,620 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.