Ana Sayfa Haberler Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral ALİŞ’in, HIGH-TECH PORT by MÜSİAD 2018 Mesajı

Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral ALİŞ’in, HIGH-TECH PORT by MÜSİAD 2018 Mesajı

İleri Teknoloji için Savunma ve Havacılık Sanayisi

 

MSI Dergisi’nin 169’uncu sayısında yayımlanan mesaj, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Teknolojik olarak gelişmiş, dünyanın önde gelen ekonomilerinde görüldüğü üzere, savunma ve havacılık sanayisi; bir ülkenin büyümesi, gelişmesi ve güçlenmesi, gerekli olan altyapının tesisi ve inovatif yaklaşımla yüksek teknolojiye sahip ürünlerin geliştirilmesi için kritik önem taşıyor.

Günümüzde savunma ve havacılık sanayisi denince, akla konvansiyonel sistemler üreten bir sanayi gelmiyor. Aksine, hayatın her noktasına dokunan, sağlıktan iletişime kadar çok geniş bir yelpazede kullanım alanı bulunan teknolojileri geliştiren, yarının sorunlarına bugünden çözüm üreten bir sanayi geliyor. Çünkü günümüzde, ülkeler, sadece fiziki sınırlarının güvenliğini tesis etmiyor; enerji, ekonomi ve iletişim gibi farklı değerlerini, siber ortamlardan gelecek tehditlere karşı koruyabilmek için de yeni ve özgün sistemler geliştiriyorlar. Tüm bu gelişmeler ve çalışmalar, artık savunma ve havacılık sanayisinin ana çalışma sahalarından biri haline geldi.

Çağımızda var olmanın en büyük güvencesi olan Ar-Ge çalışmaları, savunma ve havacılık sanayisinin vazgeçilmez unsuru olarak, son yıllarda iyice öne çıkıyor. Bu sebeple artık gençlerimiz, yatırımcılarımız, kendilerine bu alanda daha çok yer buluyor; sektör içerisindeki çalışmalarla ilgilenmeye başlıyor. Bu ilgi ve yatırımı, kamuoyunda karşılık bulan, büyük organizasyonlarla da gözlemliyoruz. Özellikle gençlerimizin kafasındaki imajımız, gelecek yıllarda sanayimizin erişeceği mertebeler için, bize büyük bir heyecan veriyor.

Gençlerimizin savunma ve havacılık sanayisine duyduğu ilginin artmasında, elbette teknolojiye verilen önemin payı büyük. Gençlerimizin teknolojik gelişmeleri yakından takip etmeleri, kariyer planlamalarında, sektörümüzü ayrıcalıklı bir yere taşıyor. Geleceğin dünyasında barışı tesis etmek, artık teknolojik olarak mümkün olacak. Bu ilginin artarak devam ettiğini görmek, herkes gibi bizi de memnun ediyor.

Teknolojiyi bu kadar merkeze alan sanayimiz için, çok önemli bir etkinliğe sahibiz. Bu yıl 4’üncüsü düzenlenen “High-Tech Port by MÜSİAD” fuarı, ileri teknoloji temelinde geliştirilen ürün ve çözümleri, uluslararası katılımcılarla buluşturan, önemli bir etkinlik haline geldi. Yabancı delegasyonlarla Türk firmalarını bir araya getiren bu organizasyon, hem mevcut ürünlerin sergilenmesi hem de geleceğe yönelik olarak geliştirilebilecek ortak çalışmaların temellerinin atılması için önemli bir fırsat.

Her geçen gün daha da geliştiğimiz sektörümüzde, dünya pazarına sunduğumuz ürünler ve projelerimizle en çok tercih edilen ülkelerden biri olmuş durumdayız. High-Tech Port by MÜSİAD gibi organizasyonlarla da sahip olduğumuz gücü gösterme, potansiyeli paylaşma ve yeni iş birliklerine ulaşma imkânı yakalayacağımıza inanıyoruz.

 

Latif Aral ALİŞ

Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı

 732 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.