Ana Sayfa Haberler Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği, Yeni Yönetimini Seçti

Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği, Yeni Yönetimini Seçti

MSI Dergisi’nin 159’uncusayısında yayımlanan “Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği, Yeni Yönetimini Seçti” başlıklı özel haber, MSI Dergisi’nin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği (SSI)’nin Seçimli Olağan Genel Kurul Toplantısı, 3 Nisan’da, Ankara’da yapıldı. Genel kurul öncesinde, 2017 Yılı Başarılı İhracatçılar Ödül Töreni de gerçekleştirildi. Törende yapılan bilgilendirme sunumunda verilen istatistikler, sektörün ihracatının son durumunu ortaya koydu.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı yetkilileri başta olmak üzere, sektör temsilcileri, SSI yönetimi ve SSI üyesi firmaların temsilcilerinin katıldığı etkinlik, SSI Sektör Müdürü Engin Yalçın’ın, 2017 yılı ihracat verileri hakkında yaptığı sunum ile başladı.

İhracatta, 2012 Yılına Göre %38 Artış

SSI verilerine göre, savunma ve havacılık sanayisinin, ihracat ile ilgili performansında öne çıkan rakamlar; Şekil 1, 2, 3, 4’teki ve aşağıdaki gibi gerçekleşti (SSI verileri, üye firmaların rakamlarına dayanıyor ve mevzuat uyarınca, hizmet ihracatı gibi kalemleri kapsamıyor):

 • 2016 yılında 1,677 milyar dolar olan ihracat, %3,7’lik artışla 2017 yılında 1,739 milyar dolar olarak gerçekleşti.
 • Savunma ve havacılık sektörü, Türkiye’nin sektörel bazda ihracat verilerinin dolar olarak büyüklüğüne göre, 19’uncu sırada yer aldı.
 • Sektörün toplam ihracatı, 2012-2017 yılları arasında, %38 arttı. Bu rakam, Türkiye ortalamasının, yaklaşık 11 katı.
 • Sektör ihracatının, 2017 yılındaki kg başı değeri, 39,5 dolar oldu. Bu verinin Türkiye ortalaması ise kg başına, yaklaşık 1,3 dolar.

SSI’nin üye sayısı, 2017 sonu itibarıyla 565’e ulaştı. Üye sayısının artış hızının mevcut haliyle devam etmesi durumunda ise yıl sonunda, bu sayının 750’ye ulaşacağı tahmin ediliyor.

 

 

Sektörün Büyümesi için İhracat Şart

Yalçın’ın ardından kürsüye, SSI Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş geldi. Türkiye’nin, en önde ve en gözde sektörlerinden birisi olan savunma ve havacılık sanayisinin birer ferdi olmaktan gurur duyduklarını belirten Aliş, sektörün, hem yurt içinde hem de ihracatta büyük bir ivme kazandığının altını çizdi.

Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcısı Serdar Demirel de toplantıda bir konuşma yaptı. Savunma ve havacılık sanayisi ile 1986 yılında tanıştığını dile getiren Demirel, bugüne kadar geçen süre içerisinde, sektörün kabuk değiştirdiğini ifade etti. Türkiye’de, bir zamanlar, savunma ve havacılık sanayisinde bazı şeylerin yapılabilirliğinin sorgulandığını söyleyen Demirel, sektörün bunları yapmanın ötesinde, hâlihazırda pek çok yerlileştirme çalışması sürdürdüğünü hatırlattı.

Demirel, sürdürülebilirlik için ihracatın gerekliliğine ise şu sözleri ile dikkat çekti: “Savunma sektörü öyle bir sektör ki; sadece ve sadece kendi evinizde bunu tüketerek yaşatabileceğiniz bir sektör değil. Bir şekilde dışarı açılmanız gerekiyor. Bunun için de ihracat şart.”

Tek Bir Fuarda 800 Milyon Dolarlık İhracat

Türkiye’de, ihracatta ilk sıradaki sektörün otomotiv olduğunu dile getiren Demirel, şu şekilde devam etti: “Fakat biz şunu biliyoruz ki; otomotiv sanayisinin gücü bir yere kadar. Esas cevher, savunma ve havacılık sanayisinde. Bunu da sektörün içinde olmamız sebebiyle günbegün hep beraber takip ediyoruz.”

