Ana Sayfa Haberler Savunma ve Güvenlik Alanındaki Ar-Ge Projelerine, TÜBİTAK SAVTAG Desteği

Savunma ve Güvenlik Alanındaki Ar-Ge Projelerine, TÜBİTAK SAVTAG Desteği

TÜBİTAK Savunma ve Güvenlik Teknolojileri Araştırma Destek Grubu (SAVTAG) tarafından, Kamu Kurumları Araştırma ve Geliştirme Projelerini Destekleme Programı (1007) kapsamında desteklenen, savunma ve güvenlik teknolojileri alanındaki 4 Ar-Ge projesi, Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir ve TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’ın da katıldığı bir törenle imzalandı.

TÜBİTAK’ın İnternet sitesinden 21 Mayıs’ta yapılan açıklamada, Ar-Ge projeleri ile ilgili detaylar paylaşıldı.

Bu projeler ve amaçları şunlar:

  • GRP Keysli Dip Mayınları Geliştirilmesi (MALAMAN) Projesi: Yerli ve milli olarak; firkateyn, tanker, denizaltı gibi hedefleri hareketsiz bırakabilme kabiliyetinde, mayın karşı tedbirlerine dirençli, akıllı ve duyarsız mayınların geliştirilmesi hedefleniyor. Kıyı güvenliğine yönelik olarak başlatılan proje de geliştirilen mayınların farklı platformlardan denize yerleşim kabiliyeti olacak. Böylelikle Deniz Kuvvetleri Komutanlığının operasyonel kabiliyetlerinin arttırılması hedefleniyor.
  • Gemi Muharebe Etkinlik Değerlendirme (GEMED) Projesi: Yüzer bir platformun ve alt sistemlerinin muharebe etkinliğinin değerlendirilmesi, mevcut ya da muhtemel sistem ve yetenek ihtiyaçlarının analizi, platformun fiziksel karakteristikleri ve çevre/ortam etkileşiminin modellenmesini sağlayacak teknolojiler geliştirilecek ve bu sayede Deniz Kuvvetleri Komutanlığının, analiz, tedarik, sistem geliştirme ve taktik geliştirme yeteneği iyileştirilecek.
  • G1 ve D1 projeleri: Savaş sahasında düşman gücünü etkisiz hale getirmek ve müttefik unsurların etkisini artırmak amacıyla elektromanyetik spektrumun kontrolü ve kullanımını sağlayan elektronik harp teknolojileri geliştirilecek

 

Prof. Dr.  Projelerle ilgili de şu değerlendirmede bulundu: “Bu anlamda ülkemizin kazanacağı yetkinlikler, sahada önemli avantaj sağlayacaktır.”

 

Prof. Dr. Mandal ve Prof. Dr. Demir’in yaptıkları konuşmalarının ardından, 4 Ar-Ge projesinin imza töreni gerçekleştirildi. İmzalar; Prof. Dr. Mandal ve Prof. Dr. Demir’in nezaretinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümamiral Cihat Yaycı, Genelkurmay Başkanlığı Genel Plan Prensipler Başkanı adına Kaynak Üretim Daire Başkanı Tümgeneral Reha Ufuk Er, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Korgeneral Metin Gürak, Hava Kuvvetleri Kurmay Başkanı Korgeneral İsmail Güneykaya, Jandarma Genel Komutanlığı adına Jandarma Asayiş Başkanı Tümgeneral Fuat Güney, TÜBİTAK BİLGEM Başkanı Prof. Dr. Hacı Ali Mantar, TÜBİTAK SAGE Müdürü Erdal Çakmak, ASELSAN AŞ Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mustafa Şeker, Koç Bilgi ve Savunma Sistemleri AŞ Yönetici Direktörü Yaşar Hakan Başaran, STM Genel Müdür Yardımcısı Murat İkinci tarafından atıldı.

 3,978 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.