Ana Sayfa Haberler Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral ALİŞ’in IDEF 2019 Mesajı

Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral ALİŞ’in IDEF 2019 Mesajı

 

Daha Cesur, Daha Güçlü, Daha İyi

Birliğimizin kurulmuş olduğu 2011 yılında, Türk savunma ve havacılık sektörü, 884 milyon dolar ihracat gerçekleştirmişti. 2018 yılında ise sektör ihracatımız 2 milyar doları geçti. Geride bıraktığımız 8 yılda, ihracatını 2 kattan fazla büyüten bir sektörden bahsediyoruz. Sektörümüz, ekonomik olarak katma değeri yüksek ürünleri ile çok dikkat çekici bir başarıya imza attı. Bu başarı, ancak ve ancak; rekabetçi, üstün teknolojiye sahip, dayanıklı ve yenilikçi ürünler geliştirerek sağlanabilir. Türk havacılık ve savunma sanayisinin en büyük referansı, artan ve artmaya devam eden ihracat rakamlarıdır. İçinde bulunduğumuz yılın ilk verilerine bakıldığında da ivmenin devam ettiğini görüyoruz.

Sektörümüzün sahip olduğu bilgi, teknik kabiliyet ve tecrübe, yüksek seviyede. Dünyanın farklı bölgelerinde bilinirliğimizi arttırmak için tanıtım faaliyetlerinde bulunuyoruz; ancak ihracatın temel öğelerinden biri, ihtiyaca uygun ürünü geliştirebilmektir. Firmalarımızın ve Savunma Sanayii Başkanlığının sahip olduğu tecrübeli kadrolar ile birlikte, ihracat çalışmalarını; hedefe odaklı bir şekilde ve coğrafi ve bölgesel şartlara göre değişen farklı pazarların ihtiyaçlarını tespit ederek ele alıyoruz. Bu yaklaşım, hem tanıtım faaliyetlerine hem de sunulan ürünlerin talep görmesine büyük katkı sağlıyor ve sağlayacak. Bu, elbette zaman alacak bir süreç; ancak Türk savunma ve havacılık sanayisinin en becerikli olduğu konu, büyük işleri, kimsenin tahmin edemeyeceği kadar kısa sürede başarmasıdır.

Türk savunma ve havacılık sanayisi, cirosundan Ar-Ge’ye en fazla yatırımı yapan sektör olarak da diğer sektörlerden ayrılıyor. Bu alana yatırılan kaynak; daha ileri teknoloji, daha nitelikli insan kaynağı, daha çok ihracat ve daha fazla istihdam olarak geri dönüyor. Bu alanda faaliyet gösteren firmalarımız, dünya ölçeğinde ayrıcalıklı ürünlerini satarken, yakın zamanda daha iyisini üretmek zorunda olduklarını bilirler. Çünkü bu sektörün doğası, var olanı geçmek üzerine kuruludur. Bu kadar kısa sürede dünya genelinde talep gören ve beğeni toplayan ürün ve hizmetleri sunan firmalarımızı can-ı gönülden tebrik ediyorum. Rekabet için, firmalarımız artık daha cesur, daha güçlü. Artık yeni pazarlara girmek için hazırız. Bu hazırlığın ne kadar ciddi olduğunu da IDEF fuarlarında, hep birlikte görüyoruz.

Savunma ve havacılık sanayimiz, çok geniş bir yelpazede ürün ve hizmetler sunuyor. Bunların başlıcaları şöyle sıralanabilir:

  • Kara Platformları
  • Deniz Platformları
  • Havacılık ve Uzay Sistemleri
  • Elektronik-Muhabere-Bilgi Sistemleri
  • Silah Sistemleri ve Mühimmat
  • Destek Sistemleri ve Lojistik Hizmetleri
  • Askeri Kıyafet ve Ekipmanlar
  • Ar-Ge, Tasarım
  • Yazılım ve Simülatör
  • Nano Aygıtlar

Daha fazla çeşit, daha fazla hizmet ve daha iyi ürünler için, dünyanın en büyük savunma fuarlarından biri olan IDEF’e hoş geldiniz.

“Daha Cesur, Daha Güçlü ve Daha İyi” olmak için biz, buradayız.

 

Latif Aral ALİŞ

Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı

 2,784 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.