Demirel, 12-14 Mart tarihlerinde, Katar’da gerçekleştirilen DIMDEX fuarını işaret ederek şunları ekledi: “2 hafta kadar önce, tek bir fuarda, 800 milyon dolarlık imza attık. Bakın, bunlar ön anlaşma filan değil… Bu başarı, sadece bizim başarımız değil elbette. Devlet büyüklerimizin de çok büyük katkısı var bunda. Ama [bu gelişme] şunu gösteriyor: Biz, savunma sanayisi ihracatçılarımız ve devletimizin bütün büyükleri, kenetlenmiş vaziyette, savunma sektörünün önemini kavramış vaziyette birlikte çalışıyoruz. Bundan sonra ne yapacağız? Bundan sonra, SSI’ye gerçekten [büyük] rol düşüyor; çünkü artık oltayı atıp, ucuna balık gelmesini bekleme devri çoktan geçti. Artık bundan sonra, bilimsel davranmamız gerekiyor. Bunun için de koordinasyon kurmak gerekiyor.”

 

2017’nin İhracat Ödülleri

Konuşmaların ardından, 2017 Yılı Başarılı İhracatçılar Ödül Töreni geçekleştirildi. Tören sırasında öncelikle iki firmaya, ihracat alanındaki çeşitli başarıları sebebiyle ödüller verildi. Bu firmalar ve aldıkları ödüller şunlar oldu:

 • Bahtiyar Av Malzemeleri: 2017 Yılında En Fazla Ülkeye İhracat Yapan Firma Ödülü
 • BMC: 2012-2017 Yılları Arasında En Fazla İhracat Artışı Sağlayan Firma Ödülü

Bahtiyar Av Malzemeleri: 2017 Yılında En Fazla Ülkeye İhracat Yapan Firma Ödülü

BMC: 2012-2017 Yılları Arasında En Fazla İhracat Artışı Sağlayan Firma Ödülü

 

Daha sonra, 2017 yılında, en fazla ihracat yapan ilk 5 firmanın ödülleri verildi. Ödül alan firmalar şöyle sıralandı:

 1. TUSAŞ
 2. TEI
 3. ASELSAN
 4. ALP Havacılık
 5. RAM Dış Ticaret

2017 yılında En Fazla İhracat Yapan 5’inci Firma ödülünü, RAM Dış Ticaret adına, Koç Holding Resmi İşler Direktörü Ufuk Çıplak (ortada) aldı.

2017 yılında, En Fazla İhracat Yapan 4’üncü Firma ödülünü, Alp Havacılık Yönetim Kurulu Başkanı Tuncer Alpata (ortada) aldı.

2017 yılında En Fazla İhracat Yapan 3’üncü Firma ödülünü, ASELSAN Genel Müdür Yardımcısı ve Savunma Sistem Teknolojileri Sektör Başkanı Mustafa Kaval (ortada) aldı.

2017 yılında En Fazla İhracat Yapan 2’nci Firma ödülünü, TEI Mühendislik Tasarım Direktörü Ahmet Fındık (ortada) aldı.

2017 yılında En Fazla İhracat Yapan Firma ödülünü, TUSAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Oğuz Borat (ortada) aldı.

 

Ödül töreninden sonra, 2017 Yılı Seçimli Olağan Genel Kurul Toplantısı’na geçildi. Divan kurulunun seçilmesinin ardından, 2017 yılı bilançosu, çalışma raporu, gelir gider tablosu, 2018 yılı tahmini bütçesi, 2017 yılı denetçi raporu okundu, oylandı ve onaylandı. Ardından, SSI Yönetim Kurulu Başkanı, Yönetim ve Denetim Kurulu asil ve yedek üyeleri ile Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Genel Kurulu’nda birliği temsil edecek delegelerin ve yedeklerinin seçimi gerçekleşti.

Tek liste ile girilen seçimde; Latif Aral Aliş’in hazırladığı listedeki firmalar, genel kurula katılan tüm üyelerin oyunu alarak, 4 yıl için, göreve getirildi. SSI yönetiminde, bu yıl, HAVELSAN da yer aldı. Geçtiğimiz yıl yönetimde görev alan Yurttaş İnşaat ise yeni dönemde, SSI’yi, TİM Delegesi olarak temsil edecek.

SSI’nin, seçim sonrasındaki yeni Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu Asil Üyeleri, Tablo 1 ve Tablo 2’deki gibi oluştu.

 

 2,245 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.